Sivu 1/1

Emämaan pää-äänenkannattajan tekstinpätkä

Lähetetty: 11.01.2014 10:54
Kirjoittaja Markku Meilo
Se menee näin:
“Throughout the last days, the anointed brothers who make up the faithful slave have served together at headquarters. In recent decades, that slave has been closely identified with the Governing Body of Jehovah’s Witnesses.”
Kun taas tämän maan pää-äänenkannataja menee vastaavasti tätä rataa:
”Ne voidellut veljet, jotka muodostavat uskollisen orjan, ovat koko viimeisten päivien ajan yhdessä palvelleet päätoimistossa. Viime vuosikymmeninä tämä orja on ollut Jehovan todistajien hallintoelin.” Vartiotorni 15. heinäkuuta 2013 sivu 22)
En toistaiseksi osaa päättää kumpi versio on pöllömpi, joka tapauksessa emämaan teksti on lähdeteksti, josta kotomainen on käännetty.

Alkuperäisestä versiosta herää kysymys kuka muu on tuon tunnistuksen voinut tehdä kuin tunnistettu itse? Hallintoelin omi vuosikymmeniä sitten itselleen aseman, joka soti sen omaa opetusta vastaan.

Käännetyssä versiossa ei hienostella, vaan oiotaan mutka suoraksi. Kyllä orja on tähän kyseiseen oppimuutokseen asti ollut opillisesti valiojoukko, mutta käytännössä toki hallintoelin. Liika rehellisyys ei sovi uskonnolliselle liikkeelle.

Silkkaa pelleilyähän toi on alusta loppuun. Todetaan, että orja on mainittu yksikössä ja asia kuitataan sillä, että ryhmä tekee päätöksiä yhtenä ryhmänä. Logiikka on samaa sarjaa kuin se yksikössä mainittu sukupolvi, joka koostuu kahdesta sarjaankytketystä sukupolvesta. Mitähän Jeesus olisi ajatellut jos porukka olisi oikonut häntä puheissaan á la Governing Cadaver?

Re: Emämaan pää-äänenkannattajan tekstinpätkä

Lähetetty: 11.01.2014 11:13
Kirjoittaja Vieraas
Markku Meilo kirjoitti:Silkkaa pelleilyähän toi on alusta loppuun. Todetaan, että orja on mainittu yksikössä ja asia kuitataan sillä, että ryhmä tekee päätöksiä yhtenä ryhmänä. Logiikka on samaa sarjaa kuin se yksikössä mainittu sukupolvi, joka koostuu kahdesta sarjaankytketystä sukupolvesta. Mitähän Jeesus olisi ajatellut jos porukka olisi oikonut häntä puheissaan á la Governing Cadaver?
Hallintoelimen mukaan homma menee myös niin, että yksittäinen jäsen ei ole henkeytetty, mutta ryhmä on. Pitää siis kokoontua saman pöydän ääreen ja sitten alkaa pyhä henki virrata. Täytyyköhän vielä pitää piirissä toisiaan kädestä kiinni, kuten muissakin spiritistisissä istunnoissa?

Tämähän on myös mainio tapa välttää vastuu vääristä ennustuksista ja vaihtuvista opetuksista. “Jotkin veljet” ovat vain olleet liian innokkaita, jos päätös on tehty vaikkapa sillä 2/3 enemmistöllä. Tai sitten “tuon idea tämä alunperin oli”. Kahdeksalla miehellä on kaikki valta, vaan ei mitään vastuuta.

Re: Emämaan pää-äänenkannattajan tekstinpätkä

Lähetetty: 11.01.2014 12:07
Kirjoittaja Markku Meilo
Vieraas kirjoitti:Hallintoelimen mukaan homma menee myös niin, että yksittäinen jäsen ei ole henkeytetty, mutta ryhmä on.
Jännä juttu kun Jeesus kuulema valitsee heidät, ehkä Jeesus ei luota yksittäiseen hallintoelimen jäseneen, vaan tarvitaan seitsemän takapirua jokaiselle?
Täytyyköhän vielä pitää piirissä toisiaan kädestä kiinni, kuten muissakin spiritistisissä istunnoissa?
Kyllä vaan. Päättelen sen Vt-opetuksesta, jossa PH on ikäänkuin sähköä, josta taas seuraa se, että sähkö virtaa ainoastaan suljetussa virtapiirissä.
“Jotkin veljet” ovat vain olleet liian innokkaita...
Pari päivää sitten mulle soitti nainen, joka on käynyt salilla muutaman kerran. Hänen miehensä oli maininnut, että vuodeksi 1975 odotettiin maailmanloppua ja nainen esitti salilla kysymyksen vuoden 1975 maailmanlopun suhteen. Siihen vastattiin, että kyse oli vain joistain yksittäisitä henkilöistä - ristusperkele noita valheen viljelijöitä. No vahvistavathan sen ajatuksen, ettei uskonnollisen liikkeen jäsen voi olla rehellinen.

Re: Emämaan pää-äänenkannattajan tekstinpätkä

Lähetetty: 11.01.2014 13:30
Kirjoittaja Festus
Veli Meilo :D olet nyt jättänyt huomioon ottamatta erään seikan: englannin kielisestä Vartiotornista painetaan nykyään Study Edition ja Simplified Edition versiot. Simplifed editionissa siteeraamasi tekstin pätkä menee seuraavasti:
Throughout the last days, the anointed brothers who make up the faithful slave have served at headquarters. In recent years, that slave has been the Governing Body of Jehovah’s Witnesses.

Re: Emämaan pää-äänenkannattajan tekstinpätkä

Lähetetty: 11.01.2014 13:49
Kirjoittaja rippeli
Millonkohan ne viimeiset päivät tällä kertaa alkoivat, siis kun sanotaan, että koko viimeisten päivien ajan on voideltujen veljien joukko on muodostanut uskollisen ja ymmärtäväisen orjan. Tietty muistelen taas väärin, mutta kun jotenkin muistaisin, että Russel oli ihan yksikseen uskollinen ja ymmärtäväinen orja sillon alkujaan. Mutta tässä spekulaatiossa tietty ratkaisee, millonka se lopun aika nykyään on päätetty alkaneeksi.

Re: Emämaan pää-äänenkannattajan tekstinpätkä

Lähetetty: 11.01.2014 14:36
Kirjoittaja Markku Meilo
Festus kirjoitti:...editionissa siteeraamasi tekstin pätkä menee seuraavasti:
Hyvä huomio, kiitos. Jehova onkin nokkela veikko, luokittelee seuraajansa ja syöttää suomalaisille yksikertaistettua soopaa, mutkikkaampi soopa ei menisi perille.

Sanamuodot eivät käsittäkseni tuosta syystä kuitenkaan muutu miksikään, Jehovalta totuuksia kumpikin valheellisuus.

Re: Emämaan pää-äänenkannattajan tekstinpätkä

Lähetetty: 11.01.2014 16:03
Kirjoittaja Markku Meilo
rippeli kirjoitti:Millonkohan ne viimeiset päivät tällä kertaa alkoivat, siis kun sanotaan, että koko viimeisten päivien ajan on voideltujen veljien joukko on muodostanut uskollisen ja ymmärtäväisen orjan.
Viimeisiä päiviä on käytetty kahdella tavalla sekä juoksemaan lopun ajan kanssa samaan tahtiin että olemaan vain märittämättömän pituinen loppuosa lopun aikaa. En muista sille annetun alkamisvuotta tossa jälkimmäisessä tapauksessa. UT:n pojat elivät jo aikoinaan viimeisiä aikoja/päiviä, joten Vt-seura on pahasti myöhässä, Raamatun viimeiset päivät menivät jo.

Mä ihmettelin tota vaikeatulkintaista sanamuotoa, englanninkielen throughout-sana merkitsee koko kauden tai ajanjakson kestävää juttua tai vaikka läpikotaisuutta ja kun siinä on vielä määräinen artikkeli edessä. Toisaalta ei noitten kahdeksan hemmon yhteinen pestiaika pääkonttorilla voi olla mikään järkevä viimeisten päivien mitta. Tosin onhan se nähty kaiken aikka, ettei järkevyys näissä yhteyksissä ole mikään vaatimus.
Tietty muistelen taas väärin, mutta kun jotenkin muistaisin, että Russel oli ihan yksikseen uskollinen ja ymmärtäväinen orja sillon alkujaan.
Chuck-setä oli niin korvaamaton, että joutui hoitamaan UYO-mandaattiaan vielä noin 11 vuotta kuolleenakin, vuoteen 1927. Aivan alussa Vt-seuralla oli raamantunvastainen kuva asiasta ja katsoivat UYO:n olevan ryhmä ihmisiä. Raamatussa olevat Jeesuksen sanat kun viittaavat miespuoliseen ja yhteen henkilöön.

Mutta tässä spekulaatiossa tietty ratkaisee, millonka se lopun aika nykyään on päätetty alkaneeksi.[/quote]

Re: Emämaan pää-äänenkannattajan tekstinpätkä

Lähetetty: 11.01.2014 17:31
Kirjoittaja Festus
MM kirjoitti
Mä ihmettelin tota vaikeatulkintaista sanamuotoa, englanninkielen throughout-sana merkitsee koko kauden tai ajanjakson kestävää juttua tai vaikka läpikotaisuutta ja kun siinä on vielä määräinen artikkeli edessä.
Pesunkestävällä JT:llä ei tuota onkelmaa ole, sillä:

it-2 s. 693-s. 700
”Kaikki se uskoo.” Rakkaus uskoo siihen, mitä Jumala on sanonut totuuden Sanassaan, silloinkin kun ulkoiset seikat ovat sitä vastaan ja ei-uskova maailma pilkkaa. Tämä rakkaus, etenkin Jumalaa kohtaan, merkitsee hänen totuudellisuutensa tunnustamista, ja se perustuu hänen uskollisuuden ja luotettavuuden maineeseensa, samaan tapaan kuin jos joku uskollinen tosi ystävämme, jonka tunnemme ja jota rakastamme, kertoo meille jotakin, mistä meillä ei ole ehkä todisteita, me emme epäile häntä (Jos 23:14). Rakkaus uskoo kaiken, mitä Jumala sanoo, vaikkei se ehkä pystykään tajuamaan sitä täysin, ja se on halukas odottamaan kärsivällisesti, kunnes asiaa selitetään tarkemmin tai se ymmärretään selvästi (1Ko 13:9–12; 1Pi 1:10–13).
sekä:
Rakkaus ei koskaan häviä.” Se ei koskaan lopu tai lakkaa olemasta. Uusi tieto ja ymmärrys voivat oikaista sitä, mihin aikoinaan uskoimme; toivo muuttuu, kun toivotut asiat toteutuvat ja toivotaan uusia asioita; rakkaus kuitenkin pysyy aina täyteydessään ja vahvistuu jatkuvasti. (1Ko 13:8–13.)

En kyllä itsekään aivan ymmärrä tuota "toivo muuttuu, kun toivotut asiat toteutuvat ja toivotaan uusia asioita;" tässä paratiisi yhteydessä....mutta mitä sitten?

Octopaavi on puhunut! Pulinat pois!

Re: Emämaan pää-äänenkannattajan tekstinpätkä

Lähetetty: 11.01.2014 18:06
Kirjoittaja Markku Meilo
Festus kirjoitti:Pesunkestävällä JT:llä ei tuota onkelmaa ole, sillä:

it-2 s. 693-s. 700
”Kaikki se uskoo.” Rakkaus uskoo siihen, mitä Jumala on sanonut totuuden Sanassaan, silloinkin kun ulkoiset seikat ovat sitä vastaan ja ei-uskova maailma pilkkaa. Tämä rakkaus, etenkin Jumalaa kohtaan, merkitsee hänen totuudellisuutensa tunnustamista, ja se perustuu hänen uskollisuuden ja luotettavuuden maineeseensa, samaan tapaan kuin jos joku uskollinen tosi ystävämme, jonka tunnemme ja jota rakastamme, kertoo meille jotakin, mistä meillä ei ole ehkä todisteita, me emme epäile häntä (Jos 23:14). Rakkaus uskoo kaiken, mitä Jumala sanoo, vaikkei se ehkä pystykään tajuamaan sitä täysin, ja se on halukas odottamaan kärsivällisesti, kunnes asiaa selitetään tarkemmin tai se ymmärretään selvästi (1Ko 13:9–12; 1Pi 1:10–13).
Joo mullekin vois käydä niin, että en kaikkea jumalan kertomaa tajuaisi, mutta tulis kyllä jumalausko harkintaan jos vaikka kuulisin spagettisiivilästä asiallista juttelua, jonka saisi tallennettua ja toistettua.
Rakkaus ei koskaan häviä.” Se ei koskaan lopu tai lakkaa olemasta. Uusi tieto ja ymmärrys voivat oikaista sitä, mihin aikoinaan uskoimme; toivo muuttuu, kun toivotut asiat toteutuvat ja toivotaan uusia asioita; rakkaus kuitenkin pysyy aina täyteydessään ja vahvistuu jatkuvasti. (1Ko 13:8–13.)
Uusi tieto ja ymmärrys. Mitä uutta siinä on kun valehdellaan ja veivataan jo hylätty opetus uudelleen käyttöön, ennustetaan aikamääriä ja kaikki menee pieleen - no ei sitten yhtään mitään uutta.
En kyllä itsekään aivan ymmärrä tuota "toivo muuttuu, kun toivotut asiat toteutuvat ja toivotaan uusia asioita;" tässä paratiisi yhteydessä....mutta mitä sitten?
Toivossa on hyvä elää sanoi lapamato, Toivokin voi puhuessaan kaiken aikaa käyttää hyvällä syyllä me-monikkoa.

Re: Emämaan pää-äänenkannattajan tekstinpätkä

Lähetetty: 11.01.2014 19:50
Kirjoittaja Markku Meilo
Festus kirjoitti:Veli Meilo :D olet nyt jättänyt huomioon ottamatta erään seikan: englannin kielisestä Vartiotornista painetaan nykyään Study Edition ja Simplified Edition versiot.
Mä voin hieman yrittää paikkailla. Tulostin molemmat englanninkieliset versiot, etsin eroja ja vertasin ruudulla olevaan suomenkieliseen. Vihollisen hämäämiseksi suomenkielinen on sekasikiö, se noudattaa vuoroin toista ja vuoroin toista englanninkielistä versiota.

Re: Emämaan pää-äänenkannattajan tekstinpätkä

Lähetetty: 11.01.2014 19:57
Kirjoittaja Festus
Markku Meilo kirjoitti:Vihollisen hämäämiseksi suomenkielinen on sekasikiö, se noudattaa vuoroin toista ja vuoroin toista englanninkielistä versiota.
Siis oikeesti? :shock: Onpa meininkiä!

Mutta onnittelut Sinulle. Olet berolaisempi kuin beroalaiset itse!

Re: Emämaan pää-äänenkannattajan tekstinpätkä

Lähetetty: 11.01.2014 20:16
Kirjoittaja Markku Meilo
Festus kirjoitti:Siis oikeesti?
Voin toki olla väärässäkin, mutta mä käännän työkseni teknistä englantia, tehnyt sitä pian neljä vuosikymmentä, välillä enemmän, välillä vähemmän, nykyään vähemmän.
:shock: Onpa meininkiä!
Oli pakko katsoa useampi paikka, en heti uskonut silmiäni.