Sivu 1/1

kokemuksia ruokailusta?

Lähetetty: 06.01.2011 11:25
Kirjoittaja ajoulupukisti
Itseäni ei ole erotettu, joten kokemusta ei ole. Joten:

Kysyisin, että onko kenelläkään kokemusta työpaikkaruokailusta / kahvitauoista työpaikalla, jossa on todistajia?

Sen tiedän, että Ray Franz erotettiin syötyään työnantajan kanssa lounaan. Miten yleisesti todistajat ovat suhtautuneet erotettuihin työpaikan sosiaalitiloissa ja erityisesti miten vanhimmat ovat opastaneet asian suhteen?

Re: kokemuksia ruokailusta?

Lähetetty: 06.01.2011 11:53
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
Kokemukseni vuodelta 1964. Lähin esimieheni, todistaja Topi, ei käyttänyt työpaikkaruokailua. Hän söi omia eväitään poistumatta työpaikaltaan. Toisia todistajia tai erotettuja ei tietääkseni työpaikassa ollut.

Lisätty: Toisia...

Re: kokemuksia ruokailusta?

Lähetetty: 06.01.2011 12:32
Kirjoittaja Vieras
Jotkuthan söivät voileipäeväät halvempana vaihtoehtona kuin ruokalan annos.

Mikä lie tuo sovellettu sääntö kieltämässä ruokailun, onko sille kehitetty liittymäkohtaväitettä Raamatun suuntaan ?

Koska on semmoisia ihmisiä jotka päästävät värvärikaksikoita asuntoihinsa, pyytävät näistä varmasti monet kaksikkoa sitten pöytäänkin, kun jonkinlaisen kahvin taikka välipalankin hetki on. Tässä on helppo arvaus, että värvärikaksikko ei kieltäydy, tosiasiallinen syy on se, että jos ylpeästi suhtautuisi isäntäväen pöytään, niin ei ole liittymistoiveisiinkaan enää niin hyvät näkymät. Mutta mikä sitten on ääneenlausuttu perustelu taas tämän tarjoamisen hyväksymiselle ?

Re: kokemuksia ruokailusta?

Lähetetty: 06.01.2011 13:04
Kirjoittaja ajoulupukisti
Yritin kysyä, että onko kokemusta erotettuna olemisesta työpaikalla, jossa on mukana olevia todistaj(i)a? Onko tämä aiheuttanut erikoisia tilanteita? Oletko todistajana ollut työpaikalla jossa erotettu(ja) ja mahdollisesti kysynyt ja saanut ohjeistusta vanhimmilta?

Varmasti jotkut todistajat välttelevät "maailmallisia" työtovereitaan ihan työpaikallakin.

Re: kokemuksia ruokailusta?

Lähetetty: 06.01.2011 14:14
Kirjoittaja Viljo
Mä olen joskus syönyt entisen pomoni (vanhin) kanssa samassa pöydässä kun tapasimme ruokalassa hänen uudessa yksikössään. Hän tiesi minun olevan eronnut, koska kerroin sen hänelle silloin kun hän vielä oli pomoni.

Saattaa olla että joku orwellilainen silmäpari on sen havainnut tai omatunto soimannut, sillä kun seuraavan kerran hänet ruokalassa kohtasin, niin hän ei enää edes tervehtinyt.

Re: kokemuksia ruokailusta?

Lähetetty: 06.01.2011 17:11
Kirjoittaja Kaarmis
ajoulupukisti kirjoitti:Yritin kysyä, että onko kokemusta erotettuna olemisesta työpaikalla, jossa on mukana olevia todistaj(i)a? Onko tämä aiheuttanut erikoisia tilanteita? Oletko todistajana ollut työpaikalla jossa erotettu(ja) ja mahdollisesti kysynyt ja saanut ohjeistusta vanhimmilta?

Varmasti jotkut todistajat välttelevät "maailmallisia" työtovereitaan ihan työpaikallakin.
Oman kokemukseni mukaan: Jos erotetun lisäksi työpaikalla on vain yksi todistaja, suhtautuminen saattaa olla ihan normaalia. Jos useampi, kukaan ei edes tervehdi!

Re: kokemuksia ruokailusta?

Lähetetty: 10.01.2011 20:35
Kirjoittaja Utsi
Eipä nyt äkkiä tule mieleen kokemuksia ruokailusta.. heh. Voihan sitä muutenkin olla ihmisiä, jotka eivät halua kanssasi ruokailla tai muutenkaan viettää aikaa, eikö? Sinuna en moista murehtisi liikoja.

Re: kokemuksia ruokailusta?

Lähetetty: 11.01.2011 18:10
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
Vieras kirjoitti:Jotkuthan söivät voileipäeväät halvempana vaihtoehtona kuin ruokalan annos.
Täh! Maksoikos tuokin. Kas kummaa, en tiennyt, lahjaksi äpöstin kunnon eväät, eikä kukaan tullut perimään, vai olinkohan saanut ruokaliput. :D

Liittyisiköhän tämä ruokailun poisjäänti jotenkin verotuskysymyksiin noin maailmanlaajuisesti. Suomessahan käytäntö on vallan toinen. Ruokailusta voi periä vapaaehtoisen maksun ilman verottajan pelkoa tai ohjata ruokailusta saatavat tulot (voitto) johonkin yleishyvään tarkoitukseen, kuten lähetystyöhön.

Niin tai näin, maailmanlaajuisesta käytännöstä on kysymys kuitenkin, ja mehän marssimme yhtä jalkaa vaseen... vaseen... vaseen kaks kolme. Kuitenkin nykykäytäntö on osoittautunut joillekin alvariinsa keittiöpalvelusvuorossa oleville helpotukseksi. Näin ole omin korvin kuullut sanotun.

Re: kokemuksia ruokailusta?

Lähetetty: 18.01.2011 17:02
Kirjoittaja Aaac
Jaakko, tässä oli kyse työpaikkaruokailusta, ei konventtiruokailusta.

Re: kokemuksia ruokailusta?

Lähetetty: 18.01.2011 22:00
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
Aaac kirjoitti:Jaakko, tässä oli kyse työpaikkaruokailusta, ei konventtiruokailusta.
No jaa, minulla on menossa pimeä kauteni. Kiitos oikaisusta, Aaac.