Sivu 1/2

Lohikäärme?

Lähetetty: 03.02.2009 22:13
Kirjoittaja Jakke
Pikkusen piti heitellä uurimia ja tummimia arpoessani, että laitanko tän yleiselle puolelle vai tänne, mutta ehkä tämä nyt raamattua sivuaa riittävästi.

Eli onkos kellään tietoa mistä nämä lohikäärme-legendat on oikein syntyneet? Raamatussakin otus mainitaan monta kertaa, jopa useampi päisenä versiona ja löytyyhän näitä patsaita, kaiverruksia ja ties mitä luolamiesten tekemiä graffiteja ympäri maailmaa. Niin ja ainakin egyptiläisessä ja kreikkalaisessa mytologiassa niistä puhutaan, Kiinassa niitä tuntuu olleen vähän joka nurkan takana.

Eli mitä on ne elukat, johon nämä legendat alunperin viittaavat? Ei kait sentään dinosauruksiin... eihän ihmisiä vissiinkään niiden kanssa yhtäaikaa oo elellyt?

Re: Lohikäärme?

Lähetetty: 03.02.2009 22:21
Kirjoittaja Vieras
Voi olla että henki olennot syöttävät ne ihmisten sydämiin ja mieleen.

Re: Lohikäärme?

Lähetetty: 03.02.2009 22:25
Kirjoittaja Jakke
Vieras kirjoitti:Voi olla että henki olennot syöttävät ne ihmisten sydämiin ja mieleen.
Jooh niin varmaan ja siksi foliohattua kannattaa pitää aina. Okei, tää on yksi teoria, mutta kiinnostais kuulla jos tästä on muunkinlaisia teorioita. Lieköhän kaikkitietävä Vartiotorni kertonut totuuden™ tästäkin asiasta?

Re: Lohikäärme?

Lähetetty: 03.02.2009 23:07
Kirjoittaja Nellique
Hassua sinänsä, mutta tuntuu että niitä ON ollut. En tiedä miksi. Stonehengestäkään ei tiedetä juuri mitään, vaikka se on käsinkosketeltava. Kuuluuko lohis samaan kastiin lumimiehen kanssa: se on joidenkin mielestä olemassa, se on melkein nähty, mutta kunnon todisteet puuttuvat.

Mikä vimma ihmisillä on haluta yliluonnollisia olentoja? Eikä siis puhuta vain jumalista. Kaipuu johonkin saavuttamattomaan ja salaiseen, jolla on mystistä voimaa. Aivojen "muisti" jostain menneisyydestä, jopa "tieto"?

Re: Lohikäärme?

Lähetetty: 03.02.2009 23:32
Kirjoittaja Ariadna
Babylonian ja Ugaratarin mytologiassa puhutaan kaaosmeren pedosta ja samasta pedosta puhutaan sumerilaisessa Gilgames-eepoksessakin.

Sieltä lainattuna otus on sitten Jobin kirjasssa Leviataniana ja Behemottina Saatanan esikuvina.

Daniel ja Johannes kuvasivatkin otuksen monipäiseksi käärmeeksi, jota Jahve tarvitsi selittämään, miksi hän ei näyttänyt pitävän huolta omistaan, nehän kun olivat Saatanan hallussa.

Re: Lohikäärme?

Lähetetty: 03.02.2009 23:38
Kirjoittaja Vieras
Yliluonnollollisilla on ihmisistä suurempia kykyjä .Se on sanottu että he tulevat tietämään.

Re: Lohikäärme?

Lähetetty: 04.02.2009 01:51
Kirjoittaja pakana
Villi arvaus... voisko olla kenties vaikkapa jokin suurenneltu juttu ihan normaalista, isokokoisesta käärmeestä joka mahdollisesti on noussut ja sylkenyt myrkkyä jonkun silmille... :roll:

Esim.Kunigaskobrahan on sellainen käärme, joka pystyy sylkemään myrkkyä uhrin silmille. Jos nyt joku viaton tallaaja on sattunut kohtaamaan tällaisen kobran jossain retkillään, saanut "polttavaa" myrkkyä silmilleen ja sitten sokeutunut, niin äkkiäkös tuollaisesta keksii vaikka minkälaisia tarinoita. :)

Kobra voi kuitenkin kohotessaan, nousta yli 180cm korkeuteen ja isokokoisena käärmeenä on varmaan melko vaikuttava näky... en tiedä kuinka tuollaiset myrkyt vaikuttavat hermostoon, mutta jos aiheuttavat vaikkapa jotain "trippejä", niin hyvinkin saattaa olla, että ihminen kertoilee satuja lohikäärmeistä ja keijukaisista... :wink:

Re: Lohikäärme?

Lähetetty: 04.02.2009 07:47
Kirjoittaja Aaac
Todennäköisin selitys ovat dinosaurusten fossiilit, joita on saattanut tulla esiin maan uumenista eroosion vaikutuksesta. Dinon ei tajuttu kuolleen miljoonia vuosia sitten, vaan sen luultiin kuolleen vasta äskettäin. Jostakin tiedelehdestä muistan näin lukeneeni.

Samaan tapaan helvettiusko sai alkunsa, kun lähellä maan pintaa olevat kivihiiliesiintymät ovat alkaneet hehkua itsestään jouduttuaan hapen kanssa kosketuksiin. Ehkä myös maan uumenista tulviva magma on antanut osviittaa helvetin olosuhteista. Siellä maan allahan se tulinen helvetti "on".

Re: Lohikäärme?

Lähetetty: 04.02.2009 10:18
Kirjoittaja PoterO
Merien rannoille ajautuu myös kaikenmoisia puolimaatuneita hirviöitä. Muutama kuukausi takaperin levisi kuvia laajaltikin yhdestä tuommoisesta.

Re: Lohikäärme?

Lähetetty: 04.02.2009 10:52
Kirjoittaja Ariadna
Kun nyt Jakke tämän tälle Oppinäkemyksiä ja raamatuntulkintaa alle laittoi niin jatkan hieman aihetta raamatustakin löytyvän tulkinnan mukaan.

Kirkkotaiteessa paratiisin käärme kuvataan usein nais-hahmoisena. Miksei miehenä? Saatananhan sanotaan olleen yksi jumalan pojista.

Selitys löytyy Mesopotamian alueelta peräisin olleesta luomiskertomuksesta jossa Aadamilla oli ennen Eevaa toinen puoliso Lilitu joka kapinoi Aadamin valtaa vastaan. .


Juutalaisten pyhiin kirjoituksiin myytti siirtyi pakkosiirtolaisuuden aikana ja raamatustakin Lilithtiksi muuttunut Lilitu löytyy vielä Jesajan 34:14 "Villikoirat ja sakaalit siellä kohtaavat, villivuohi villivuohta kutsuu. Siellä lepäilee Lilit, öinen velhotar, sieltä hän löytää rauhallisen sijan."

Tarinan jatkuessa Lilith karkotettiin meren syvyyksiin myskyn demoniksi josta käsin se kadehti Eevan ja kaikkien naisten synnyttämiä poikia, joita se öisin syö kuten ihka aito vamppyyri. Näin sitten aikojen saatossa siitä syntyi raamatun lohikäärme.

Kiinalaisilla otus onkin päinvastainen, onnea ja hedelmällisyyttä tuova. Keisarin olemukseen kuului olla syntynyt osittain lohikäärmeestä sen korkeammasta rodusta, siitä jolla oli viisi varvasta.
Nelivarpainen otus taas pystyi lisääntymään ja luomaan uutta mm. yhtyessään porsaaseen se synnytti tähän maailmaan elefantin.

Satuja ja niihin uskojia riittää, nykyään jahdataan Loch Nessin hirviötä. Olisikohan Lilith paennut Skotlannin rauhallisimmille vesille?

PS Suomalaisille Viron kautta rantautunut Lilithin tarina edelleekin elää ja sihisee Vesihiitenä.

Re: Lohikäärme?

Lähetetty: 04.02.2009 14:02
Kirjoittaja Jakke
Katsoin eilen viime syksynä digiboksille tallentamani dokkarin jossa oli juttua myös tästä Lilithistä. Siinä tuotiin esille, että hän olisi siis Aadamin eka vaimo, joka luotiin ennen Eevaa (luomiskertomuksen voi lukea niinkin, että ensin luotiin mies ja nainen... sit myöhemmin Eeva).

Dokkarissa kerrottiin jostakin myytistä, jonka mukaan Lilith kyllästyi olemaan aina alimmaisena seksiä harrastaessa, mutta Adam ei suostunut olemaan itse alla, josta Lilith veti herneet nenäänsä ja häipyi. Nykyisin Lilith sitten paneskelee öisin viattomien miesten kanssa vieden heidän siemenensä :o

Mutta sitäpäs en tiennytkään, että Lilith mainitaan tosiaan myös Jesajan kirjassa. Kiintoisaa.

Re: Lohikäärme?

Lähetetty: 04.02.2009 14:03
Kirjoittaja RaM
Aaac toikin tuossa sen todennäköisimmän selityksen esille. On siinä mahtanut muinaisten kansojen ihmisillä mielikuvitus lentää ja jos jonkinlaisia arvailuja esiintyä, kun sattuivat esim. tyrannosauruksen fossilisoituneeseen luurankoon törmäämään.

Re: Lohikäärme?

Lähetetty: 04.02.2009 14:43
Kirjoittaja Aaac
Jakke kirjoitti:Lilith kyllästyi olemaan aina alimmaisena seksiä harrastaessa, mutta Adam ei suostunut olemaan itse alla, josta Lilith veti herneet nenäänsä ja häipyi. Nykyisin Lilith sitten paneskelee öisin viattomien miesten kanssa vieden heidän siemenensä :o
Feministi vai märän unen vertauskuva?

Noo... asiaan. Rutten mielestä Leviatan oli höyryveturi.

*** The Finished Mystery, 1926 edition, p 85 ***

[Regarding Job 40:15 to 41:34, where "leviathan" is interpreted as a train locomotive]
"Thou wilt lengthen out leviathan (the locomotive) with a hook (automatic coupler) or with a snare (coupling-link) to drop down. Wilt thou not place a ring (piston) in his nostrils (cylinders) or pierce through his cheeks (piston-ends) with a staff (piston rod)? Will he make repeated supplications unto thee (to get off the track)? Or will he utter soft tones unto thee (when he screeches with the whistle)? ... Wilt thou play with him as with a bird (make him whistle at will)? Or wilt thou bind (enslave) him for thy maidens (so that you can take them to a picnic or convention)? Companies (of stockholders) will feast upon him (his earnings)."

http://www.freeminds.org/sales/finishedmystery.htm

Re: Lohikäärme?

Lähetetty: 04.02.2009 14:48
Kirjoittaja RaM
Lopunajan selviä merkkejä oli höyrylaiva/-juna sekä lisäksi kirjoituskone ja lennätin. Ainoa joka taisi olla epäselvä lienee ollut Russell itse jonka saappaissa sitten Ruttekin kunnostautui em. saralla.:P

Re: Lohikäärme?

Lähetetty: 04.02.2009 19:46
Kirjoittaja Bergerac
Seuran osalta lohikäärme-sanan tarkoituksessa ja alkuperässä ei liene epäselvää. Tuttua vanhaa kauraa.

On Seuralla (näemmä) myös muitakin merkityksiä tarjota lohikäärmeeseen, ja varmaan enemmänkin sekä parempiakin löytyy mutta nämä pari nyt kuitenkin poimin talteen :
Ihmiskunta etsii Jumalaa -79 kirjoitti:Toisilla kansoilla oli monimutkaisempia rituaaleja, joihin sisältyi lauluja ja uhreja. Kiinalaisilla oli tapana tehdä paperista tai puusta suuri lohikäärme, heidän sateenjumalansa, ja kuljettaa sitä juhlakulkueessa ympäriinsä, tai he saattoivat viedä jumaluutensa kuvan ulos temppelistä ja asettaa sen aurinkoon, niin että se saattoi tuntea kuumuuden ja kenties lähetti sateen.
Vartsikka 1970 15/10 kirjoitti:Jokaisella niistä on oma kansallistunnuksensa, yhdellä leijona, toisella kotka, jollakin muulla lohikäärme tai käärme. Kaikkia kansalaisia vaaditaan osoittamaan kunnioitustaan, ehdotonta tottelevaisuutta valtiolle, jota jokin järjetön luomus kuvaa ja jota syntiset ihmiset johtavat, ikään kuin ylimmälle auktoriteetille.
Pakko OT:na todeta mitenkäs Seuran omat symbolit ja Seuran johtoporras :mrgreen: Jotain tuttua kenties.:idea:

Vilpittömät Jehovan Todistajat kun usein kaivavat jokerikortin "mekin olemme vain erehtyviä (syntisiä) ihmisiä", toki unohtaen samalla sen että harvemmin tai pikemminkin koskaan Seura tosiaan syyllistää U&YO:tä.
U&YO:n ruoka kun pitää vilpittömän Jehovan Todistajan niellä kakistelematta.

Helpompi Seuran on vastuuta on toki heittää yksittäisille vilpittömille Jehovan Todistajille, jotka imaisevat (pakon, kuvainnollisen aivopultin, suosituksien tai vähintäänkin seurakunnan yhteneväisyyden nimissä) julkisemmin täysin. Eri asia mitä vilpitön Jehovan Todistaja, toivottavasti, itse todella ajattelee vaikka sitä välttämättä voi sen paremmin julkituoda.