Sivu 1/2
Rikosten käsittely oikeuskomiteassa.
Lähetetty: 29.10.2014 08:55
Kirjoittaja rippeli
http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/taite ... omiteassa/
Leinonen voi väittää tietenkin mitä huvittaa, mutta fakta on, että oikeuskomiteoissa käsitellään asioita, jotka kuuluisivat poliisille.
Re: Rikosten käsittely oikeuskomiteassa.
Lähetetty: 29.10.2014 12:25
Kirjoittaja Veli-Hopea
Oikeuskomiteassa käsitellään asioita, mitkä eivät näille kolmelle syyttäjälle kuulu hevon vittua ja samma på svenska.
Oikeuskomiteassa joudutaan oikeuteen. Tuolla oikeudessa syyttäjät antavat rikoksista rangaistuksia, kuten esimerkiksi kielto määräajaksi saarnaamistöistä tai kielto vastausmahdollisuudesta kokouksissa.
Rangaistuksena voi olla myös erottaminen yhteisöstä, jonka jälkeen erotettu eristetään ystävistään ja omaisista.
Armoa voi anella , mutta syyttäjät päättävät ja tuomaroivat.
Yhteisöstä voidaan erottaa ilmeisesti myös kysymysten esittämisestä kuten JWanalystille kävi.
Vaikea sanoa kehoittaako raamattu tai kehoittiko Jeesus toimimaan näin.Vai onko?
Re: Rikosten käsittely oikeuskomiteassa.
Lähetetty: 30.10.2014 00:43
Kirjoittaja Polyester
Kyllä tähän monet merkit viittaavat. Ei näin paljon savua voi olla ilman tulta. Jehovan todistajien järjestö on myös ohjeistanut vanhimpia, että näiden tulee hyväksikäyttöepäilytapauksissa ensin olla yhteydessä haaratoimistoon. Tästä oli uutisia pari kuukautta sitten:
http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/jehov ... ten-julki/
http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/uskon ... ikaytosta/
http://johanneksenpoika.fi/jtleaks/kirje_01102012.html
Vaikka tarkoitus olisi vain kysyä neuvoa haaratoimistosta, tuollainen ohjeistus on monellakin tapaa ongelmallinen. Vanhimpien ilmoitusvelvollisuus viranomaisille on henkilökohtainen, eivätkä he voi ulkoistaa sitä lakiosaston tehtäväksi, eikä lakiosasto voi edes antaa mitään muuta ainakaan lakiin perustuvaa neuvoa kuin sen, että ilmoitus viranomaisille pitää tehdä. Kun vanhimmat velvoitetaan ottamaan ensin yhteyttä haaratoimistoon, tuollainen ohjeistus on omiaan hämärtämään heidän ilmoitusvelvollisuuttaan viranomaisten suuntaan ja parhaassakin tapauksessa luodaan tarpeeton välivaihe ja viivytys asian käsittelyyn.
Lisäksi hyväksikäyttöepäilyn kohdalla kyse on luottamuksellisesta asiasta, josta ei pitäisi ulkopuolisille tarpeettomasti kertoa. Kysehän voi olla pelkästä hyväksikäytön epäilystä tai mahdollisuudesta, eikä varman tapauksenkaan kohdalla haaratoimisto ole asian osapuoli millään tavalla vaan täysin ulkopuolinen taho. Vanhimmille annetussa ohjeistuksessa vaaditaan kertomaan hyväksikäytöstä epäillyn syntymäaika sekä kastepäivä, jos kyse on kastetusta henkilöstä. Hänen nimeään ei ainakaan tuossa kirjeessä erikseen pyydetä kertomaan haaratoimistoon, mutta jo pelkästään nuo annetut tiedot voivat yhdessä järjestön muiden rekisterien kanssa riittää epäillyn henkilöllisyyden selvittämiseen.
Jehovan todistajien järjestön pitkä ja seikkaperäinen toimintaohje osoittaa, että he ovat valmiita näkemään paljon vaivaa järjestön maineen suojelemiseksi. Ovatko he valmiita samaan lasten suojelemiseksi?
Re: Rikosten käsittely oikeuskomiteassa.
Lähetetty: 30.10.2014 06:58
Kirjoittaja Tony
Polyester kirjoitti:Jehovan todistajien järjestön pitkä ja seikkaperäinen toimintaohje osoittaa, että he ovat valmiita näkemään paljon vaivaa järjestön maineen suojelemiseksi. Ovatko he valmiita samaan lasten suojelemiseksi?
Erinomainen huomio, joka myös naulaa keissin. Jäsenille suunnatussa materiaalissa asiaa käsitellään myös lasten kannalta, mutta esiripun takana laaditut ohjeistukset keskittyvät käytännössä pelkästään järjestöön.
Eli ennaltaehkäisevää kirjallista matskua on jonkin verran, mutta jos hyväksikäyttö realisoituu, mennään järjestö edellä. Kuvio varmistaa uhreille vähintään tuplakärsimyksen.
Re: Rikosten käsittely oikeuskomiteassa.
Lähetetty: 30.10.2014 07:48
Kirjoittaja Veli-Hopea
Lisäksi hyväksikäyttöepäilyn kohdalla kyse on luottamuksellisesta asiasta, josta ei pitäisi ulkopuolisille tarpeettomasti kertoa. Kysehän voi olla pelkästä hyväksikäytön epäilystä tai mahdollisuudesta, eikä varman tapauksenkaan kohdalla haaratoimisto ole asian osapuoli millään tavalla vaan täysin ulkopuolinen taho
Se menee kyllä mielestäni myös sillätavalla, että ulkopuolinen on periaatteessa seurakunnan vanhimmisto ja komiteakin. Ei heillä ole minkäänlaista valtaa alkaa tutkimaan tai käsittelemään hyväksikäyttöjä tai epäilyjä. Kaikki nämä asiat kuuluvat viranomaisille suoraan ja välittömästi ilman minkään perunankyntäjävanhimman esitutkintaa.
Joo totta , pitäisi varmaan varmistaa onko epäilyissä yms. Mitään perää joo, mutta sekin kuuluu viranomaisille ja siitä heille maksetaan ja siihen heidät on koulutettu. Nämä eivät ole oikeita henkilöitä käsittelemään ... Oikeastaan mitään yksilöiden henk. Koht. Asioita.
Kuka auktoriteetin on heille antanut? Miksi yksilöt alistuvat siihen?
Vanhimmistolla ei ole mitään valtaa kehenkään yksilöön, tai ei ainakaan pitäisi olla.
Re: Rikosten käsittely oikeuskomiteassa.
Lähetetty: 30.10.2014 14:48
Kirjoittaja rippeli
Mua henkilökohtaisesti vituttaa se, että Leinonen ja kumppanit väittävät telkkarissa ja muuallakin mediassa, että oikeuskomiteassa vain autetaan ihmisiä. Kuka ihminen kokee itsensä autetuksi, jos kielletään esimerkiksi raiskaajan paljastaminen? Varmaankin raiskaaja.
Kynnet irtoaa kun vituttaa niin paljon kun taas mietin tätäkin asiaa.
Re: Rikosten käsittely oikeuskomiteassa.
Lähetetty: 30.10.2014 15:13
Kirjoittaja Veli-Hopea
että Leinonen ja kumppanit väittävät telkkarissa ja muuallakin mediassa, että oikeuskomiteassa vain autetaan ihmisiä.
Tjaa minkähänlaista tämä "auttelu" nyt sitten on? Käytännössähän komiteassa sanotaan, että " sä teet niinku me vittu sanotaan tai tulee kenkää", niin...
siis..miten se auttaminen tapahtuu? Luetaan raamatusta joku epämääräinen pätkä ja sanotaan että niin ja näin ei saa tehdä? Ja sitten kysyn vielä kerran, miten se auttaminen tapahtuu?
Heittäkää joku esimerkki,kun mulla ei leikkaa nyt yhtään.
Re: Rikosten käsittely oikeuskomiteassa.
Lähetetty: 30.10.2014 15:23
Kirjoittaja Tony
Veli-Hopea kirjoitti:Tjaa minkähänlaista tämä "auttelu" nyt sitten on? Käytännössähän komiteassa sanotaan, että " sä teet niinku me vittu sanotaan tai tulee kenkää", niin...
Luopuneet -dokkarissahan Leinonen kertoi, että jos usko hiipuu, niin siihen ei ole oikein mitään muuta apukeinoa kuin "uskoa pitää vain sitten vahvistaa". Tällaisessa 'auttamisen' kulttuurissa koko käsite on vääristynyt ja jälki sen mukaista.
Tosin kulttuurin ymmärtää kun ymmärtää myös sen, että eihän noissa ihmistä auteta, vaan järjestöä. Ihminen on osa järjestön koneistoa, ja jos koneiston osa rahisee, se pitää saada korjattua niin että rahina loppuu ja kone toimii ilman sivuääniä. Ihmisen on siis koneiston osana mukauduttava koneistoon tai se vaihdetaan.
Re: Rikosten käsittely oikeuskomiteassa.
Lähetetty: 30.10.2014 15:30
Kirjoittaja Veli-Hopea
Uskoa pitää vain sitten vahvistaa

No niin sitten ja ainoa tapa vahvistaa sitä on tekemällä niinkuin Veikko ja vanhimmat käskee. Jos tekee toisin kuin herrat käskee, usko ei voi olla vahvistunut.
On se merkillistä. Ei se mitään uskon vahvistamista ole vaan alamaisuuden vahvistamista järjestölle.
Miten uskoa vahvistetaan? Luetaan järjestön matskua?
Miten vahvistetaan uskoa vuoden 1914 hölynpölyyn?
Re: Rikosten käsittely oikeuskomiteassa.
Lähetetty: 30.10.2014 15:34
Kirjoittaja Veli-Hopea
Muutenkin muistelen Veikolla olleen erikoinen ja ehkä tutun veikeä hymy päällä tuon kyseisen lauseen jälkeen. Kai se tajus itekki mitä huuhaa bullshittiä taas tuli päästeltyä ja repes pikku nauruun.
Vähän sama tilanne kun on päässyt ruikkupaskat housuun ja toinen toteaa, ettei se auta kuin pidätellä

Re: Rikosten käsittely oikeuskomiteassa.
Lähetetty: 30.10.2014 15:37
Kirjoittaja Tony
Veli-Hopea kirjoitti:Muutenkin muistelen Veikolla olleen erikoinen ja ehkä tutun veikeä hymy päällä tuon kyseisen lauseen jälkeen. Kai se tajus itekki mitä huuhaa bullshittiä taas tuli päästeltyä ja repes pikku nauruun.
Vähän sama tilanne kun on päässyt ruikkupaskat housuun ja toinen toteaa, ettei se auta kuin pidätellä

Joo, toi hermostunut hymyily saattoi olla Veikon kiusaantuneisuutta, kun ei pystynyt antamaan mitään järjellistä vastausta kysymykseen.
Re: Rikosten käsittely oikeuskomiteassa.
Lähetetty: 30.10.2014 15:40
Kirjoittaja Veli-Hopea
Sopisi kyllä jäniskevennyksenä hyvin tähän kuvakaappaus tuosta hymystä

Re: Rikosten käsittely oikeuskomiteassa.
Lähetetty: 30.10.2014 16:03
Kirjoittaja Tony
Re: Rikosten käsittely oikeuskomiteassa.
Lähetetty: 30.10.2014 19:01
Kirjoittaja Veli-Hopea
Pfff hihihi

. hyvä veikko

Re: Rikosten käsittely oikeuskomiteassa.
Lähetetty: 31.10.2014 18:07
Kirjoittaja Polyester
Veikon ilme on kuin pikkupojalla, joka yrittää narrata, vaikka on jäänyt kiinni rysän päältä.
- "Taisit Veikko ottaa keksejä tästä purkista?"
- "En kyllä ottanut... hihihi... otin sittenki"
Harmi vain, että hän valehtelee suojellakseen järjestöä, joka ajaa ihmisiä itsemurhan partaalle vain siksi, etteivät nämä usko siten kuin järjestö opettaa.