Sivu 1/1
saako tuon silminnäkijä ohjelman kääntää viittomakielelle?
Lähetetty: 14.05.2012 18:40
Kirjoittaja mikkuitti
katselin just silminnäkijät ohjelman kartetuista ex-todistajista.. Hyvä ja mielenkiintoinen ohjelma..
Saattaisin pystyä kääntämään tai käännättämään tuo viittomakielelle kaverin kanssa, niin että liittää pieni tulkin videoruutu johonkin kulmaan..
Mutta onko siihen lupa, keneltä voin kysyä suostumuksen?
Ehkä voisin tosiaan saada toteutettua tämä ajatus.. Jos toteutuu nii lataan sen youtubeen ja ehkä myös polttelisin levyille.. Vapaaehtoisvoimin teemme tämän ja emmekä tee tästä mitään bisnestä.
Re: saako tuon silminnäkijä ohjelman kääntää viittomakielell
Lähetetty: 14.05.2012 18:51
Kirjoittaja Viljo
Ylellä taitaa olla oikeudet.
Re: saako tuon silminnäkijä ohjelman kääntää viittomakielell
Lähetetty: 16.05.2012 01:46
Kirjoittaja SuurinBabylon
Tuskin kukaan tulee valittamaan jos käännöksen teet. Ylelläkin luulisi olevan tähdellisempääkin tekemistä kuin "tekijänoikeusrikollisten" jahtaaminen. Viittomakielisen käännöksen lukemista tekijänoikeusrikkomiseksi on myös hyvin vaikea todeta, edes lain pohjalta.
Re: saako tuon silminnäkijä ohjelman kääntää viittomakielell
Lähetetty: 17.05.2012 01:59
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
No, kuitenkin: Ei kysyvä tieltä eksy.
Re: saako tuon silminnäkijä ohjelman kääntää viittomakielell
Lähetetty: 17.05.2012 10:14
Kirjoittaja Vieras
Tekijänoikeusasiat ovat joskus yllättäviä.
Kuulemma esim. postimerkkiä ei saisi esitellä aikakausilehdessä, tekijänoikeudet ovat kai siirtyneet piirtäjältä postille siinä.
Käytännössä tekijänoikeusloukkaukset voivat aiheuttaa riitoja, koska loukatulla on korvausmahdollisuus, se on rahaa.
Koska YLE on valtion laitos ei voisi kuvitella että sen virkamies etsisi oikeutusta kiskoa pari satasta kärjistämällä tuollaisen käännöksen oikeutta, jos se siis pystyisi löytämäänkään siihen oikeutusta.
Ei meikäläinen ole perillä. TEOSTO valvoo joitakin joitakin tekijänoikeuksia, olisiko sitten siellä periaatteellinen kanta että aina vaaditaan kun pystytään ?
Re: saako tuon silminnäkijä ohjelman kääntää viittomakielell
Lähetetty: 17.05.2012 11:08
Kirjoittaja Tony
Youtube on täynnä YLE:n matskua. Onko se joskus heittänyt kapuloita rattaisiin asian suhteen?
Re: saako tuon silminnäkijä ohjelman kääntää viittomakielell
Lähetetty: 17.05.2012 11:52
Kirjoittaja Vieras
Näyttäisi googlen mukaan valvova järjestö olevan Kopiosto.
Ei kai maksaisi ku puheluhinnan jos kyssäis. Ei kai tosin YLE-soitto sen enempää
Ei meikäläinenkään kylläkään ole kuullut että YLE riitainen olisi
(onko sitten väärin käsitetty että piraattipuolueen mielestä Kopiosto tulisi polttaa ja tekijäoikeuslaki kumota, koska niin olisi kivempi ? Isosummaisia tuomioita on annettu esim. tuhansien elokuvien ja kymmenien tuhansien iskelmien varaamisesta kopioitavaksi)