Sivu 1/4

Elämänvoima

Lähetetty: 26.02.2011 11:13
Kirjoittaja RaM
Mikä kasveja pitää elossa - raamatun elämänvoimako? Entä arkkieliöitä?

Re: Elämänvoima

Lähetetty: 26.02.2011 13:36
Kirjoittaja kirjallisuusveli
RaM kirjoitti:Mikä kasveja pitää elossa - raamatun elämänvoimako? Entä arkkieliöitä?
Visaisia kyseleepi RaM tänään. :)

Kasvit eivät käsittääkseni ole sieluja Raamatun näkökulmasta katsottuna, kun taas siltä samaiselta katsantokannalta ihmiset ja eläimet ovat. Toisaalta mainitsemasi 'raamatun elämänvoima' ei sielujenkaan kohdalla itsessään käsittääkseni ole elämää ylläpitävä tekijä niinkään.

Re: Elämänvoima

Lähetetty: 26.02.2011 14:15
Kirjoittaja Kaarmis
Kasveja pitää elossa vesi ja hivenaineet. Ei siihen sen enempää tarvita.

Re: Elämänvoima

Lähetetty: 26.02.2011 14:28
Kirjoittaja Natsku

Re: Elämänvoima

Lähetetty: 26.02.2011 14:37
Kirjoittaja Vieras
Kasvilta niinkuin eläimeltä tai ihmiseltä voi loppua tuo "elämänvoima" - se voi kuolla. Mutta pääseekö kasvi paratiisiin? Paratiisissa kun tuo luonto on niin keskeinen JT-opissa.

Re: Elämänvoima

Lähetetty: 26.02.2011 16:39
Kirjoittaja Voimantorni
RaM kirjoitti:Mikä kasveja pitää elossa - raamatun elämänvoimako? Entä arkkieliöitä?
Vanhassa maailmassa (Raamatun ajat) ei myöskään tunnettu mikrobiologiaa. Raamatun mukaanhan kaikessa elollisessa vaikuttaa Jumalalta tullut elämänvoima, mutta mitenpä on esimerkiksi virusten kanssa, joita ei periaatteessa pidetä elävinä organismeina, mutta jotka kuitenkin omaavat eliöiden tavoin perintöinformaatiota. Olisivatko virukset Luojan luomistyön sijaan ennemminkin esimerkki progressiivisesta luonnonjärjestelmästä, osoitus epä-orgaanisten ja orgaanisten järjestelmien välimaaston harmaudesta ja liukuvuudesta?

Re: Elämänvoima

Lähetetty: 26.02.2011 16:52
Kirjoittaja Vieras
SVT:n teksti-tv kertoo juuri nyt että avaruuden puolelle sijoitettu teleskooppi on havainnut 1.200 maan kaltaista planeettaa ja niistä 60 osalta olisi lämpötilalolosuhteet elämälle suotuisat.

Tuosta saisi käsityksen että se elämänvoima olisikin lämpö.

Re: Elämänvoima

Lähetetty: 26.02.2011 17:02
Kirjoittaja RaM
Opas-kirja toteaa elämästä:
Ihmisten ja eläinten elämä riippuu sekä elämänvoimasta, joka on alun perin istutettu ensimmäiseen kunkin lajin edustajaan, että hengityksestä, joka pitää tuota elämänvoimaa yllä. Biologia vahvistaa tämän. Tämä käy ilmi siitä, miten jotkut asiantuntijat yrittävät luokitella kuoleman vaiheita: kliininen kuolema, jossa hengitys- ja verenkiertoelinten toiminta lakkaa; aivokuolema, aivotoiminnan totaalinen ja peruuttamaton lakkaaminen; varsinainen kuolema, elintoimintojen vähittäinen ja lopulta täydellinen katoaminen kaikista ruumiin elimistä ja kudoksista. Vielä senkin jälkeen, kun hengitys, sydämenlyönnit ja aivotoiminta ovat lakanneet, elämänvoima siis viipyy jonkin aikaa ruumiin kudoksissa.
Tätä mystistä 'elämän voimaa' ei ole kuitenkaan istutettu kasvikuntaan. Eikä muuten raamatun mukaan eläinkuntaankaan vaan ainoastaan ihmiseen.
Miten kasvikunnan elämä poikkeaa eläinkunnan elämästä? Mikä elämänvoiman kannalta ratkaiseva ero on kasvi- ja eläinsoluissa? Mitä sellaista elämän kannalta olennaista eläinkunnan soluista puuttuu, mikä on kasvikunnan soluissa?

Vai onko kyse vain tietämättömien juutalaisten sadunhohtoisesta elämänselityksestä?
Tuntuu myös oudolta ajatella, että elämänvoima on riippuvainen hengityksestä, mutta osaa silti jotenkin pidättää hengitystään ja 'viipyä' kudoksissa 'jonkin aikaa' vielä kuoleman jälkeenkin. Mikä erillinen osa ruumista elämänvoima on?

MITEN kasvin elämä ja eläimen elämä poikkeaa toisistaan? Miksi ihmisen elämä ei voi olla samanlaista biologista perua kuin kasvin elämä?

Re: Elämänvoima

Lähetetty: 26.02.2011 18:04
Kirjoittaja Vieras
Neuvostoliitossa selitettiin (tieteellisen) kommunismin nimissä että elämä on aineen korkea-asteisempaa järjestyneisyyttä.

Joillain hyönteisillä ruumiin nesteet vaihtuvat talveksi ja ne eivät jäädy, kai, ja jotkin kuitenkin jäätyvätkin mutteivat kuole. Eikös nyt ole tutkimuksia tehty että jotkut bakteerit tuollaisessa 170 asteen pakkasessa kestävät pitempi'äkin aikoja, kun 90 % bakteereista kuoli.

Kasveilla on jossakin lehtijutussa väitetty olevan mahdollisesti joskus viestintää. Juttu rakentui sille että kasvejahan syödään, mitä ne vastustavat esim. karvaalla maulla mutta myös irtoavilla pistävillä väkäsillä kuten nokkonen. Kun niitä väkäsiä tuossa tapauksessa pöllytteli tuulen matkaan kuin olisi esim. nautaeläin ollut asialla, niin päällensä väkäsiä saaneet lajin yksilöt olisivat reagoineet siten että niissä olisi noussut jotain syömisen torjumiseen tähtääviä aineita juuresta päin lehtiä. Elämänhalu se pitää olla kasvillakin.

Re: Elämänvoima

Lähetetty: 26.02.2011 18:54
Kirjoittaja nina2011
Yhdessä dokumentissa oli siitä että kasveilla on jotain samallaista alkeellista aivotoimintaa kun ihmisellä. Harmi kun en muista kunnolla. Siinä joku ajatteli että kasvin aivot on juuret. Sit se tyyppi testas miten kasvi muistaa ja laitto ne välillä jääkaappiin ja sitten tutki miten ne muistaa mitä niille on aikasemmin tapahtunut ja miten ne alkaa muuttamaan asentoa sen mukaan. Meidän kukat ainakin osaa ajatella. Ne meinaan tykkää jos niitä ihailee ja ne alkaa kasvaan. Tossa yhdessä on kyllä varmaan viidakkodemoni :D

Re: Elämänvoima

Lähetetty: 26.02.2011 18:56
Kirjoittaja nina2011
Vain jt:n kasvit pääsee paratiisiin..

Re: Elämänvoima

Lähetetty: 26.02.2011 22:41
Kirjoittaja RaM
nina2011 kirjoitti:Vain jt:n kasvit pääsee paratiisiin..
Totta mutta vain sillä edellytyksellä, että niiden kanssa on tutkittu. Pian lahkossa todetaan lisäksi, että saarnaamiskäsky koskee myös kasvikuntaa eikä odotettu loppu voi siksi vielä(kään) tulla. Siispä siskot ja veljet siirtyvät metsiin saarnaamaan puille ja tienraivaajat lähtevät viidakoihin julistamaan totuutta ja tulevaa loppua.

Re: Elämänvoima

Lähetetty: 27.02.2011 08:14
Kirjoittaja Markku Meilo
RaM kirjoitti:Mikä kasveja pitää elossa - raamatun elämänvoimako? Entä arkkieliöitä?
Jotain erinomaista Raamatun elämänvoimassa on jos kasvi säilyy umpisukkeluksissa hengissä kilometrienkin vesimassan alla. Arkkieliöt taas selvisivät sen takia, että Nooa otti niitä pareittain arkkiin, siitä arkkieliö nimikin juontuu.

Re: Elämänvoima

Lähetetty: 27.02.2011 10:52
Kirjoittaja RaM
Markku Meilo kirjoitti: Nooa otti niitä pareittain arkkiin, siitä arkkieliö nimikin juontuu.
No perhana. Oppia ikä kaikki. :mrgreen:

Re: Elämänvoima

Lähetetty: 28.02.2011 16:51
Kirjoittaja kirjallisuusveli
RaM kirjoitti: Tätä mystistä 'elämän voimaa' ei ole kuitenkaan istutettu kasvikuntaan. Eikä muuten raamatun mukaan eläinkuntaankaan vaan ainoastaan ihmiseen.
Kyllä minä rohkenen olla erimieltä sikäli, että käsittääkseni Raamatussa elämänvoima on yhtälailla eläimillä ja ihmisillä. Jotain on sun Raamatustasi poistettu, jos siinä asianlaita on kuitenkin toinen.