Sivu 1/3

kynätunnit

Lähetetty: 16.01.2014 23:12
Kirjoittaja YksinäinenSusi
Kynätunnit ovat mielenkiintoinen pakosta syntyvä ilmiö.

Montakohan prossukkaa nykyisin kaikista kenttätunneista on tehty kynällä hätäisesti, kun pitäisi jättää raportti ja ei ole yhtään tuntia kasassa?

Entä tarvitseeko kynätuntien tekijän potea huonoa omaatuntoa, eihän kynätunteja ole kielletty raamatussa, samoin kuin ei oikeaa raportoimistakaan ole määrätty raamatussa, vaan on vain vt-seuran keksintöä.

Mitä tapahtuisi , jos vartiotorniseura alkaisi varoittelemaan rivijulleja tästä kynätuntien tekemisestä, miten se valvoisi että kynätunnit ovat aitoja tai valheellisia?

Re: kynätunnit

Lähetetty: 16.01.2014 23:36
Kirjoittaja Kaarmis
Veikkaisin et 10 prossaa on tehty kynällä. Mut se ei oo ongelma jeppujärjestölle, päin vatoin. Tilastot näyttää vaan paremmalta.

Re: kynätunnit

Lähetetty: 17.01.2014 00:52
Kirjoittaja Veli-Hopea
Faijan raportin näin aikoinaan tämän pöydällä. Muistan, että 6h oli merkattu. 4 lehteä ja 2 kirjaa.
Laitan pääni pantiksi, ettei tuo ollut käynyt vessaansa pidemmällä kenttäilemässä.

Väitän tuntevani tämän niin hyvin ,että tiedän .

Nykyään tosin ei kynäile. Sanoi ettei jaksa käydä kentällä ja piste.

Re: kynätunnit

Lähetetty: 17.01.2014 02:34
Kirjoittaja Elisenda
JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:Kynätunnit ovat mielenkiintoinen pakosta syntyvä ilmiö.

Montakohan prossukkaa nykyisin kaikista kenttätunneista on tehty kynällä hätäisesti, kun pitäisi jättää raportti ja ei ole yhtään tuntia kasassa?

Entä tarvitseeko kynätuntien tekijän potea huonoa omaatuntoa, eihän kynätunteja ole kielletty raamatussa, samoin kuin ei oikeaa raportoimistakaan ole määrätty raamatussa, vaan on vain vt-seuran keksintöä.
Sitten voi myös yökaupalla valvoa ja miettiä, etten ole tässä kuussa vieläkään käynyt kentällä. Sitten saat sovittua kenttää ja sen jälkeen voi alkaa valvomaan ja miettimään, että sinne kentälle pitää nyt mennä, mutta en millään haluaisi kun pelottaa ja ahdistaa. Sitten voi valvoa ja miettiä, että onko tästä kenttäilystä mitään hyötyä, koska "Jumala rakastaa iloista antajaa" ja näitä tunteja ei todellakaan ole ilolla tehty. Sen jälkeen voi siirtyä valvomaan ja pohtimaan koska ne loppuvainot tulee, koska aivan salesti olet siellä ensimmäisten joukossa jolta katkotaan sormet ja varpaat asenteesi takia. Sitten voi jossain vaiheessa alkaa kynäilemään tunteja, ettei mielenterveys mene lopullisesti ja ettet ole toimettoman statuksella. Silloin siis kun siitä vielä jaksaa jotain välittää.

No ei ole raportointia Raamatussa,ei. Mutta tätä perustellaan sillä, että Raamatun mukaan Jumala on selvästi kiinnostunut numeroista.. Tämänkin voisi vielä jotenkin sulattaa, mutta pakkoko ne raportit on nimellä kerätä? Saisihan käytetyt tunnit ja kirjallisuuden kerättyä ihan nimettömästikin. Mutta silloinhan ei titenkään pystyttäisi vahtimaan yksittäisen todistajan tekemisiä. Ja koska tunnit vain merkkaa, niin kenttäilyä voi suorittaa mitä mielenkiintoisimmilla tavoin, esim. laittamalla lehdet laukkuun niin että näkyvät ja tallustelemalla ympäriinsä. Myöskin pitsalla istuminen, jos se tapahtuu kenttäpäivän aikana on toki raportoitavaa aikaa.

Kynätuntien määrä vaihtelee varmaan maasta riippuen. Suuremman kasvun alueella aika lähellä nollaa ja Suomessa ehkä puhutaan useista kymmenistä prosenteista. Ainakin jos nää kepulitunnit lasketaan mukaan. Arvailuja siis vain.

Re: kynätunnit

Lähetetty: 17.01.2014 07:14
Kirjoittaja Markku Meilo
JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:Mitä tapahtuisi , jos vartiotorniseura alkaisi varoittelemaan rivijulleja tästä kynätuntien tekemisestä, miten se valvoisi että kynätunnit ovat aitoja tai valheellisia?
Kuten Käärmis jo totesi, niin Vt-seura tarvitsee tunteja, se elää numeroilla. Silloin kun 10 tunnin tavoite oli vielä jotain, eli sen jälkeen kun vuoden 1943 50 tunnin tavoite oli jo unohdettu, niin kerran kierrospaavalin vierailusta jäi ikuinen muisto. Tuolloin oli käytössä sellainen raporttirulla, joka rullattiin kokouksen ajaksi auki telineeseen kaikkien nähtäville, avoimena se oli noin nykyisen fläppitaulun kokoinen.

No paavali katseli lukuja, oliko keskiarvo, sanotaan 7,8 tai 8,7, sillä ei väliä. Paavali totesi, että jos saisitte vaikka yhden kymmennyksen lisää keskiarvoon. Hassua kuinka toi yksityiskohta syöpyi mun mieleen ja kuinka vasta myöhemmin tajusin millaista toivotonta piiskaamista homma on.

Nyt ei ole tavoitetta ja parhaassa tapauksessa varttitunnilla kuussa estää nimityksen epäsäännölliseksi ja senkin vartin voi tehdä kynällä.

Jos jonkinlaista tarkkaa ohjetta on musiikkimakuun, pukeuttumiseen, lakritsipiippuun, tuulikanteleeseen, arjen sanavalintoihin jne. Mutta en muista koskaan havainneeni, että toden teolla muistutetaisiin siitä mikä on perusohje. Tunteja tarvitaan, eikä niin väliä miten ne saadaan, sihteerit soittelevat epätoivoisina perään ja koittavat parhaansa. USA:sta eräs poishiipuva kertoi sihteerin soittaneen ja kysyneen tunteja, jolloin nainen kertoi ettei ole, sihteeri siihen, että "sullahan on kaksi lasta, laitan niiden tutkistelut".

Järjestö ei voi olla tietämätön kynätunneista, sen verran tarkkaan siellä seurataan nettiä. Mun nuoruudesta en muista kuin yhden kynätuntijutun ja sekin oli turkulainen ikäluokkani heppu, joka oli Honkajoella ravarina 1960-luvun loppuolella. Meille semmonen 5 minuutin pyöristys vielä meni läpi, niin että pelko Jehovan nakkaamasta kuumasta kivestä pysyi loitolla.

Nyt netissä on mainintoja kynätunneista, edestakaisin sukkuloinnista, kahvilla istumisesta, traktaatin laittamisesta johonkin luukkuun kotiovelta lähtiessä ja kentältä palatessa. Yksi britti kertoi rynnistyksestä, jonne hän otti autoon mukaan fillarin. Muut ajoivat autolla kotiin, hän kauniina päivänä fillarilla ja laittoi kotokulmalla traktaatin johonkin rakoon ja sekundaattori pysähtyi vasta sitten.

Sinänsä hyvä kehitys, aina parempi mitä vähemmän ihmisiä pelotellaan pian kohtaavalla ennenaikaisella kuolemalla, josta voi säätyä ainoastaan opiskelemalla Vt-valheellisuutta ja sitten levittämällä sitä eteenpäin.

Re: kynätunnit

Lähetetty: 17.01.2014 07:27
Kirjoittaja Markku Meilo
Elisenda kirjoitti:No ei ole raportointia Raamatussa,ei. Mutta tätä perustellaan sillä, että Raamatun mukaan Jumala on selvästi kiinnostunut numeroista.
Sekoileekojan jumala raporttituntienkin kanssa yhtä lahjakkaasti kun useissa Raamatun aikamäärissäkin? Jos, niin silloin kynätunnitkin kelpaavat hyvin näperreltäviksi.
Tämänkin voisi vielä jotenkin sulattaa, mutta pakkoko ne raportit on nimellä kerätä?
Miten vanhimmat kykenisivät muuten leimaamaa henkilöitä epäsäännöllisiksi ja toimettomiksi?
kenttäilyä voi suorittaa mitä mielenkiintoisimmilla tavoin, esim. laittamalla lehdet laukkuun niin että näkyvät ja tallustelemalla ympäriinsä.
Herättänee huomiota siinä missä lehtikärrykin, ellei enemmän.
Myöskin pitsalla istuminen, jos se tapahtuu kenttäpäivän aikana on toki raportoitavaa aikaa.
Toki, toki, autoistuneessa uskonnon emämaassa porukkaa ahtautuu autoon ja yksi tekee uusintakäyntiä, muiden odotellessa autossa ja sitten vuoro vaihtuu. Täällä Helsingin poronhoitoalueella tullaan perässä, pihalleni pysäköi (lupaa siihen pyytämättä) jt-porukka, yksi tuli ovelleni, toinen meni naapuriin ja kuski yksi vahti autoa, ettei sitä varasteta.

Lisäys:

Täällä hupaisaakin juttua aiheesta

Re: kynätunnit

Lähetetty: 17.01.2014 08:48
Kirjoittaja rippeli
Kuulin kynätunneista vasta täällä luopparipalstalla. Jt-urani aikana ei koskaan tullut mieleenkään keksiä tunteja. Toinen juttu tietenkin on, että miten niitä tunteja tuli tehtyä varsinkin maaseudulla. Pari aluetta piti aina olla mahdollisimman kaukana maaseudulla niin, että pelkästään alueelle ajamiseen meni puoli tuntia. Kun aloitti ja lopetti lehtiesitykseen keskustassa, niin periaatteessa sai tunnin kulumaan niin, että tarvitsi koputtaa vain kolmelle ovelle. Siirtymätaipaleet kunniaan siis.

Yhden kerran olen "keksinyt" tunnin kokonaan omasta päästä, kun sihteeri soitti ja kyseli, ettenkö tosiaan ole kenellekään puhunut mitään totuudesta. Enkö edes pojalleni? Sanoin sitten, että kaipa niistä pojan kanssa juttelemisista tunti tulee. Oikeasti ei kyllä tullut, mutta pääsinpähän hankalasta tilanteesta.

Re: kynätunnit

Lähetetty: 17.01.2014 13:40
Kirjoittaja Vieraas
rippeli kirjoitti:Kuulin kynätunneista vasta täällä luopparipalstalla. Jt-urani aikana ei koskaan tullut mieleenkään keksiä tunteja.
Aivan sama juttu. Ei voi tietenkään varmuudella tietää, mutta näppituntumalta sanoisin, että koskee rennomman suunnan porukkaa tai täällä mainittuja kokonaan uskomisensa feikkaavia.

Vähän tuli ehkä pyöristettyä välillä täysiksi tunneiksi, mutta kiltisti laitoin kyllä 1-2 tuntia, jos ei enempää ollut. Jotenkin tuntuu kummaliselta, että mukana notkuva semi-JT keksisi itselleen enemmän kuin sen "henkivakuutustunnin". Miksi?

Re: kynätunnit

Lähetetty: 17.01.2014 13:54
Kirjoittaja Kaarmis
Esimerkiksi siksi, jos sattui olemaan kakaroita, piti siitä raportoitavat tunnit tehdä kynällä, ettei vanhimmistolle olis selvinny ettei meillä tutkitakaa pentujen kaa...

Re: kynätunnit

Lähetetty: 17.01.2014 14:33
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
Outsiderina olen pannut merkille yksinäiset vanhukset. Mikä oivallinen kohde ainakin tässä paliskunnassa. Ottavat useimmiten mielellään vastaan, jopa kahvit keittävät. Näin ainakin ennen. Kun jälikäteen tiedustelin, Herätkää-lehti oli jätetty, joskus Vartiotorni, mutta Jeesuksesta ja Raamatusta oltiin puhuttu. Mukavia kristittyjä. Tulevat käymään uudelleenkin.

Onnellinen hän, joka tällaisen alueen itselleen saa. Ei ovityö stressaa. Ottakaa silti huomioon sanonta: valhe - emävalhe - tilasto.

Re: kynätunnit

Lähetetty: 17.01.2014 15:18
Kirjoittaja Veli-Hopea
Jotenkin tuntuu kummaliselta, että mukana notkuva semi-JT keksisi itselleen enemmän kuin sen "henkivakuutustunnin". Miksi
?

Yks sun toinenkin taho tässä maailmassa kaunistelee tilastoja. Jos näin, miksi siihen ei kykenisi yksilötkin? Mitä enemmän, sen parempi ihminen joten en pidä ylöspäinpyöristämistä tai bonustunteja tai mitään sellaisia yhtään kummallisena. Vähän lisää niin aina näyttää paremmalta.

Katsos käytän esimerkkiä. Olen aika hyvä, koska seksuaalisen aktini pituus on esileikkeineen 78 minuuttia ja aparaatillakin on mittaa 34cm. Hieman kaunisteltu tilasto todellisuudesta 2min/5,5cm ,mutta näyttääpähän paremmalta.

Kalatkin ovat yleensä isompia kuin olivat. Aina muutama sentti lisää.
Itsensä huijaamista? Kyllä, mutta näin se ihminen toimi.

Jtpiireissä kynätunnit voi kai olla pikku "kalavale" tai jokin muu rehvastelu, ennen kaikkea se on kuitenkin se sama vanha teennäisyys ja näyttely.

Re: kynätunnit

Lähetetty: 17.01.2014 15:44
Kirjoittaja Elisenda
Vieraas kirjoitti: Jotenkin tuntuu kummaliselta, että mukana notkuva semi-JT keksisi itselleen enemmän kuin sen "henkivakuutustunnin". Miksi?
Kyllä kai se yksikin kynällä tehty tunti sellaiseksi lasketaan vai tarkoitetaanko täällä kynätunteilulla ihan surutonta tuntien vääristelyä? En kyllä itsekään laittanut kynätuntiaikoina kuin sen tolppatunnin tai max kaksi ja niistäkin omatunto soimasi lahjakkaasti.

Tulee mieleen ainakin tilanne, että on osa-aikaiseksi ilmoittautunut ja ei saakaan syystä tai tai toisesta tunteja täyteen. Ehkä tässä tilanteessa voidaan pyöristellä tunteja hieman ylöspäin. Tosin harvat semi-JT:een varmaan ilmoittautuukaan osa-aikaiseksi, mutta ihan kohtuu kunnollisetkin todistajat voivat tätä harrastaa.

Laskisin kyllä nuo maaseutukentätä tahallisine pidennyksineen yms. ainakin puolikynätunneiksi, koska rikkovat niin selkeästi sitä vastaan mihin saarnaamisella ainakin puheiden perusteella tähdätään, eli ihmisten tavoittamiseen.

Re: kynätunnit

Lähetetty: 17.01.2014 15:50
Kirjoittaja Tony
Elisenda kirjoitti:Laskisin kyllä nuo maaseutukentätä tahallisine pidennyksineen yms. ainakin puolikynätunneiksi, koska rikkovat niin selkeästi sitä vastaan mihin saarnaamisella ainakin puheiden perusteella tähdätään, eli ihmisten tavoittamiseen.
Sen mitä on kokemuksia kuulostellut ja itse ollut mukana, niin suuri osa tunneista on joka tapauksessa ilmaa. Sekin malli, joka on ihan yleisessä käytössä, että käydään ensin jollain random ovella ja lähdetään vasta sen jälkeen matkaan (esim. maalle), ihan vain siksi että saadaan tunnit juoksemaan, ja sama palatessa että kenttäilyä saadaan venytettyä maksimit, on käytännössä pelkkää farisealaista pelleilyä. Tunneista tulee tossa kuviossa helposti se päätavoite sanoman jäädessä sivuosaan (joka ei toki ole huono asia).

Re: kynätunnit

Lähetetty: 17.01.2014 15:52
Kirjoittaja Vieraas
Elisenda kirjoitti:Kyllä kai se yksikin kynällä tehty tunti sellaiseksi lasketaan vai tarkoitetaanko täällä kynätunteilulla ihan surutonta tuntien vääristelyä? En kyllä itsekään laittanut kynätuntiaikoina kuin sen tolppatunnin tai max kaksi ja niistäkin omatunto soimasi lahjakkaasti.
Niin, pointti oli, että miksi laittaa suruttomasti, jos tunnillakin selviää? Paitsi tuo Käärmiksen mainitsema perhetutkistelusyy. Miksi en muista, että nekin sai raportoida? Oliko niin, että vaan tunti kuussa tms.? On jo häipynyt muistista.

Isommassa määrässä herää tietysti sekin kysymys, että missä ko. mies tai nainen on kenttäpalveluskokoontumisten aikaan. Osa-aikaisilla ymmärrän hätävalheena, mutta eihän sitten ole järkeä myöskään olla osa-aikaisena tienraivaajana.

Re: kynätunnit

Lähetetty: 17.01.2014 15:55
Kirjoittaja Vieraas
Tony kirjoitti:Sekin malli, joka on ihan yleisessä käytössä, että käydään ensin jollain random ovella ja lähdetään vasta sen jälkeen matkaan (esim. maalle), ihan vain siksi että saadaan tunnit juoksemaan, ja sama palatessa että kenttäilyä saadaan venytettyä maksimit, on käytännössä pelkkää farisealaista pelleilyä.
Juuri näin, mutta ainakin lain kirjain täyttyi, vaikkakaan ei henki. Eräänkin vanhimman siivellä oli henoa käydä kentällä, kun suhattiin autolla edestakaisin ja suuri osa paikoista oli joko toimettomia seurakuntalaisia tai muuten vaan puolituttuja lehtipaikkoja.