Sivu 1/1
Seuralle kävi hassusti Israelissa
Lähetetty: 11.03.2014 23:20
Kirjoittaja Festus
JT seura oli jälleen
viekas kuin käärme, mutta viaton kuin kyyhkynen mutta tällä kertaa ei homma toiminut. Todistajat vuokrasivat "Mitzpe L'Yisrael" järjestön kautta toimitilat Netanayassa sijaitsevalta koululta, mutta kas vain, koulun viranomaiset huomasivat melko pian että kyseessähän onkin
pahanmainenien lahko ja purkivat sopimuksen. Seura vaati 108 000 (n 22 500 EUR) korvauksia koululta - tai siis seuran edustama lähetyssaarnaajaryhmä vaati näitä korvauksia. Oikeus kuitenkin hylkäsi koko kanteen ja totesi ettei kukaan olisi edes vuokrannut koko tilaa jos olisivat tienneet homman todellisen luonteen.
Kaikenlainen käännyttäminen on käsittääkseni kielletty Israelissa.
Ohessa linkki.
http://www.israelnationalnews.com/News/ ... x9165Ao7L9
Re: Seuralle kävi hassusti Israelissa
Lähetetty: 11.03.2014 23:42
Kirjoittaja rippeli
Niin sitä pittää.
Re: Seuralle kävi hassusti Israelissa
Lähetetty: 12.03.2014 04:04
Kirjoittaja Veli-Hopea
niin sitä halutaan rahaa ja korvauksia. Vaatiko Jeesuskin joka asiasta talentteja korvaukseksi?
Re: Seuralle kävi hassusti Israelissa
Lähetetty: 12.03.2014 06:21
Kirjoittaja Tony
Festus kirjoitti:Seura vaati 108 000 (n 22 500 EUR) korvauksia koululta - tai siis seuran edustama lähetyssaarnaajaryhmä vaati näitä korvauksia.
Korvausvaatimuksessa mainittu myös henkiset kärsimykset.
Onhan se kova paikka kun kusetus ei mene läpi. Kyllä siitä pitää korvauksia saada.
Re: Seuralle kävi hassusti Israelissa
Lähetetty: 12.03.2014 18:46
Kirjoittaja Peeveli
buahaa..lisää tämmösiä, propsit israeliin, jossakin päin maailmaa osataan olla vielä nykyäikana jämynä!
Re: Seuralle kävi hassusti Israelissa
Lähetetty: 12.03.2014 23:57
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
Festus kirjoitti:Kaikenlainen käännyttäminen on käsittääkseni kielletty Israelissa.
Ainakin tontyypisen kirjallisuuden ja muun materiaalin maahantuonti on tarkoin valvottu. Torppaa tulliin.