Aaac kirjoitti:Jos "luopio" menestyy, on hän saanut Saatanan siunauksen.
Jos "luopio" ei menesty, on Jehova hänet hylännyt.
Jos jehovantodistajat menestyvät, se on osoitus Jehovan siunauksesta. Jos jehovantodistajat eivät menesty, se on osoitus Saatanan vainosta.
Eli juuri päinvastoin kun luopion tapauksessa - yllättäen.
Jehovantodistajien jäsenmäärän kasvu on osoitus Totuudesta ja Jehovan siunauksesta, kun taas jehovantodistajien pieni jäsenmäärä verrattuna valtauskontoihin on niinikään osoitus Totuudesta (ahdas portti ja sitä rataa).
Voitetut oikeudenkäynnit ovat osoitus siitä, että vt-seura on ollut oikeassa. Hävityt ovat Saatanan vainoa jehovantodistajia kohtaan.
Politiikkaan osallistuminen on kiellettyä, koska jehovantodistajat eivät ole "osa tätä maailmaa". Politiikkaan osallistuminen on kuitenkin täysin sallittua (vt-seuralle), mikäli se koskee jehovantodistajia.
YK on Ilmestyskirjan kuvailema Peto. Pedon kanssa voi kuitenkin tehdä yhteistyötä jos sattuu tarvitsemaan kirjastokorttia.
Verensiirrot ovat vaarallisia, ja niistä on hyvä kieltäytyä, vaikka niistä kieltäytyminen on miljoona kertaa vaarallisempaa.
Ihmisellä tulee olla oikeus kääntyä jehovantodistajaksi, ilman että tämän läheiset tai entinen uskonto vaikuttavat asiaan negatiivisesti. Jehovantodistajalla ei ole mitään oikeutta jättää jehovantodistajuutta, ilman että tämän läheiset ja uskonto yrittävät vaikuttaa asiaan negatiivisesti.
Ihmisoikeuksien julistus on hyvä asia, koska jehovantodistajat voivat harjoittaa uskontoaan siihen vedoten. Ihmisoikeuksien julistusta ei kuitenkaan ole mitään syytä toteuttaa, mikäli kyse on entisestä jehovantodistajasta.
Muutama poiminta myös Hikipediasta:
"Jehovan todistajat ovat muuttaneet lopullisen julistuksensa sisältöä arviolta 25 000 kertaa. Tämä ei silti estä sitä, että he puhuvat pysyvästä ja lopullisesta Totuudesta ja Tiedosta, joka johtaa iankaikkiseen ja pysyvään elämään."
"Ihmisten tuhoaminen Harmageddonissa on oikein, ja kuinka Jehovan todistaja itse vihaa syntiä ja rakastaa syntistä ja kuinka Jehova tekee saman. Ihmisten tappaminen on siis samanaikaisesti täysin oikein että täysin väärin, ja tämän ymmärtäminen on tärkeää."
"Jos kaikki maailman ihmiset olisivat Jehovan todistajia, ei olisi sotia. Tämä on hyvä asia siitä huolimatta, että jos kaikki maailmassa olisivat arjalais-saksalaisia kansallissosialisteja, ei olisi sotia."
"Joululahjat, pääsiäinen, maljojen kohottaminen ja syntymäpäivät ovat vaarallisia, koska niillä on pakanallinen alkuperä. Se, että tämä alkuperä on unohtunut, ei auta. (15. helmikuuta 2007 ”Lukijoiden kysymyksiä”) Vihkisormukset sen sijaan sallitaan, vaikka niillä on alun perin pakanallinen alkuperä. Salliminen tehdään, koska niitä ei enää liitetä pakanuuteen."
"Verensiirrot ovat pahoja, koska veri on elämän symboli ja olisi toki kamalan väärin pelastaa elämä elämän symbolilla."
http://hikipedia.info/wiki/Jehovan_todistajat