Sivu 1/2
pystyykö Jt murhaamaan
Lähetetty: 06.02.2011 21:05
Kirjoittaja nina2011
Mulla on sellanen teoria että Jt pystyy murhaamaan siinä missä lääkäri tai poliisi. Ihmettelin joskus kun eräs ihminen hehkutti ehkä jopa urbaanilla legendalla siitä että kun eräässä tapauksessa murhatutkimukset olivat kesken niin kun poliisit olivat tulleet Jt:n kotiin niin he olivat nähneet kirjallisuutta paljon esillä niin he olivat muka päätelleet että tämä Jt ei ole voinut syyllistyä murhaan. Ajatelkaa mihin kaikkeen JT voi syyllistyä kun tarpeeksi kauan lukee kaikista ihmepelastuksista ja siitä kuinka työn ollesa kielettyä, virkavaltaa on hämätty monilla eri tavoilla. Uskon että JT pystyy tappamaan siinä missä lääkärikin. Jotenkin hassua että joku uskoo että JT on uskollinen. Tosi asiassa suurin osa niistä joilla on riittävän suuri koetus niin luopuu vaikkakin salaisi sen. Teoria vain...
Re: pystyykö Jt murhaamaan
Lähetetty: 06.02.2011 21:26
Kirjoittaja Markku Meilo
Jehovantodistaja kykenee tappamaan ja on tapapnut. Yksi karmaisevimmista tapauksista oli kun jt-isä hakkasi tyttärensä (Laree Slack) kuoliaaksi sähkökaapelinpätkällä. Apuna hääri jt-äiti, ammatiltaan sairaanhoitaja, joka piti tyynyä tytön suulla, ettei isän kurinpito häiriinny tyttären tuskanhuudoista.
Olen myös useamman kerran maininnut kahdesta lukemastani tapauksesta, joissa amerikkalaiset tyttäret ovat kertoneet äitiensä maininneen olevansa valmiit tappamaan nämä luopiotyttärensä jos Vt-seura siihen kehottaisi.
Henkirikoksia tehneistä jehovantodistajista oli netissä aikoinaan aivan kunniakkaan pitkä luettelo, en vaan muista mihin olen sen arkistoinut.
Re: pystyykö Jt murhaamaan
Lähetetty: 06.02.2011 22:07
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
Niin, Nina, Kyllä Jehovan todistaja yksilönä pystyy ihan samaan mitä kuka tahansa ihminen, myös murhaamaan. Tämän lisäksi Jehovan todistajat järjestönä suorastaan kehottavat verikiellollaan tappamaan. Tämä on yksi syy siihen, miksi koen Jehovan todistajien opin hyvin vaaralliseksi. En nimenomaisesti kehota, mutta toivon, että juuri Sinä, Nina, pääsisit tästä vaarallisesta uskonnosta ja sen ajattelusta irti. Voin vakuuttaa, ettei Sinulle tapahdu mitään pahaa.
Kirjoita tunnoistasi sen mukaan, mitä julkisesti hyväksi näet omasta tilanteestasi. Koetamme auttaa parhaamme mukaan. Voit käyttää myös yksityisviesteja. Ole aivan rauhassa. Mikään ei uhkaa Sinua.
Re: pystyykö Jt murhaamaan
Lähetetty: 06.02.2011 22:26
Kirjoittaja Vieras
Tuo kysymys ja myönteinen vastaus sivuaa kysymystä miksi jt on lahkossa kun ei täytä normeja, mitkä normit ovat täytettävät leijonan korvantaustan rapsutuskuoroon pääsemiseksi. Taikka yhtä hyvin äänestää jaloin kun ei pysty uskomaan leijonankorvanrapsutukseenkaan.
Esillä olleita tulee mieleen veronkierto Kauhavalla, joka on itse asiassa veropetos ellei sitten "pelkkä" lievä veropetos. Ennen oli homoseksuaalisuus lahkossa rikos, pedofiliaa jota pomot tietenkin USA-ohjeiden mukaan Suomessakin suojelivat, vaikkei sitten todisteita olisikaan. Löytötavaran kavaltamisista jt saattaa leuhkiakin. Sitten on se yleissääntö että paljonkin saa tehdä kun se ei vuoda julkisuuteen.
Tosiasialliset sosiaaliset normit eivät ehkä ole yhteen koottukaan. Naapurille olisi annettava esimerkillinen kuva jehovantodistajuudesta. Moraalisista säännöistä ei taida ulkokultaisuuden noudattamisen jälkeen olla niin väliäkään jos on esimerkkinä ovityöstä.
motiivi lahkoelämässä ? voisi olla kilpailtu rakkaus, intressi olisi kai realistisempi kuin fyrkka. Kielteiset tunteet tosiaan löytävät sallitun purkautumiskanavan puolison ja lapsen pieksämisestä sen edistämiseksi mitä vartiotorni kirjoittaa. Jt-pedofiili ei käytännössä voisi pitää tytärtä kellarissa pehmoleluna vuosikymmeniä ?
Eikö yksi ihanne ole itsehillintä joka tulee historiikkikirjasta esiin nöyränä keskitysleiriasumisena, nöyränä iskjen vastaanottamisena USA:ssa kun lahko kielsi jäseniltään isänmaan aseellisen edustamisen.
Eikös Herrick Åberg kirjoittanut srk:n rahojen kavaltajasta, joka paljastuttuaan lähti Ruotsiin (ja lahko ei käytä poliisia sisäisissä asioissa).
Tuo itse kysymys, eivätkö jt:t pikemminkin aja henkisellä väkivallalla itsemurhaan. Onko tämän tyyppisistä tapahtumista näppituntuma-arviota ?
Re: pystyykö Jt murhaamaan
Lähetetty: 06.02.2011 22:34
Kirjoittaja nina2011
Yksi syy omiin psyykkisiin vaikeuksiin oli oma salapoliisityöni. Harmi vaan kun höpsähtänyttä ei kukaan ota tosissaan. Ajoin osaltaan itse itseni hulluuden partaalle selvittääkseni veljeni kuoleman. Siinä meni sitten oikeesti terveys kun itse psyykkasin itseni hulluksi selvittääkseni asioita. Sitten lopulta tulin "hulluksi" oikeesti..
Re: pystyykö Jt murhaamaan
Lähetetty: 06.02.2011 22:43
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
nina2011 kirjoitti:Yksi syy omiin psyykkisiin vaikeuksiin oli oma salapoliisityöni. Harmi vaan kun höpsähtänyttä ei kukaan ota tosissaan. Ajoin osaltaan itse itseni hulluuden partaalle selvittääkseni veljeni kuoleman. Siinä meni sitten oikeesti terveys kun itse psyykkasin itseni hulluksi selvittääkseni asioita. Sitten lopulta tulin "hulluksi" oikeesti..
Ei kukaan ole syypää sairauksiinsa. Niiden kanssa tulee ainoastaan selvitä parhaansa mukaan. Tämä sisältää paitsi tarvittavan lääkityksen myös tarvittavat hoidot. Näin tämä jokaisella menee, minulla myös sairaudesta riippumatta.
Re: pystyykö Jt murhaamaan
Lähetetty: 06.02.2011 23:35
Kirjoittaja RaM
Hallintoelimen palvojat ovat valmiita tappamaan oman lapsensa ja todisteena moni on sen tehnytkin kieltäytyessään verensiirrosta. En siksi epäile hetkeäkään, etteikö lahkosta löytyisi halukkaita tappamaan vieraitakin ihmisiä, jos lahko sitä vaatisi ja lupaisi paratiisipaikkaa palkinnoksi.
Re: pystyykö Jt murhaamaan
Lähetetty: 06.02.2011 23:37
Kirjoittaja Vieras
Dekkareissa, onko se täydellinen murha vai mikä termi kun kuolemaa ei murhaksi epäilläkään. Kuolemansyyn vahvistaa aina lääkäri. Esim. poliisi vie hirttäytyneen lääkärille ja sanoo olosuhteet, löydetty hirttäytyneenä... Lääkäri tutkii (riittänee "päällisin puolin") ja vahvistaa että havainnot vastaavat ilmoitusta.
Murhatutkimus edellytttää epäilyksiä, motiivia, ulkonaisia merkkejä, perusteltuja epäilyjä "näennäisen kuolinsyyn" suhteen ja sen semmoisia yhdistelmiä.
Poliisihan ei voi murhaakaan tyhjästä lähteä tutkimaan. Vaikka se ei koskaan vanhenekaan. Bodomin järven murhista tehtiin melkoinen tutkimus nelisenkymentä vuotta tapahtuman jälkeen.
Re: pystyykö Jt murhaamaan
Lähetetty: 06.02.2011 23:48
Kirjoittaja nina2011
Kiva että lopultakin joku tajuaa mitä tarkoitan.. Ja jos ainut epäilevä on höpsö niin tuskin se riittää. Ei voi kun toivoa että joku ahkera poliisi ottaisi tapauksen tutkintaan...Tai poliisi opiskelija..
Re: pystyykö Jt murhaamaan
Lähetetty: 07.02.2011 08:39
Kirjoittaja rippeli
Lapsuuden kaverini tappoi miehen, mutta hän ei ollut vielä 25v edistynyt kasteelle asti, joten voin vain sanoa, että wannabe-jt pystyy ainakin tappamaan.
Re: pystyykö Jt murhaamaan
Lähetetty: 07.02.2011 12:57
Kirjoittaja Massetar
nina2011 kirjoitti:Mulla on sellanen teoria että Jt pystyy murhaamaan siinä missä lääkäri tai poliisi. Ihmettelin joskus kun eräs ihminen hehkutti ehkä jopa urbaanilla legendalla siitä että kun eräässä tapauksessa murhatutkimukset olivat kesken niin kun poliisit olivat tulleet Jt:n kotiin niin he olivat nähneet kirjallisuutta paljon esillä niin he olivat muka päätelleet että tämä Jt ei ole voinut syyllistyä murhaan.
Tässä kohtaa todistajat elävät pumpulissa, mutta vain oman päänsä sisällä. Todellisuudessa poliiseja ei ihmisen omistama kirjallisuus tai vakaumus hetkauta puoleen eikä toiseen. Uskonnollisissa piireissä rikollisuutta on aivan yhtä paljon kuin muuallakin ja todistajat ovat vain yksi uskonto muiden joukossa.
Eräs poliisi pikemminkin totesi kerran, että "uskonnot aiheuttaa aina ongelmia". Tuolloin mielenosoituspaikalle oli kutsuttu poliisi erään todistajan riehuttua ja särjettyä kylttejä.
Tein kerran galluppia aikuisena kääntyneiden keskuudessa ja kysyin, että mitä he tiesivät todistajista ennen kiinnostumistaan. Kukaan ei ollut tiennyt mitään muuta kuin, että käyvät ovilla. Maailmallisten keskuudessa todistajilla ei ole mitään "parempaa" mainetta. Vaikka tällaista legendaa aina hehkutetaankin.
Re: pystyykö Jt murhaamaan
Lähetetty: 07.02.2011 15:22
Kirjoittaja Viljo
Vieras kirjoitti:Dekkareissa, onko se täydellinen murha vai mikä termi kun kuolemaa ei murhaksi epäilläkään. Kuolemansyyn vahvistaa aina lääkäri. Esim. poliisi vie hirttäytyneen lääkärille ja sanoo olosuhteet, löydetty hirttäytyneenä... Lääkäri tutkii (riittänee "päällisin puolin") ja vahvistaa että havainnot vastaavat ilmoitusta.
Dekkareissa noin varmaan on, mutta just luin Tiede-lehdestä 9/2010 että "Suomessa tehdään oikeuslääketieteellinen ruumiinavaus joka neljännelle vainajalle. Alle 65-vuotiaana kuolleista avataan lähes puolet. -- Myös kaikki henkirikoksen uhrit ja oletetut itsemurhaajat avataan, samoin kuin tapaturmaisesti kuolleet." Eli ihan noin helposti ei täällä pääse tekemään täydellistä murhaa.
Re: pystyykö Jt murhaamaan
Lähetetty: 07.02.2011 15:53
Kirjoittaja nina2011
Kävin juuri psyakiatrian sairaanhoitajan käynnillä ja hän on sitten opiskellessaan perehtynyt JT:n uskontoon. Vaihtui hoitaja ja hän nyt uusi ja kertoi itseäni järkyttävää faktaa.. JT leikkivät alitajunnalla. Joku joka on perehtynyt psykologiaan voi jopa keskustellessaan hypnotisoida toisen ja yhdellä sanalla laukaista toisen tekemään itsemurhan. Jopa ne tavat joilla me kaikki ollaan lähdetty siitä uskonnosta voi olla jonkun psyykkausta. Eli tyyliin joku jolla on psykologian tiedot ja keinot on voinu järjestää lähdön tavat. Erittäin vaarallista touhua. Joku siis on tapettu yhdellä sanalla. Siihen ei tarvita asetta vaan sanalla voi tappaa...Olkaa oikeesti varovaisia..Joku on vaikka halunnu että veli X käy vieraissa tai neiti C luopuu ja sekoaa ja tekee itsarin. Jopa unettavalla äänellä puhuminen voi olla tahallaan järjestetty esim. konventissa. Kaikki tämän kertoi siis psykiatrian ammattilainen.. Koittakaa pysytellä hengissä..
Re: pystyykö Jt murhaamaan
Lähetetty: 07.02.2011 16:00
Kirjoittaja nina2011
Murhia siis tapahtuu ja pelkästään yhdellä sanalla. Tekijä ei jää ikinä kiinni. Tämä siis on tiedossa mutta miksi tän annetaan olla. Ei ole todisteita.
Re: pystyykö Jt murhaamaan
Lähetetty: 07.02.2011 16:06
Kirjoittaja Vieras
""Myös kaikki henkirikoksen uhrit ja oletetut itsemurhaajat avataan, samoin kuin tapaturmaisesti kuolleet"" Liekö menneinä aikoina ollut väljempi käytäntö. Tosiaan sehän joku poliisikin otettiin kiinni epäiltynä elämänkumppaninsa tappamisesta epäiltynä hiljattain. (jotain hukkumisasiaa oli, liekö se että oikeassa hukkumisessa keuhkoihin menee syvemmälle veden kiinteitäkin osia kuin jo kuolleen veteen joutumisessa)
Rauhoittanee tuo Viljonkin tieto vuoden Niinaa ?
Mutta ne tunteet ovat ehkä se pohjimmainen alkuvoima ja normijärjestelmä voi vain ohjata suuntaa (lapsen saa pieksää hengiltä jos niin lukee vartiotorninsa). Aikoinaan oli juttu myös jt:stä joka jäätyään kirjastossa kiinni "luopiokirjallisuuden" varastamisyrityksestä oli murissut että kysymyksessähän oli saatanan kurnutus.