Sivu 1/2
Järjestön hierarkia
Lähetetty: 12.09.2012 16:25
Kirjoittaja Vieraas
micce kirjoitti:Hei!
Olen seurannut tätä foorumia jo jonkin aikaa, syynä on tietenkin tiedonjano erilaisia "lahkoja" kohtaan. Asia mikä minua askarruttaa on jehovan todistajien "hierarkia". Eli on olemassa tienraivaajaa, vanhinta jne. Nämä kun eivät minulle ole tuttuja, niin voisiko joku selventää mitä eri tehtäviä on ja mitä niihin kuuluu?
Haluan myöskin kiittää näin sivustaseuraajana hyvin asetettuja kriittisiä kantoja jehovan todistajiin. Ette ole mielestäni alkaneet "suotta syyttelemään" vaan asialinjalla ja oppiperusteisesti olette osanneet esittää kritiikkiä. Jatkakaa hyvää työtä!!!
Kysymys oli Yleisessä palautteessa, mutta toiminee paremmin omana ketjunaan täällä. Yritän luetella hierarkian alhaalta ylöspäin, korjailkaa muut jos on tarvis.
Seurakunnissa:
- rivijäsenet
- avustavat palvelijat
- vanhimmat (erilaisia rooleja ja tehtäviä)
- vanhimmiston koordinaattori
(tienraivaajat eivät ole hierarkiassa vaan voivat olla edellä mainittuja)
Maan tasolla:
- kierrosvalvojat
- piirivalvojat
- haaratoimisto, jota johtaa maakohtainen koordinaattori
Maanosien tasolla:
- vyöhykevalvojat
Päätoimistossa:
- komiteat
Organisaation huipulla (absoluuttinen valta):
- hallintoelin (pyhän hengen ohjaama, käytännössä demokratialla ja hyvä veli -periaatteella toimiva)
Re: Järjestön hierarkia
Lähetetty: 12.09.2012 17:07
Kirjoittaja Kaarmis
"- vanhimmat (erilaisia rooleja ja tehtäviä)
- vanhimmiston koordinaattori"
Koordinaattori eli entinen esivalvoja on tosiaan seurakunnan ylimmällä oksalla. Sieltä paska valuu ensin palvelusvalvojan ja mikä-sen-toisen-nimi -olikaan harteille, siitä rivivanhimpien niskaan. Epävirallisena jatkeena vanhinten vaimot. Seuraavaksi sheisseä tippuu avustavien palvelijoiden olkapäille, valta on heillä lähinnä nimellinen (mutta toiveena heillä yleensä on päästä joskus vanhimmaksi). Kaulaa myöten sitten siinä itessään ja ilman valtaa ovat rivijullet. Ainiin, voivathan hekin valtaa ja risua käyttää sitten lapsiinsa. Voi poloiset.
Re: Järjestön hierarkia
Lähetetty: 12.09.2012 17:28
Kirjoittaja SuurinBabylon
Käytännössä homma vastaa aika tarkasti esim. katolista kirkkoa, minkä VT-seura on itsekin eräässä oikeudenkäynnissä todennut.
avustava palvelija = diakoni
vanhin = pappi
vanhimmiston koordinaattori = kirkkoherra
kierrosvalvoja = piispa
Hallintoelimen vallankäyttöasema on taas verrattavissa paaviin.
Re: Järjestön hierarkia
Lähetetty: 12.09.2012 18:18
Kirjoittaja Vieraas
Kaarmis kirjoitti:Kaulaa myöten sitten siinä itessään ja ilman valtaa ovat rivijullet. Ainiin, voivathan hekin valtaa ja risua käyttää sitten lapsiinsa. Voi poloiset.
Ai niin, alimman luokan hierarkia tosiaan unohtui. Se voi olla vähemmän näkyvä, mutta yhtä lailla lahkon kirjallisuudessa tarkkaan säädelty. "Perheen pää" käskee "heikompaa astiaa" ja molemmat täysin vallattomia kakaroita.
Re: Järjestön hierarkia
Lähetetty: 12.09.2012 20:05
Kirjoittaja SonOfJesus
Vieraas kirjoitti:Kaarmis kirjoitti:Kaulaa myöten sitten siinä itessään ja ilman valtaa ovat rivijullet. Ainiin, voivathan hekin valtaa ja risua käyttää sitten lapsiinsa. Voi poloiset.
Ai niin, alimman luokan hierarkia tosiaan unohtui. Se voi olla vähemmän näkyvä, mutta yhtä lailla lahkon kirjallisuudessa tarkkaan säädelty. "Perheen pää" käskee "heikompaa astiaa" ja molemmat täysin vallattomia kakaroita.
Entä naimattomat naiset? Heillä ei ole "perheenpäätä" yläpuolella eikä lapsia alapuolella. Lisäksi "[naiset] säilyvät lastensynnyttämisen kautta". Eikö siis naimattomat naiset ole kaikkein alin luokka.
Re: Järjestön hierarkia
Lähetetty: 12.09.2012 20:07
Kirjoittaja Kaarmis
"Eikö siis naimattomat naiset ole kaikkein alin luokka."
Son toi luokka jo niin alhaalla ettei niitä lasketa, kuin kenttätunnit vaan.
Re: Järjestön hierarkia
Lähetetty: 12.09.2012 20:27
Kirjoittaja Bergerac
Kaarmis kirjoitti: Epävirallisena jatkeena vanhinten vaimot.
Tätä voisi kutsua ns epävirallisen hierarkian ohella myös jokseenkin viralliseksi tiedonlähteeksi

Re: Järjestön hierarkia
Lähetetty: 12.09.2012 20:42
Kirjoittaja Vieraas
SonOfJesus kirjoitti:Entä naimattomat naiset? Heillä ei ole "perheenpäätä" yläpuolella eikä lapsia alapuolella. Lisäksi "[naiset] säilyvät lastensynnyttämisen kautta". Eikö siis naimattomat naiset ole kaikkein alin luokka.
Seurakunnan henkisessä hierarkiassa taitaa asiaan vaikuttaa se, uhraako elämänsä kokoajanpalvelukseen vai ei. Naimaruletista pudonnut ei-kokoajanpalvelijasisko taitaa tosiaan olla paarialuokkaa, helposti jonkinlaisen friikin maineessa. Lahkon sukupuolijakauma on niin epäedullinen, että tästä segmentistä perälauta vuotaa meidän pahisten puolelle.
Re: Järjestön hierarkia
Lähetetty: 12.09.2012 21:20
Kirjoittaja Johanneksen poika
Erittäin virallinen ja todellinen Vartiotorniseuran organisaatiokaavio löytyy
täältä.
JT-seurakuntatason organisaatio on taas
tämän kaltainen.
Tuossa seurakuntatason kaaviossa on vielä käytössä "esivalvoja"-nimitys, mutta nyt tuosta esiliinaan viittaavasta sanasta on luovuttu ja esivalvoja on nykyisin koordinaattori. Ehkä se tuo kyseisille henkilöille vähän lisäglooriaa, kun on niin hienon kuuloinen titteli.

Re: Järjestön hierarkia
Lähetetty: 13.09.2012 08:39
Kirjoittaja micce
Kiitos J-P tuosta kaaviosta

Re: Järjestön hierarkia
Lähetetty: 13.09.2012 13:07
Kirjoittaja SonOfJesus
Johanneksen poika kirjoitti:Tuossa seurakuntatason kaaviossa on vielä käytössä "esivalvoja"-nimitys, mutta nyt tuosta esiliinaan viittaavasta sanasta on luovuttu ja esivalvoja on nykyisin koordinaattori. Ehkä se tuo kyseisille henkilöille vähän lisäglooriaa, kun on niin hienon kuuloinen titteli.

"Esivalvojaa" ennen oli seurakunnanpalvelija. Tällä haluttiin korostaa sitä, että seurakunnan tehtävät ovat palvelustehtäviä. Kukaan ei kai nykyisin halua olla tällainen palvelija, koskapa on otettu käyttöön johtaja- ja valvoja -nimikkeitä.
Re: Järjestön hierarkia
Lähetetty: 13.09.2012 21:42
Kirjoittaja Kaarmis
Nykyvanhin kusee hunajaa jos saa koordinaattori-nimityksen. Kun työssään ei saa päteä osuu tuollainen arvonimi kuin sormi emakon emättimeen.
Re: Järjestön hierarkia
Lähetetty: 14.09.2012 18:15
Kirjoittaja Vieraas
Joku on tehnyt organisaatiokaaviosta päivitetyn version.

Re: Järjestön hierarkia
Lähetetty: 14.09.2012 18:35
Kirjoittaja Johanneksen poika
Vieraas kirjoitti:Joku on tehnyt organisaatiokaaviosta päivitetyn version.

Tuo on ihan hyvä, mutta siitä puuttuu nuolet, jotka osoittavat, mihin suuntaan se valta kulkee.
Esim. omassa kaaviossani oli tarkoituksella nuoli vanhimman vaimosta vanhimpaan päin, koska kaiken takana on nainen, näin on vanhimman tapauksessakin.

Re: Järjestön hierarkia
Lähetetty: 14.09.2012 18:45
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
Putkimiehet sanovat paskan virtaavan alaspäin, mistä syystä tekevät viemäröintiin kallistuksen about 1 cm per metri.
