Sivu 1/1
Vain tienraivaajat ovat Jehovan suosiossa
Lähetetty: 13.05.2012 20:30
Kirjoittaja SuurinBabylon
Vartiotorni 15.6.2012, s. 23 kirjoitti:Kenties olet nuori kristitty, joka saa pian koulunkäyntinsä päätökseen ja jolla on hyvä terveys ja vain vähän velvollisuuksia. Oletko vakavasti harkinnut vakituisen tienraivauksen aloittamista? Opinto-ohjaajat epäilemättä uskovat vilpittömästi, että sinun kannattaa hankkia korkeakoulutusta ja luoda ura tässä maaimassa. He panevat kuitenkin luottamuksensa yhteiskunta- ja talousjärjestelmään, jolla ei ole pysyvää tulevaisuutta. Jos toisaalta tavoittelet teokraattista uraa, niin pyrit kohti jotain todella arvokasta ja kestävää.
Vartiotorni on kautta aikojen painostanut lukijoitaan käyttämään yhä enemmän aikaa sen sanoman julistamiseen. Koska "pian" lähellä oleva Harmagedon ei ole vieläkään tullut, monet ovat täysin turhaan käyttäneet nuoruutensa teokraattisessa uraputkessa ja eläneet tekemällä pienipalkkaista työtä. Nyt monet heistä ovat jo vanhoja ja elävät pienellä eläkkeellä, jonka "järjestelmä jolla ei ole pysyvää tulevaisuutta" heille tarjoaa. Vartiotorni-seura ei auta näitä entisiä pioneerejään millään tavalla. Sen sijaan se vaatii heitä käyttämään edelleen yhä enemmän aikaa omaksi edukseen.
Vartiotorni 15.6.2012, s. 24 kirjoitti:Ne jotka ovat pässeet eläkkeelle ansiotyöstä, voisivat tuskin käyttää aikaansa paremmin kuin toimimalla tienraivaajina. Näin he asettavat Jehovan palveluksen etusijalle.
Toisin sanoen Vartiotorni ilmaisee, että mikäli eläkeläinen ei ole tienraivaaja, hän ei aseta Jehovan palvelusta etusijalle. Jehovan palvelus on etusijalla vain jos työskentelee tienraivaajana. Ansiotyöstä sentään pääsee eläkkeelle. VT-seuran orjuudesta sen sijaan ei voi vapautua muulla tavalla kuin joutumalla läheistensä karttamaksi.
Re: Vain tienraivaajat ovat Jehovan suosiossa
Lähetetty: 13.05.2012 20:41
Kirjoittaja Vieras
"teokraattista uraa, niin pyrit kohti jotain todella arvokasta ja kestävää."
-Siinä on tuollaiset laatusanat, tietenkin koska Raamatusta puuttuu erityispalkkio hyvästä urakehityksestä. Näin ilmeisesti myös UM -laitoksesta.
Jeesus lupasi pelastusta, taivaan valtakuntaa, yms mutta tarkoitti samaa asiaa.
Uravalinta taas on henk. koht., paitsi ellei kutsmuksesta puhuta. Jeesus aterioi esim. publikaanin kanssa, voisiko sanoa että veljeili viimeisinä hetkinään ryövärin kanssa ?
Se mikä tuossa vaivaa on niiden vanhentuvien ja muuttuvien äänestyspäätösten opetuttaminen viattomilla ihmisillä.
Re: Vain tienraivaajat ovat Jehovan suosiossa
Lähetetty: 13.05.2012 21:35
Kirjoittaja Vieras
SuurinBabylon kirjoitti:VT-seuran orjuudesta sen sijaan ei voi vapautua muulla tavalla kuin joutumalla läheistensä karttamaksi.
Tai päätymällä mullan alle.
Vain näillä kahdella tavalla pääsee irti VedätysTornista.
Re: Vain tienraivaajat ovat Jehovan suosiossa
Lähetetty: 13.05.2012 22:31
Kirjoittaja Markku Meilo
SuurinBabylon kirjoitti:Vartiotorni-seura ei auta näitä entisiä pioneerejään millään tavalla.
Tulee mieleen vanha "kissa elää kiitoksella ja päänsilityksellä" -sanonta. Väritetyt konventti- ja muut kokemukset ruokkivat myös entisten tienraivaajien itsetuntoa, mitä muuta he enää tarvitsevat jos eivät palvo Vt-seuraa kaikella ajallaan? Takaisin vaan remmiin ja jos nälkä tulee, niin Jehova pudottelee viluiselle taas lounas- ja muita seteleitä kadulle just ennen ruokapaikkaa, jotta pääseen käännyttämään sisälle lämpimään.
Sen sijaan se vaatii heitä käyttämään edelleen yhä enemmän aikaa omaksi edukseen.
Sen havaitsemisella, että on mielenhallinnassa, on tuhoisat seuraukset. Kokoaikaisessa käännytystyössä asian havaitsemisesta lienee kaikkein vähiten pelkoa.
Jehovan palvelus on etusijalla vain jos työskentelee tienraivaajana. Ansiotyöstä sentään pääsee eläkkeelle.
Tuo on hyvin loogista Vt-lyriikan pohjalta. Jos henkilö on tarpeettomasti kouluttautunut, niin hän on itsekäs ja tavallaan nyysinyt Vt-seuralle kuuluvaa aikaa. Kun henkilö on ollut normaalilla tavalla päivätyössä, hän on edelleen itsekäs nyysimällä lisää Vt-seuralle kuuluvaa aikaa. Eläkkeelle siirtyessä tulee eteen viimeinen takaisinmaksun hetki ja henkilön on suoritettava korkojen kanssa se aika, jonka hän on pystyssä Vt-seuralle. Muussa tapauksessa Vt-seura ilmoittaa velan Jehovalle.
VT-seuran orjuudesta sen sijaan ei voi vapautua muulla tavalla kuin joutumalla läheistensä karttamaksi.
Kyseinen kaksinaamainen ja uklkokultainen lafka ei salli samaa uskonnonvapautta lähtijöille, jota se vaatii tilanteessa, jossa lafkaan halutaan tulija. Arkikielessä tuollainen lafka on nimeltään ansa.
Re: Vain tienraivaajat ovat Jehovan suosiossa
Lähetetty: 14.05.2012 10:36
Kirjoittaja Lothar III
SuurinBabylon kirjoitti:
Vartiotorni on kautta aikojen painostanut lukijoitaan käyttämään yhä enemmän aikaa sen sanoman julistamiseen. Koska "pian" lähellä oleva Harmagedon ei ole vieläkään tullut, monet ovat täysin turhaan käyttäneet nuoruutensa teokraattisessa uraputkessa ja eläneet tekemällä pienipalkkaista työtä. Nyt monet heistä ovat jo vanhoja ja elävät pienellä eläkkeellä
Yeps. Ja moni joka ei ole vielä eläkkeellä, harmittelee sitä, kun ei nuorempanan tullut opiskeltua. Ihminen kun näkee asiat "vähän" eri vinkkelistä viisi kymppisenä kuin pari kolmikymppisenä.
Hartikaisen sanoin (siitä Putous ohjelmasta) "Kuka vastaa?" No ei ainakaan WTBS seura. Seuralta ei mitään "kompensaatiota" tule. Vaikka ovat luvanneet kymmenen hyvää ja yhdeksän kaunista.
Eli itse vastaat valinnoistasi...näinhan se ikävä kyllä menee, vaikka olisi kenen hyvänsä ohjeita elämässään noudattanut. Tosin tässä tapuksessa saat kenties kuulla olevasi "nuriseva israelilainen".
Kansanomaisempi sanonta lienee: "ja paskat päälle".
Re: Vain tienraivaajat ovat Jehovan suosiossa
Lähetetty: 14.05.2012 10:49
Kirjoittaja Vieras
"Kuka vastaa?"
Aikuinen ihminen ihminen vastaa itse omista opiskeluistaan.
Niin ammatillisista kuin raamatullisista ja vartsikan tutkimisistaan.
Kumma kyllä, vanhatkin ihmiset opiskelevat yliopistoissa, ja valmistuvat myös.
Kummallisen ikärasistinen asenne monilla ihmisillä.
Oma asenne ratkaisee.
Moni ikääntynyt ihminen opettelee tietokoneen ja netin käytön ja pystyy laajentamaan maailmankuvaansa sitä kautta huimasti.
Kaikki sanomalehdetki voi lukea netissä,
käyttäen koneen suurennustoimintoa jos on näössä häikkää.
Moni jt-vanhus on aika näppärä tietskarin käyttäjä, ja oppinut jo teokraattisen koulun opetuksista, kuinka etsitään tietoja :D
Tietokoneen avulla Raamatun maailma avautuu aivan toisella tavalla,
kun Google Mapsin avulla surffailee sen maisemissa jne.
"Ikäihmisten yliopisto"
Re: Vain tienraivaajat ovat Jehovan suosiossa
Lähetetty: 14.05.2012 10:56
Kirjoittaja Vieras
SuurinBabylon kirjoitti:
Vartiotorni on kautta aikojen painostanut lukijoitaan käyttämään yhä enemmän aikaa sen sanoman julistamiseen. Koska "pian" lähellä oleva Harmagedon ei ole vieläkään tullut,
monet ovat täysin turhaan käyttäneet nuoruutensa teokraattisessa uraputkessa ja eläneet tekemällä pienipalkkaista työtä.
Nyt monet heistä ovat jo vanhoja ja elävät pienellä eläkkeellä
Täysin turhaan?
Kuka sen arvioi?
Monenko ihmisen mieleen he ovat tuoneet lohtua Raamatusta ja kylväneet jopa ehkä Totuuden siemeniä, jotka itävät ja ihminen aikanaan tuleemukaan kristittyjen yhä kasvavaan joukkoon?....
On aika itsekästä jos ei sitä arvosta, vaan suree että on pieni eläke-
onhan Paratiisi lähempänä kuin koskaan :D
Re: Vain tienraivaajat ovat Jehovan suosiossa
Lähetetty: 14.05.2012 12:37
Kirjoittaja Lothar III
Vieras kirjoitti:"Kuka vastaa?"
Aikuinen ihminen ihminen vastaa itse omista opiskeluistaan.
Niin ammatillisista kuin raamatullisista ja vartsikan tutkimisistaan.
Kumma kyllä, vanhatkin ihmiset opiskelevat yliopistoissa, ja valmistuvat myös.
Kummallisen ikärasistinen asenne monilla ihmisillä.
[
"Ikäihmisten yliopisto"
Totta. Tosin on työelämää ajatellen hiukan eroa jos valmistut 45 vuotiaan varsinkin jos työkokemusta on esim. postinkantajuudesta, kuin jos valmistut esim. 27 vuotiaana vaikka sita työkokemusta ei niin olisikaan.
Totta, opiskeluista ja Vartiotornin tutkimisista vastataan itse. Ikävää vain, että seurakunnista löytyy paljon besser-wissreitä määrittämään mitä kunkin tulisi tehdä esim. peruskoulun tai lukion jälkeen. Opiskelua esim yliopistossa ei WTBS pidä täysin kiellettynä, mutta ei nyt niin kannustakaan. Mutta kuten sanoit: jokainen vastaa itse. Liian moni vaan taipuu srk:n painostuksen - tai liian ruusuisten lupausten - edessä ja antaa muiden päättää omasta elämästään.
Re: Vain tienraivaajat ovat Jehovan suosiossa
Lähetetty: 14.05.2012 12:49
Kirjoittaja Lothar III
Vieras kirjoitti: kylväneet jopa ehkä Totuuden siemeniä
Niin minkä totuuden siemeniä? WTBS seuran.
Todennäköisesti olet sitä mieltä, että Vartiotorni ja Herätkää lehti ovat 100 % luotettavia. Sorry, esim ne vakuuttavat - ja kieltämättä hyvin kirjoitetut - viime syksyn artikkelit vuodesta 607 eaa. Jerusalemin tuhoamisvuotena ovat pelkkää roskaa. Vääristeltyjä artikkeleita. Samoin kuin esim. "sininen pommi" kirja. Katsopa vaikka tämä linkki:
http://atheism.about.com/od/evolutionre ... lution.htm
Ja kun tätä valhetta painetaan kirjalliseen muotoon miljoona levikillä niin kyse on jo emävalheesta
Re: Vain tienraivaajat ovat Jehovan suosiossa
Lähetetty: 14.05.2012 12:49
Kirjoittaja Vieraas
Vieras kirjoitti:Kummallisen ikärasistinen asenne monilla ihmisillä.
Ikärasismi suomalaisessa työelämässä on tutkittu fakta. Tämä niidenkin kohdalla joilla kokemusta on. Jos ikää alkaa olla ja ihmisen aktiivinen työikä on kulunut tienraivaajana tai Betelissä, saumat mielekkäisiin hommiin eivät ole todellakaan ole häävit vaikka hankkisi koulutustakin. Tulospalkkausta tai siivoushommia luonnollisesti lienee tarjolla.
Re: Vain tienraivaajat ovat Jehovan suosiossa
Lähetetty: 14.05.2012 15:50
Kirjoittaja Vieras
-
Re: Vain tienraivaajat ovat Jehovan suosiossa
Lähetetty: 14.05.2012 16:01
Kirjoittaja rippeli
Tienraivaajat ja varsinkin hommaa lähetystyössä kokeilleet ovat kokemukseni mukaan aika sanavalmiita ja tunneälykkäitä ihmisiä.
Aikoinaan tuttu pariskunta palasi Baltian-kierroksen jälkeen takaisin Suomeen ja onnistuivat hommaamaan palkkatyötä. Pariskunnan kauniimpi puolisko pääsi töihin kännykkäkauppaan ja homma toimi. Kateellisena kuuntelin minnepäin maailmaa hän oli saanut matkalippuja provikoina kun oli niin hyvä myymään Nokialaista. Noinkohan onnistuu enää näinä aikoina kun maailmanloppu alkaa näköjään Nokian kaatumisella.