Maistraatin kautta eroaminen
Lähetetty: 21.04.2013 19:53
Tästä asiasta on ollut paljon epäselvyyttä. Nyt on Betelin lakiosasto sanonut sanansa. Voit lukea lisää tästä: http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_k45.html
Jehovan todistajat lähitarkastelussa
https://veljesseura.org/foorumi/
Ymmärtääkseni seurakunta ei edes saisi ottaa eronneeseen yhteyttä asiasta. Mutta jos olet ollut kauan pois toiminnasta, niin voisi olettaa ettei tällainen ilmoitus aiheuta muutenkaan sen kummempia toimenpiteitä seurakunnassa? Ja jos nyt sitten kuitenkin soittaisivat, niin ethän sinä heille ole mistään asiasta tilivelvollinen.pompom kirjoitti:Eilen meinasin jo klikkailla eroilmoituksen maistraatin sivuilla, mutta aloin miettimään tätä, että aletaanko sieltä sitten soitella mulle päin.
Kai se (muutamissa) päivissä lasketaan.Osaako kukaan sanoa kuinka nopeasti tieto eroamisesta menee perille seurakuntaan?
Työnantajalla ei ole oikeuksia saada ko. tietoa. Se kuuluu niin sanottuihin arkaluontoisiin tietoihin.Entäpä jos vaan jätän tuon entisen uskonnon tuonne, onko nuo uskontoihin kuulumiset kuinka vapaata informaatiota? Pystyisikö esim tuleva työnantaja löytämään tuon tiedon jostain?
Minulle soitettiin kerran, totesin, että olen päätökseni tehnyt. Nuori vanhin toivoi ihan asiallisesti, että palaisin myöhemmin takaisin ja that's it.pompom kirjoitti:Eilen meinasin jo klikkailla eroilmoituksen maistraatin sivuilla, mutta aloin miettimään tätä, että aletaanko sieltä sitten soitella mulle päin.
Joskus nämä tuntui vähintäänkin semi-judge-god hallinnolta ja jonkin tason alamaisuutta näille pinnan alla vannottiin. Hyvä että tuosta leikkiauktoriteetista on päästy. Ihmisiä, ei mitään muuta. Näillä ei kuulu olla mitään kontrollia tai valtaa ketään kohtaan.Kannattaa muistaa, että vanhimmat ovat leikkipoliiseja ja oikeuskomitea on leikkituomioistuin. Heillä ei ole eroamassa olevaan minkäänlaista todellista auktoriteettia
Uskon että tuo vanhin mulle soittaisi, mutta eipä se haittaisi. Sen verran kauan tosiaan olen ollut jo poissa, että eiköhän ne ole odotelleetkin jo tätä. Ihmetyttää tosin se, kun olen ehkä vähän ajatellut että mut erotettaisiin sieltä suunnasta, tai miettinytkin sitä että onkohan jo peräti jotenkin hiljaisesti erotettu, mutta ilmeisesti mielellään sitten pitävät jäsenenä vielä vaikkei tekemisissä olisikaan.Tony kirjoitti:Ymmärtääkseni seurakunta ei edes saisi ottaa eronneeseen yhteyttä asiasta. Mutta jos olet ollut kauan pois toiminnasta, niin voisi olettaa ettei tällainen ilmoitus aiheuta muutenkaan sen kummempia toimenpiteitä seurakunnassa? Ja jos nyt sitten kuitenkin soittaisivat, niin ethän sinä heille ole mistään asiasta tilivelvollinen.pompom kirjoitti:Eilen meinasin jo klikkailla eroilmoituksen maistraatin sivuilla, mutta aloin miettimään tätä, että aletaanko sieltä sitten soitella mulle päin.![]()
Toimettomuushan ei sellaisenaan ole erotusperuste. Toimetonta ei välttämättä eroteta edes väärinteosta.pompom kirjoitti:Ihmetyttää tosin se, kun olen ehkä vähän ajatellut että mut erotettaisiin sieltä suunnasta, tai miettinytkin sitä että onkohan jo peräti jotenkin hiljaisesti erotettu, mutta ilmeisesti mielellään sitten pitävät jäsenenä vielä vaikkei tekemisissä olisikaan.
Kiinnittäkää huomiota itseenne ja koko laumaan kirjoitti:
Kastetut, jotka eivät ole olleet seurakunnan yhteydessä vähään aikaan.
Jos saatte tietää tällaisen ihmisen vakavasta väärinteosta, asia tulisi tutkia, jos se uhkaa seurakunnan puhtautta ja hyvinvointia tai aiheuttaa julkisen skandaalin.
Harkitkaa seuraavia seikkoja:
- Tunnustautuuko hän yhä Jehovan todistajaksi?
- Tunnustetaanko hänet yleensä todistajaksi seurakunnassa ja/tai yhdyskunnassa?
- Onko tuo henkilö siinä määrin yhteydessä seurakuntaan tai siihen kuuluviin, että hän voi vaikuttaa siihen hapatuksen tavoin turmelevasti?
- Miten asia vanhinten tietoon?
- Onko henkilö halukas tapaamaan komitean, mikä antaa ymmärtää, että hän myöntää olevansa tilivelvollinen kristilliselle seurakunnalle?
- Se, kuinka kauan henkilö on ollut toimettomana, ja muut edellä esitetyt seikat vaikuttavat siihen, päättävätkö vanhimmat ehkä jättää asian lepäämään.
Tällaisessa tapauksessa seurakunnan arkistoon tulisi tehdä kirjallinen selostus henkilön kyseenalaisesta käytöksestä, niin että kaikki merkille pannut asiat voitaisiin selvittää, kun henkilö ilmaisee haluavansa tulla jälleen mukaan toimintaan.
Jos syntinen käytös on vain uskovien perheenjäsenten tiedossa eikä seurakunta ryhdy mihinkään toimiin edellä esitettyjen seikkojen vuoksi, uskovat sukulaiset päättävät varsin todennäköisesti vähentää yhdessäoloa hänen kanssaan suuresti ja pitää tuota sukulaista huonona seurana. (1. Kor. 15:33)
Kun ero on Jt-käytäntöjen mukainen, se ilmoitetaan lavalta. Näitä maistraatin kautta eroamisia ei ymmärtääkseni ilmoiteta (tai sitten se on tapauskohtaista).Ilmoitetaanko tuosta eroamisesta jotenkin seurakunnassa jonkun kokouksen yhteydessä? Muistelisin että joskus olisi erotetuista joku pieni maininta ollut ohimennen lavalta?
Maistraatin jälkeen odottelin ehkä n. Vuoden päivät, josko lavalta ilmoitus tulisi. Ei mitään.Veli-Hopea voi varmasti valistaa meitä, että kumpi ilmoitus ilmoitettiin lavalta, maistraatin kautta eroaminen vai vasta erokirje seurakunnalle.
Eikös VT:ssä ole nykyään kiihtyvämpään tahtiin aineistoa siitä miten tulisi olla alamaisia ja tunnustaa vanhimpien asema. Onko siitä leikkiauktoriteetista päästy sittenkään?Veli-Hopea kirjoitti:Joskus nämä tuntui vähintäänkin semi-judge-god hallinnolta ja jonkin tason alamaisuutta näille pinnan alla vannottiin. Hyvä että tuosta leikkiauktoriteetista on päästy. Ihmisiä, ei mitään muuta. Näillä ei kuulu olla mitään kontrollia tai valtaa ketään kohtaan.Kannattaa muistaa, että vanhimmat ovat leikkipoliiseja ja oikeuskomitea on leikkituomioistuin. Heillä ei ole eroamassa olevaan minkäänlaista todellista auktoriteettia
Leikkipomoja
Sisällä olevat luonnollisesti eivät ole. Mutta Vartiotorni-seuran leikkijohdolle on alamainen ainoastaan se, joka leikkii samaa leikkiä. Tämä on olennainen pointti siksi, että kun ihminen on päättänyt erota, hän helposti unohtaa, että kaikki velvollisuudet seurakunnan suuntaan loppuvat tasan eropäätökseen.Nimrod kirjoitti:Eikös VT:ssä ole nykyään kiihtyvämpään tahtiin aineistoa siitä miten tulisi olla alamaisia ja tunnustaa vanhimpien asema. Onko siitä leikkiauktoriteetista päästy sittenkään?
Ovelleni vahingossa eksynyt vanhin kysyi heti eroamisesta kuultuaan jotain sellaista kuin "mistä Raamatun periaatteista et pystynyt pitämään kiinni?" En ehtinyt vastailemaan, koska hänelle tuli äkillisiä kiireitä. Uskossaan tiukan Jehovan todistajan pää ei pysy kasassa, jos hän ajattelisi jonkun eronneen oppiasioiden vuoksi. Todistajan on pakko ajatella, että kyllä siellä joku salainen synti takana piilee.Nimrod kirjoitti:"En ole kenenkään kuullut eroavan oppiasioiden vuoksi." No eipä niistä ääneen kailoteta. Ainoastaan viina, vt-seuran mieltämä moraalittomuus ja muu vastaava; niistä kyllä puhutaan ja jutut levitellään.