Sivu 1/2
Käännyttäminen
Lähetetty: 06.06.2009 16:19
Kirjoittaja Mag Mell
Jehovan todistajat kiistävät jyrkästi käännyttävänsä ihmisiä, ja todistustyö ei missään nimessä ole käännytystyötä. Itsekin muistan tuollaista virttä ovilla ihmisille hymisseeni.
Mutta mitä ovelta ovelle-työ sitten on, ellei käännyttämistä? Miksi on niin tärkeää antaa "me emme käännytä ketään" -mielikuva niin seurakunnan sisällä kuin sen ulkopuolellakin? Uskovatko rivitodistajat oikeasti itse tähän, vaikka kuukaudesta toiseen nimenomaan konkreettisesti pyrkivät maailman ihmisiä käännyttämään?
Yksi 'virallinen versio', jota ovenavaajalle piti sanoa (jos tämä syytti käännyttämisestä), oli että "me haluamme ainoastaan kannustaa ihmisiä lukemaan raamattua". Mutta kuinka moni todistaja oikeasti olisi tyytyväinen tähän näennäisesti haluttuun lopputulokseen? Mitä iloa todistajille on siitä, että ei-seurakuntalainen tykönään lukee omaa raamattuaan? Seuraava askel luonnollisesti olisi, että koska lukemaansa ei voi ymmärtää, auttavat todistajat mieluusti raamatun sanoman tajuamisessa. Ja kas, taas ollaan siinä "ei-käännyttämisessä".
Mikä muu todellisuudessa olisi saarnaamistyön 'ultimate goal', ellei ihmisten käännyttäminen todistajiksi? Siihenhän kaikki todistajien toimet ja kirjallisuus loppuviimeksi tähtää. Käytännön ohjeita käännyttämiseen pursuaa joka puolelta: Valtakunnan palveluksemme, lehdet, puheet ja näytteet salilla ja konventeissa, Puhu perustellen-kirja... nämä kaikki sisältävät valtavasti ohjeistusta käännytystyöhön, jota rivitodistajat eivät siltikään mielestään harjoita.
Koska tässä nyt selkeästi väitetään mustaa valkoiseksi, niin eikö luulisi olevan kaikille osapuolille helpompaa, jos vaan avoimesti nostettaisi kissa pöydälle, ja tunnustettaisi, että jees, kyllä meidän toiminnan ainoa "pyhä" tarkoitus on saada uusia jäseniä värvättyä niin paljon kuin mahdollista? Olisipahan sitten ainakin yksi tekopyhyyden rippunen vähemmän siinäkin toiminnassa.
Re: Käännyttäminen
Lähetetty: 06.06.2009 16:44
Kirjoittaja Vieras
Niin, juttu kai lähtee siltä pohjalta, että kukaan ei halua tulla käännytetyksi, vaan mieluummin sanoo kääntyneensä.
Todistajalle voisi tietenkin sanoa, että jos käännyttäminen ei ole tärkeää, niin kääntymättömyyden vaihtoehtoehdon tarkastelemiseksi todistaja voisi ovityössään antaa veljesseuran net-osoitteen, jotta sieltä voisi katsella myös kääntymistä vastaan puhuvia seikkoja.
Re: Käännyttäminen
Lähetetty: 06.06.2009 19:40
Kirjoittaja Witless
Mag Mell kirjoitti:Jehovan todistajat kiistävät jyrkästi käännyttävänsä ihmisiä, ja todistustyö ei missään nimessä ole käännytystyötä. Itsekin muistan tuollaista virttä ovilla ihmisille hymisseeni. Mutta mitä ovelta ovelle-työ sitten on, ellei käännyttämistä? Miksi on niin tärkeää antaa "me emme käännytä ketään" -mielikuva niin seurakunnan sisällä kuin sen ulkopuolellakin? Uskovatko rivitodistajat oikeasti itse tähän, vaikka kuukaudesta toiseen nimenomaan konkreettisesti pyrkivät maailman ihmisiä käännyttämään?
Kyseessä on sanoilla kikkailu, jota Watchtower harrastaa kaikessa ja koko ajan. He "eivät ole osa maailmaa", heillä on "totuus", he ovat "nuhteettomia", he ovat "puhdas kansa" jne. jne. Antamalla sanoille täysin muita merkityksiä kuin kaikki muut ihmiset, he kokevat puhuvansa totta vaikka valehtelevat.
Jehovan todistajien tärkein tehtävä on käännyttää ihmisiä "totuuteen". Jehovan todistajat väittävät että he eivät halua käännyttää ihmisiä. = Jehovan todistajat valehtelevat.
Re: Käännyttäminen
Lähetetty: 06.06.2009 21:24
Kirjoittaja Mag Mell
Witless kirjoitti:Antamalla sanoille täysin muita merkityksiä kuin kaikki muut ihmiset, he kokevat puhuvansa totta vaikka valehtelevat.
Hyvä pointti.
Enpä ole asiaa tuolla tavoin aiemmin tullut ajatelleeksikaan. Niinhän se tietysti on, että semantiikan keinoin on mahdollista samaan aikaan sekä puhua totta että valehdella. Kuinka ihanan kätevää VT:n kannalta katsottuna!
Olisi mielenkiintoista tietää, kuinka suuri prosentuaalinen osuus aktiivitodistajista on todellakin aidosti siinä luulossa, ettei ovelta ovelle -työ ole käännyttämistä. Lienee ehkä niin, että ne todistajat, jotka julistustyön perimmäisen tarkoituksen muita selkeämmin tiedostavat, eivät sen seurauksena ole niitä kaikkein ahkerimpia sananlevittäjiä...

Re: Käännyttäminen
Lähetetty: 06.06.2009 21:51
Kirjoittaja toolman
Siis käännyttämistä jonkun ihmisen keksimiin sääntöihin ,joita ei ole kirjoitettu Raamattuun.
Re: Käännyttäminen
Lähetetty: 06.06.2009 22:03
Kirjoittaja Witless
Mag Mell kirjoitti:Olisi mielenkiintoista tietää, kuinka suuri prosentuaalinen osuus aktiivitodistajista on todellakin aidosti siinä luulossa, ettei ovelta ovelle -työ ole käännyttämistä.
Tässä piilee yksi totuus "totuudesta". Aktiivitodistajan tulee uskoa Watchtowerin väite siitä että "me emme pyri käännyttämään." Tämä on todistajan mielestä yksi todiste siitä että Jehovan todistajat eivät ole "kuten muut" uskonnot. Suurin osa kenttäpalveluksessa aktiivisista Jehovan todistajista lienee siinä käsityksessä että hän ei pyri "käännyttämään ketään". Samaan aikaan tarkoituksena on käännyttää mahdollisimman monia. Miksiköhän Jehovan todistajien keskuudessa on niin paljon mielenterveyden häiriöitä?
Re: Käännyttäminen
Lähetetty: 06.06.2009 22:25
Kirjoittaja toolman
Voi olla niin että varhais kristittyjen vapaa malli on kielletty.Siis asiasta ei saa puhua.
Re: Käännyttäminen
Lähetetty: 07.06.2009 16:08
Kirjoittaja Voimantorni
Jos ovenavaaja kritisoi todistajaa käännytystyöstä, on todistajaa myös opastettu väittämään, että 'eihän toki,
me vain haluamme vaihtaa ihmisten kanssa ajatuksia Raamatusta.' Myös tämä on täysi valhe, jonka Jt-lahko haluaa jäsentensä nielevän. Kukaan Jehovan todistaja ei ole ovilla
vaihtamassa ajatuksia Raamatusta. He ovat opettamassa yläkantista ihmisille ainoaa pelastuskeinoa pian alkavasta maailman lopusta. Eli suomeksi käännyttämässä ihmisiä omaan oppiinsa. Jos he eivät itsekään saa kyseenalaistaa järjestönsä oppeja, niin miten he sallisivat muiden ihmisten tehdä siten? Jos Jt jättäisi opettamatta järjestö-totuudet kiinnostuneelle tutkisteluoppilaalle, häntä ei seurakunnassa kiitettäisi, eikä hän saisi sulkaa hattuunsa menestykkäästä työstään. Päinvastoin, hän saisi oikaisua pysyttäytyä Järjestön terveellisten sanojen mallin tasolla. Muussa tapauksessa ongelmia seuraa.
Tässä pari (varmasti monelle jo tuttua) hauskaa katsausta Jehovan todistajien käännytystyöhön:
http://www.yle.fi/player/player.jsp?act ... 70&locale=
http://www.yle.fi/player/player.jsp?id=169080&locale=
Re: Käännyttäminen
Lähetetty: 07.06.2009 17:23
Kirjoittaja sinner74
Ajatusten "vaihtaminen" ei todellakaan ole jt-toiminnan tarkoitus. Pikemminkin, ja tarkemmin ajateltuna ainoastaan, niiden syöttäminen. Minulla on suunnattomia vaikeuksia ymmärtää, että vanhempani ovat aikoinaan tuon häränpaskan syöneet, ja vieläpä pyytäneet lisää. Ehkä ajat olivat silloin erit.
Re: Käännyttäminen
Lähetetty: 08.06.2009 09:29
Kirjoittaja rippeli
Sanoilla kikkailleena voin kertoa, että kääännyttämissyytökseen vastasian aina, etten ole todellakaan VÄKISIN käännyttämässä ketään. Vastaus saa uuden merkityksen kun tavataan jokainen kirjain ja minä sain hyvän omantunnon, koska en mielestäni valehdellut.
Re: Käännyttäminen
Lähetetty: 08.06.2009 10:13
Kirjoittaja RaM
Jehovan todistajat vetoavat siihen, että he eivät käännytä koska käännyttämiseen on sisältynyt aikoinaan uhka hengen menetyksestä ja nykyisinkin mm. sosiaalisten etujen saavuttamista. Tosiasiassa käännyttäminen on myös tiedollista manipulointia ja lupauksia jostain paremmasta, kuten ikuisesta elämästä. Se ei siis ole pelkkää uhkaa tai etuisuuksia todistajien määritelmän mukaisesti.
http://fi.wikipedia.org/wiki/K%C3%A4%C3%A4nnytys
Omituista asiassa on myös se, etteivät Jehovan todistajat tunnusta tekevänsä samaa työtä kuin mitä Jeesus teki - käännyttämistä.
Matteuksen evankeliumi:
18:3 ja sanoi: "Totisesti minä sanon teille: ellette käänny ja tule lasten kaltaisiksi, ette pääse taivasten valtakuntaan.
Koska Jehovan todistajat eivät mielestään käännytä, ei heillä silloin ole käänynnäisiäkään joita varhaiskritityillä oli.
Apostolien teot:
13:43 Kun synagoogasta hajaannuttiin, seurasivat monet juutalaiset ja jumalaapelkääväiset käännynnäiset Paavalia ja Barnabasta, jotka puhuivat heille ja kehoittivat heitä pysymään Jumalan armossa.
Jehovan todistajat eivät siis tässäkään suhteessa ole raamatullinen uskonto.
Re: Käännyttäminen
Lähetetty: 08.06.2009 14:28
Kirjoittaja Viljo
sinner74 kirjoitti:Ajatusten "vaihtaminen" ei todellakaan ole jt-toiminnan tarkoitus.
Tuossa on kyse jälleen siitä miten tuon vaihtamisen käsittää: kyllähän jt-toiminnan tarkoituksena on vaihtaa ajatuksia, nimittäin ovenavaajan ajatukset. Sopiva määrä mielenhallintaa niin kivasti on ajatukset vaihtuneet.
Re: Käännyttäminen
Lähetetty: 09.06.2009 12:47
Kirjoittaja Massetar
Mielenhallinta oli todella tehokasta. Itse tienraivaajana ollessani olin todella sitä mieltä, että kannustan ihmisiä lukemaan raamattua. Uskoin, että raamattua lukemalla ihmisen tiedonhalu kasvaa ja hän tulee itse pyytämään apua sen ymmärtämisessä. Todella kuvittelin ihmisten haluavan todistajiksi pelkän raamatun perusteella. Miten naivia, näin jälkikäteen ajateltuna.
Tästä ja monesta muusta opetellusta ajatusmallista on ollut vaikea päästä eroon.
Re: Käännyttäminen
Lähetetty: 09.06.2009 16:30
Kirjoittaja Vieras
Niin ja eikös myös ovella ole väitetty että lahkon laitos ei eroa Raamatusta ?
Niitä kovia raamatunlukijoita, niissä helluntailaisissako niitä lähinnä on, toki tietysti myös vaikka missä, kertovat oman kokemuksensa, että kun keskustelussa nimenomaan Raamattua pitää esillä ja toteaa "mutta kun täällä sanotaan näin..." niin todistaja toteaa tutkiskelun hedelmättömäksi ja lähtee pois.
Re: Käännyttäminen
Lähetetty: 09.06.2009 19:49
Kirjoittaja RaM
Vieras kirjoitti:Niin ja eikös myös ovella ole väitetty että lahkon laitos ei eroa Raamatusta ?
Niitä kovia raamatunlukijoita, niissä helluntailaisissako niitä lähinnä on, toki tietysti myös vaikka missä, kertovat oman kokemuksensa, että kun keskustelussa nimenomaan Raamattua pitää esillä ja toteaa "mutta kun täällä sanotaan näin..." niin todistaja toteaa tutkiskelun hedelmättömäksi ja lähtee pois.
Voisin olettaa että sinulla ei ole kovinkaan paljoa kokemusta todistajuudesta.