
Tässäkin uudessa JW.ORG:n lasten videossa opetetaan lapsia taas pelottelemalla heitä.

Kuvat: JW.ORG
http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w163.html
Valvoja: Moderaattorit


Sepäs se.. ainoa paikka jota kautta pelastuu (arkki vertauskuvana), muuten tuhoutuu, josko ei kuitenkaan enään hukkumalla koska Jehova on luvannut ettei enään ihmisiä hukuta. Siitähän on oikein sateenkaari taivaalla muistutuksena ja missä milloinkin kun auringonvalo ja vesi pääsevät elementtiinsä.Siinä voi näyttää heidän omasta JW.orgistaan tuon videon, jossa suorastaan alleviivataan järjestön asemaa "Nooan arkkina".
Absoluuttiisia ja maailmanlaajuisia oikeuksia/velvollisuuksia ei ole, kukin maa määrittää ne kohdallaan. Kun sitten jokin maa säätää esimerkiksi uskonnon- sekä yhdistymisvapauden, niin surkuhupaisaahan se on katsella kaksia punnuksia kun kultin taholta muistutetaan uskonnonvapaudesta kulttiin käännytettäville, mutta kultissa kyseisen vapaus evätään liikkeestä poistuvilta.Pro et contra kirjoitti:Yksi paradoksi on oikeuden muodostuminen velvollisuudeksi ja velvollisuuden laiminlyömisestä seuraava rangaistus:
Lapsi muistaa varmasti seuraavassa kokouksessa kuunnella hievahtamatta, ettei vain kuole Jehovan vihaan.
http://www.kirkkojakaupunki.fi/uutiset/ ... a-puhuttaaVeikko Leinosen mielestä ei pidä paikkaansa, että lapsia peloteltaisiin. Hän ei löydä mitään näyttöä lööppeihin nostetusta ahdistavasta otteesta.
– Kyllä tällainen julkisuus antaa helposti väärän käsityksen niille ihmisille, jotka eivät ole perehtyneet asiaan, Leinonen sanoo.
Se ettei Veikko löydä jotakin ei tarkoita etteikö sitä olisi olemassa. Järkikin on tiettävästi olemassa.Veikko Leinosen mielestä ei pidä paikkaansa, että lapsia peloteltaisiin. Hän ei löydä mitään näyttöä lööppeihin nostetusta ahdistavasta otteesta.
Hyvää harjoitusta JT-aikuisuuteen, jossa vika on aina yksilössä, ei koskaan lahkossa. Valitettavasti.Kivikko kirjoitti:Tavallaan tunnustetaan ongelma, mutta syyllistetään ongelmasta uhreja eikä ongelman aiheuttajia.
Toki vanhempien moittiminen ei auttaisi asiaa, he kun ovat omalta osaltaan pakotettuja tuomaan lapsensa kokouksiin jos mielivät itse jatkaa hyvämaineisina jt:ina. Tarkoitin lähinnä sitä eroa että aikuisilla on jonkinmoinen päätäntävalta hallintoelimelle alistumisesta, lapsella ei minkäänlaista. Toki käytettävä oma päätäntävalta voi aiheuttaa epämukaviakin seurauksia srk:ssa, eikä ole kovin suoittua noissa porukoissa, joten asia on mutkikkaampi kuin tuo ensimmäinen ilmaukseni antaa ymmärtää. Sosiaalinen kiristäminen vaan on julmaa, niin lapsille kuin aikuisillekin.Kivikko kirjoitti:
Moittisin kyllä vanhempia... ...
Juurikin näin. Kauan on mennyt itsellänikin sen ymmärtämiseen ja sisäistämiseen etten ole se paha joka toimii väärin, vaan se jota on kohdeltu pahoin ja väärin.Polyester kirjoitti:
Hyvää harjoitusta JT-aikuisuuteen, jossa vika on aina yksilössä, ei koskaan lahkossa. Valitettavasti.