Oikein Pahaa Joulua!

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Vieras

Re: Oikein Pahaa Joulua!

Viesti Kirjoittaja Vieras »

" Erotetuista tulee siis luterilaisia. "

Missä vartiotornissa tuo johtopäätös neuvotaan ?
Vieras

Re: Oikein Pahaa Joulua!

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Edellinen vastaus johdatti siihen. Ei Vartiotorni.
Mag Mell
Viestit: 541
Liittynyt: 10.04.2009 17:10

Re: Oikein Pahaa Joulua!

Viesti Kirjoittaja Mag Mell »

Se, ettei tarvitse kysyä keneltäkään lupaa halutessaan viettää joulua, tarkoittaa siis että on luterilainen. Aha.
Mykistyn moisen aukottoman logiikan edessä.
With oblivion's obscuration fill my senses to the brim,
make me taste obliteration, in this dimness let me dim.
Vieras

Re: Oikein Pahaa Joulua!

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Eihän siitä ollut lainkaan kyse, vaan uskonnollisiin käsityksiin yhtymisestä (kuten ettei Joulu periydy pakanuudesta) ja uskonnollisiin rituaaleihin osallistumisesta. Jos joku ryhtyy käymään islamilaisten temppelissä, lukee Koraania, pitää huntua ja kumartaa keskipäivisin kohti Mekkaa, niin eikö häntä voi pitää ainakin osoittain jo muslimina.
Mikäli joku ryhtyy käymään Jehovan todistajien kokouksissa ja osallistuu säännöllisesti muuhunkin toimintaan, niin häntä pidetään seurakunnan yhteydessä olevana ja saarnaamistyön aloitettuaan joka kastamattomana julistajana.
Eiköhän luterilaisuutta koske samat säännöt. Luterilaisuudessa riittää tosin vähempikin osallistuminen.
sinner74
Ylläpitäjä
Viestit: 2754
Liittynyt: 12.01.2009 14:12
Paikkakunta: Rollo

Re: Oikein Pahaa Joulua!

Viesti Kirjoittaja sinner74 »

Jos käyt Anttilassa joulun alla, olet säälittävä.
And Justice For All
Vieraas
Viestit: 3220
Liittynyt: 20.06.2011 21:56

Re: Oikein Pahaa Joulua!

Viesti Kirjoittaja Vieraas »

Vieras kirjoitti:Pitäisikö tämä avaus nyt sitten ymmärtää niin, ettei Joulun alkuperä olisikaan pakanuudessa? Muuttuuko historialliset tosiasiat silloin kun erotetaan tai eroaa?
Ei todellakaan pitäisi. Ei tarvitse olla Jehovan todistajuutta lähellä käynytkään tietääkseen Joulun alkuperän. Asia selviää jopa googlaamalla.
Video ei ollut ohjeistusvideo.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Oikein Pahaa Joulua!

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Vieras kirjoitti:Ettäkö entiset Jt:t ovat Joulukirkon ystäviä. Veisaavatko myös Jeesus-vauvaa ylistäviä virsiä?
Entisillä jehovantodistajilla ei ole yhteisiä pakottavia tapoja, kuten nykyisillä, niin vaikeaa kun se joillekin on hyväksyä.
Mikä on sormuksen alkuperä Natsku?
Vartiotorniseura opettaa, että vihkisormuksella on pakanallinen alkuperä.
Viimeksi muokannut Markku Meilo, 24.12.2011 07:59. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Syy: +n
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
ajoulupukisti
Viestit: 404
Liittynyt: 19.12.2010 16:38

Re: Oikein Pahaa Joulua!

Viesti Kirjoittaja ajoulupukisti »

Vieras kirjoitti:Eihän siitä ollut lainkaan kyse, vaan uskonnollisiin käsityksiin yhtymisestä (kuten ettei Joulu periydy pakanuudesta) ja uskonnollisiin rituaaleihin osallistumisesta.
Ev.lut. kirkko opettaa, että joulu ei periydy pakanuudesta? Mielenkiintoista.
"Ilmaus "uskollinen ja ymmärtäväinen orja" viittaa siis ryhmänä kaikkiin niihin tuon voidellun hengellisen kansan jäseniin, jotka kulloinkin ovat eläneet maan päällä vuodesta 33 lähtien aina nykyaikaan saakka" -w04 1/3 s. 8-12
Vieras

Re: Oikein Pahaa Joulua!

Viesti Kirjoittaja Vieras »

jt:ien uskontunnustus näyttää muodostuvan iskulauseista, joihin kuuluu joulun periytyminen pakanuudesta.

Miten älyllisellä tasolla jt selittää että joulu sijoitettiin samaan vuodenaikaan kuin aikaisemmin oli ollut pakanallinen juhla, jotta pakanallisen juhlan viettäminen vielä varmemmin jäisi pois ? (ja jt siis luopuisi mekaanisesta jankuttamisesta)

Tiesikö kirjoittaja, että jt:ien emolahkon raamatuntutkijain perustaja Russell nimenomaan kirjoitti, että vaikka Jeesuksen syntymäaikaa ei tiedetä, niin se ei muodosta estettä joulun viettämiselle ?
(hänhän muuten suositteli omia kirjoittamiaan kirjoja joululahjoiksi, mutta sitä saa kommentoida jt).

Tuolla oli islamilaisista mainittu Mekkaan kumartaminen. jt:n tulisi kanniskella mukanaan kompassia jottei pudottelemiaan esineitä nostaessaan kumartuisi Mekkaan päin. Kun taas joulu on alkujaan ollut myös pakanajuhlan vastustamista. Sen sijalle valitun kristillisen juhlan omaksumista.
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Oikein Pahaa Joulua!

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Markku Meilo kirjoitti:Tahi sitten kuinka usein nautitaan ja kuka saa nauttia ja saako mukana olla katselijoita.
Tarkoitin joulupöytää juomineen, en muistonviettoa. Viime kädessä tarkoitin varsinaista asiaa nykyisine sisältöineen ja sen pakanallista alkuperää puitteina, mihin tuo istutettiin.
Mievaan
Viestit: 486
Liittynyt: 14.10.2011 00:15

Re: Oikein Pahaa Joulua!

Viesti Kirjoittaja Mievaan »

" Erotetuista tulee siis luterilaisia. "
Veikkaanpa että monet x-jt on niin täynnä uskontoa, että menee aikansa että lähdön jälkeen joku toinen uskonto kiinnostais. Olen käynyt hindu ja budha temppeleissä, moskeijoissa ja jne. se ei tee minusta sen enempää hindua kuin muslimia. Jos joku nauttii joulukirkoon menemisestä ja virsistä niin mikäs siinä, itseäni ei se kiinnosta. Mikä vapaus onkaan kun voi ihan itse päättää meneekö johonkin vai ei. Onhan menneisyydessä salin penkkiä kulutettu yli 20 vuoden ajan oikestaan ilman mitään mahdollisuutta itse päättää asiasta.
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Oikein Pahaa Joulua!

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Mievaan kirjoitti:Veikkaanpa että monet x-jt on niin täynnä uskontoa, että menee aikansa että lähdön jälkeen joku toinen uskonto kiinnostais.
Aika hyvin veikattu, sanoisin.
sinner74
Ylläpitäjä
Viestit: 2754
Liittynyt: 12.01.2009 14:12
Paikkakunta: Rollo

Re: Oikein Pahaa Joulua!

Viesti Kirjoittaja sinner74 »

Mievaan kirjoitti: Mikä vapaus onkaan kun voi ihan itse päättää meneekö johonkin vai ei. Onhan menneisyydessä salin penkkiä kulutettu yli 20 vuoden ajan oikestaan ilman mitään mahdollisuutta itse päättää asiasta.
Mulla jäi vähän alle 20 vuoteen, mutta vähäisestä kokemuksestani huolimatta päädyin samaan lopputulokseen.

Suoraan sanottuna pikkuisen ihmettelen jt-sirkuksesta selvinneitä, jotka vielä uskovat jumalaan ja/tai kuuluvat nykyään johonkin toiseen uskontokuntaan. Toisaalta, vapaus uskoa itse valitsemiinsa mielikuvitusolentoihin voi olla palkitsevaa sen jälkeen, kun tajuaa että toisten sinulle valitsemat otukset olivat bullshittiä.
And Justice For All
Vieraas
Viestit: 3220
Liittynyt: 20.06.2011 21:56

Re: Oikein Pahaa Joulua!

Viesti Kirjoittaja Vieraas »

sinner74 kirjoitti:Suoraan sanottuna pikkuisen ihmettelen jt-sirkuksesta selvinneitä, jotka vielä uskovat jumalaan ja/tai kuuluvat nykyään johonkin toiseen uskontokuntaan.
Minunkin näppituntumani mukaan aika harva ulos päässyt vaihtaa toiseen firmaan. Moni voi kyllä uskoa itsekseen Jumalaan tms., mutta ei tarvitse ympärilleen harrastekerhoa.
Video ei ollut ohjeistusvideo.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Oikein Pahaa Joulua!

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Tarkoitin joulupöytää juomineen, en muistonviettoa. Viime kädessä tarkoitin varsinaista asiaa nykyisine sisältöineen ja sen pakanallista alkuperää puitteina, mihin tuo istutettiin.
Mikä se oli se hanukan edeltäjä, jota juhlistettiiin unkefäär meidän joulun aikaan, se ihmeöljyn muistojuhla? Sitähän voisi kai olettaa Jeesuksenkin pitäneen kunnioittaa, ei ainakaan tuominnut sen viettämistä.

Muistonvietosta mulla muljahti ajatus, että siinä silloisessa kiihkeässä odotuksessa pojilla ja tytöillä oli varmaan muistonvietto useammin kuin kerran vuodessa. Jos näin, niin kerran vuodessa on pakanallinen tapa jos Vt-mallista suurennuslasia käyttää.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
Vastaa Viestiin