Ympäristön paine Vartiotorni 15.11.2010
Lähetetty: 09.01.2011 12:07
Vartiotorni 15.11.2010
NUORET - VASTUSTAKAA YMPÄRISTÖN PAINETTA s.7
Vartiotorni 15.11.2010 s.7
Olet epäilemättä kuullut ympäristön paineesta tai vertaispaineesta ja myös kokenut sitä omalla kohdallasi.
Kirjoitus tarkastelee nuorten Jehovan todistajien kokemaa ympäristön painetta, joka uhkaa heidän nuhteettomuuttaan Jehovan todistajina. Ympäristö tässä kirjoituksessa tarkoittaa siis Jehovan todistajien ulkopuolista maailmaa.
Olisi myös hyödyksi tarkastella sitä ympäristön painetta ja vertaispainetta, jota Jehovan todistajat kokevat omassa yhteisössään.
Vartiotorni 15.11.2010 s.7
Onko ikätovereilla suuri vaikutus sinuun? Jos on, mistä se johtuu? Voisiko se johtua siitä, että haluat heidän hyväksyntäänsä? Tämä halu ei itsessään ole väärä. Aikuistenkin tahtovat toisten hyväksyvän heidät. Torjutuksi tulemisen katkeraa kokemusta ei halua itselleen kukaan, ei nuori eikä vanha.
On myös paikallaan kysyä: Onko uskonveljilläsi suuri vaikutus sinuun? Jos on, mistä se johtuu? Niin, pohdihan rehellisesti mistä se todella johtuu. Voisiko se johtua siitä, että haluat heidän hyväksyntäänsä? Todennäköisesti se johtuu juuri siitä. Tiedät miten vakava asia on leimautua sellaiseksi, jota toiset uskontoverit alkavat karttaa. Torjutuksi tuleminen on sen verran katkera kokemus, ettei sitä halua itselleen kukaan.
Vartiotorni 15.11.2010 s.7,8
Toisinaan sinulle voisi olla kiusaus mukautua normeihin pelkästään siksi, ettet joutuisi heidän epäsuosioonsa. Olisi erehdys antaa periksi. Kristittyjen ei tulisi olla "lapsia, jotka heittelehtivät kuin aaltojen ajamina" (Ef.4:14). Pikkulapsi on helppo taivuttaa puolelleen. Nuorena sinä olet kuitenkin matkalla aikuisuuteen. Jos siis uskot Jehovan normien olevan parhaaksesi, olet itsellesi velkaa sen, että elät vakaumuksesi mukaan (5.Moos.10:12,13). Toisin toimiminen merkitsisi elämäsi hallinnasta luopumista. Kun annat periksi toisten painostukselle, alistut tosiasiassa heidän sätkynukekseen. (2.Piet.2.19.)
Koska luottamuksesi saamasi opetusten jumalalliseen ohjaukseen on mahdollisesti kasvatuksesi perusteella niin vahva, ettet ole koskaan kyseenalaistanut niitä, on sinulla kiusaus mukautua uskontokuntasi normeihin vain siksi, ettet joutuisi vanhempiesi ja uskoveljiesi epäsuosioon. Ei siksi, että se todella olisi sinun henkilökohtainen vakaumuksesi. Mutta eikö sinulla nyt aikuistuessasi olisi velvollisuus hankkia oma henkilökohtainen vakaumus. Muussa tapauksessa vakaumuksesi on vain vanhemmiltasi peritty tai opettajaltasi omaksuttu vakaumus.
Alkaessasi hankkia itsellesi omaa perusteltua vakaumusta, alat huomata, etteivät asiat välttämättä olekaan niin kuten olet tottunut uskomaan. Näin on käynyt monille tälläkin keskustelupalstalla nyt havainnoistaan kertoville. Niinpä joudut valinnan eteen. Kumpi on sinulle tärkeämpää, uskonveljiesi hyväksyntä vai se, mikä on totta ja oikein, eli Jumalan hyväksyntä? Haluatko että vakaumuksesi on kestävällä lujalla tosiasioihin perustuvalla pohjalla? Jos haluat, tutki uskomuksiasi avoimen rehellisesti, koska et varmaankaan halua olla sellainen, josta Paavali varoittaa:
Kirje efesolaisille 4:14 KR92
14. silloin emme enää ole alaikäisiä, jotka ajelehtivat kaikenlaisten opin tuulten heiteltävinä ja ovat kavalien ja petollisten ihmisten pelinappuloita.
Koska olet vielä niin nuori, et ole ehkä tutustunut uskokuntasi oppihistoriaan. Ehkä olet kuitenkin havainnut muutoksia tapahtuneen ns. sukupolvi-opetuksessa. Muutoksia tässä opetuksessa on tapahtunut useita, vaikka kunkin niistä ilmestyessään väitettiin olleen lähtöisin Jehovalta. Tämä vain yhtenä esimerkkinä osoittaa, miten Jehovan todistajat "ajelehtivat kaikenlaisten opin tuulten heiteltävinä" ja mikä vakavinta, herää epäilys, että he "ovat kavalien ja petollisten ihmisten pelinappuloita".
Tämän havaittuasi "olet itsellesi velkaa sen, että elät vakaumuksesi mukaan", - tosiasioihin perustuvan vakaumuksesi mukaan. "Toisin toimiminen merkitsisi elämäsi hallinnasta luopumista. Kun annat periksi toisten painostukselle, alistut tosiasiassa heidän sätkynukekseen."
Vartiotorni 15.11.2010 s.8,9
Selviytyäksesi ympäristön paineesta sinun on ensinnäkin vakuututtava siitä, että uskonkäsityksesi ja normisi ovat oikeita. (2.Kor.13:5.) Vakaumus auttaa sinua toimimaan rohkeasti, vaikka saatatkin olla luonteeltasi arka (2.Tim.1:7,8). Mutta vaikka joku olisi rohkeakin, hänen voi olla hyvin vaikea puolustaa sellaista, mihin hän uskoo vain pintapuolisesti. Todista siksi itsellesi, että se mitä olet saanut tietää Raamatusta, on totuus. ... ei ole tarkoitus nostattaa epäilyksiä vaan vahvistaa uskoasi.
Kuten kirjoituskin kehottaa, hanki itsellesi vankka henkilökohtainen vakaumus. Älä tyydy vain vanhempiesi tai opettajiesi vakaumukseen, vaikka vertaispaine sinua siihen painostaakin. Todista itsellesi miksi uskot siten kuin uskot. Varmistu siitä, että se mihin uskot totuutena on todella totuus. Sinulla on edessäsi koko elämä, ja siksi on erittäin tärkeää, että rakennat elämääsi sen varaan mikä on totta - varmasti totta.
Vartiotorni 15.11.2010 s.9
Miksi olen vakuuttunut siitä, että elämme "viimeisiä päiviä"? (2.Tim.3:1-5.)
Oletko vakuuttunut, että seuraava Paavalin varoitus Timoteukselle voidaan todella soveltaa meidän päiviimme?
Toinen kirje Timoteukselle 3:1 KR92
1. Sinun on tiedettävä, että viimeisinä päivinä koittavat vaikeat ajat.
Tässä kirjeessä Paavali varoittaa Timoteusta hänen edessään olevista, juutalaisen järjestelmän viimeisinä päivinä tulevista, vaikeista ajoista kirjoittamalla: "Sinun on tiedettävä". Millä perusteella soveltaisit tämän kohdan meidän päiviimme? Huomaatko, että perustetta ei ole. Kyse on vain henkilökohtaisesta Paavalin antamasta varoituksesta Timoteukselle.
Pohdihan vielä toista kohtaa.
Evankeliumi Matteuksen mukaan 24:21 KR92
21. Ahdinko on oleva niin suuri, ettei sellaista ole ollut maailman alusta tähän päivään asti eikä tule koskaan olemaan.
Jeesus ennusti tässä Jerusalemia kohtaavan ahdingon. Tämä toteutui Jerusalemin tuhoutuessa vuonna 70. Koskeeko tämä myös meidän aikaamme? Kuten sinulle on opetettu, uskotaan että tämän ennustuksen mukaan suuri ahdistus on kohta tulossa. Mutta huomasitko lainkaan mitä Jeesus nimenomaan sanoi tästä ahdingosta: "eikä tule koskaan olemaan". Jeesuksen mukaan tällaista ahdinkoa ei tule enää Jerusalemia kohdanneen ahdingon jälkeen. Ennustus koski siis vain Jerusalemin tuhoa.
Tämä havainto auttaa ymmärtämään, miksi myös tulkintaa meidän päiviimme sovelletusta tiettyä sukupolvea koskevaa ennustusta on täytynyt muuttaa niinkin usein.
Evankeliumi Matteuksen mukaan 24:34 KR92
34. Totisesti: tämä sukupolvi ei katoa ennen kuin kaikki tämä tapahtuu.
Tämä ennustus ei ole tarkoituskaan toteutua enää toista kertaa. Se toteutui silloisen sukupolven aikana, aivan kuten Jeesus oli ennustanut. Noin 40 vuotta tämän Jeesuksen lausuman ennustuksen jälkeen. Silloin vuonna 70 toteutui myös se Jeesuksen lupaus, jonka toteutumista silloiset pilkkaajat epäilivät.
Toinen Pietarin kirje 3:3,4 KR92
3. Erityisesti tietäkää, että lopun aikoina tulee pilkkaajia, jotka ovat omien himojensa vietävinä.
4. He sanovat pilkaten: "Onko hän muka tullut, niin kuin lupasi? Isämme ovat nukkuneet pois, ja kaikki on entisellään, niin kuin on ollut maailman luomisesta asti."
Silloin elettiin juutalaisen järjestelmän lopunaikaa. Vuonna 70 pilkkaajien oli tunnustettava, että Jeesus tuli lupauksensa mukaan toimeenpanemaan juutalaisen järjestelmän tuhon roomalaisten välityksellä. Tämäkin Pietarin antama varoitus toteutui jo silloin, eikä sillä ole täyttymystä enää meidän päivinämme.
Vartiotorni 15.11.2010 s.9
Saatat epäröidä tällaisten kysymysten esittämistä itsellesi, koska pelkäät, ettei sinulla ole niihin vastauksia. ... Sinun on ... parasta tarttua toimeen, jos havaitset, ettei vakaumuksesi ole kaikilta osin luja. (Apt.17:11.)
Apostolien teot 17:11 KR92
11. Juutalaiset olivat täällä avarakatseisempia kuin Tessalonikassa. He ottivat sanan halukkaasti vastaan ja tutkivat päivittäin kirjoituksista, pitikö kaikki paikkansa.
Jos sinulla ei ole uskallusta tutkia uskomuksiasi perusteellisesti ja varmistua "pitikö kaikki paikkansa", kuten Paavalin opetuksia kuunnelleet tekivät, alistut tällöin muiden "sätkynukeksi". Älä kuitenkaan tuomitse niitä, jotka haluavat muodostaa oman henkilökohtaisen vakaumuksen, jonka he voivat rehellisesti hyväksyä perehtyessään tosiasioihin. Älä sinä lukeudu niihin, jotka karttavat ja syrjivät näitä omantuntonsa mukaan toimivia, jolle oikein tekeminen on tärkeämpää kuin ympäristön paineeseen alistuminen.
Vartiotorni 15.11.2010 s.9
Pohdi vakavasti, mitä Jehovan todistajana oleminen merkitsee sinulle henkilökohtaisesti.
Oletko tullut pohtineeksi, mitä Jehovan todistajana oleminen todella merkitsee? Ymmärrätkö, että se merkitsee sitä, että sinä esiinnyt itsensä Jehovan edustajana julistaessasi hänen paljastamaansa sanomaa tapaamillesi ihmisille? Ymmärrätkö, että sinä hyväksyt niitä ihmisiä kohtaavan kuolemantuomion, jotka eivät ota sanomaa vastaan ja liity Jehovan todistajiin? Onko sinun mielestäsi oikein, että vain Jehovan todistajat tulevat pelastumaan Harmagedonista? Onko sinun mielestäsi Jehovan todistajilla perusteita julistaa näin jyrkkää ja tuomitsevaa sanomaa? Vaikka he ovat julistaneet sanomia, jotka eivät heidän väitteistään huolimatta olekaan olleet Jehovan paljastamia sanomia, onko sillä sinun mielestäsi mitään merkitystä? Ymmärrätkö, että julistaessasi sanomaa Jehovan nimissä syyllistyt vakavimpaan mahdolliseen syntiin, jos sanoma ei ollutkaan lähtöisin Jehovalta? Eikö näin ollen sinun pitäisi ensin varmistua siitä, että sanoma on todella Jehovalta ennen kuin lähdet hänen nimissään julistamaan näin jyrkkää ja tuomitsevaa sanomaa?
Ensimmäinen Johanneksen kirje 4:1 KR92
1. Rakkaat ystävät, älkää uskoko kaikkia henkiä. Koetelkaa ne, tutkikaa, ovatko ne Jumalasta, sillä maailmassa on liikkeellä monia vääriä profeettoja.
Vartiotorni 15.11.2010 s.9
Lujana pysyminen sen puolesta, minkä tiedät olevan oikein, vaatii tosiaan ponnistelua (Luuk.13:24). Saatat myös pohtia, kannattaako se.
Oikein tekeminen ei ole aina helppoa. Ei varsinkaan sellaisten ihmisten keskuudessa, jotka ovat suvaitsemattomia ja fanaattisia. Koska Jehovan todistajat eivät salli jäsenilleen omantunnonvapautta, on heidän keskuudessaan vertaispaine erityisen voimakas. Kuten jo alussa totesimme, torjutuksi ja syrjityksi tuleminen on henkisesti hyvin raskas kokemus. Tämän tietäen, moni Jehovan todistaja, vaikka ei opetuksia kaikilta osin hyväksykään, on antanut vertaispaineelle periksi ja luopunut omista mielipiteistään ja itse asiassa luopunut oman elämänsä hallinnasta.
Pohtiessaan sitä, kannattaako heidän yrittää toimia sen puolesta minkä he tietävät oikeaksi, ovat he päätyneet tähän ratkaisuun. Se on heidän mielestään helpoin tie. He eivät todellisuudessa välitä siitä mikä on oikein. Heille on tärkeintä uskontokuntansa piirissä saama hyväksyntä.
Nämä ratkaisut ovat luonnollisesti kunkin henkilökohtaisia ratkaisuja. Oikeus siihen tulee olla se tulee heille sallia. Toivottavaa vain olisi, että myös he antaisivat tämän oikeuden muille, ilman että siitä seuraa syrjintää, karttamista jopa kuolemantuomio.
Lopuksi on kuitenkin todettava, että ko. Vartiotornin kirjoitus sinänsä oli erinomaisen hyvää opastusta nuorille. Kirjoituksen mukaisesti olen samaa mieltä siitä, että nuoruudessa tehdyt ratkaisut seuraavat ihmistä koko hänen elämänsä ajan. Vakavien virheiden tekeminen voi vaurioittaa elämää hyvinkin ikävällä tavalla. Kuten myös vakaumusta niin kuin elämäntapaasi koskevat ratkaisutkin. Miksi esim. vaurioittaisit ainutlaatuista kehoasi tupakalla ja liiallisella alkoholin käytöllä? Miksi antaisit alapään syrjäyttää paljon paremmin seuraukset ymmärtävän yläpään? Miksi laiminlöisit elämään valmistautumisen kouluttautumatta taipumustesi mukaiseen ammattiin? Muista, että sinulla on lukematon määrä arkipäiviä edessäsi, jolloin sinun on ansaittava elantosi. Epäilemättä työskentelet mieluummin toimessa josta pidät, kuin toimessa josta et pidä, jota saatat jopa inhota. Tähän jälkimmäiseen vaihtoehtoon joudut kuitenkin tyytymään, jos et kouluttaudu nyt kun olet nuori ja vapaa kouluttautumaan.
Myös uskonnollisen vakaumuksen valintaoikeus on ja tulee olla kaikilla. Käytä tätä oikeuttasi, jotta elämääsi ohjaisi vakaumus, joka on sinun oma henkilökohtainen vakaumuksesi. Silloin voit astua puhtaalla omallatunnolla Jumalasi eteen, kun on tullut tilinteon hetki.
NUORET - VASTUSTAKAA YMPÄRISTÖN PAINETTA s.7
Vartiotorni 15.11.2010 s.7
Olet epäilemättä kuullut ympäristön paineesta tai vertaispaineesta ja myös kokenut sitä omalla kohdallasi.
Kirjoitus tarkastelee nuorten Jehovan todistajien kokemaa ympäristön painetta, joka uhkaa heidän nuhteettomuuttaan Jehovan todistajina. Ympäristö tässä kirjoituksessa tarkoittaa siis Jehovan todistajien ulkopuolista maailmaa.
Olisi myös hyödyksi tarkastella sitä ympäristön painetta ja vertaispainetta, jota Jehovan todistajat kokevat omassa yhteisössään.
Vartiotorni 15.11.2010 s.7
Onko ikätovereilla suuri vaikutus sinuun? Jos on, mistä se johtuu? Voisiko se johtua siitä, että haluat heidän hyväksyntäänsä? Tämä halu ei itsessään ole väärä. Aikuistenkin tahtovat toisten hyväksyvän heidät. Torjutuksi tulemisen katkeraa kokemusta ei halua itselleen kukaan, ei nuori eikä vanha.
On myös paikallaan kysyä: Onko uskonveljilläsi suuri vaikutus sinuun? Jos on, mistä se johtuu? Niin, pohdihan rehellisesti mistä se todella johtuu. Voisiko se johtua siitä, että haluat heidän hyväksyntäänsä? Todennäköisesti se johtuu juuri siitä. Tiedät miten vakava asia on leimautua sellaiseksi, jota toiset uskontoverit alkavat karttaa. Torjutuksi tuleminen on sen verran katkera kokemus, ettei sitä halua itselleen kukaan.
Vartiotorni 15.11.2010 s.7,8
Toisinaan sinulle voisi olla kiusaus mukautua normeihin pelkästään siksi, ettet joutuisi heidän epäsuosioonsa. Olisi erehdys antaa periksi. Kristittyjen ei tulisi olla "lapsia, jotka heittelehtivät kuin aaltojen ajamina" (Ef.4:14). Pikkulapsi on helppo taivuttaa puolelleen. Nuorena sinä olet kuitenkin matkalla aikuisuuteen. Jos siis uskot Jehovan normien olevan parhaaksesi, olet itsellesi velkaa sen, että elät vakaumuksesi mukaan (5.Moos.10:12,13). Toisin toimiminen merkitsisi elämäsi hallinnasta luopumista. Kun annat periksi toisten painostukselle, alistut tosiasiassa heidän sätkynukekseen. (2.Piet.2.19.)
Koska luottamuksesi saamasi opetusten jumalalliseen ohjaukseen on mahdollisesti kasvatuksesi perusteella niin vahva, ettet ole koskaan kyseenalaistanut niitä, on sinulla kiusaus mukautua uskontokuntasi normeihin vain siksi, ettet joutuisi vanhempiesi ja uskoveljiesi epäsuosioon. Ei siksi, että se todella olisi sinun henkilökohtainen vakaumuksesi. Mutta eikö sinulla nyt aikuistuessasi olisi velvollisuus hankkia oma henkilökohtainen vakaumus. Muussa tapauksessa vakaumuksesi on vain vanhemmiltasi peritty tai opettajaltasi omaksuttu vakaumus.
Alkaessasi hankkia itsellesi omaa perusteltua vakaumusta, alat huomata, etteivät asiat välttämättä olekaan niin kuten olet tottunut uskomaan. Näin on käynyt monille tälläkin keskustelupalstalla nyt havainnoistaan kertoville. Niinpä joudut valinnan eteen. Kumpi on sinulle tärkeämpää, uskonveljiesi hyväksyntä vai se, mikä on totta ja oikein, eli Jumalan hyväksyntä? Haluatko että vakaumuksesi on kestävällä lujalla tosiasioihin perustuvalla pohjalla? Jos haluat, tutki uskomuksiasi avoimen rehellisesti, koska et varmaankaan halua olla sellainen, josta Paavali varoittaa:
Kirje efesolaisille 4:14 KR92
14. silloin emme enää ole alaikäisiä, jotka ajelehtivat kaikenlaisten opin tuulten heiteltävinä ja ovat kavalien ja petollisten ihmisten pelinappuloita.
Koska olet vielä niin nuori, et ole ehkä tutustunut uskokuntasi oppihistoriaan. Ehkä olet kuitenkin havainnut muutoksia tapahtuneen ns. sukupolvi-opetuksessa. Muutoksia tässä opetuksessa on tapahtunut useita, vaikka kunkin niistä ilmestyessään väitettiin olleen lähtöisin Jehovalta. Tämä vain yhtenä esimerkkinä osoittaa, miten Jehovan todistajat "ajelehtivat kaikenlaisten opin tuulten heiteltävinä" ja mikä vakavinta, herää epäilys, että he "ovat kavalien ja petollisten ihmisten pelinappuloita".
Tämän havaittuasi "olet itsellesi velkaa sen, että elät vakaumuksesi mukaan", - tosiasioihin perustuvan vakaumuksesi mukaan. "Toisin toimiminen merkitsisi elämäsi hallinnasta luopumista. Kun annat periksi toisten painostukselle, alistut tosiasiassa heidän sätkynukekseen."
Vartiotorni 15.11.2010 s.8,9
Selviytyäksesi ympäristön paineesta sinun on ensinnäkin vakuututtava siitä, että uskonkäsityksesi ja normisi ovat oikeita. (2.Kor.13:5.) Vakaumus auttaa sinua toimimaan rohkeasti, vaikka saatatkin olla luonteeltasi arka (2.Tim.1:7,8). Mutta vaikka joku olisi rohkeakin, hänen voi olla hyvin vaikea puolustaa sellaista, mihin hän uskoo vain pintapuolisesti. Todista siksi itsellesi, että se mitä olet saanut tietää Raamatusta, on totuus. ... ei ole tarkoitus nostattaa epäilyksiä vaan vahvistaa uskoasi.
Kuten kirjoituskin kehottaa, hanki itsellesi vankka henkilökohtainen vakaumus. Älä tyydy vain vanhempiesi tai opettajiesi vakaumukseen, vaikka vertaispaine sinua siihen painostaakin. Todista itsellesi miksi uskot siten kuin uskot. Varmistu siitä, että se mihin uskot totuutena on todella totuus. Sinulla on edessäsi koko elämä, ja siksi on erittäin tärkeää, että rakennat elämääsi sen varaan mikä on totta - varmasti totta.
Vartiotorni 15.11.2010 s.9
Miksi olen vakuuttunut siitä, että elämme "viimeisiä päiviä"? (2.Tim.3:1-5.)
Oletko vakuuttunut, että seuraava Paavalin varoitus Timoteukselle voidaan todella soveltaa meidän päiviimme?
Toinen kirje Timoteukselle 3:1 KR92
1. Sinun on tiedettävä, että viimeisinä päivinä koittavat vaikeat ajat.
Tässä kirjeessä Paavali varoittaa Timoteusta hänen edessään olevista, juutalaisen järjestelmän viimeisinä päivinä tulevista, vaikeista ajoista kirjoittamalla: "Sinun on tiedettävä". Millä perusteella soveltaisit tämän kohdan meidän päiviimme? Huomaatko, että perustetta ei ole. Kyse on vain henkilökohtaisesta Paavalin antamasta varoituksesta Timoteukselle.
Pohdihan vielä toista kohtaa.
Evankeliumi Matteuksen mukaan 24:21 KR92
21. Ahdinko on oleva niin suuri, ettei sellaista ole ollut maailman alusta tähän päivään asti eikä tule koskaan olemaan.
Jeesus ennusti tässä Jerusalemia kohtaavan ahdingon. Tämä toteutui Jerusalemin tuhoutuessa vuonna 70. Koskeeko tämä myös meidän aikaamme? Kuten sinulle on opetettu, uskotaan että tämän ennustuksen mukaan suuri ahdistus on kohta tulossa. Mutta huomasitko lainkaan mitä Jeesus nimenomaan sanoi tästä ahdingosta: "eikä tule koskaan olemaan". Jeesuksen mukaan tällaista ahdinkoa ei tule enää Jerusalemia kohdanneen ahdingon jälkeen. Ennustus koski siis vain Jerusalemin tuhoa.
Tämä havainto auttaa ymmärtämään, miksi myös tulkintaa meidän päiviimme sovelletusta tiettyä sukupolvea koskevaa ennustusta on täytynyt muuttaa niinkin usein.
Evankeliumi Matteuksen mukaan 24:34 KR92
34. Totisesti: tämä sukupolvi ei katoa ennen kuin kaikki tämä tapahtuu.
Tämä ennustus ei ole tarkoituskaan toteutua enää toista kertaa. Se toteutui silloisen sukupolven aikana, aivan kuten Jeesus oli ennustanut. Noin 40 vuotta tämän Jeesuksen lausuman ennustuksen jälkeen. Silloin vuonna 70 toteutui myös se Jeesuksen lupaus, jonka toteutumista silloiset pilkkaajat epäilivät.
Toinen Pietarin kirje 3:3,4 KR92
3. Erityisesti tietäkää, että lopun aikoina tulee pilkkaajia, jotka ovat omien himojensa vietävinä.
4. He sanovat pilkaten: "Onko hän muka tullut, niin kuin lupasi? Isämme ovat nukkuneet pois, ja kaikki on entisellään, niin kuin on ollut maailman luomisesta asti."
Silloin elettiin juutalaisen järjestelmän lopunaikaa. Vuonna 70 pilkkaajien oli tunnustettava, että Jeesus tuli lupauksensa mukaan toimeenpanemaan juutalaisen järjestelmän tuhon roomalaisten välityksellä. Tämäkin Pietarin antama varoitus toteutui jo silloin, eikä sillä ole täyttymystä enää meidän päivinämme.
Vartiotorni 15.11.2010 s.9
Saatat epäröidä tällaisten kysymysten esittämistä itsellesi, koska pelkäät, ettei sinulla ole niihin vastauksia. ... Sinun on ... parasta tarttua toimeen, jos havaitset, ettei vakaumuksesi ole kaikilta osin luja. (Apt.17:11.)
Apostolien teot 17:11 KR92
11. Juutalaiset olivat täällä avarakatseisempia kuin Tessalonikassa. He ottivat sanan halukkaasti vastaan ja tutkivat päivittäin kirjoituksista, pitikö kaikki paikkansa.
Jos sinulla ei ole uskallusta tutkia uskomuksiasi perusteellisesti ja varmistua "pitikö kaikki paikkansa", kuten Paavalin opetuksia kuunnelleet tekivät, alistut tällöin muiden "sätkynukeksi". Älä kuitenkaan tuomitse niitä, jotka haluavat muodostaa oman henkilökohtaisen vakaumuksen, jonka he voivat rehellisesti hyväksyä perehtyessään tosiasioihin. Älä sinä lukeudu niihin, jotka karttavat ja syrjivät näitä omantuntonsa mukaan toimivia, jolle oikein tekeminen on tärkeämpää kuin ympäristön paineeseen alistuminen.
Vartiotorni 15.11.2010 s.9
Pohdi vakavasti, mitä Jehovan todistajana oleminen merkitsee sinulle henkilökohtaisesti.
Oletko tullut pohtineeksi, mitä Jehovan todistajana oleminen todella merkitsee? Ymmärrätkö, että se merkitsee sitä, että sinä esiinnyt itsensä Jehovan edustajana julistaessasi hänen paljastamaansa sanomaa tapaamillesi ihmisille? Ymmärrätkö, että sinä hyväksyt niitä ihmisiä kohtaavan kuolemantuomion, jotka eivät ota sanomaa vastaan ja liity Jehovan todistajiin? Onko sinun mielestäsi oikein, että vain Jehovan todistajat tulevat pelastumaan Harmagedonista? Onko sinun mielestäsi Jehovan todistajilla perusteita julistaa näin jyrkkää ja tuomitsevaa sanomaa? Vaikka he ovat julistaneet sanomia, jotka eivät heidän väitteistään huolimatta olekaan olleet Jehovan paljastamia sanomia, onko sillä sinun mielestäsi mitään merkitystä? Ymmärrätkö, että julistaessasi sanomaa Jehovan nimissä syyllistyt vakavimpaan mahdolliseen syntiin, jos sanoma ei ollutkaan lähtöisin Jehovalta? Eikö näin ollen sinun pitäisi ensin varmistua siitä, että sanoma on todella Jehovalta ennen kuin lähdet hänen nimissään julistamaan näin jyrkkää ja tuomitsevaa sanomaa?
Ensimmäinen Johanneksen kirje 4:1 KR92
1. Rakkaat ystävät, älkää uskoko kaikkia henkiä. Koetelkaa ne, tutkikaa, ovatko ne Jumalasta, sillä maailmassa on liikkeellä monia vääriä profeettoja.
Vartiotorni 15.11.2010 s.9
Lujana pysyminen sen puolesta, minkä tiedät olevan oikein, vaatii tosiaan ponnistelua (Luuk.13:24). Saatat myös pohtia, kannattaako se.
Oikein tekeminen ei ole aina helppoa. Ei varsinkaan sellaisten ihmisten keskuudessa, jotka ovat suvaitsemattomia ja fanaattisia. Koska Jehovan todistajat eivät salli jäsenilleen omantunnonvapautta, on heidän keskuudessaan vertaispaine erityisen voimakas. Kuten jo alussa totesimme, torjutuksi ja syrjityksi tuleminen on henkisesti hyvin raskas kokemus. Tämän tietäen, moni Jehovan todistaja, vaikka ei opetuksia kaikilta osin hyväksykään, on antanut vertaispaineelle periksi ja luopunut omista mielipiteistään ja itse asiassa luopunut oman elämänsä hallinnasta.
Pohtiessaan sitä, kannattaako heidän yrittää toimia sen puolesta minkä he tietävät oikeaksi, ovat he päätyneet tähän ratkaisuun. Se on heidän mielestään helpoin tie. He eivät todellisuudessa välitä siitä mikä on oikein. Heille on tärkeintä uskontokuntansa piirissä saama hyväksyntä.
Nämä ratkaisut ovat luonnollisesti kunkin henkilökohtaisia ratkaisuja. Oikeus siihen tulee olla se tulee heille sallia. Toivottavaa vain olisi, että myös he antaisivat tämän oikeuden muille, ilman että siitä seuraa syrjintää, karttamista jopa kuolemantuomio.
Lopuksi on kuitenkin todettava, että ko. Vartiotornin kirjoitus sinänsä oli erinomaisen hyvää opastusta nuorille. Kirjoituksen mukaisesti olen samaa mieltä siitä, että nuoruudessa tehdyt ratkaisut seuraavat ihmistä koko hänen elämänsä ajan. Vakavien virheiden tekeminen voi vaurioittaa elämää hyvinkin ikävällä tavalla. Kuten myös vakaumusta niin kuin elämäntapaasi koskevat ratkaisutkin. Miksi esim. vaurioittaisit ainutlaatuista kehoasi tupakalla ja liiallisella alkoholin käytöllä? Miksi antaisit alapään syrjäyttää paljon paremmin seuraukset ymmärtävän yläpään? Miksi laiminlöisit elämään valmistautumisen kouluttautumatta taipumustesi mukaiseen ammattiin? Muista, että sinulla on lukematon määrä arkipäiviä edessäsi, jolloin sinun on ansaittava elantosi. Epäilemättä työskentelet mieluummin toimessa josta pidät, kuin toimessa josta et pidä, jota saatat jopa inhota. Tähän jälkimmäiseen vaihtoehtoon joudut kuitenkin tyytymään, jos et kouluttaudu nyt kun olet nuori ja vapaa kouluttautumaan.
Myös uskonnollisen vakaumuksen valintaoikeus on ja tulee olla kaikilla. Käytä tätä oikeuttasi, jotta elämääsi ohjaisi vakaumus, joka on sinun oma henkilökohtainen vakaumuksesi. Silloin voit astua puhtaalla omallatunnolla Jumalasi eteen, kun on tullut tilinteon hetki.