Sivu 1/1
Vanha Vartiotorniseuran kirjallisuus halutaan kerätä pois
Lähetetty: 14.10.2014 19:26
Kirjoittaja Johanneksen poika
Uutistoimitukseen on tihkunut mielenkiintoisia tietoja siitä, kuinka Jehovan todistajien järjestön johtomiehet haluaisivat "unohtaa" melkein kaiken sen, mitä Vartiotorniseura julkaisi 1900-luvulla. Vanha kirjallisuus on toki kiusallista järjestölle, joka on jatkuvasti tehnyt oppimuutoksia niin, että monet eivät tunne enää nykyistä järjestöä samaksi kuin liittyessään siihen.
Nyt seurakunnissa on ilmoitettu, että Jehovan todistajien pitäisi luopua vanhasta kirjallisuudesta.
http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s278.html

Re: Vanha Vartiotorniseuran kirjallisuus halutaan kerätä poi
Lähetetty: 14.10.2014 20:18
Kirjoittaja Songbird
Miten tuo julkaisujen kieli voikin olla tyyliltään noin lukijaa alentavaa? Jos ei tietäisi, voisi kuvitella tekstien olevan suunnattu alle kouluikäisille.
Yksi Johanneksenpojan sivuilta poimituista huvittavista yksityiskohdista:
*** km 11/99 s. 3 kpl 4-7 Ole varuillasi Internetin vaarojen suhteen! ***
7 Voit lähettää sähköpostia tuntemattomille ihmisille ja myös saada sitä heiltä. Sama pätee silloin, kun keskustelet sähköisesti keskustelufoorumissa tai IRC-keskustelukanavalla. Osanottajat voivat toisinaan väittää olevansa Jehovan todistajia, vaikkeivät sitä useinkaan ole. Joku saattaa valehdella olevansa nuori. Tai joku voi jopa ilmoittaa sukupuolensa väärin.
Kyllä se varmasti olisikin pahinta mitä voi tapahtua: keskustella nyt Internetissä jonkun sellaisen kanssa, joka on jopa ilmoittanut sukupuolensa väärin.
Re: Vanha Vartiotorniseuran kirjallisuus halutaan kerätä poi
Lähetetty: 14.10.2014 20:54
Kirjoittaja SuurinBabylon
Onko tämä kirje luettu maailmanlaajuisesti ja mikä sen sisältö on ollut? Mikä ilmoitettiin kirjojen poiskeräämisen syyksi?
Re: Vanha Vartiotorniseuran kirjallisuus halutaan kerätä poi
Lähetetty: 15.10.2014 00:15
Kirjoittaja Polyester
Vanhat julkaisut, esimerkiksi Vartiotornin sidotut vuosikerrat, ovat tähän saakka kuuluneet kunniapaikalle jokaisen teokraattisen JT-kodin olohuoneen kirjahyllyyn. Mitä pitempään ja innokkaammin on mukana oltu, sitä pitempi rivi kirjallisuutta.
Jos hävityskäsky on annettu, sitä toki noudatetaan, mutta millaisissa tunnelmissa? Joku voi tietysti olla hyvillään, että pääsee joutavasta roinasta eroon. Uskoisin kuitenkin, että useimmille tulee surku, kun joutuu luopumaan kirjallisuudesta, jota on vuosia katseltu ja jonka päältä on pyyhitty pölyt lukemattomia kertoja, ehkä joskus harvoin indeksien perusteella etsitty tietoa jostain asiasta.
Onkohan tämä sama ohje annettu kaikissa seurakunnissa, kuten tuossa jo kyseltiinkin. Veikkaanpa joka tapauksessa, että Vartiotorni siirtyy jatkossa yhä enemmän sellaiselle linjalle, että kaikki hankalat ohjeet annetaan seurakunnissa pelkästään suullisesti ja jw.org keskittyy kevyempään aineistoon ja ulkopuolisten houkutteluun. Niin minä ainakin toimisin heidän asemassaan. Tosin vähän vaikea ajatella itseään heidän asemaansa, ehkä hyvä niin.
Re: Vanha Vartiotorniseuran kirjallisuus halutaan kerätä poi
Lähetetty: 15.10.2014 00:38
Kirjoittaja Markku Meilo
Polyester kirjoitti:Onkohan tämä sama ohje annettu kaikissa seurakunnissa...
Itse asiassa ohje on pyörinyt hieman eri aikaan erilaisena eri seurakunnissa ainakin toista vuosikymmentä. Yksi vanha ohje oli laittaa seurakunnan kirjaston vanhaa osuutta lukkojen taakse.
Aiheeseen liittyvä loppukevennys:
"So we let the literature speak for itself. The scholarliness of it, the logical presentation of the Scriptures that it sets forth and its faithful adherence to the Bible are the things that should impress the reader and that should convince him that this is the Bible truth." (w59 Oct. 1 p.607)
Re: Vanha Vartiotorniseuran kirjallisuus halutaan kerätä poi
Lähetetty: 15.10.2014 00:57
Kirjoittaja Polyester
Markku Meilo kirjoitti:Itse asiassa ohje on pyörinyt hieman eri aikaan erilaisena eri seurakunnissa ainakin toista vuosikymmentä. Yksi vanha ohje oli laittaa seurakunnan kirjaston vanhaa osuutta lukkojen taakse.
Ok, trendi on voinut olla voimassa jo pitemmän aikaa. Muistelin komeita kirjarivistöjä 1990-luvun puolivälistä. Vanhan valon pois suodattamisen taito osattiin toki käytännössä jo tuolloin.
"So we let the literature speak for itself. The scholarliness of it, the logical presentation of the Scriptures that it sets forth and its faithful adherence to the Bible are the things that should impress the reader and that should convince him that this is the Bible truth." (w59 Oct. 1 p.607)
Ja vaikutuksen se totisesti tekee

Re: Vanha Vartiotorniseuran kirjallisuus halutaan kerätä poi
Lähetetty: 15.10.2014 11:17
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
Kaikille vaivatuille sieluille, joilla on hävitettävää Jehovan todistajia koskevaa kirjallisuutta hallussaan, suosittelen divaria. Mitä vanhempaa, sitä suuremmalla syyllä.
Re: Vanha Vartiotorniseuran kirjallisuus halutaan kerätä poi
Lähetetty: 15.10.2014 12:35
Kirjoittaja rippeli
Mulla oli aikoinaan kaikki vartsikat ja hertsikat vuodesta 1974 asti. Ei tullut kyllä koskaan luettua niitä "sillä silmällä". Olisi varmaan kannattanut. Olisin tajunnut kusetuksen jo vuosia aikaisemmin.
Re: Vanha Vartiotorniseuran kirjallisuus halutaan kerätä poi
Lähetetty: 15.10.2014 15:52
Kirjoittaja Johanneksen poika
Huom!
Uutisen julkaisemisen jälkeen toimitukseen on tullut osittain ristiriitaisia tietoja eri henkilöiltä, jotka ovat itse olleet kokouksissa ja kuulleet kirjallisuuden keräämisestä.
Siksi sivuillani on nyt pyyntö varsinkin vanhimmille, että he toimittaisivat skannatun kopion luetusta ohjeesta. Käy sivullani:
http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s278.html
Toivottavasti lopullinen totuus asiasta selviää mahdollisimman pian.