Sivu 1/1

Kuvaukset

Lähetetty: 28.06.2012 15:32
Kirjoittaja Vieras
Teitkö hienoja kuvauksia seuran toiminnasta? Millaisia?

Käytin joskus sitä "ajantasaista viruksentorjuntaohjelmaa", mutta koreilin lainahöyhenissä: se oli napattu konventista.

Joskus yleinen kuvaus oli, "ettei kannata miettiä, millaisessa hytissä on uppoavassa laivassa".

Kuvausten lisäksi oli tuo "hyperbola" -termi eli ymmärsin sen Raamatun liioittelevaksi kuvaukseksi. Kun ei jotain kohtaa voitu täysin noudattaa kuten Jeesuksen sanoja vaikka käden katkaisusta, se selitettiin hypebolaksi. Taitaa olla kielitieteen termi.

Ladattu sanat ovat kolmas osa JT:n omaa retoriikkaa kuten "lammas", "uskollinen ja ymmärtäväinen orja" jne.

Re: Kuvaukset

Lähetetty: 28.06.2012 16:15
Kirjoittaja Vieraas
Vieras kirjoitti:Teitkö hienoja kuvauksia seuran toiminnasta? Millaisia?

Käytin joskus sitä "ajantasaista viruksentorjuntaohjelmaa", mutta koreilin lainahöyhenissä: se oli napattu konventista.
"Vaikka hyppäisit Saatanan hiekkalaatikossa lokerosta toiseen, olet edelleen Saatanan hiekkalaatikossa." © Watchtower™

Re: Kuvaukset

Lähetetty: 28.06.2012 18:16
Kirjoittaja Kaarmis
"Etu" on ehkä raiskatuin suomen kielen sana jeppulahiekkalaatikossa.

Re: Kuvaukset

Lähetetty: 28.06.2012 18:37
Kirjoittaja Markku Meilo
Vieras kirjoitti:Joskus yleinen kuvaus oli, "ettei kannata miettiä, millaisessa hytissä on uppoavassa laivassa".
Oikein hyvä kuvaus, Vt-seuran ajaessa karille ei ole väliä missä seurakunnassa julistajakortti on.

Re: Kuvaukset

Lähetetty: 28.06.2012 18:57
Kirjoittaja Antero S
" Olet vain yksi mansikka Saatanan kiisselissä "

Re: Kuvaukset

Lähetetty: 29.06.2012 02:15
Kirjoittaja SuurinBabylon
Mielestäni oli aina huvittavaa kuinka esitelmänpitäjät kopioivat kuvauksensa aina joko a) VT-seuran kirjallisuudesta b) konventeista. Harvalla esitelmöijällä / vanhimmalla / ovelta ovelle -käännyttäjällä oli omia kuvauksia. Oppi kuvauksia ja sanamuotoja myöten oli aina kopioitu suoraan VT-seuran kirjallisuudesta.

Re: Kuvaukset

Lähetetty: 01.07.2012 20:23
Kirjoittaja Astrologi
Tuli mieleen toisessa ketjussa kirjoittaneen Jaakon sanonta "Meitä on moneen junaan - ja loput tulevat resiinalla perässä."

Tässä kuvaus junamatkasta, joka koostuu Jehovan todistajista:

"Hyvät matkustajat: tämä on valtakunnanjuna Paratiisiin. Hyvää matkaa!"

Junan etuosassa, 1. luokassa, matkustelee Hallintoelin, piirivalvojat ja muu kerma - joskus joku kieppari saattaa saada audienssin käymään vaunussa. Naisia ei näy, paitsi pari kaunista junaemäntää.

2. luokassa matkustaa vanhimmat ja heidän vaimot sekä muut uskolliset ja ahkerat seurakuntalaiset. He ahkeroivat saarnaamistyössä junaan eksyneiden tavallisten ihmisten parissa ja väliasemilla.

Makuuvaunussa tulevat ne uskolliset, kuolleet todistajat, jotka odottavat ylösnousemusta paratiisiin.

Resiinalla tulevat perässä toimettomat, juopot ym. pohjasakka. Heitä ei juuri odoteta väliasemilla.

Asemapaikat ovat niitä kohtia, joissa "valo kirkastuu" ja aiheuttaa oppimuutoksen.

Re: Kuvaukset

Lähetetty: 01.07.2012 20:34
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
:lol: Tän päivän paras.

Re: Kuvaukset

Lähetetty: 02.07.2012 09:49
Kirjoittaja Vieras
Mua inhottaa olla duunissa jota voi verrata siihen
että
" järjestelee kansituoleja Titanicin luxus-matkustajille yläkannella" :D

Re: Kuvaukset

Lähetetty: 02.07.2012 15:45
Kirjoittaja Vieras
Itseironiaa oli siinä, että "sisar Harmagdon" on se, joka tulee kokouksiin aina myöhässä!