Sivu 1/1
Onko tietoa?
Lähetetty: 18.04.2012 18:42
Kirjoittaja Ariadna
Luin pitkästä aikaa ruotsalaista Hjälpkällanin foorumia, yllättävää tietoa löytyikin:
http://hjalpkallan.se/forum/showthread.php?t=12136
Onko täällä kukaan kuullut huhuja pohjoismaisten beetelien lakkauttamisesta?
Re: Onko tietoa?
Lähetetty: 18.04.2012 18:57
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
Minulle ei ole mitään tämänsuuntaista tietoaa tippunut. Ainoa muutos, mikä varmuudella toteutetaan on jaettavan Vartiotorni- ja Herätkää-lehtien sivumäärän puolittuminen ensi vuoden alusta.
Re: Onko tietoa?
Lähetetty: 18.04.2012 19:45
Kirjoittaja nabander
Viimeisin varmistettu suljettava Betel on Uudessa-Seelannissa
Kunnioittavasti teidän
Nabander
Re: Onko tietoa?
Lähetetty: 18.04.2012 20:32
Kirjoittaja Vieras
Toihan nyt helposti perusteltava juttu.
Eihän Jeesuksellakaan ollut beeteleitä.
Ja jokkaine voi lukkee lahkokirjallisuuvest jot hää olt täyvellii ihmine
Re: Onko tietoa?
Lähetetty: 18.04.2012 21:03
Kirjoittaja Vieraas
Todella kiinnostavaa. Toivotaan, että tutut beteliläiset saavat hyviä siivojan paikkoja ja jaksavat tehdä fyysistä työtä eläkeikään asti.
Re: Onko tietoa?
Lähetetty: 19.04.2012 08:37
Kirjoittaja Vieraas
Ariadna kirjoitti:Onko täällä kukaan kuullut huhuja pohjoismaisten beetelien lakkauttamisesta?
Tuosta Hjälpkallanin keskustelusta tuli mieleen, että jonkinlainen maaorganisaatio lienee pakko säilyttää, vaikka viisi Pohjoismaata lyötäisiin yhteen. Eli ehkä kaikki konkreettinen tuotanto keskitetään, mutta terävin kärki jää? On vaikea kuvitella, että erinäisissä komiteoissa lobbaaminen ja hevonpaskan puhuminen medialle ulkoistettaisiin Ruotsiin tai Tanskaan. Tämä toiminta on kuitenkin työllistänyt erästäkin tiedotusjohtajaa silminnähden paljon. Jo kielikysymysten takia muutaman alkuasukkaan on koordinoitava maakohtaista toimintaa. Mikäli kyseessä ei ole uutisankka, duunarit kengitettäisiin ulos ja jonkinlainen johto jäisi, veikkaan.
Re: Onko tietoa?
Lähetetty: 19.04.2012 08:43
Kirjoittaja Tony
Vieraas kirjoitti:Mikäli kyseessä ei ole uutisankka, duunarit kengitettäisiin ulos ja jonkinlainen johto jäisi, veikkaan.
Aivan taatusti jäisi, veikkaan myös. Kyse on kuitenkin lafkasta, joka elää jenkkilästä käsin. Sinne pitää olla jokin suora linkki ja vastuuhenkilöt hoitamaan sitä.
Hallinnollinen osasto ei tarvitse suuria tiloja, joten se olisi myös kustannustehokas ratkaisu.
Re: Onko tietoa?
Lähetetty: 19.04.2012 09:10
Kirjoittaja Vieras
Maakohtaisia keskuksia tarvitaan jo koska esim. kiinteistöverot ja niissä menettely eroavat toisistaan eri maissa, jolloin paikallisasiantuntemus on tarpeen lahkon veropetoksia varten.
Re: Onko tietoa?
Lähetetty: 19.04.2012 09:20
Kirjoittaja Vieraas
Nyt joku "tietää", että Suomi jäisi, koska tuotantoa Baltiaan ja Venäjälle on niin paljon.
Re: Onko tietoa?
Lähetetty: 19.04.2012 18:09
Kirjoittaja Vieras
Kyl suåmalaiset osaa ruåttalaisenkin matskun painaa :
Onhan se toinen kåtimainen kieli. :D
Re: Onko tietoa?
Lähetetty: 19.04.2012 23:38
Kirjoittaja Kaarmis
"Nyt joku "tietää", että Suomi jäisi, koska tuotantoa Baltiaan ja Venäjälle on niin paljon"
Niih, osa suomenkielisistäkin julkaisuista käsittääkseni painetaan jo Seltersissä. Suomalaisia painokoneita on hyödynnetty nyt mm baltiankielisten julkaisuiden tekemisessä, mutta nythän sekin painotoiminta väheni about puoleen. Saanko veikata? Suomen Betel ajetaan alas 2014 loppuun mennessä?
Re: Onko tietoa?
Lähetetty: 20.04.2012 14:10
Kirjoittaja Vieras
Ilmiselvästi Harma lähellä jos toimintaa ajetaan alas tarpeettomana :D
Re: Onko tietoa?
Lähetetty: 20.04.2012 15:06
Kirjoittaja Vieras
Heikohkolla ruottillani ymmärsin, että Gilead ois jo lopetettu? Ymmärsinkö oikein ja pitäneeköhän paikkansa?
Re: Onko tietoa?
Lähetetty: 20.04.2012 20:18
Kirjoittaja SuurinBabylon
Vieras kirjoitti:Heikohkolla ruottillani ymmärsin, että Gilead ois jo lopetettu? Ymmärsinkö oikein ja pitäneeköhän paikkansa?
Gilead on tosiaan käytännössä lopetettu, koska sinne ei voi enää hakea vaan koulutettavat kutsutaan Yhdysvalloista käsin (jos kutsutaan). Tämän tilalle on tullut "kristittyjen avioparien raamattukoulu" (tjsp), joka vastaa kai formaatiltaan entistä Palvelijoiden valmennuskoulua, jonka senkin uusi nimitys on ollut tämän vuoden alusta "naimattomien kristittyjen raamattukoulu".
Mainituille kursseille saa hakea kun on ollut X määrän vuosia naimisissa ja X määrän vuosia tienraivaaja (tai muu "kokoajanpalvelija"). Noita vuosimääriä en muista, mutta jotain 2-3 vuoden luokkaa ne olivat. Lisäksi taisi olla joku 20-vuoden ikäraja.