Sivu 1/1

Luopuneet - Kohtaloita Vartiotornin varjosta -dokumentti

Lähetetty: 24.09.2014 11:43
Kirjoittaja Tony
Luopuneet - Kohtaloita Vartiotornin varjosta -dokumenttielokuva on nyt katsottavissa.

Puolen tunnin mittainen dokumentti "Luopuneet" käsittelee Jehovan todistajista eronneita ja erotettuja henkilöitä, jotka ovat eroamisensa myötä menettäneet kaikki ihmissuhteensa uskonlahkon sisällä. Dokumentissa sivutaan myös Jehovan todistajien erottamiskäytäntöjä sekä oikeuskomiteoiden toimintaa ja tarkastellaan niiden vaikutuksia erotettujen ja eronneiden elämään.

https://www.facebook.com/luopuneet?fref=ts

Re: Luopuneet - Kohtaloita Vartiotornin varjosta -dokumentti

Lähetetty: 24.09.2014 13:24
Kirjoittaja rippeli
Paras kohta ajassa 20.40min. Leinosen mielestä lahkolla ei ole mitään syytä vastuunkantamiseen.
Kommentti selittää varmaan aika paljon ihmetyksen aiheita, joita ulkopuoliset ihmiset ovat saaneet lahkosta.

Re: Luopuneet - Kohtaloita Vartiotornin varjosta -dokumentti

Lähetetty: 24.09.2014 13:35
Kirjoittaja Tony
Dokkarissa tulee myös hyvin esille, mitkä Jehovan todistajan todelliset vaihtoehdot ovat. Jos usko menee eikä haluaisi enää olla Jt, niin mitäs sitten? Leinonen kertoo mitä sitten: No can do, uskoa pitää vain sitten vahvistaa.

Lähteminen ja uskonnonvapaus ei siis ole vaihtoehto.

Re: Luopuneet - Kohtaloita Vartiotornin varjosta -dokumentti

Lähetetty: 24.09.2014 21:07
Kirjoittaja Polyester
Ei tietenkään menettelytavoissa ole korjattavaa, kun ne perustuvat Raamatun hyviin ohjeisiin. Leinosesta en tiedä, mutta JT-rivijäsenet lienevät usein oikeasti sokeita sille, että Raamatun ohjeet ja Vartiotorni-seuran raamatuntulkinta ovat lopulta kaksi ihan eri asiaa. Vartiotorni on onnistunut hyvin siinä, että se antaa tulkinnan mutta häivyttää samalla itsensä taka-alalle, jolloin JT saattaa ihan oikeasti kuvitella että itse Raamattu opettaa näin ja velvoittaa mm. karttamaan.

Leinosen paras kaverikin tuli takaisin, mutta ei tietenkään painostuksen takia, vaan uskonnon takia.

Kummallinen Jumala kun vaatii, että ihmisen pitää järjestää elämänsä uskonlahkon sääntöjen mukaan, vaikka ei oikeasti usko pätkääkään siihen mitä lahko opettaa.

Re: Luopuneet - Kohtaloita Vartiotornin varjosta -dokumentti

Lähetetty: 24.09.2014 22:24
Kirjoittaja rippeli
Tätä dokkaria ei taideta sitten esittää telkkarissa?
Harmi homma.

Re: Luopuneet - Kohtaloita Vartiotornin varjosta -dokumentti

Lähetetty: 25.09.2014 15:00
Kirjoittaja Verilettu
rippeli kirjoitti:Tätä dokkaria ei taideta sitten esittää telkkarissa?
Harmi homma.
No onpa ikävää jos näin on. Tällaisille on aina tilausta. Karttamisesta ei voi koskaan olla liikaa tietoa esillä. Siis oikeaa tietoa, ei sitä todistajien "tietoa"™ joka johtaa amerikkalaisen rahankeruulahkon orjuuteen ja aivopesun uhriksi.

Saakohan tuota nyt mainostaa vapaasti kun linkki on täällä esillä? Itse videohan on edelleen lukittu, eli sitä ei löydä ellei tiedä urlia.

Re: Luopuneet - Kohtaloita Vartiotornin varjosta -dokumentti

Lähetetty: 25.09.2014 16:17
Kirjoittaja lavanpalvelija
Ongelmakenttä pysyy samana vuodesta toiseen. Fiksuja, rohkeita nuoria. Ei ole Veikonkaan posti mistään atraktiivisimmasta päästä vaikka oma kutsumus onkin. Hänen näkemyksilleen ei vain yksinkertaisesti ole enää lainkaan kysyntää.

Re: Luopuneet - Kohtaloita Vartiotornin varjosta -dokumentti

Lähetetty: 25.09.2014 18:34
Kirjoittaja YksinäinenSusi
Tony kirjoitti: Jos usko menee eikä haluaisi enää olla Jt, niin mitäs sitten? Leinonen kertoo mitä sitten: No can do, uskoa pitää vain sitten vahvistaa.

Lähteminen ja uskonnonvapaus ei siis ole vaihtoehto.
Se on vain niin että jotkut ihmiset eivät kykene uskomaan uskontoon.

Vaikka uskonnolliset asiat perusteltaisiin miten taitavasti hyvänsä niin tällaiset uskomiseen kykenemättömät eivät pysty uskomaan.

Syynä on usein se, että uskonto (kuten jehovantodistajuus) sisältää sellaisia läpinäkyviä perusteluja, että nähdään ikäänkuin niiden takana oleva todellisuus ja ainakin ne joilla on vielä uskallusta vähän ajatella ja funtsia pintaa syvemmältä, näkevät nuo todelliset asiainlaidat.

Tästähän ne epäilykset tulevat, kun on liian itsenäinen hyväksymään pakkopullaa, liiaksi tietää mitä haluaa oikeasti ja huomaa että mitä hittoa minä tässä porukassa heilun kun ei tää oo mun juttu jne.

Re: Luopuneet - Kohtaloita Vartiotornin varjosta -dokumentti

Lähetetty: 26.09.2014 16:10
Kirjoittaja HyväVeli
Hieno dokumentti oli. Jaksamista näille ihmisille jotka kertoivat omat kokemukset tästä lahkosta. :)

Re: Luopuneet - Kohtaloita Vartiotornin varjosta -dokumentti

Lähetetty: 26.09.2014 19:41
Kirjoittaja jext
En ole varmaan ikinä tuntenut ketään kohtaan yhtä vihaisia tunteita kuin mitä tunnen Leinosta kohtaan... Suurinta osaa todistajista lähinnä säälin, mutta Leinosta kohtaan tunnen paljon pimeämpiä tunteita.

Re: Luopuneet - Kohtaloita Vartiotornin varjosta -dokumentti

Lähetetty: 26.09.2014 19:48
Kirjoittaja Tony
Verilettu kirjoitti:Saakohan tuota nyt mainostaa vapaasti kun linkki on täällä esillä? Itse videohan on edelleen lukittu, eli sitä ei löydä ellei tiedä urlia.
Saa. Mutta mielellään Luopuneet -dokkarin (avointa) Facebook-sivua, josta linkki dokkariin löytyy. Linkki vaihdettu myös aloitukseen.

Re: Luopuneet - Kohtaloita Vartiotornin varjosta -dokumentti

Lähetetty: 28.09.2014 21:18
Kirjoittaja Masterpiece
Mikäs tuon Milkon sukunimi on? Mietin vaan, että olenkohan hänen kanssaan joskus keskustellut... nuoremmalta näyttää kuin se Milko, minkä tiedän tavanneeni.

Re: Luopuneet - Kohtaloita Vartiotornin varjosta -dokumentti

Lähetetty: 29.09.2014 08:22
Kirjoittaja Tony
Dokumentissa esiintyvien koko nimiä ei ole syytä mainita foorumilla, elleivät he itse päätä niitä kertoa. :)