Tetragrammin alkuperä
Lähetetty: 19.02.2014 16:11
Mikä on tämän Jehovan nimen alkuperä oikeasti? Löytyykö JHWH alkuperäisistä kääröistä / kirjoituksista?
Jehovan todistajat lähitarkastelussa
https://veljesseura.org/foorumi/
Paimentolaiset ottivat Jahve-erisnimen yksinomaiseen käyttöön siirtyessään monoteismiin siinä eksiilin huitteilla, sitä ennen heillä oli käytössä kanaanilaisten hellimä El-myytti liitännäisineen.Nimrod kirjoitti:Mikä on tämän Jehovan nimen alkuperä oikeasti?
Tarkkaan ottaen ei yhtään kirjaimellista alkuperäistä tunneta, mutta VT:n tekstien kopioissa tai kopion kopioissa taikka kopion kopion kopioissa nämä neljä kirtsua esiintyvät kimpassa. UT:n tekstien kopioissa tai kopion kopioissa taikka kopion kopion kopioissa Jahven nimi ei esiinny.Löytyykö JHWH alkuperäisistä kääröistä / kirjoituksista?
Jep, tässä tuoreahko lainaus Vt-materiaalista aiheeseen liittyen:Markku Meilo kirjoitti:Jehova-lausumisasua ei kuitenkaan pidetä parhaana ehdokkaana edes Vt-seurassa
"Heprean kielen oppineet pitävät yleensä muotoa "Jahve" todennäköisimpänä lausumistapana. He viittaavat siihen, että nimen lyhennetty muoto on Jah, esimerkiksi psalmissa 89:8 ja ilmauksessa ha lelu-Jah', joka merkitsee 'ylistäkää Jahia!' (Psalmit 104:35; 150:1, 6)."
"Sitä paitsi esimerkiksi nimien Josafat ja Sefatja heprealaiseen kirjoitustapaan sisältyvät muodot Jeho', Jo, Jah ja Ja'hu voidaan kaikki johtaa Jahvesta. Se, millaisessa muodossa varhaiskristilliset kirjoittajat siirsivät Jumalan nimen kreikkalaiseen kirjoitusjärjestelmään, viittaa jotakuinkin samaan suuntaan, sillä he pukivat sen esimerkiksi muotoon I a be' ja I a ou e', jotka kreikkalaisittain lausuttuna muistuttavat "Jahvea".
(Vartiotorni 1. maaliskuuta 2010, s. 31)
Jep, tässä pari lainausta Vt-materiaalista aiheeseen liittyen:Markku Meilo kirjoitti:vaikka jumalan nimeä kuulema pidetään hyvin merkittävässä asemassa.
Missä Vartiotorni-seuran nöyryys, jos Jumalan nimen tarkka tunteminen kerran olisi se tärkeä juttu? Miksi he eivät ole valmiita muuttamaan käsityksiään oikeimpaan todennäköiseen muotoon Jumalan nimestä?"Jeesus siis kohdisti huomion taivaalliseen Isäänsä. Ja vaikka hän oli Messias, hänen vaikuttimensa ei ollut hänen oman nimensä vaan Jehovan nimen kirkastaminen. (Matteus 6:9; Johannes 17:26) Tämä nöyrä asenne auttoi Jeesusta tulemaan huomattavaksi opettajaksi. Nykyajan kristityillä opettajilla tulisi olla samanlaista nöyryyttä." (Vartiotorni 15. huhtikuuta 1985)
Jos jopa ihmisen pelastumismahdollisuuteen liitetään Jumalan nimi, niin eikö silloin sopisi odottaa, että Jumalan ohjaama uskonto ottaisi lusikan kauniiseen kätöseensä ja muuttaisi Jumalan nimeä koskevat opetuksensa vastaamaan raamatullisinta / oikeinta tietoa asiasta?"Toisessa kysymyksessä kasteelle aikovalta kysytään, ymmärtääkö hän, että hänen kasteensa osoittaa hänen olevan yksi Jehovan todistajista. Kun hän on käynyt upotuskasteella, hänestä tulee virkaan asetettu sananpalvelija, johon yhdistetään Jehovan nimi. Tämä on sekä suuri etuoikeus että vakava vastuu. Nyt hän voi myös odottaa saavansa ikuisen pelastuksen" (Vartiotorni 1. huhtikuuta 2006)
Mutta ei:"Jo Jumalan nimen runsas esiintyminen Raamatussa osoittaa, miten tärkeä se on omistajalleen, Raamatun tekijälle." (Vartiotorni 1. maaliskuuta 2010, s. 31)
Näin kevyesti siis vanha tottumus nostetaan mahdollisimman oikean Jumalan nimen lausumistavan yläpuolelle. Vaikka asiasta ei olisikaan täyttä 100-prosenttista varmuutta, niin eikö silti se kaikkein todennäköisin vaihtoehto osoittaisi parasta kunniaa JHWH:lle?"Koska Jumalan nimen lausumistavasta ei nykyään ole täyttä varmuutta, ei näytä olevan mitään syytä, jonka vuoksi suomessa pitäisi luopua tutun "Jehova"-muodon käytöstä jonkin toisen lausumistavan hyväksi". (Vartiotorni 1. maaliskuuta 2010, s. 31)
http://www.youtube.com/watch?v=8O2ROz02sQU"I had this idea that no one can own Jerusalem, but everybody wants to put flags on it." he [Bono] explained, "The title's an ancient name that's not meant to be spoken. I got around it by singing. I hope I don't offend anyone."
Oleellinen skaba pyörii kuitenkin linjalla Jehova, Jahve tai mahdollinen joku vielä todennäköisempi versio. Tottahan peruslausumisasujen versioita riittää eri kielille translitteroituna sekä transkríboituina, kuten eri kirjoitusjärjestelmistä johtuvia versioita riittää suurimmalle osalle maailman erilaisia erisnimiä.Vieraas kirjoitti:..."Jahve" tunnetaan tänä päivänä englanninkielisessä maailmassa muodossa "Yahweh".
JHVH konsonanttien alkuperä pystytään ajoittamaan 700-luvulle eKr. jolloin se kulki yhdessä Aseran kanssa.NImrod kirjoitti:Mikä on tämän Jehovan nimen alkuperä oikeasti? Löytyykö JHWH alkuperäisistä kääröistä / kirjoituksista?
Ja kristityt naureskelevat Jehovan todistajien käsityksille. Se nimi kristityille on Jeesus.Nimrod kirjoitti:Naurettavaa, JT:t kyllä naureskelevat muille kirkon uskonnoille: "Se joka huutaa herran nimeä avukseen, pelastuu -Mutta mitäs nimeä he huutavat jos se on poistettu raamatusta."
Taitavat olla nuorempaa perua, jo toiselta vuosisadalta.Ariadna kirjoitti: Raamatun kirjoitusten kokoaminen tapahtui joskus 500 eKr.
Hiljan eräs tännekin ajoittain kirjoitteleva henkilö kokeili israelilaisen taksikuskin reaktiota ja käytti puheessaan (muistaakseni) Jahve-nimiversiota ja tuli välitön palaute malliin "me emme lausu sitä noin, vaan lausumme HaShem". Wiki mainitsee, että yleisen juutalaisen tavan mukaan Adonai on ainoastaan rukouskäytössä.Ariadna kirjoitti:Septuagintassa, kuten Jaakko kirjoitti, ryhdyttiin käyttämään JHVH rinnalla peitenimeä Adonai, joka oli aikansa käytäntö itseään korkeammasta ja myös yleinen nimitys opettajasta.
Minä käsitin kysymyksesi koskevan alkuperäisiä kääröjä koskien VT:nttia. mitkä niistä sitten olikin alkuperäisiä, niin kopioinneissa nuo kirjaimet seurasivat mukana.Nimrod kirjoitti:Mikä on tämän Jehovan nimen alkuperä oikeasti? Löytyykö JHWH alkuperäisistä kääröistä / kirjoituksista?