Sivu 1/2

Rakkaudellisuus

Lähetetty: 17.11.2010 16:30
Kirjoittaja Vieras
Miten JT käsittää rakkauden?

Rakkaus keskuudessa, rakkauspommitus...

Jeesus tarkoitti kaikkien ihmisten rakastamista synteineen, vikoineen ja puutteineen. JT ryhmittelee ihmisiä niin srk:ssa kuin sen ulkopuolellakin. Äärimmillään JT on valmis katkaisemaan luonnolliset perhesuhteensa - jopa omiin lapsiinsa.

Monet sanovat, että srk:t ovat kylmiä ja että huomiota saa vain osallistumisaktiivisuuden mukaan.

Toteutuuko tunnusmerkki "rakkaus keskuudessa"? Mitä on "rakkaudellinen neuvominen" - henkistä väkivaltaako?

Re: Rakkaudellisuus

Lähetetty: 17.11.2010 19:44
Kirjoittaja Kivikko
Srk:t ovat kokouksissa näennäisen lämpimiä. Kaikki tervehtivät ja kyselevät kuulumisia sun muuta, kyselevät mukaan saarnaamaan - ainakin niitä joista luulevat pitävänsä.

Muuten jäseniltä harvoin saa apua käytännön asioissakaan, ellei satu olemaan hyvä ystavaperhe samalla paikkakunnalla. Ihmiset eivät vieraile "epävirallisesti" vaan hengaamassa toistensa luona (paitsi nuoret), vaan tapaamiset usein ovat parin tunnin kepeää small-talkia kahvipöydässä.

Tottakai ihan kunnollisiakin ystävyyssuhteita tulee luotua, joissa molemmat saavat tukea ja apua, mutta yleisesti ottaen jäsenet ovat miltei ventovieraita - kunhan ulkonäöltä tunnetaan ja jotain ylimalkaista toisista tiedetään. Mitä suurempi srk, sen vähemmän tunnetaan, pienissä jäsenistä muodostuu helpommin läheisempiä. Jos siinä on tarpeeksi monta ystävällistä ihmistä tuomitsevien ja jäykkien jäsenten sijasta.

Itse löysin kyllä parhaan ystäväni srk:n sisältä, ja ihme kyllä on sitä edelleen vaikka olen hiipumassa pois, taitaa olla hänkin omalla tahollaan tekemässä samaa. "Uskolliset" ystävät ja kaverit eivät sitten ystävinä olekaan yhtä uskollisia, mutta ymmärtäähän tuon, että on mieluummin uskollinen jumalalleen kuin ystävälleen. Siitä en paineen alla eläviä ihmisiä moiti.

Mitä tiukemmin on mukana aktiivisesti, sitä huterampia ihmissuhteet ovat, niin ystävien kuin perheenjäsentenkin kanssa, tämän olen itse huomannut monessa eri srk:ssa eri ihmisten parissa. Mitä liberaalimpi on, sitä paremmat suhteet. Ristiriitaistako?

Kysymykseen "rakkaudellisesta neuvomisesta" : Sillä tarkoitetaan kurinpitoa srk:ssa, jos huomataan jonkun poikkeavan kaavasta. Minulle ei kumma kyllä tällaista olla suotu, vaikka syytä olisi ollut :)
Painostus koitetaan siis pukea siihen muotoon, ettei kuulija muka tajuaisi että kyse on suorista uhkauksista ja painostuksesta, vaan että "Jumala tahtoo näin" tai "Raamattu sanoo että sinun täytyy"...

Itse en ole kokenut srk:n olevan millään lailla minua tukeva, auttava taho, vaan vaativa ja painostava ympäristö, jo silloin kun olin itse sokean aktiivinen. En siis koe Jt-järjestöä rakkaudellisena. Mielestäni siis tätä uskontoa ei voida tunnistaa Jeesuksen srk:ksi rakkaudestaan.

Re: Rakkaudellisuus

Lähetetty: 17.11.2010 20:08
Kirjoittaja Voimantorni
Ensinnäkin Jehovan todistajat yhdistävät rakkaudellisuuden vallankäyttöön:
"Teokraattisuuteen sisältyy siis alistuvaisuuden lisäksi rakkaudellisuus. Asia voitaisiin tiivistää seuraavasti: teokratia on Jumalan valtaa; Jumala on rakkaus; siksi teokratia on rakkauden valtaa." (Vartiotorni 1. heinäkuuta 1994, s. 26, 27)
Järjestön johtajat sanovat tietenkin käyttävänsä tätä Jumalan valtaa maan päällä ja siitä syystä tuota vallankäyttöä ei ole lupaa kyseenalaistaa. Tämän hallintoelimen vaatimuksiin ja määräyksiin on siis Jt-jäsenten alistuttava (olivatpa nuo vaatimukset aivan mitä tahansa esim. verioppi --> ennenaikainen kuolema) kuin Jumalan valtaan, ja tämän sanotaan olevan ainoastaan rakkaudellista huolenpitoa järjestön johtajien taholta!

Tämänkaltainen vallankäyttö puolestaan mahdollistaa varsin nurinkurisiakin (merkityksessä: terveen järjen vastainen) asetelmia, kuten esimerkiksi sellaisen, että "rakkaudelliseksi järjestelyksi" kutsutulla toimenpiteellä voidaan jopa pelotella lahkon jäseniä olemaan kritiikittömiä ja tottelevaisia lahkonsa johtoa kohtaan:
"Jumala on todella järjestänyt niin, että ne, jotka on erotettu seurakunnasta, mutta jotka myöhemmin katuvat, voivat tulla takaisin. Olemme havainneet, että jopa itse erottaminen on rakkaudellinen järjestely. Kuinka paljon parempi on kuitenkin välttää tuo surullinen kokemus pitämällä aina kiinni pyhän Jumalamme vanhurskaista teistä! Olkaamme aina kiitollisia siitä, että meillä on etu ylistää Jehovaa hänen puhtaan ja rakkaudellisen järjestönsä suojeluksessa." (Vartiotorni 15. heinäkuuta 1995, s. 27)
Lisäksi järjestön johtajat ovat siinä asemassa, että voivat suvereenisti tarpeen tullen myös mitätöidä "Jehovan rakkaudelliset järjestelyt". Eräänä käytännön esimerkkinä tästä viime vuonna lopetetut kirjantutkistelut, joita vielä 2007 mainostettiin näin:
"Miten monia hyötyjä kirjantutkisteluun liittyykään! Tämä Jehovan rakkaudellinen järjestely auttaa meitä pitämään jalkamme vakaalla hengellisellä pohjalla näinä vaikeina aikoina" (Valtakunnan palveluksemme elokuu 2007)

Re: Rakkaudellisuus

Lähetetty: 17.11.2010 20:10
Kirjoittaja Bergerac
Vieras kirjoitti: Äärimmillään JT on valmis katkaisemaan luonnolliset perhesuhteensa - jopa omiin lapsiinsa.
Johtuen ehkä siitä, että tm Jehova on jakanut hengellistä ruokaa juuri oikeaan aikaan tm Seuran kautta vilpittömille Jehovan Todistajille jaettavaksi ja omaksuttavaksi. Mutta ei ole ihmeellistä sekään, että vastoin itse tm Jehovan sekä tm Seuran määräyksiä jotkut vilpittömät Jehovan Todistajat saattavat pitää erotettuihin syvällisempää yhteyttä kuin itse tm Jehova tai tm Seura toivoisi/ohjeistaisi/määräisi.

Mutta tm Seuran ohjeet muistaakseni sallivat vilpittömän Jehovan Todistajan esim osallistumisen perinnönjako-tilaisuuteen (jossa esim. eronneita tai erotettuja lapsia tms läsnä), mutta tämänkin käsittääkseni vilpitön Jehovan Todistaja voi hoitaa valtakirjalla. Joten ei huolta.

Toisaalta voi olla toki niinkin, että jotkut etenkin liberaalisimmat vilpittömät Jehovan Todistajat saattavat harjoittaa neutraalimpaa politiikkaa ja olla erotettujen kanssa tekemisissä hieman ylitse Seuran suosituksien/määräyksien. Tästä asiasta olen vain tyytyväinen.

Re: Rakkaudellisuus

Lähetetty: 18.11.2010 00:23
Kirjoittaja Voimantorni
Bergerac kirjoitti:jotkut vilpittömät Jehovan Todistajat saattavat pitää erotettuihin syvällisempää yhteyttä kuin itse tm Jehova tai tm Seura toivoisi/ohjeistaisi/määräisi.
Niinpä. Siksipä itse Jehova amerikassa rekisteröimänsä uyo:n kautta muistuttaakin säännöllisesti sellaisia (lähes vilpittömiä) jäseniään, jotka kuuntelevat liiaksi omaa omaatuntoaan ja liian vähän amerikan jehovan kanavaa:
"Niiden uskollisten kristittyjen, joiden perheenjäsen on erotettu, täytyy muistaa, että erottaminen on rakkaudellista ja koituu suojaksi." (Vartiotorni 15. heinäkuuta 1995, s. 26)
Todellakin, seurakuntaan jäävien täytyy muistaa sammuttaa omat inhimilliset tunteensa läheistään kohtaan. Heidän täytyy kovettaa itsensä ja opetella tappamaan sosiaalisesti tuo läheinen henkilö pois elämästään. Näitä 'tosi kristittyjä' opetetaan aktiivisesti ja kollektiivisesti syrjimään tiettyä ihmisryhmää, vaikka "tämän maailman jumala" on antanut jo maallisillekin lainsäätäjille ymmärrystä kieltää syrjintä epäinhimillisenä toimintana. Ja tällaista ryhmäkuria ja ihmisoikeuksien polkemista Jt-lahko kutsuu sitten "rakkaudelliseksi" toiminnaksi.

Tässä vielä yksi ote samasta artikkelista, joka paljastaa järjestön johtajien räikeän puolueellisuuden sekä täydellisen vastuuttomuuden aiheuttamansa syrjinnän vakavista seurauksista:
"Kastettu henkilö, joka rikkoo Jumalan käskyjä, ei välitä siitä vahingosta ja tuskasta, jota hän aiheuttaa uskoville sukulaisilleen. Kaikki eivät kestä sen synnyttämää tunneperäistä painetta. Kun muuan kristitty nainen sai tietää, että hänen poikansa oli ollut moraaliton, hän valitti: ”Tuskin kukaan veli tai sisar ymmärtää, miten meihin koskee ja miten kauhealta meistä tuntuu. – – Sydämemme on särkynyt.” Ehkä koko perheen maine on saatettu kyseenalaiseksi." (Vartiotorni 15. heinäkuuta 1995, s. 26)
Niin, voi kauheaa. Kokonainen maineikas Jehovan todistaja-suku saattaisi epähuomiossa saada jonkun erotetuksi tulleen 'mustan lampaan' takia kuraa valkoisille takeilleen. Tällainen voisi olla todella hirveää, jopa aivan sietämätöntä!

Mutta se seikka, että järjestön karttamisvaatimusten sekä kaiken muun "rakkaudellisen" kiristystoiminnan seurauksena jotkut ihan oikeasti väsyvät, tarvitsevat terapiaa ja muuta hoitoa ja jotkut päätyvät jopa itsemurhaan, jää täysin sivuseikaksi. Järjestön mielestä se on tietenkin heidän oma vikansa. Mitäpä lähtivät uhmaamaan tämän Jumalan valtaistuimen johdon määräyksiä!

http://www.associatedcontent.com/articl ... icide.html

Re: Rakkaudellisuus

Lähetetty: 18.11.2010 06:29
Kirjoittaja Viljo
Voimantorni kirjoitti:
"Niiden uskollisten kristittyjen, joiden perheenjäsen on erotettu, täytyy muistaa, että erottaminen on rakkaudellista ja koituu suojaksi." (Vartiotorni 15. heinäkuuta 1995, s. 26)
Todellakin, seurakuntaan jäävien täytyy muistaa sammuttaa omat inhimilliset tunteensa läheistään kohtaan.
Tähän väliin on jälleen hyvä lainata vähän Raamattua:
Mutta tiedä tämä, että viimeisinä päivinä tulee olemaan kriittisiä aikoja, joista on vaikea selviytyä. Sillä ihmiset tulevat olemaan -- vailla luonnollista kiintymystä -- Heillä on jumalisen antaumuksen muoto, mutta he osoittautuvat pettymykseksi sen voimaan nähden; ja näistä käänny pois. (2. Ti 3:1-5 UMK)
Joku voisi kenties väittää, ettei erottaminen seurakunnasta ja rakkaista ihmisistä voi mitenkään olla rakkaudellista tai toimia suojana. Mutta kuinka väärässä he ovatkaan! Voimme olla varmoja siitä, että kun maailmalliset ihmiset tutustuvat jehovantodistajien harjoittamaan rakkaudelliseen järjestelyyn, erottamiseen, niin se puistattaa heitä ja saa heidät pysymään kaukana jehovantodistajista. Kuinka sopivaa onkaan todeta erottamisen olevan Jehovan rakkaudellinen järjestely ei-jehovantodistajia varten suojaten heitä liittymiseltä.

Re: Rakkaudellisuus

Lähetetty: 18.11.2010 09:12
Kirjoittaja RaM
Jehovan todistajat opettavat ja kasvattavat jäsenistönsä harjoittamaan ehdollista rakkautta. Rakkaus täytyy ANSAITA suorittamisen kautta. Seurakunnan hyväksyntä ja rakkaudellisuus saavutetaan sääntöjen ja määräysten noudattamisen kautta, johon olennaisena osana kuuluu saarnaamisvelvoitteen täyttäminen. Myös perheissä samat säännöt ohjaavat rakkaudellisuutta jopa siinä määrin, että vanhempien tulee hylätä omat lapsensa, mikäli he eivät noudata uskollisuutta lahkoa kohtaan.

Useimmat eläimetkin 'rakastavat' omiaan ja jälkeläisiään enemmän ja aidommin kuin Jehovan todistajat.

Re: Rakkaudellisuus

Lähetetty: 18.11.2010 13:01
Kirjoittaja Mag Mell
Rakkaudellisuus (tai sitä pitäisi selvyyden vuoksi kyllä käyttää lainausmerkeissä aina kun todistajista on kyse) on järjestössä parhaimmillaankin vain ehdollista. Pääasiassa se on joko markkinointikeino (järjestön ulkopuolisille ja kiinnostuneille), näennäinen sovittelukeino seurakuntalaisten välisiin erimielisyyksiin (keskinäiseen rakkauteen vetoaminen estää kätevästi käsittelemästä ongelmien todellisia syitä), sekä tietenkin johdon käyttämä tehokas hallintakeino seurakuntalaisten pitämiseksi aisoissa (pahimmillaan henkistä väkivaltaa).
Normi JT:n mielestä seurakunta ja järjestö ovat niitä kaikkein rakkaudellisimpia paikkoja, vanhimmat ja säännöt tietenkin pelkkää rakkautta vaan. Keskinäistä rakkautta pidetään tunnusmerkkinä, mutta todellisuudessa isketään pää pensaaseen: onhan helpompi käsitetasolla puhua keskinäisestä rakkaudesta, kuin oikeasti osoittaa sitä käytännössä.
Jeesuksen esimerkillä ja nykyseurakunnalla ei ole rakkauden suhteen mitään tekemistä keskenään. Parhaimmillaankin tuo mukarakkaus ilmenee salilla pakotettuina hymyinä, väkinäisinä tervehdyksinä, ja turhanpäiväisenä liibalaaban puhumisena, jossa mekaaninen puheentuottaminen on varsinaista sanottavaa tärkeämpää. Paljon porua, vähän villoja.

Re: Rakkaudellisuus

Lähetetty: 18.11.2010 15:18
Kirjoittaja Vieras
Onko termi "auttaminen" samassa kategoriassa "rakkaudellisuuden" kanssa? Uhkailu ja painostaminen JT:n omalla ladatulla kielellä. "Auttamisen" jälkeen voidaan todeta, että "hän palasi kohdalleen". Henkilöstä epäillään, menikö häneen Saatana tai demonit, jos hän alkaa itse ajattelemaan ja toimimaan esim. aidon rakkaudellisesti.

Liberaalit todistajat lienevät valtaväestön näkökulmasta rakkaudellisempia kuin tiukan linjan edustajat, vaikka srk:ssahan asia käsitetään toisin päin.

Re: Rakkaudellisuus

Lähetetty: 18.11.2010 16:06
Kirjoittaja Johanneksen poika
Mag Mell kirjoitti:Rakkaudellisuus (tai sitä pitäisi selvyyden vuoksi kyllä käyttää lainausmerkeissä aina kun todistajista on kyse) on järjestössä parhaimmillaankin vain ehdollista.
Jehovan todistajien keskuudessa rakkaudellisuus on aina ehdollista. Olet tässä aivan oikeassa.

Tämä sana "rakkaudellisuus" on yksi niistä monista sanoista, mitkä Vartiotorniseura on pilannut niin, että niiden merkitys on vääntynyt (ainakin minulle). Muita vastaavia sanoja, jotka eivät enää pidä sisällään sitä alkuperäistä sisältöä, ovat mm. seuraavat:
- ystävä (sehän tarkoittaa Vartiotorniseuran tulkinnan mukaan vain ehdollista ystävää)
- totuus (tuo sana on todellakin sulanut niin pieneksi jatkuvien oppimuutosten takia, että välillä oksettaa)
- pian (Harmagedon on "pian" ollut koko ajan nurkan takana, on olemassa mm. "lasten pian", joka tarkoittaa ihan heti, "aikuisten pian", joka on vähän pitempi ajanjakso, ja Vartiotorniseuran pian, joka on ihan heti tai sadan vuoden päästä, hyvin venyvä käsite)

Tarvittaessa voisin esittää pitemmän listan, mutta annan puheenvuoron myös muille. Siis mitkä sanat ovat Vartiotorniseuran käsittelyssä muuttaneet merkitystään? :roll:

Re: Rakkaudellisuus

Lähetetty: 18.11.2010 16:32
Kirjoittaja Vieras
Toisaalta mitä etuja lahko saavuttaa käyttämällä sanaa rakkaus,
-siitä on nautittavissa liittymäälä meihin (kaupittelemaan vartsikoita värvärikaksikon puolikkaana)
-Sen voi menettää olemalla noudattamatta pomojen sanaa
-sana löytyy Raamatustakin, ja osaltaan muodostaa väitteen yleisestä oikeassa olemisesta
-sillä ohjataan käytöstä yksityiskohtiin, määrittelemällä esim. että vaimo kiillottaa kodin vessanpöntön lahkon käyntikortiksi ollakseen rakastava puoliso (eikä siivousta järjestetä kuten kodeissa yleensä, terveellisyyden, viihtyisyyden vaatimusten sekä ajankäyttömahdollisuuksien mukaan)
-sillä voidaan pyrkiä osoittamaan muiden väärässäoloa, luterilainen usko on väärä koska vaimo ei tässä tapauksessa kiillottanut vessanpyttyä mikä osoittaa rakkauden puutetta.

Re: Rakkaudellisuus

Lähetetty: 18.11.2010 16:48
Kirjoittaja Vieras
"Rakkaus" antaa virheellisen vaikutelman, että kyse olisi huolenpidosta välittämisestä - niistähän oikeastaan kuitenkin onkin kyse: huolehditaan ja välitetään siitä, kuinka rivijulistaja pärjää lehtimyyjänä, markkinoijana, rahan lahjoittajana ja tilastojen kaunistajana.

Re: Rakkaudellisuus

Lähetetty: 18.11.2010 19:27
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
Johanneksen poika kirjoitti:Siis mitkä sanat ovat Vartiotorniseuran käsittelyssä muuttaneet merkitystään? :roll:
En tietenkään ole täysivaltainen ottamaan kysymykseen kantaa, koska en ole ollut täysiverinen, kuitenkin:
Väärinkäytettyjä ja muuttuneita sanoja ovat mm. erottaaa / erottaminen sekä karttaminen, mutta tämä on tyypillistä epäterveille uskonnollisille suuntauksille, kuten myös raamatullisuus.

Olen lukenut viimekesän piirikonventtikirjan, jr-FI (Jumalan sanoma meille Jeremian välityksellä), enkä siinä nimenomaista raamatullisuutta havainnut, mutta tämähän on tulkintakysymys. Kukaties vankka "lutikkataustani" johtaa harhaan, tosin tässä suhteessa tätä epäilen.

Hieman terävöitetty, kriittinen kirjoitteluni, tällä palstalla on toiminut todistajakarkotteena, voi harmin paikka. Kun niin mielelläni olisin..., no tiedättehän. On se kumma kun pikkuriikkisellä paikkakunnalla ei edes kaltaisestani synnintekijästä huolita "totuuteen" saattaa. Toisaalta yhtä turhaa toiveajattelua kuin paarman käännyttäminen heposen kimpusta parhaaseen kesäaikaan.

Re: Rakkaudellisuus

Lähetetty: 20.11.2010 03:18
Kirjoittaja Alueveli
Ketjusta poistettu Vieraan turhan provoileva viesti.

Re: Rakkaudellisuus

Lähetetty: 20.11.2010 15:34
Kirjoittaja Kaarmis
Jos oikeen syvältä asiaa ajatellaan, niin erottamiseni oli todella rakkaudellinen teko. Pääsinhän siten eroon siitä paskasta ja opin tuntemaan totuuden"Totuudesta"!