Sivu 1/2

tatuoinnit

Lähetetty: 26.05.2012 08:55
Kirjoittaja silmänsä avannut
Kuinka moni teistä on ottanut tatuoinnin lahkoeronsa jälkeen? Onko kenelläkään kokemusta tatuoinnin ottamisesta vielä lahkossa ollessaan, tuleeko monoa jos "jää kiinni" ja ei osoita katumusta? :D itse olen tatuointia harkinnut, mutta mietin miten käy kun vanhimmat saa jossainvaiheessa tietää, kun monoa en halua, vaan haluan itse erota kun olen siihen valmis jotta saan säilytettyä edes osan suhteista jt kavereihin ja sukulaisiin...

Re: tatuoinnit

Lähetetty: 26.05.2012 09:17
Kirjoittaja Mievaan
Jaa-aa. Tatska kieltoo ite en oo koskaan ymmärtänyt. Tiedä tapauksen missä eräs tienraivaaja otti käsiinsä taskat, poistatti ne myöhemmin. Ei muistaakseni menettänyt titteliään. Myös oon nähnyt sellasia erittäinkin tatuoituja, joista on tullu jt. ne ei oo poistattanu niitä. Ite oon harkinnu sormus tatskaa, kun työn puolesta en voi käyttää sormuksia. Jos ne mut sen takia potkasee niin senkun. Tatska nytkun on vaan pienin "synti", mitä oon tehny ;-)

Re: tatuoinnit

Lähetetty: 26.05.2012 10:41
Kirjoittaja Vieras
Tatskat kiehtoo nuoria... ;)


Tatuointi
Pysyvä merkki tai kuvio, joka on tehty viiltelemällä ihoa, niin että siihen jää arpia,
tai pistelemällä väriainetta ihon alle.
Israelilaisia kiellettiin tatuoimasta itseään,
vaikka se olikin yleinen tapa joidenkin muiden muinaisten kansojen keskuudessa (3Mo 19:28). Esimerkiksi egyptiläiset tatuoivat joinakin aikoina
rintaansa tai käsivarsiinsa jumaliensa nimiä tai tunnuskuvia.
Noudattamalla Jehovan lain
kieltoa olla runtelematta ruumistaan
israelilaiset erottuivat selvästi muista kansakunnista (5Mo 14:1, 2).
Lisäksi tämä kielto juurrutti heidän mieleensä sopivaa kunnioitusta ihmisruumista kohtaan,
joka on Jumalan luomistyö ja jota tulee käyttää hänen kunniakseen (Ps 100:3; 139:13–16; Ro 12:1).
it-2FI-tatuointi s.1109

Re: tatuoinnit

Lähetetty: 26.05.2012 12:57
Kirjoittaja Kivikko
Lainattu Mooseksen kirjan kohta: "Kun surette vainajaa, älkää viillelkö itseänne älkääkä ajelko päätänne otsalta paljaaksi..."
Mielenkiintoisen harhaanjohtavasti järjestö vertaa surun aiheuttamaa itsensä viiltelyä tatuointeihin, jotka päinvastoin käsitetään ihon koristeluna. Mitenköhän järjestö suhtautuu intialaiseen tapaan, jossa morsian koristellaan hennalla tatuointimaisilla kuvioinneilla?
Kyllähän sitä saa ajaa otsankin paljaaksi (ainakin miehet), tosin mielellään sitten vaikka koko pää kerralla.

Parempi kohta olisi ehkä rinnakkainen maininta 3. Moos. 19:28: "Älkää vainajaa surressanne viillelkö itseänne älkääkä tatuoiko mitään merkkejä ihoonne.", jossa sentään tatuointi/ ihopiirrokset (käännöksen mukaan) mainitaan. Kuitenkin tässä on kyse surun aiheuttamasta käytöksestä, enkä itse uskaltaisi väittää, että kyseinen kielto olisi kaikenkattava, varsinkin kun kyseinen laki kumottiin n. 2000v sitten.

Re: tatuoinnit

Lähetetty: 26.05.2012 13:03
Kirjoittaja Vieras
"Tatuointi...Pysyvä merkki tai kuvio, joka on tehty viiltelemällä ihoa, niin että siihen jää arpia,"

-On siellä lahkossa siinä mielessä hyvä olla, että oletetaan jäsenten olevan tietämättömiä mikä tatuointi on, joten se kiellon ohessa määritellään. Ei varmaankaan moni muu uskonto määrittele jäsenilleen tatuointeja.

Tatuointi tehdään neulapistoilla nykyjään. sitäkö ei lahko osannutkaan kieltää ? Mutta eikö siellä äänestyspäätöksiä olekin antamassa lahkon sääntöjen mukaan viriilit vuoden 1914 tapahtumat nähneet ja ymmärtäneet sedät ?

Re: tatuoinnit

Lähetetty: 26.05.2012 15:29
Kirjoittaja Vieraas
Vieras kirjoitti:Israelilaisia kiellettiin tatuoimasta itseään,
vaikka se olikin yleinen tapa joidenkin muiden muinaisten kansojen keskuudessa (3Mo 19:28).
Pitääkö Jehovan todistajan noudattaa Mooseksen lain käskyjä?

Re: tatuoinnit

Lähetetty: 26.05.2012 15:57
Kirjoittaja Mag Mell
Vieras kirjoitti:Pysyvä merkki tai kuvio, joka on tehty viiltelemällä ihoa, niin että siihen jää arpia (...) Noudattamalla Jehovan lain kieltoa olla runtelematta ruumistaan (...) tämä kielto juurrutti heidän mieleensä sopivaa kunnioitusta ihmisruumista kohtaan, joka on Jumalan luomistyö ja jota tulee käyttää hänen kunniakseen.
Herää kysymys, olisiko tämän perusteella myös kirurgia kiellettävä pakanallisena tapana. Todennäköisesti olisi, koska hyvin monesta leikkauksesta, esim. umpilisäkkeen poistosta, ohitusleikkauksesta, tai keisaroinnista, jää potilaalle selkeä pysyvä arpi, mikä taas oheisen tulkinnan mukaan on tosiuskovaisilta kiellettyä.

Ehdottaisinkin tämän selkeän jumalisen käskyn perusteella, että vt-seura ryhtyy nyt kiireellisesti tarvittaviin toimiin seurakuntalaisten arpien kartoittamiseksi, niin että järjestö voidaan pitää puhtaana maailman saastuttavista tavoista. "Poista paha keskuudestasi."

( :P )

Re: tatuoinnit

Lähetetty: 26.05.2012 16:44
Kirjoittaja Vieras
Tatuoinnit...
Olen ikäluokkaa jonka nuoruudessa vain merimiehillä, linnanvenkuloilla ja prostituoiduilla oli tatuointeja.
Nykyisin maailma on niin sekularisoitunut että mummot hakkauttaa tatskoja roikkuviin pakaroihinsa aina kun vaihtavat uuteen poikakaveriin...nimi talteen ja sydämenkuvioon oikein :D

aika järkyttävä näky onkin uimahalllin saunan lauteilla ...

Re: tatuoinnit

Lähetetty: 26.05.2012 17:15
Kirjoittaja Vieras
"nuoruudessa vain ... prostituoiduilla oli tatuointeja. Nykyisin maailma on niin sekularisoitunut "

-Minkä lahkon jäsenet ilkeävät kirjoittaa mitä ovat prostituoitujen takalistoista lukeneet. Lyököhän tuo lukemisto heidän mielestään laudalta mennen tullen vartiotornit ja herätkäät.

Re: tatuoinnit

Lähetetty: 26.05.2012 19:20
Kirjoittaja Vieras
Vieras kirjoitti:"nuoruudessa vain ... prostituoiduilla oli tatuointeja. Nykyisin maailma on niin sekularisoitunut "

-Minkä lahkon jäsenet ilkeävät kirjoittaa mitä ovat prostituoitujen takalistoista lukeneet. Lyököhän tuo lukemisto heidän mielestään laudalta mennen tullen vartiotornit ja herätkäät.
Nyt on vaikea erottaa enää taviksia
linnanvenkuloista ja prostitutkista, kun niillä on samanlaiset tatskatkin :)

Re: tatuoinnit

Lähetetty: 26.05.2012 20:27
Kirjoittaja Vieras
Vieras kirjoitti:Tatskat kiehtoo nuoria...

Ei vaan pelkästään nuoria. Ite olen keski-ikäinen Jt ja harkitsen tatuointia. Silloin kun olin ite nuori niin tatuointien laatu oli kammottavaa. Nykyään saa melkein valokuvatarkan kuvan jos haluaa. Nykyään monenlaiset asiat askarruttaa eri tavalla kun nuorena. Keski-iän kriisiä...?

Re: tatuoinnit

Lähetetty: 26.05.2012 21:48
Kirjoittaja Vieras
viidenkympin villityksiä:
mummot hankkii tatskan pakaraan ja Papat Harrikan ;)

Re: tatuoinnit

Lähetetty: 28.05.2012 00:59
Kirjoittaja Mievaan
Hennaa olen kerran kokeillu. Ja lapsena oli niitä purkan mukana saatavia feikki tatskoja. Ihminen tykkää koristella itseään koruilla, vaatteilla ja hiustyyleillä. En nää mitään eroa tatskojen kanssa. Kukin tyylillään. Tästä tuli mieleen et miten ihmeessä oon selviytynyt näistä miljuunista jt. säännöistä. Jt säännöt alkaa muistuttaa jo juutalaisten pitkää listaa. Älä tee sitä tätä ja tota ;-)

Re: tatuoinnit

Lähetetty: 28.05.2012 04:30
Kirjoittaja sfd
Missäs kohtaa Mooseksen lain jälkeen velvoitettiin pitämään iho poissa tatuoinneista,

Re: tatuoinnit

Lähetetty: 28.05.2012 08:08
Kirjoittaja Vieras
Tatskat kyl kuuluu " maailmalliseen tyyliin"

Aika vaikee on kuunnella mitä puhuu ihminen jonka tatskat
huutaa ihan muuta kuin raamatullista viestiä.

Prostituoidun tyylisesti pukeutunut "sisar" joka verenpunaisissa kotkankynsissään pitelee Raamattua ovella,ei kyllä saa ovenavaajaa kuulemaan ensimmäistäkään raamatunjaetta niin että käynnin jälkeen niitä muistaisi,
mutta se avara kaula-aukko näkymineen vainoaa unissa montakymmentä vuotta ;D