Sivu 1/1
Jehovan todistajain valtakunnansalit
Lähetetty: 03.04.2009 16:40
Kirjoittaja Witless
Nyt kun Jehovan todistajain seurakuntia ollaan vaivihkaa irrottamassa Watchtowerista kuin Alppihiihtäjäin liittoa Hiihtäjäin liitosta konsanaan, on ajankohtaista kysyä mitä sinun kotiseurakuntasi seinässä lukee/luki? Itse olen havainnut ainakin kolme versiota vartiotorni-symbolilla ja ilman.
Re: Jehovan todistajain valtakunnansalit
Lähetetty: 03.04.2009 17:07
Kirjoittaja Jakke
Tuossa ihan vieressä olevan salin seinässä lukee ihan oikein, eli "todistajien", mutta olikohan keskustan salilla vai Siilinjärvellä vanhanaikaisesti "todistajain".
Valtakunnansali on muuten sanana minun mielestäni täysin käsittämätön. En koskaan ymmärtänyt sitä aivopesuaikoinakaan. Huonoa suomea minun mielestäni.
Re: Jehovan todistajain valtakunnansalit
Lähetetty: 03.04.2009 18:06
Kirjoittaja Witless
Jakke kirjoitti:Valtakunnansali on muuten sanana minun mielestäni täysin käsittämätön. En koskaan ymmärtänyt sitä aivopesuaikoinakaan. Huonoa suomea minun mielestäni.
Sama juttu. Itselläni on aina tullut Watchtower(tm) -korporaation keksimästä
Kingdom Hall -termistä mieleen Disney(tm) -korporaation
Magic Kingdom(R). Tosin jälleenmainitun rakentaminen alkoi Wikipedian mukaan vasta 1967, joten Jehovah's Witnesses(tm) taisivat ehtiä ensin.
http://en.wikipedia.org/wiki/Magic_Kingdom
Re: Jehovan todistajain valtakunnansalit
Lähetetty: 03.04.2009 18:38
Kirjoittaja Aaac
Tämä Ruotsin Örnsköldsvikin teksti on tietysti oma lukunsa. Samanlaista uudelleenjärjestelyä on ollut myös ainakin Lidköpingissä.
http://jennieeriksson.blogg.se/images/s ... 281666.jpg
Re: Jehovan todistajain valtakunnansalit
Lähetetty: 03.04.2009 18:45
Kirjoittaja Bergerac
mitä seinässä luki
No, graffiteja on myös näkynyt. Tehden valtakunnansalista hieman sanotaanko erikoisemman näköisen.
Re: Jehovan todistajain valtakunnansalit
Lähetetty: 03.04.2009 21:30
Kirjoittaja Kaarmis
Witless kirjoitti:Nyt kun Jehovan todistajain seurakuntia ollaan vaivihkaa irrottamassa Watchtowerista kuin Alppihiihtäjäin liittoa Hiihtäjäin liitosta konsanaan, on ajankohtaista kysyä mitä sinun kotiseurakuntasi seinässä lukee/luki? Itse olen havainnut ainakin kolme versiota vartiotorni-symbolilla ja ilman.
Joo, uudempi ohje käskee kirjoittamaan "Jehovan todistajien".
Re: Jehovan todistajain valtakunnansalit
Lähetetty: 04.04.2009 00:42
Kirjoittaja Witless
Kaarmis kirjoitti:Witless kirjoitti:Nyt kun Jehovan todistajain seurakuntia ollaan vaivihkaa irrottamassa Watchtowerista kuin Alppihiihtäjäin liittoa Hiihtäjäin liitosta konsanaan, on ajankohtaista kysyä mitä sinun kotiseurakuntasi seinässä lukee/luki? Itse olen havainnut ainakin kolme versiota vartiotorni-symbolilla ja ilman.
Joo, uudempi ohje käskee kirjoittamaan "Jehovan todistajien".
Uudempi on siis 80-luvulta, vanhempi ennen sitä? Vai?
Re: Jehovan todistajain valtakunnansalit
Lähetetty: 04.04.2009 01:38
Kirjoittaja Molttunen
Bergerac kirjoitti:mitä seinässä luki
No, graffiteja on myös näkynyt. Tehden valtakunnansalista hieman sanotaanko erikoisemman näköisen.
Heh heh heh heh heh, äläpä muuta virka!

Re: Jehovan todistajain valtakunnansalit
Lähetetty: 04.04.2009 21:24
Kirjoittaja RaM
Kaikki tämä on nyt muuttumassa, kun ihmiset näkevät kilvet, jotka ilmaisevat selvästi jokaisen salin olevan ’Jehovan todistajien valtakunnansali’.” - vt 04
Jokainen valtakunnansali tulisi voida selvästi tunnistaa asianmukaisesta kilvestä tai tekstistä, jossa lukee: ”Jehovan todistajain valtakunnansali.” Tekstin tulisi olla siisti ja hyvän maun mukainen, ja se tulee pitää hyvässä kunnossa. - Vp 90
Erityistä huomiota pitäisi kiinnittää ulkopuolella pääsisäänkäynnin ulkonäköön, koska jokainen ohikulkija panee sen erityisesti merkille. Entä teksti ”Jehovan todistajien valtakunnansali”? Onko se siisti ja hyvässä kunnossa, ja onko se hyvin valaistu, jos se on tarpeen? - Vp 78
Kumpaakin muotoa on käytetty mutta tuo 'Jehovan todistajain valtakunnan sali' on jäänyt tuon 90 jälkeen pois sen kielellisesti vanhahtavan asun vuoksi (luulisin näin).
Se mikä valtakunnansaleihin liittyen on se kaikkein kiinostavin seikka löytyy 76 valtakunnan palveluksesta:
Kuka omistaa valtakunnansalin? Minkään seurakunnan ei tulisi todellisuudessa ajatella ”omistavansa” valtakunnansalia. Se on omistettu Jehovan palvontaan. Kun seurakunta rakentaa tai vuokraa rakennuksen, vastuu salista uskotaan sen käsiin, ja vanhimmiston vastuuna on käyttää valtakunnansalia viisaasti niin, että se palvelee parhaiten Valtakunnan etuja.
Omaisuutta ei ehkä voida ostaa paikallisseurakunnan nimiin, koska se ei ehkä ole rekisteröity eikä niin ollen voi toimia oikeushenkilönä. Omaisuutta ostetaan tavallisesti sen rekisteröidyn seurakunnan nimiin, joka huolehtii alueen lakiasioista. Rekisteröidyn seurakunnan virkailijat eivät hoida valtakunnansalia, vaan paikallisilla vanhimmilla on valvontavastuu. (Hyödyllisiä ehdotuksia on pyynnöstä saatavissa Seuran kirjeestä ”Tietoja valtakunnansalien omistuksesta”.)
Re: Jehovan todistajain valtakunnansalit
Lähetetty: 05.04.2009 14:52
Kirjoittaja Witless
RaM kirjoitti:Kumpaakin muotoa on käytetty mutta tuo 'Jehovan todistajain valtakunnan sali' on jäänyt tuon 90 jälkeen pois sen kielellisesti vanhahtavan asun vuoksi (luulisin näin).
Kyllä tuo taivutusmuoto oli aikansa elänyt jo 80-luvulla. Jehovan todistajain laiva vaan on sen verran raskas että se kääntyy vasta vuosien viiveellä, jos ollenkaan. Tai sitten vaan kotiseurakuntaan ei ole fyrkkendaalia jäänyt, kun yhtä kylttiä (tai joissain tapauksissa _teippausta_) ei pystytä vaihtamaan.

Re: Jehovan todistajain valtakunnansalit
Lähetetty: 05.04.2009 15:08
Kirjoittaja Vapautunut
Todella tärkeä aihe. Äänestin.
Re: Jehovan todistajain valtakunnansalit
Lähetetty: 05.04.2009 18:42
Kirjoittaja almi
1980-luvulla valtakunnansalin seinässä luki Porissa "Jehovan todistajain Valtakunnansali". Kysyin äidiltäni, miksi nimi on vääränlainen, olikeampihan olisi ollut "Jehovan todistajien". Äitini kommentoi asiaa "kyllä veljet tietävät".
1990-luvulla kirjoitusasu sitten muuttui.
Re: Jehovan todistajain valtakunnansalit
Lähetetty: 06.04.2009 20:53
Kirjoittaja sasisa
Todistajien- versio täällä. Tosin konventtisalilla lukee muistaakseni "todistajain"..