Sivu 1/1

Kun loppu ei tulekaan

Lähetetty: 04.11.2013 01:50
Kirjoittaja Voimantorni
Ensi vuoden ensimmäisessä tutkittavassa Vartiotornissa valitellaan äänekkäästi sitä, että suurin osa ihmisistä ei välitä Vt-seuran sanomasta. Ettei heidän maailmanloppuaan oteta vakavasti.
"Kun kerran on niin paljon todisteita siitä, että Jumalan valtakunta on jo perustettu taivaassa, miksi suurin osa ihmisistä ei ymmärrä sitä? Miksi he eivät huomaa yhteyttä maailman tilan ja niiden Raamatun ennustusten välillä, joita Jumalan palvelijat ovat jo pitkään tehneet tunnetuiksi? Kiinnittävätkö useimmat huomiota vain siihen, mitä he voivat nähdä omin silmin? (2. Kor. 5:7.) Ovatko he niin syventyneitä omaan elämäänsä, että he ovat sokeita sille, mitä Jumala tekee? (Matt. 24:37-39.) Onko Saatanan äänekäs propaganda vienyt joidenkuiden huomion? (2. Kor. 4:4.) Ihmisellä on oltava uskoa ja hengellistä havaintokykyä, jotta hän näkisi, mitä henkimaailmassa tapahtuu." (Vartiotorni 15. tammikuuta 2014, s. 29)
Jehovan todistajat on saatu elämään omassa, muille ihmisille näkymättömässä todellisuudessa; ikään kuin suljetussa kuplassa, josta käsin he tarkastelevat ympäröivää maailmaa. Vartiotorni-seuran opillinen menneisyys määrittää yksittäisten todistajien tulevaisuudennäkymät ja odotteet. Niinpä he ihmettelevätkin sitä, miksi muu yhteiskunta ei näe yleensä maailman tapahtumia samoin kuin he ne näkevät.

Yleensä ihmiset eivät suostu uskomaan maailmoja syleileviä väitteitä todeksi ilman selviä ja näkyviä todisteita. Mitä todisteita Vt-seuralla sitten on ollut tarjota kansoille oman "totuutensa" puolesta? Käytännössä katsoen lähinnä ainoastaan yksi, jo pitkälle yli sata vuotta kestänyt jatkuvien oppimuutosten riemukimara. Sekä tähän päivään mennessä jo melkoinen saldo pieleen menneitä lopun ennustuksia.

Kaikki Vt-seuran tarjoamat todisteet ovat luonteeltaan näkymättömiä, esim. Jeesuksen näkymätön paluu (jo kaksikin eri paluuta Vt-seuran historiassa). On ainoastaan ihmisen oma vika, ellei hänellä ole uskon silmiä, joilla hän näkisi sen mitä Jehovan todistajat "näkevät".

Mutta koska havaittavassa maailmassa ei oikeasti tapahdu mitään Vt-seuran ennustamaa, on asiaa seliteltävä opillisella siansaksalla. Esimerkiksi tämä 'hullujen päivien osta-yksi -saat-kaksi' -sukupolvi-oppimuutos ei kuulosta kenenkään rehellisen ihmisen mielestä enää uskottavalta, vaan pelkästään epätoivoiselta:
"Asiainjärjestelmän päättymistä koskevassa yksityiskohtaisessa profetiassaan Jeesus sanoi: "Tämä sukupolvi ei missään tapauksessa katoa, ennen kuin kaikki nämä tapahtuvat." (Lue Matteuksen 24:33-35.) Ymmärrämme, että Jeesus tarkoitti "tällä sukupolvella" kahta voideltujen kristittyjen ryhmää. Ensimmäinen oli olemassa vuonna 1914 ja pani silloin valppaasti merkille Kristuksen läsnäolon tunnusmerkin. - - "Tähän sukupolveen" sisältyvä jälkimmäinen ryhmä koostuu voidelluista, jotka elävät osittain samanaikaisesti ensimmäiseen ryhmään kuuluvien kanssa." (Vartiotorni 15. tammikuuta 2014, s. 31)
Raamatun Jeesus ei missään kohtaa puhunut ensimmäisistä tai jälkimmäisistä ihmisryhmistä, osittain samaan aikaan päällekkäin elämisistä, eikä muutenkaan 1900 jKr. tapahtuvista asioista. Hän puhui ainoastaan YHDESTÄ sukupolvesta, ja nämä sanansa hän osoitti aikalaisilleen.

Mutta Vartiotornissa tiedetään paremmin, ja jatketaan asian selvittämistä näin:
"Kaikki nykyään elävät voidellut eivät siis kuulu Jeesuksen mainitsemaan "tähän sukupolveen". Jälkimmäiseen ryhmään kuuluville on jo karttunut ikää. Matteuksen 24:34:ssä olevat Jeesuksen sanat antavat kuitenkin syyn luottaa siihen, että ainakaan kaikki "tähän sukupolveen" kuuluvat "eivät missään tapauksessa katoa" ennen kuin he näkevät suuren ahdistuksen alun." (Vartiotorni 15. tammikuuta 2014, s. 31)
Että sillä tavalla. Kun raamatullista termiä "tämä sukupolvi" sopivasti muokataan ja venytetään (eli annetaan sille uusi merkityssisältö josta Raamatussa ei puhuta mitään), niin koko hommahan näyttääkin taas hetken aikaa valoisammalta. Ja tämän loistavan itse kyhätyn selityksen päälle Vartiotornin artikkelissa lopuksi paketoidaan koko asia jälleen tuttuun tapaan, näin:
"Tämän tulisi saada meidät entistä vakuuttuneemmiksi siitä, että Jumalan valtakunnan Kuningas tuhoaa pian pahat" (Vartiotorni 15. tammikuuta 2014, s. 31)
Tarkalleen ottaen minkä tulisi saada meidät entistä vakuuttuneemmiksi maailmanlopun läheisyydestä? Jeesuksen sanojenko? Vaiko pelkästään Vt-seuran omien selittelyjen? Vai sen tosiseikan, että aikaa on kulunut jo pitkästi tuosta kaikesta; nyt juhlitaan jo Vt-seuran (toisten*) lopunaikojen 100-vuotispäiviä.

* Vartiotorni-seuran ensimmäiset lopunajat olivat 1799-1914

Re: Kun loppu ei tulekaan

Lähetetty: 04.11.2013 12:45
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
Monasti ongelmana on se, etteivät ihmiset tunne näitä toistuvia oppimuutoksia ja maailmanloppuja, eivätkä liioin Raamattuaan, jolloin he ovat todistajien edessä avuttomia.

Minulle aivan ensimmäisen epäilyn herätti opin aukottomuus ja tämä raamatunkohta:
Matt. 24:27
Sillä niinkuin salama leimahtaa idästä ja näkyy hamaan länteen, niin on oleva Ihmisen Pojan tulemus (KR33/38).

Eipä ole tätä leimahdusta näkynyt toistaiseksi. Jeesuksen tulemus on siis hyvin julkinen aivan kaikille ihmisille. Joudun täten kysymään: Ketkä valehtelevat, järjestön todistajat vai Jeesus. Olen päätynyt edellisiin.

Re: Kun loppu ei tulekaan

Lähetetty: 04.11.2013 16:28
Kirjoittaja Viljo
Jaakko, kyseessä on vertauskuvallinen leimahdus, jonka maailma on kokenut Vartiotornin suuren levikin muodossa. :D

Re: Kun loppu ei tulekaan

Lähetetty: 04.11.2013 18:57
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
:mrgreen: No ilmankos äiteevainaa käytti vartsikoita syttypaperina.

Re: Kun loppu ei tulekaan

Lähetetty: 04.11.2013 19:25
Kirjoittaja loikkarisusi
--Ymmärrämme, että Jeesus tarkoitti "tällä sukupolvella" kahta voideltujen kristittyjen ryhmää.
Vai niin. Minä en ainakaan ymmärrä, kun perusteeksi ei tarjota yhtään mitään muuta kuin tuollainen "epäilemättä"-tyylinen sanavalinta.
"Kaikki nykyään elävät voidellut eivät siis kuulu Jeesuksen mainitsemaan "tähän sukupolveen".
Ja sitten jatketaan sujuvasti perustamalla tämä nk. johtopäätös edelliseen tuulesta temmattuun väitteeseen. Ja niin edelleen. Nämä Vt-seuran argumentit vain tuppaavat olemaan kuin tarinan pikku possun heinistä kyhätty talo - kun vähän kulmaan puhaltaa, koko häkkyrä romahtaa alas.

Re: Kun loppu ei tulekaan

Lähetetty: 05.11.2013 02:18
Kirjoittaja Voimantorni
Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Monasti ongelmana on se, etteivät ihmiset tunne näitä toistuvia oppimuutoksia ja maailmanloppuja, eivätkä liioin Raamattuaan
Totta. Ja ovenavaajien lisäksi tämä koskee valitettavasti suurinta osaa kastettuja Jehovan todistajiakin. Järjestö pyrkii pitämään ihmiset pimennossa kaikilta ikäviltä tosiasioilta liittyen sen toimintaan ja historiaan. Niinpä esimerkiksi itse 1990-luvulla Jt-uskonnosta kiinnostuttuani en koskaan saanut kuulla todellista tietoa siitä, miten paljon Vt-seura on historiansa varrella todella muutellut oppejaan, ja miten useita pieleen menneitä ennustuksia sekä muita julistuksia se olikaan esittänyt. Kaikki esitettiin parhain päin. Mutta mitäpä muuta sitä mielenhallinnassa oleva lahkolainen osaisikaan "jumalastaan" kertoa kuin pelkkää hyvää.
Jaakko Ahvenainen kirjoitti:jolloin he ovat todistajien edessä avuttomia.
Tämä se on tarkoituskin; että Vt-seura indoktrinoi todistajiaan, ja että todistajat vuorostaan opettavat alueensa ihmisiä noilla Vt-seuran täydellisillä dogmeilla. Sanoma on viime kädessä kaikille sama: liittykää ja alistukaa Vt-seuran alaisuuteen, se tarjoaa kaiken mitä sitä ihminen voi elämässään tarvita, ja vielä paratiisin kaupan päälle!

Eräs pirullinen piirre on sekin, että jehovantodistajuudessa aivan kaikki käännetään tukemaan järjestön erikoisasemaa ja oman opin oikeellisuutta. Selkeät epäonnistumisetkin:
"Nykyaikana joitakin Raamatun opetuksia koskevaa ymmärrystämme on tarkennettu. Sen ei tulisi vaivata meitä vaan päinvastoin vahvistaa luottamustamme "uskolliseen ja ymmärtäväiseen orjaan". (Vartiotorni 15. heinäkuuta 2011 s. 30)
Tässä käytetyt termit "joitakin" ja "tarkennettu" ovat täysin harhaanjohtavia. Ensinnäkin Vt-seura on historiansa aikana laittanut uusiksi käsityksensä lähes kaikista opeistaan (suhtautuminen kolminaisuuteen taitaa olla niitä harvoja poikkeuksia). Toiseksi kysymys ei suinkaan aina ole ollut pelkistä "tarkennuksista", kun oppeja on käännelty ja mulkattu 180 astetta ympäri ja sen jälkeen palattu takaisin niihin samoihin vanhoihin käsityksiin. Mutta toki nykyisille Vartiotornin lukijoille järjestön historiakin on markkinoitava aina pelkästään hyvässä valossa, miten se muuten saisikaan ihmisiä kiinnostumaan toiminnastaan, uusia jäseniä?
Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Minulle aivan ensimmäisen epäilyn herätti opin aukottomuus ja tämä raamatunkohta: Matt. 24:27
Sillä niinkuin salama leimahtaa idästä ja näkyy hamaan länteen, niin on oleva Ihmisen Pojan tulemus (KR33/38).
Mielenkiintoinen huomio. Vartiotorni-seura harrastaa sitä samaa Raamatun tulkintatapaa kuin (havaintojeni mukaan) moni muukin kirkkokunta ja oppisuunta: nimittäin tarkoitushakuisen valikoivaa tulkintaa. Koska kaikki täytyisi saada jotenkin sovitettua oman opin kanssa yhteen, on tietyt hankalat kohdat luettava vertauskuvallisesti (kuten juuri tämä kohta). Toiset kohdat taas luetaan korostetun kirjaimellisesti, koska se tukee omaa dogmia. Sitten vielä jotkut kohdat jätetään kokonaan huomiotta, kun ei oikein keksitä, miten niihin tulisi suhtautua.

Re: Kun loppu ei tulekaan

Lähetetty: 05.11.2013 02:23
Kirjoittaja Voimantorni
loikkarisusi kirjoitti:Minä en ainakaan ymmärrä, kun perusteeksi ei tarjota yhtään mitään muuta kuin tuollainen "epäilemättä"-tyylinen sanavalinta.
Sehän se pointti onkin, että todistajien tulee uskoa Vt-seuraa automaattisesti ja ehdoitta. Ilman omaa ajatteluprosessia. Se on sitten aivan sama, mitä Vt-seura mihinkin asiaan ja oppimuutokseen satuilee perusteeksi; riittää kun uskollinen Jt vain kokee saaneensa järjestöltä asiaan perustelun. Me ollaan onneksi taidettu kasvaa jo sellaisesta sokeudesta ulos.

Re: Kun loppu ei tulekaan

Lähetetty: 06.11.2013 18:14
Kirjoittaja Vieraas
Voimantorni kirjoitti:Sehän se pointti onkin, että todistajien tulee uskoa Vt-seuraa automaattisesti ja ehdoitta. Ilman omaa ajatteluprosessia. Se on sitten aivan sama, mitä Vt-seura mihinkin asiaan ja oppimuutokseen satuilee perusteeksi; riittää kun uskollinen Jt vain kokee saaneensa järjestöltä asiaan perustelun. Me ollaan onneksi taidettu kasvaa jo sellaisesta sokeudesta ulos.
Kuva

Re: Kun loppu ei tulekaan

Lähetetty: 06.11.2013 19:35
Kirjoittaja Voimantorni
Sitähän se kulttimeno on. Jehovan todistajienkin keskuudessa tarvittaisiin paljon enemmän tätä asennetta:

Kuva

Ymmärrettävistä syistä se vain ei ole kovin helppoa. Uhmata Jumalaansa, tulla tajuamaan että loppujen lopuksi se onkin vain "jumala". Yksi "Ainoa Oikea Totuus" tuhansien samanlaisten joukossa.