Sivu 1/3

Tietosuojavaltuutetun päätös

Lähetetty: 26.11.2008 15:47
Kirjoittaja Johanneksen poika
Olen tänään saanut postissa tietosuojavaltuutetun lopullisen päätöksen Jehovan todistajien haaratoimistoon liittyvissä asioissa. Julkaisen tuon lopullisen päätöksen muutaman lähipäivän aikana, kunhan ensin olen saanut kaikki skannaukset, kuvankäsittelyt ja kotisivumuotoilut tehtyä.

Nyt saatte kuitenkin lukea viimeinkin oman lopullisen vastineeni, jonka tein 2007 loppupuolella. Sitä ei ole aiemmin julkaistu. Tämä oli eräs dokumentti, mikä oli tietosuojavaltuutetun päätöksen pohjana. Tässä se siis on:

Oma lopullinen vastineeni.

Ennen lopullista päätöstä saatte esittää arvailua, miten tässä jutussa kävi:
- Olinko minä väärässä vaatiessani omien tietojen tarkastamista henkilötietolain mukaan?
- Noudattiko Betel lakia ja sääntöjä toimiessaan niin kuin toimi?
- Saiko Betel mitään ohjeistusta siitä, miten sen tulee hoitaa tietosuoja-asiat tästä lähtien?
- Pääsikö Betel ilman mitään moitetta?

No niin. Vaikka mitään vedonlyöntitoimistoa ei kannattane tätä varten pystyttää, teillä on noin pari päivää aikaa pohdiskella ja arvailla. Mutta lukekaa sitä ennen oma lopullinen vastineeni.

Ennen lopullisen päätöksen julkaisemista julkaisen myös tietosuojavaltuutetun Beteliin lähettämän lisäselvityspyynnön ja Betelin vastauksen tähän. Näitäkään ei ole tähän mennessä julkaistu. Mutta nyt julkaistaan, jotta jokainen saa päätellä, onko Betelillä puhtaat jauhot pussissa.

Avoimuuden aika on koittanut! :)

Re: Tietosuojavaltuutetun päätös

Lähetetty: 26.11.2008 16:01
Kirjoittaja Tony
Johanneksen poika kirjoitti:- Olinko minä väärässä vaatiessani omien tietojen tarkastamista henkilötietolain mukaan?
Totta kai olit väärässä [oikeassa], entiset jehovantodistajat ovat aina väärässä [oikeassa].
- Noudattiko Betel lakia ja sääntöjä toimiessaan niin kuin toimi?
Noudatti tietysti [omaa] lakia[aaaan] ja sääntöjä[äää-ään].
- Saiko Betel mitään ohjeistusta siitä, miten sen tulee hoitaa tietosuoja-asiat tästä lähtien?
Ei saanut [sai].
- Pääsikö Betel ilman mitään moitetta?
Pääsi tietenkin [ei päässyt]. Betelhän ei ole tehnyt tässäkään asiassa mitään väärin [oikein], eikä sillä ole mitään syytä saada asiasta huomautusta [puhtaita papereita].

Re: Tietosuojavaltuutetun päätös

Lähetetty: 26.11.2008 16:48
Kirjoittaja veli sivusta
Haluan kiittää sinua Johanneksen poika lämpimästi siitä, että julkaiset näitä asioita. On jo todellakin aika kaikkien (jotka haluavat nähdä ja hyväksyä tosiasioita) saada tietää, millaisilla keinoilla tämä uskonto "totuuttaan" pitää yllä! Valehteleminen on AINA väärin, eikä virheitä ja valheita voida peittää uusilla valheilla. Vaikka järjestö haluaakin syyllistää kanssaan eri mieltä olevat, niin ei voi olla mitenkään väärin tuoda esiin järjestön epärehellisyys! Kaikki salattu tosiaan tulee julkiseksi aikanaan, ja näin tässäkin tapauksessa.

Teet arvokasta työtä. Hyvää jatkoa sinulle!

Re: Tietosuojavaltuutetun päätös

Lähetetty: 26.11.2008 17:46
Kirjoittaja Bergerac
Johanneksen poika kirjoitti:Olen tänään saanut postissa tietosuojavaltuutetun lopullisen päätöksen Jehovan todistajien haaratoimistoon liittyvissä asioissa. Julkaisen tuon lopullisen päätöksen muutaman lähipäivän aikana, kunhan ensin olen saanut kaikki skannaukset, kuvankäsittelyt ja kotisivumuotoilut tehtyä.

Nyt saatte kuitenkin lukea viimeinkin oman lopullisen vastineeni, jonka tein 2007 loppupuolella. Sitä ei ole aiemmin julkaistu. Tämä oli eräs dokumentti, mikä oli tietosuojavaltuutetun päätöksen pohjana.
No tota, olisihan nuo kaikki voinut vaikka samalla kertaa heittää kehiin. :roll:

Re: Tietosuojavaltuutetun päätös

Lähetetty: 26.11.2008 23:04
Kirjoittaja ihmisenpoika1
Johanneksen poika kirjoitti:Olen tänään saanut postissa tietosuojavaltuutetun lopullisen päätöksen Jehovan todistajien haaratoimistoon liittyvissä asioissa. Julkaisen tuon lopullisen päätöksen muutaman lähipäivän aikana, kunhan ensin olen saanut kaikki skannaukset, kuvankäsittelyt ja kotisivumuotoilut tehtyä
Jään ainakin itse mielenkiinnolla odottamaan tätä . Hyvä että tällaiset asiat tuodaan julkisuuteen.
Ehkä se auttaa muitakin epäkohtia tulemaan päivänvaloon... :evil:

Re: Tietosuojavaltuutetun päätös

Lähetetty: 26.11.2008 23:10
Kirjoittaja Johanneksen poika
ihmisenpoika1 kirjoitti:Jään ainakin itse mielenkiinnolla odottamaan tätä . Hyvä että tällaiset asiat tuodaan julkisuuteen. Ehkä se auttaa muitakin epäkohtia tulemaan päivänvaloon... :evil:
Joko luit sen oman vastineeni, minkä tänään julkaisin?

Re: Tietosuojavaltuutetun päätös

Lähetetty: 26.11.2008 23:27
Kirjoittaja ihmisenpoika1
Johanneksen poika kirjoitti:Joko luit sen oman vastineeni, minkä tänään julkaisin
Joo, luin kyllä. :D

Julkaisin lisätietoja sivuillani

Lähetetty: 27.11.2008 00:44
Kirjoittaja Johanneksen poika
Olen nyt julkistanut netissä tietosuojavaltuutetun lisäselvityspyynnön Betelille sekä Betelin niukan vastauksen. Tietosuojavaltuutettu pyysi hyvin laajaa lisäselvitystä Beteliltä, koska tämä ei viimeksi ottanut tosissaan kysymyksiä. Ja mitä tekee Betel? Antaa kuusi vastausta, jotka .... hm .... (lukija käyttäköön havaintokykyään). :)

Nuo dokumentit on löydettävissä täältä:

Lisäselvityspyyntö

ja täältä:

Betelin selitys

Mitä ajattelette Betelin suhtautumisesta viranomaisen pyyntöihin? Heijastaako se sitä alamaisuutta, mitä Raamattu painottaa?

Ehkä jo tänään tai huomenna tulee sitten itse päätös julki. :mrgreen:

Re: Tietosuojavaltuutetun päätös

Lähetetty: 27.11.2008 07:56
Kirjoittaja Vieras
Betelin vastauksesta:
"Yhdyskuntamme säilyttää henkilörekisterin tunnuspiirteet täyttävän kortiston erotetuista ja eronneista lukitussa huoneessa ja lukitussa kaapissa, johon on pääsy vain näitä asioita hoitavilla henkilöillä."
Jaaha. Olen pakotettu tekemään rikosilmoituksen Betelin toiminnasta, koska he eivät ole poistaneet näitä tarpeettomaksi käyneitä tietoja yksilöidystä poistamispyynnöstä huolimatta. Raastuvassa tavataan.

Re: Tietosuojavaltuutetun päätös

Lähetetty: 27.11.2008 08:07
Kirjoittaja ihmisenpoika1
Johanneksen poika kirjoitti:Ja mitä tekee Betel? Antaa kuusi vastausta, jotka .... hm .... (lukija käyttäköön havaintokykyään).
No niin...tämä oli arvattavissa. Perustelu on varmaan asian niukkuuteen sama kuin mitä vartiotorni lehdessäkin joskus on tuotu ilmi, eli "sille jolle tieto/totuus ei kuulu on sitä varjeltava teokraattisessa sodankäynnissä." vai miten se nyt meni...
Johanneksen poika kirjoitti:Mitä ajattelette Betelin suhtautumisesta viranomaisen pyyntöihin? Heijastaako se sitä alamaisuutta, mitä Raamattu painottaa
No eipä taida heijastaa . Muistan sellaiset löpinät nuoruudessani kuulleeni ja lukeneeni jt-opissa että:" olkaa alamaiset *esivalloille ( * nykyisen asiainjärjestelmän hallitus joka saatanan alainen hallinto vt-seuran muk.) ja antakaa heille se mitä he vaativat.

Myöskin : " tehkää niin kuin esivallat määräävät niin kauan kunnes se ei ole jumalan määräyksiä vastaan/ vastoin.

Nythän varmaan perusteluna tähän beetelin nöyryyden puutteeseen olla alamaisia esivalloille johtunee näistä(kin) syistä ja tähän(kö) beetel varmaan perustaa niukan vastauksen, tämä siis minun oma mielipiteeni asiasta.

Re: Tietosuojavaltuutetun päätös

Lähetetty: 27.11.2008 08:31
Kirjoittaja Tony
Vastaus nro 4 jättää jäljelle kysymyksen poikineen.
Tikkurila kirjoitti:4) - - Syynä henkilön erottamiseen voidaan viitata joihinkin raamatunjakeisiin, joihin erottaminen perustuu, mutta mitään muuta kuvausta erottamisen syystä ei esitetä.
Noinkohan lomakkeen S-77 lopettaminen n. kymmenen vuotta sitten tarkoitti myös muiden käytäntöjen lopettamista lomaketta tai tietojen keräämistä koskien... Lauma-kirja tähdentää kohdassa 5c käytäntöä näin:
Lauma-kirja kirjoitti:Haaratoimistolle tulisi ilmoittaa Seuran valmistamilla lomakkeilla henkilön nimi, erottamisen raamatullinen syy ja toimenpiteen päivämäärä. (S-77- ja S-79-lomakkeet)

Tulisi antaa myös lyhyt selostus esitetyistä todisteista.

Samanlainen raportti tehdään, kun joku eroaa järjestöstä. (S-77- ja S-79-lomakkeet)

Komitean tulisi laatia tapauksesta kirjallinen selonteko ja sulkea se kirjekuoreen, joka pannaan seurakunnan arkistoon.
Kirjallisella selonteolla ja lopetetuilla lomakkeilla ei taida olla toistensa kanssa paljoakaan tekemistä.

Re: Tietosuojavaltuutetun päätös

Lähetetty: 27.11.2008 08:47
Kirjoittaja ihmisenpoika1
Olkoon jokainen sielu alamainen esivalloille, sillä ei ole valtaa muutoin kuin Jumalalta; olemassa olevat vallat ovat suhteellisissa asemissaan Jumalan asettamina. Sen tähden se, joka vastustaa tätä valtaa, on asennoitunut Jumalan järjestelyä vastaan; ne, jotka ovat asennoituneet sitä vastaan, saavat itselleen tuomion. Sillä hallitsevat eivät ole hyvän teon pelkona, vaan pahan. Tahdotko siis olla pelkäämättä tätä valtaa? Tee jatkuvasti hyvää, niin saat siltä kiitosta, sillä se on Jumalan palvelija sinun hyväksesi. Mutta jos teet pahaa, niin pelkää, sillä se ei kanna miekkaa tarkoituksetta, sillä se on Jumalan palvelija, kostaja vihastuksen ilmaisemiseksi sille, joka harjoittaa pahaa.
(Roomalaisille 13:1-4)

Tätä kohtaa tarkoitin tuossa aiemmassa viestissäni...mikähän kohta tästä on jäänyt haaratoimistolta ymmärtämättä jo vuosia...

Ai niin mutta jt-porukka sanookin aina esim.näin: "me emme mene yli sen mikä on kirjoitettu" .

Re: Julkaisin lisätietoja sivuillani

Lähetetty: 27.11.2008 09:38
Kirjoittaja Bergerac
Johanneksen poika kirjoitti:Mitä ajattelette Betelin suhtautumisesta viranomaisen pyyntöihin? Heijastaako se sitä alamaisuutta, mitä Raamattu painottaa?

Ehkä jo tänään tai huomenna tulee sitten itse päätös julki. :mrgreen:
Betelin vastine tuntuu lähinnä ylimieliseltä. Mutta eiväthän he ole osa tätä maailmaa, siihen varmaan tuo ylimielisyys osaltaan perustuu.

Betelin ylimielisyys on aiemminkin tullut esille. Joskus Betel on todennut että "pyrimme tekemään, pyrimme korjaamaan, pyrimme muuttamaan, katsomme voimmeko tehdä jotain..." . Ei, Ei ja Ei. Betel ei ilmeisesti ymmärrä sitä että jos viranomainen käskee niin silloin tehdään eikä jahkailla.

Tässä tapauksessa Betel saanee käskytyksiä tietosuojavaltuutetulta (tarkentaa sääntöjä, ohjeita tms). Miten Betel sen toteuttaa, se on toinen asia.

Re: Julkaisin lisätietoja sivuillani

Lähetetty: 27.11.2008 10:03
Kirjoittaja Vieras
Johanneksen poika kirjoitti: Ehkä jo tänään tai huomenna tulee sitten itse päätös julki.
Mitä itse olet mieltä päätöksestä, oletko siihen tyytyväinen vai aiotko / koetko tarpeelliseksi viedä asiaa vielä eteenpäin? Pidätkö asiaa osaltasi loppuunkäsiteltynä?

Re: Tietosuojavaltuutetun päätös

Lähetetty: 27.11.2008 12:21
Kirjoittaja RaM
Rakkaat Seuran edustajat jotka seuraatte palstaa - etenkin tätä avausta
(mm. M.Lumme, R.Lahtinen, J.Ropponen, V.Leinonen)

Olen jo monta kertaa esittänyt Seuraa koskien tiedustelun siitä, milloin ryhdytte omalla kohdallani vastaavan kaltaisiin erottamistoimiin, kuten olette tämän avauksen tekijän kohdalla tehneet (ja lukuisten muidenkin, jotka eivät mielestänne ole Seuran ohjeita noudattaneet)?

Olen jopa omilla nettisivuillani esittänyt aihetta koskien vt-seuralle sekä teille suunnatun kyselyn:
http://www.raamattu.tarinoi.fi/57

Noilla sivuillani kerrotaan näkemykseni niin Jehovan todistajien liikkeestä kuin sen opeistakin. Jos ne eivät mielestänne edusta Jehovan todistajan käsityksiä - jollainen minäkin virallisesti olen kun kuulun edelleen väestörekisterissä Jehovan todistajiin ja 'päänahastani' saatte muutaman euron kun valtionapuja kenties ensivuonna otatte vastaan - niin milloin aiotte asiaan reagoida?
Espoolaisena nimikirjaimeni ovat teille hyvinkin tutut ja Jukka Ropposelta on jopa erottamistani eräs henkilöni tunteva pohjoisessa asuva vanhin voimakkaasti vaatinut.

Olisiko teidän jo aika rohkaista mielenne ja ryhtyä toimeen? Erottamisprosessi käyntiin!
Jos ette jostain syytä edelleenkään katso siihen olevan aihetta, niin voisitteko siinä tapauksessa kertoa sivustoistani ja niiden näkemyksistä kannustavan kokemuksen vaikkapa jossain kierroskonventissa?
Maininta sivustoistani ja niiden välittämistä tiedoista on sallittua myös sunnuntain esitelmien yhteydessä tai vaikkapa palveluskokouksessa ilmoitusten yhteydessä.

t. RaM - Espoo