Sivu 1/1
Oliko tämä ”kohtuutonta vaikutusvaltaa”?
Lähetetty: 22.07.2014 22:25
Kirjoittaja Johanneksen poika
Oliko tämä ”kohtuutonta vaikutusvaltaa”?
Käännetty suomeksi 22.07.2014, Festus
Ensimmäinen kerta, kun minulle tuli mieleen, että Vartiotornin saattaa käyttää kohtuutonta vaikutusvaltaa oli, kun kuulin lauseen ”luopiot eivät ole vilpittömiä... he ovat mieleltään sairaita”. Näin sanoi konventtipuhuja piirikonventissa Long Beachilla Californiassa 5.-7. heinäkuuta 2013.
Kirjoitin muistilapulle ”KAIKKI luopiot ovat mieleltään sairaita?” ja annoin sen vaimolleni. Hän kirjoitti vastauksen ”Yleisesti ottaen”.
Nyökkäsin ja jatkoin muistiinpanojen tekemistä, mutta asia jäi vaivaamaan minua.
Kysyin itseltäni ”Kuinka Vartiotorni-seura voi tietää kaikkien luopioiksi kutsuttujen motiivit”?
Lue
lisää...

Kuva: AAWA
Re: Oliko tämä ”kohtuutonta vaikutusvaltaa”?
Lähetetty: 23.07.2014 20:23
Kirjoittaja Tony
Mielenkiintoinen kokemus. Havahtuminen todellisuuteen alkaa - Vt-seuran tappioksi - sen omista epäterveistä toimintamalleista, kuten tässäkin tapauksessa.
Re: Oliko tämä ”kohtuutonta vaikutusvaltaa”?
Lähetetty: 24.07.2014 00:48
Kirjoittaja Polyester
Mielenkiintoinen tarina eräästä silmien avautumisesta. Kuten yleensäkin kai tapana, usko ei romahtanut kerralla mihinkään yksittäiseen killer-argumenttiin, vaan uskoon syntyy ensin pieniä säröjä sinne tänne. Jotkin asiat vain jäävät häiritsemään eivätkä sovi yhteen sen kuvan kanssa, että Jehovan todistajilla olisi totuus hallussaan tai rakkaus keskuudessaan. Pikku hiljaa silmät alkavat avautua laajempienkin kokonaisuuksien suhteen.
Tässä tapauksessa omat koirat purivat, eli Jehovan todistajien kova retoriikka ja vainoharhainen suhtautuminen entisiin jäseniin kääntyivät itseään vastaan.
Re: Oliko tämä ”kohtuutonta vaikutusvaltaa”?
Lähetetty: 24.07.2014 10:00
Kirjoittaja Verilettu
Polyester kirjoitti:Kuten yleensäkin kai tapana, usko ei romahtanut kerralla mihinkään yksittäiseen killer-argumenttiin, vaan uskoon syntyy ensin pieniä säröjä sinne tänne. Jotkin asiat vain jäävät häiritsemään eivätkä sovi yhteen sen kuvan kanssa, että Jehovan todistajilla olisi totuus hallussaan tai rakkaus keskuudessaan. Pikku hiljaa silmät alkavat avautua laajempienkin kokonaisuuksien suhteen.
Näinpä. Ja jos esim. pieniinkin epäkohtiin ei saa järkeää selitystä (todellakin, selitystä) tai jos ilmapiiri on sellainen ettei ole sopivaa ajatella omilla aivoilla ja pohtia ko. kysymystä, niin tokihan sitä alkaa pohtimaan onko muitakin epäkohtia. Tai antaa itselleen vapauden ajatella niitä epäkohtia joissa kenties on aikaisemmin painettu taustalle, että kyllä nämä joskus selviävät minullekin.
Seuran kannalta tilanne ei ole helppo. Kun kielletään kriittinen ajattelu, aiheutetaan vain lisää pohdintaa ja toisaalta sekavia juttuja ei voida myöntääkään että joo, on tämä outo juttu.
Tulipa se sekavasti, mutta varmaan kokeneet ymmärtävät.
Re: Oliko tämä ”kohtuutonta vaikutusvaltaa”?
Lähetetty: 24.07.2014 15:59
Kirjoittaja Ume
Onko tuota kirja suomeksi saatavana?
Re: Oliko tämä ”kohtuutonta vaikutusvaltaa”?
Lähetetty: 24.07.2014 19:48
Kirjoittaja Johanneksen poika
Ume kirjoitti:Onko tuota kirja suomeksi saatavana?
Raymond Franzin kirjasta on suomennettu vain kolme lukua. Voit lukea ne täältä:
http://johanneksenpoika.fi/raymond_franz.html
Re: Oliko tämä ”kohtuutonta vaikutusvaltaa”?
Lähetetty: 24.07.2014 23:19
Kirjoittaja jak
Erittäin hyvää tekstiä Franzilta.