Sivu 1/2
Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja
Lähetetty: 28.12.2009 20:27
Kirjoittaja Japi-40
Kirjoitin aikaisemmin tästä eräästä Jehovan todistajasta joka kysyi tyttäreltäni onko isäsi viisastunut ja tullut mukaan totuuteen. Nyt tämä sama tyyppi kirjoittelee tyttärelleni facebookiin ja haukkuu minua luuseriksi joka on vajonnut hyvin hyvin alas, hän sanoi myös näin "En usko,että moni jotka ovat eronneet järjestöstä ovat tipahtaneet niin alas kuin isäsi. Isäsi on luusereiden puheenjohtaja" Että tälläinen Jehovan todistaja idiootti haukkuu minua.
Sama tyyppi yrittää saada myös tyttärtäni takaisin Jehovan todistajiin mutta tyttäreni vain nauraa tyypin jutuille.
Ei voi sanoa muuta kuin aivopesu on tehnyt tehtävänsä tähän tyyppiin. Kyllähän tuollainen haukkuminen ottaa päähän mutta väliäkö sillä.
Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja
Lähetetty: 28.12.2009 20:48
Kirjoittaja Bergerac
Kun tuo ilmeisesti pitää paikkansa niin sanoisin ko tuntemattomalle henkilölle terveiset näin internetin välityksellä:
"Haista sinä pummi paska, ja ota selvää asioista ennenkuin sönkötät" (siis tämä ei ole Japille vaan tuolle tuntemattomalle)
Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja
Lähetetty: 28.12.2009 20:58
Kirjoittaja Markku Meilo
Eiköhän tuo ole osoitus siitä, ettei mitään järkevää sanottavaa ole ja on kuitenkin sisäinen pakko sanoa jotain. Jos tässä nykyisten ja entisten asetelmassa on noita kuuluisia luusereita, niin mitä on sanottava Vt-valheita totuutena pitävistä jehovantodistajista? Siis niistä, jotka eivät kanna moraalista vastuuta esittämiensä asioiden tarkistamisesta? Eivät kanna sittenkään, vaikka todellisuus tuodaan heille esille.
S24:llä kirjoittelevalle jehovantodistajalle tein lopulta
yhteenvedon, joka osoittaa hyvin tylysti sen, että Vt-seuran opetus pakanain ajoista on Raamatussa olevien Jeesuksen sanojen vastainen. Kun hän sitten luki sen, oli ensimmäinen vastaus: "No comment". Ja seuraava suunnilleen näin: "Uskon Raamattuun ja Vt-seuran selitykseen asiassa". Vilpitöntä yritystä tuosta älyllisestä epärehellisyydestä ei puutu.
Kun itsekin on ollut jehovantodistaja, niin on helppo käsittää kuinka vaikeaa tuossa Vt-seuran ylimielisyydessä kylpevän on edes hetken epäillä omaa erinomaisuuttaan. Siis esimerkiksi sitä, jota on ylläpidettävä sinulle osoitetulla tyylillä.
Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja
Lähetetty: 28.12.2009 22:38
Kirjoittaja Arskavain
Minä viihdyn hyvin luuserina - sinua kommentoineen veli ei näytä olevan tyytyväinen vaan purkaa turhautuneisuutensa sinuun, sillä ei itseään arvostava ihminen sano tuollaista.
Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja
Lähetetty: 28.12.2009 23:01
Kirjoittaja rippeli
Jos on luusereitten puheenjohtaja, niin eihän silloin voi olla ihan kokonaan luuseri?
Ota asiattomuudet asiattomuuksina niinkuin tyttäresikin ilmeisesti tekee koska nauraa paskanjauhannalle.
Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja
Lähetetty: 29.12.2009 15:25
Kirjoittaja Massetar
Tärkeintä on se, mitä itse itsestäsi ajattelet. Keskity niihin ihmisiin joilta saat voimaa ja positiivisuutta. Tuollainen mollaaminen kannattaa jättää omaan arvoonsa. Miettimällä vaan kuluttaa itsensä loppuun. Sinulla on rakkaita ihmisiä ja tyttäresi on selvästi puolellasi.
Omalta kohdaltani olen huomannut, että kaikkia ei voi miellyttää, vaikka kuinka yrittäisi. Kun toisaalle kumartaa, samalla toiseen suuntaan pyllistää. Menneet on menneitä ja tulevaisuus on tässä ja nyt.
Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja
Lähetetty: 29.12.2009 16:03
Kirjoittaja Tony
Jehovantodistajien virallinen Internet-sivusto kirjoitti:
Jehovan todistajat koettavat siis suositella hyvää uutista toisille myös olemalla esimerkillisiä siinä kristillisessä käytöksessä, jota he suosittelevat toisille. He pyrkivät ’tekemään toisille, mitä he tahtoisivat toisten tekevän heille’ (Matteus 7:12). He yrittävät suhtautua näin kaikkiin ihmisiin, eivät ainoastaan todistajatovereihinsa, ystäviinsä, naapureihinsa tai sukulaisiinsa. Epätäydellisinä he eivät aina onnistu sataprosenttisesti. Mutta he haluavat sydämestään tehdä kaikille hyvää, eivät ainoastaan kertomalla heille Valtakunnan hyvää uutista, vaan myös ojentamalla heille auttavan käden milloin vain se on mahdollista (Jaakobin kirje 2:14-17).
- -
NYKYMAAILMASSA kuulemme usein sanottavan, etteivät kristillisyyden periaatteet ole käytännöllisiä eivätkä ne kerta kaikkiaan toimi nykyajan monimutkaisessa yhteiskunnassa. Kuitenkin eräässä keskustelussa, jonka kävivät hindujohtaja Mohandas K. Gandhi ja Intian entinen varakuningas, brittiläinen lordi Irwin, esitettiin varsin erilainen näkemys. Lordi Irwinin kerrotaan kysyneen Gandhilta, minkä hän uskoi ratkaisevan Ison-Britannian ja Intian väliset ongelmat. Gandhi otti Raamatun, avasi sen Matteuksen evankeliumin viidennen luvun kohdalta ja sanoi: ”Kun teidän maanne ja minun maani yhtyvät Kristuksen tässä vuorisaarnassa esittämien opetusten perusteella, emme ole ratkaisseet ainoastaan omien maittemme ongelmia, vaan koko maailman ongelmat.”
Tuo saarna puhuu hengellisyyden tavoittelemisesta, lempeämielisyydestä, rauhan tekemisestä, armollisuudesta ja vanhurskauden rakastamisesta. Se ei tuomitse ainoastaan murhaa vaan myös vihastumisen toisiin; se ei tuomitse vain aviorikosta vaan myös himokkaat ajatukset. Se puhuu vastuuntunnottomia avioeroja vastaan, jotka hajottavat perheitä ja tekevät lapsista uhrejaan. Se kehottaa: ’Rakastakaa niitäkin, jotka eivät pidä teistä, antakaa tarvitseville, lakatkaa tuomitsemasta toisia armottomasti, kohdelkaa toisia niin kuin haluaisitte itseänne kohdeltavan.’ Kaikki nämä neuvot ovat tavattoman hyödyllisiä, jos niitä noudatetaan. Mitä useampi ihminen toimii niiden mukaan paikkakunnallasi, sitä parempi ympäristö se on elää.
Ei ole jehovantodistajan aina helppoa toimia itse niinkuin saarnaa.
Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja
Lähetetty: 29.12.2009 17:02
Kirjoittaja Markku Meilo
Epätäydellisinä he eivät aina onnistu sataprosenttisesti.
Kaikkea se epätäydellisyys teettää.
Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja
Lähetetty: 30.12.2009 08:32
Kirjoittaja Tony
Markku Meilo kirjoitti:Kaikkea se epätäydellisyys teettää.
Niin teettää. Ja sen taakse onkin mukava piiloutua milloin minkäkin kiusallisen tapauksen tai asian takia. Ei puutu vt-seuran pakasta kortteja, joilla ei saisi seliseliteltyä asioita itselleen edulliseen tapaan sinisilmäisten jäsenten edessä.
Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja
Lähetetty: 30.12.2009 21:22
Kirjoittaja Japi-40
Nyt tämän typerän tyypin painostus jatkuu edelleen,nyt tytärtäni kohtaan. Kun tyttäreni on poistanut tyypin ns.hengelliset kommentit facebookista. Tyyppi on kovasti uteliaana kysynyt syytä asiaan ja sanonut ettei halua tyttärestäni samallaista luopioluuseria kuin minä olen. Nyt jopa vaimoni yllätäen on asettunut tyttäreni puolelle asiassa ja sanoi,että asia on tyttäreni oma asia ja päätös.
Saa nähdä kunka kauan tämä idiootti jaksaa painostaa meitä.
PS. Tytär poisti tyypin juuri Facebook kaverista. Saamme vihdoinkin olla rauhassa.
Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja
Lähetetty: 30.12.2009 22:30
Kirjoittaja sinner74
Ehkä tuo tyyppi osoittaa kautta rantain vilpitöntä ihailuaan? Luusereitten puheenjohtaja on kuitenkin melkoisen paljon ylempänä missä tahansa hierarkiassa kuin hallintoelimen perseennuolija.
Vakavasti puhuen, toivottavasti tyttäresi ymmärtää mistä on kysymys. Tsemppiä!
Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja
Lähetetty: 30.12.2009 22:43
Kirjoittaja Vieras
Laita "torpeedo" tuollaisen luuserin perään!
Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja
Lähetetty: 31.12.2009 14:56
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
Vieras kirjoitti:Laita "torpeedo" tuollaisen luuserin perään!
Psyykkinen sairaus, joka saattaa olla taustalla määräävänä tekijänä, ei torpedoimalla parane, jos tapaus on patologinen.
Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja
Lähetetty: 01.01.2010 16:43
Kirjoittaja Vieras
Meillekin tuotti paljon surua tuo parjaaminen - JT:t kävivät panettelemassa minua vanhemmilleni ja lapsilleni. Lopulta tilanne kävi niin painostavaksi, että omaiseni kertoivat siitä minullekin. Selvitimme asiat ja kyllä meille nyt kaikille on käynyt selväksi, mitä ovat JT:t. Hengen hedelmät ovat heille tuntematon käsite. Ei tule meidän suvulle enää sellaisia erehdyksiä, että mokomia kuuntelisimme.
Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja
Lähetetty: 01.01.2010 22:07
Kirjoittaja toolman
Aloittaja kirjoittaa itsestään jo otsikossa.