Sivu 1/2
Pienen lauman jatkuva kasvu =)
Lähetetty: 07.01.2012 20:28
Kirjoittaja Vieras
Huvittaako?
Jo vuodesta toiseen, ennen oppimuutosta ja sen jälkeen tämä kasvu saa ainakin minun huuleni nousemaan hymyyn!
Re: Pienen lauman jatkuva kasvu =)
Lähetetty: 07.01.2012 21:00
Kirjoittaja sinner74
Kyllähän se huvittaa. Ilmeisesti se on kuitenkin seuran kannalta ok, koska se ilmoittaa kyseiset luvut joka vuosi? Kyllä siellä osataan viilata epäkiitolliset yksityiskohdat pimentoon, jos niikseen tulee.
Re: Pienen lauman jatkuva kasvu =)
Lähetetty: 07.01.2012 22:20
Kirjoittaja YksinäinenSusi
Mut eiks näiden valittujen pitänyt olla niin uskollisia, että he eivät voineet missään olosuhteissa menettää uskoaan tai tehdä syntiä, jostain olen aikoinaan sellaistakin oppia saanut.
ja eikö tuon joukon olisi pitänyt täyttää 144000 jo monta kertaa 2000 vuoden aikana, sanon ma.
Re: Pienen lauman jatkuva kasvu =)
Lähetetty: 07.01.2012 22:30
Kirjoittaja sinner74
JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:
ja eikö tuon joukon olisi pitänyt täyttää 144000 jo monta kertaa 2000 vuoden aikana, sanon ma.
Niinhän sitä luulisi, vaikuttaa että logiikka ja matematiikka ovat lähteneet eri ilmansuuntaan tuon opin kanssa hyvin varhaisessa vaiheessa.
Edit: en ole kovin tarkkaan seurannut oppikeskustelua, onko nyt niin ettei tuo 144000 ole enää "virallisesti" kirjaimellinen lukumäärä?
Re: Pienen lauman jatkuva kasvu =)
Lähetetty: 07.01.2012 22:37
Kirjoittaja Vieras
Lavanpalvelija vastaa kirjautumatta sillä kesämökin koneella ei ole tunnareita.
Lauman kasvu kuvastaa kuitenkin järjestön mittareiden rehellisyysperinnettä. Se on myös osoitus erittäin monimutkaisesta arvomaailmasta.
Re: Pienen lauman jatkuva kasvu =)
Lähetetty: 07.01.2012 22:46
Kirjoittaja kirjallisuusveli
Vertauskuviin osaa ottaneiden määrän kasvuun (siitä pienen lauman määrää yritetään laskea) on voinut hyvinkin osaltaan vaikuttaa se, että hiukan on höllätty ohjaksista virallisissa näkemyksissä. Tarkoitan sanoa, että viimeaikoina kutsun saaneet ovat valehtelijoiksi leimaantumisen pelossa saattaneet salata uudistetun toivonsa ja ottaneet vertauskuvat sitten yksinään ja jääden näin laskujen ulkopuolelle ja nyttemmin aivan hiljattain hiukan höllentyneiden Vt:n kirjoitusten johdosta ovat rohkaistuneet osallistumaan vertauskuviin julkisesti muistonvietossa.
Re: Pienen lauman jatkuva kasvu =)
Lähetetty: 07.01.2012 23:07
Kirjoittaja sinner74
kirjallisuusveli kirjoitti:että viimeaikoina kutsun saaneet
Haluaisin, sydämeni pohjasta, nähdä tuon kutsukortin. Tai edes ymmärtää, miten päätyy johtopäätökseen että on "kutsuttu".
Luultavasti vanhuuden- tai muuten vaan höperyydellä ei ole asian kanssa mitään tekemistä.
Re: Pienen lauman jatkuva kasvu =)
Lähetetty: 07.01.2012 23:21
Kirjoittaja Vieras
Raamatussa menettely, kutsun ilmoittaminen ja kirjaaminen, on tietysti tuntematonta, koska koko järjestökin on tuntematon.
Yksi asia järjestössä on, että se myöntää, yksittäistapauksissa jopa kehuu sillä että se erottaa jäseniään jotka sen mielestä eivät ole järjestön mieliksi hengellisiä, tekevät siis syntiä. Tietenkään ei siten mikään estä edes järjestön omien viisauksien mukaan, että tuohon 144 000 poppooseen ilmoittaudutaan vilpillisesti.
Itse asiassa, teoreettisesti, jos olisi vilpitön uskova joka saisi Jumalan kutsun, niin kutsun hylkääminen ei olisi luonnollista eikä uskottavaa. Sen sijaan jos onkin tapahtunut niin, että poppooseen on ilmoittauduttu vilpillisesti, on hyvinkin ymmärrettävää, että myöskään ilmoitetut täyttyneet jäsenlukemat eivät osoittaudu paikkansapitäviksi. Tämä siis pelkästään lahkon oppien ristiriitaisuutena.
Lahkon omien oppien mukaan lahko tekee jehovastaan hölmön narrin, joka saa kutsua täyttyneisiin paikkoihin yhä uudestaan ja uudestaan jäseniä, joille, jehovan valinnoille, tuo paikka ei kuitenkaan sitten kelpaa. Ei kelpaa sen jälkeen kun ensin (kiusallaan ?) kirjauttaa itsensä lahkon kirjoihin.
Tutkiiko lahkon jehova ihmisten sydämen ? Entä jos se ei pysty ?
Re: Pienen lauman jatkuva kasvu =)
Lähetetty: 07.01.2012 23:42
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
Käsittääkseni doktriinia on muutettu, mutta en saa nyt päähäni milloin 2000-luvulla. Varsin äskettäin kuitenkin. Juttu menee muistini mukaan näin: Voidellut tuntee yksin Jehova ja voideltu itse. Tästä syystä vanhinten tulisi olla huomaavaisia niitä uusia kohtaan, jotka ottavat osaa vertauskuviin.
Tämä ei suo voidelluille mitään erityisasemaa seurakunnassa, vaan heidän tulee nöyrästi suostua vanhinten alamaisuuteen ja näin osoittaa uskollisuutensa Jehovaan kohtaan (joka sitten aikanaan heidät korottaa, alentaa tai peräti pois potkii).
Syy on ilmeinen. Se 144000:nnen sukupolvi joka täyttyi, oliko 1935, alkaa hiljalleen harveta sekin. Uusia tarvitaan edelleen. Tuo Jeesus-Mikaelille annettu tehtävä aloittaa puhdistus hänen omasta huoneestaan 1918 on ilmeisesti osoittautunut niin työlääksi, että Jeesus-Mikaelin tuli välillä hiukka henkäistä, mutta nyt hän on taas tositoimissaan.
Re: Pienen lauman jatkuva kasvu =)
Lähetetty: 07.01.2012 23:43
Kirjoittaja sinner74
Vieras kirjoitti:Tietenkään ei siten mikään estä edes järjestön omien viisauksien mukaan, että tuohon 144 000 poppooseen ilmoittaudutaan vilpillisesti.
Tämäkin vielä, siihen siis voidaan ilmoittautua vilpillisesti?
Re: Pienen lauman jatkuva kasvu =)
Lähetetty: 07.01.2012 23:48
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
sinner74 kirjoitti:Tämäkin vielä, siihen siis voidaan ilmoittautua vilpillisesti?
Ei, hyvä tavaton, ei sitten millään. Jehova yksin on sydänten tuntija, ohittaen tässä nimenomaisessa tapauksessa jopa hallintoelimen. Pois kaikki vilppi, Jehovan todistajien Jehova tietää ja ankaralla kädellään oitis moista petkuttajaa mitä ankarimmin rankaisee. No, vaikka... ? Joo, äkkikuolemalla. Löytyihän se sieltä.

Re: Pienen lauman jatkuva kasvu =)
Lähetetty: 08.01.2012 00:05
Kirjoittaja sinner74
Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Tämä ei suo voidelluille mitään erityisasemaa seurakunnassa, vaan heidän tulee nöyrästi suostua vanhinten alamaisuuteen ja näin osoittaa uskollisuutensa Jehovaan kohtaan (joka sitten aikanaan heidät korottaa, alentaa tai peräti pois potkii).
Tämä lienee aina ollut näin, eli voidellut ovat vanhimpien simputuksen alaisia siinä missä kaikki muutkin. Kaiken kaikkiaan aika mystinen juttu tuo voideltuna oleminen. Olisi todella mielenkiintoista haastatella ex-voideltua exää asian tiimoilta. Mahtaako olla ainuttakaan edes olemassa?
Re: Pienen lauman jatkuva kasvu =)
Lähetetty: 08.01.2012 00:41
Kirjoittaja nabander
Minulla on nyt sellainen mielikuva että tähän on oikein looginen selitys. Eli voidellut eivät ole täydellisiä tässä elämässä ja ovat voineet kaatua uskossaan. He ovat kuitenkin voideltuja ja heille on varattu mahdollisuus tulla takaisin laumaan myöhemmin, voideltuna. Kun tällainen uskossaan horjunut voideltu sitten kuolee hänen voideltu paikkansa vapautuu jollekin uudelle, hänelle sitten asiaankuuluvian juhlamenoin tämä ilmoitetaan. Ketkäs ne nyt kuolevat laajassa mittakaavassa, 1910-1930 luvuilla syntyneet ihmiset, heidän joukossaan varmaan merkittävä määrä myös voideltuja uskonsa jättäneitä. Koskapa he eivät ole vuosien varrella tietenkään olleet mukana muistonvietoissa ja osallistujien laskennassa niin heidän kuoltuaan tilalle tulleet uudet voidellut nyt sitten nostavat tahattomasti tätä vertauskuviin osallistuvien määrä. Tätä spekulaatiota ei tietenkään käyty ennenkuin luvut rupesivat nousemaan.
Kunnioittavasti teidän
Nabander
Re: Pienen lauman jatkuva kasvu =)
Lähetetty: 08.01.2012 00:55
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
No, joka tapauksessa minä voitelen jokaisen halukkaan ja luokseni tulevan Pyhällä Öljyllä ihan kohtuuhintaan.

Re: Pienen lauman jatkuva kasvu =)
Lähetetty: 08.01.2012 05:36
Kirjoittaja kirjallisuusveli
sinner74 kirjoitti:kirjallisuusveli kirjoitti:että viimeaikoina kutsun saaneet
Haluaisin, sydämeni pohjasta, nähdä tuon kutsukortin. Tai edes ymmärtää, miten päätyy johtopäätökseen että on "kutsuttu".
Luultavasti vanhuuden- tai muuten vaan höperyydellä ei ole asian kanssa mitään tekemistä.
Tämähän on se asian kinkkisin kohta. Aidot ovat aitoja ja teeskentelijät teeskentelijöitä. Kutsukortteja jakaa Jumala ja homma jää lopultakin yksilön ja Jumalan välille. Jos joku kittaa vinkkua ja napostelee leipää ilman todellista kutsua, niin hän saattaa tulla numeroksi järjestön tilastoissa, vaikkei hänestä oikeasti numeroa pitäisi tehdä. Kyllä minä olen nähnyt tapauksen, johon järjestön varoittelu vertauskuvien aiheettomasta nappaamisesta ei ole purrut. On tietysti mahdollista, että olen väärässä ja toisaalta ei ole ... Kutsun saaneista ei tule vapaamatkustajia, jotka voi puuhastella mitä milloinkin mieleen juolahtaa ...