Sivu 1/3

Historiallinen traktaatti-kampanja on ohi, mitä se saavutti?

Lähetetty: 01.09.2014 13:15
Kirjoittaja Verilettu
No niin, todistajien kaikkien aikojen suurin traktaatti-kampanja on ohi. Jokainen varmaan tunsi tämän historiallisen kampanjan nahoissaan?

No helvetin kuumat ilmat kyllä oli, pakko se vaan on myöntää! Helteet tosin alkoivat jo ennen elokuuta, jos tarkkoja ollaan. Liekö sitten, aina niin innokkaat, veljet ja sisaret olleet hieman etuajassa liikkeellä? Vaan The Heat Is On helle ei riittänyt elokuun loppuun asti, joten olisiko niin että todistajat olivat jo antaneet KAIKKENSA ennen kuun vaihdetta? Minusta ja monesta hemmetin kypsästä kristitystä näillä saattaa olla selvä yhteys.

Joka tapauksessa, tästä kuulemme varmaan suurenmoisia tarinoita ja sepitelmiä tulevaisuudessa. Eiköhän parhaita kokemuksia kuulla jo palveluskokouksissa ja tulevissa konventeissa sitten myöhemmin. "Maailman hukassa olevat ihmispoloiset suorastaan repivät traktaatit käsistämme ja menivät heti kädet täristen jiiweeorggiin. Kun traktaatit väistämättä loppuivat, rauhoittelimme eksyneitä ihmisiä hokemalla JW.org, JW.org, sieltä löytyy Jumala."

Mitä sinulle jäi käteen tästä järisyttävän suuresta traktaatti-rynnistyksestä?

Re: Historiallinen traktaatti-kampanja on ohi, mitä se saavu

Lähetetty: 01.09.2014 13:38
Kirjoittaja Tony
Käteen jäi se traktaatti. Tai siis siksi aikaa kun se kulkeutui postilaatikosta roskiin.

Kampanja oli suomeksi sanottuna mainoslehtisen jakelu. Missään en nähnyt ketään mutta lipare löytyi postilaatikosta.

Re: Historiallinen traktaatti-kampanja on ohi, mitä se saavu

Lähetetty: 01.09.2014 14:17
Kirjoittaja Johanneksen poika
Tony kirjoitti:Käteen jäi se traktaatti. Tai siis siksi aikaa kun se kulkeutui postilaatikosta roskiin.

Kampanja oli suomeksi sanottuna mainoslehtisen jakelu. Missään en nähnyt ketään mutta lipare löytyi postilaatikosta.
Liikuin elokuun aikana kolmessa kaupungissa: Espoossa, Helsingissä ja Tallinnassa. Missään en nähnyt vilaustakaan Jehovan todistajista eikä traktaattikampanjasta. Eikä traktaattia tuotu ovelle eikä edes postilaatikkoon. Mutta ehkä se oli maaimankaikkeuden tehokkain kampanja. :mrgreen:

Parin päivän aikana Tallinnassa näkyi kyllä Hare Krishna -kulkue joka lauloi, samoin nunnia kävelyllä. Mutta ei ainoatakaan Jehovan todistajaa. :lol:

Re: Historiallinen traktaatti-kampanja on ohi, mitä se saavu

Lähetetty: 01.09.2014 15:14
Kirjoittaja Veli-Hopea
Kuulin tytöltäni mummokaksikon käyneen ovella. "jonkun lapun" olivat antaneet eikä tyttö enään muistanut mihin sen laittoi.
itseltä meni huti, niinkuin näytti menneen tytöltäkin kun ei ollut edes lukenut sitä.

Kampanjaa en huomannut täälläpäin sen kummemmin mitenkään, tosin en ylläty.
Yhtä hyödyttömiä ne on varmaan aina ollut, jopa silloin kun niitä itse levitti.


Lidl mainoksetkin lyö läpi ihmisille paremmin :D

jw.org kampanja on floppi

Re: Historiallinen traktaatti-kampanja on ohi, mitä se saavu

Lähetetty: 01.09.2014 16:30
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
Minulle kävi, kuten JoPolle. Ei mitään, ei ketään. Se, mitä jäi, on syvä tietämättömyys siitä, mikä on JW.org. Onko se John Wayne Fan Club?

Re: Historiallinen traktaatti-kampanja on ohi, mitä se saavu

Lähetetty: 01.09.2014 16:59
Kirjoittaja Kaarmis
Minuakaan ei kukaan muistanu traktaatilla. Tuntuu muutenki ettei noita kenttäilijöitä nykyisin enää näe missään, kun joskus viistoista vuotta sitten niihin törmäsi jatkuvasti. Ehkä ne liikkuu valepuvuissa nykyisin? :D

Re: Historiallinen traktaatti-kampanja on ohi, mitä se saavu

Lähetetty: 01.09.2014 17:20
Kirjoittaja Sukututkija
Jaakko Ahvenainen kirjoitti:...mikä on JW.org. Onko se John Wayne Fan Club?
:lol: Ei jumankaut, tämä oli paha kyllä nyt!

Samat fiilingit. Lähiössä asuu likpitäen 10 000 ihmistä, eikä vilaustakaan todistajista. Tämän täytyi olla maailmakaikkeuden laajin kampanja, joka ei nyt vain sattumoisin suuntaunut meidän aurikokuntaan. Mutta syrjässähän tässä spiraaligalaksissa ollaankin.

Re: Historiallinen traktaatti-kampanja on ohi, mitä se saavu

Lähetetty: 01.09.2014 17:39
Kirjoittaja Kivikko
Mulle sentään tarjottiin läpyskää kadulla kahden iäkkäänrouvashenkilön voimin. Oli vähän kiiretilanne niin kieltäydyin vain pikaisesti ja jatkoin matkaa.
Kotikäyntiä nyt ei ole odotettavissakaan missään muussa tianteessa kuin muistonviettokutsujen aikaan, kun tietävät minut ja asuinpaikkani.

Oletan että kaiken kaikkiaan kuukauden pyörivä lyhyt tv-mainos olisi tullut edullisemmaksi ja näkyvämmäksi kampanjaksi (= mainokseksi), jos sen laki sallii (en tiedä).

Re: Historiallinen traktaatti-kampanja on ohi, mitä se saavu

Lähetetty: 02.09.2014 00:15
Kirjoittaja Polyester
Ei ole traktaattia näkynyt, eikä oikeastaan ole väliksikään. Ilman Veljesseuraa ja JP:n sivustoa en olisi tiennyt koko kampanjasta mitään. Eipä ole siis perustetta sille(kään) Vartiotornin väitteelle, että ns. luopiot ovat lakanneet julistamasta ns. hyvää uutista. Tunnit ylös ja raportti Beteliin. :wink:

Re: Historiallinen traktaatti-kampanja on ohi, mitä se saavu

Lähetetty: 02.09.2014 21:10
Kirjoittaja Love_is_a_lie
Ainiin, semmoinenkin oli... Ja minä sentään asun aktiivisen JT:n kanssa saman katon alla :D

Re: Historiallinen traktaatti-kampanja on ohi, mitä se saavu

Lähetetty: 02.09.2014 23:41
Kirjoittaja rippeli
Mä sain kolme traktaattia. Tosin kävin itse kaksi kertaa kärrynvartijoilla jutustelemassa. Mutta kyllä meille tuotiin ihan kotiinkin asti yksi lipuke.

Re: Historiallinen traktaatti-kampanja on ohi, mitä se saavu

Lähetetty: 02.09.2014 23:43
Kirjoittaja Mievaan
Ei oo traktaattia tarjottu kadulla eikä ovella, voi harmi^^

Re: Historiallinen traktaatti-kampanja on ohi, mitä se saavu

Lähetetty: 03.09.2014 02:30
Kirjoittaja SonOfJesus
Ei ole traktaatteja täälläkään näkynyt.

Re: Historiallinen traktaatti-kampanja on ohi, mitä se saavu

Lähetetty: 03.09.2014 02:46
Kirjoittaja Markku Meilo
Pikemminkin kyseeessä on numerokikka palvelusvuoden päättyessä, kuin mitään muuta.

Re: Historiallinen traktaatti-kampanja on ohi, mitä se saavu

Lähetetty: 05.09.2014 21:05
Kirjoittaja Verilettu
Jotkut, Tony?, seuraavat naamakirjassa todistajien touhua. Onko kenelläkään käsitystä todistajien kommenteista, että onko kampanja mennyt paremmin esim. Amerikassa?