Sivu 1/2
Ruotsissa JT:t myöntävät karttamisen toisin kuin Suomessa
Lähetetty: 24.02.2015 23:02
Kirjoittaja Johanneksen poika
Suomessa Jehovan todistajien virallinen tiedottaja Veikko Leinonen kiistää karttamisen. Leinonen sanoi viimeksi sunnuntaina 22.02.2015 puhelimessa mm. näin:
"Asiaa vääristellään... eihän meillä mitään sellaista karttamissääntöä ole. Ainoa on tämä raamatullinen ohje siitä, että kartetaan sellaisia henkilöitä, jotka ovat seurakunnasta lähteneet. Mutta se on uskonnollista karttamista, siinä kaikki.
Se on selvää, että ne jotka erotetaan tai eroavat, niin tottahan me kartamme heitä uskonnollisesti. Uskonnollisesti karttaminen tarkoittaa sitä, että hengellinen yhteydenpito on poikki, mutta ei siinä mitkään sukulaisuussuhteet ja semmoset siteet katkea.
Sukulaisuussuhteet ja verisiteet ja perheenjäsenten väliset normaalit luonnolliset siteet eivät katkea silloin, kun joku erotetaan, mutta uskonnolliset, hengelliset siteet katkeavat ja semmonen yhteydenpito katkeaa".

Veikko Leinonen, kuva: YLE
Ruotsissa tilanne on toinen. Ruotsin Jehovan todistajien johtoporras myöntää karttamisen. Tämä käy ilmi Ruotsin radion tekemästä n. 20 minuuttia kestävästä ohjelmasta "Studio Ett - Uteslutning från Jehovas vittnen".
Toimittaja: Saako seurakunnan jäsen olla tekemisissä erotetun kanssa?
Göran: Ei, ei saa.
Toimittaja: Saako äiti olla tekemisissä lapsensa kanssa, jos lapsi on erotettu? Jos äiti on mukana seurakunnassa?
Göran: Ei, sitä emme suosittele.
Toimittaja: Eikö olisi todennäköisempää saada erotetut palaamaan seurakuntaan, jos heihin pidettäisiin yhteyttä?
Göran: Päinvastoin.

Göran Borglin, kuva: Åsa Furuhagen / SR
Lue lisää:
http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w168.html
Re: Ruotsissa JT:t myöntävät karttamisen toisin kuin Suomess
Lähetetty: 24.02.2015 23:56
Kirjoittaja Polyester
Tämähän mielenkiintoiseksi menee. Olen kuvitellut, että tiedotuslinja on ohjeistettu Amerikan päätoimistolta asti, mutta näin ei ehkä olekaan. Tai sitten Göran on ottanut erivapauksia.
Veikon tiedotuslinja on synkassa JW.orgin
usein kysyttyä -osion kanssa, joka on käsittääkseni sama kaikilla kielillä. Tuo "usein kysyttyä" on tahallista asian kiertelyä ja selvästi tarkoitettu antamaan väärä kuva ulkopuolisille, jotka eivät kovin hyvin tunne Jehovan todistajien uskontoa. JT:t itse sen sijaan noudattavat ohjeita, jotka he kuulevat kokouksissa ja lukevat Vartiotornin julkaisuista. Myös tiedottajan lausunnot on suunnattu lähes pelkästään ulkopuolisille, joten tässä suhteessa Veikon tiedotuslinja on ymmärrettävä ja Göranin linja taas ihmeteltävä, vaikkakin siitä tyylipisteet mielellään antaa.
Noinhan se oikeasti pitäisi mennä, että jos karttaminen nähdään raamatullisena ja (jollain kieroutuneella tavalla, mutta kuitenkin) rakkaudellisena, niin toiminta perusteluineen pitäisi kertoa juuri sellaisena kuin se on. Mitä häpeämistä Totuudessa voisi olla?
Karttaminen on sama Suomessa ja Ruotsissa, mutta tiedotuslinja eri. Saa nähdä, yhdenmukaistaako Vartiotorni tiedottamisen ja kumpaan suuntaan. Joutuuko Veikko vai Göran taipumaan päämajan mahtikäskyn edessä?
Re: Ruotsissa JT:t myöntävät karttamisen toisin kuin Suomess
Lähetetty: 25.02.2015 05:39
Kirjoittaja Veli-Hopea
Pinnat ruotsiin. Siellähän osataan ainakin puhua totta. Veikko näyttää jatkavan samaa linjaa ja alkaa tulla sama tarina ulos samassa muodossa kerta kerran jälkeen. No, onhan tämä päässyt tätä lausuntoa treenaamaan jo useaan otteeseen.
Alkaa jo uskomaan valheisiinsa pian itsekin.
Erikoista tämä linjan erilaisuus. Ehkäpä Veikko on saanut henkilökohtaista neuvoa Muricasta, jota muut eivät ole vielä joutuneet kyselemään, eikä mitään sen laajempaa yleistä kirjettä ole globaalisti laadittu koska sekin toisi härdelliä.
Jospa ongelmat hoidellaan valheilla maakohtaisesti , mutta vasta silloin kun niitä ilmenee. Vai onko ruotsin media puhunut karttamisesta samoin kuin suomi?
Re: Ruotsissa JT:t myöntävät karttamisen toisin kuin Suomess
Lähetetty: 25.02.2015 05:49
Kirjoittaja Tony
Ai että. Siinä Ruotsin Leinonen vahvistaa sen, minkä entiset Jehovan todistajat ovat todenneet jo aikaa sitten: Veikko Leinonen valehtelee kylmän laskelmoivasti.
Hämmentävää kyllä, miten tiedotuspolitiikka voi erota näin radikaalisti ihan naapurimaidenkin kesken. Ruotsissako ei muka tiedetä, mitä soopaa täällä karttamissäännöstä veistellään?
Re: Ruotsissa JT:t myöntävät karttamisen toisin kuin Suomess
Lähetetty: 25.02.2015 05:53
Kirjoittaja Tony
Veli-Hopea kirjoitti:Jospa ongelmat hoidellaan valheilla maakohtaisesti , mutta vasta silloin kun niitä ilmenee.
Jos näin on, niin aika surkea strategia tässä nykyisessä globaalissa ympäristössä. Ei toki yllättäisi, jos järjestössä ei vieläkään oltaisi siirrytty tässä asiassa 2000-luvulle.
Australian Leinonenhan tituleerasi karttamissääntöä myytiksi. Asian kieltäminen ei siis ole pelkästään suomalainen ilmiö. Toki sen osoittaa myös Polyesterin esille nostama jw.org-sivuston diibadaaba.
Ehkä Göran on vain missannut järjestön tiedotuspolitiikan aiheesta, ja juttelee siitä siksi epähuomiossa sellaisena kuin se on.
Re: Ruotsissa JT:t myöntävät karttamisen toisin kuin Suomess
Lähetetty: 25.02.2015 06:15
Kirjoittaja Veli-Hopea
Näyttää tosiaan siltä ettei ruotsin tiedotusosasto tiedä hölänpöläystä mitä tässä Soomen poolella puhutaan. Jos tietäisi, ihmettelisin kuinka sitten siellä voitaisiin pokkana vetää ja puhua mainittu linja.
Re: Ruotsissa JT:t myöntävät karttamisen toisin kuin Suomess
Lähetetty: 25.02.2015 06:17
Kirjoittaja Veli-Hopea
Tietenkin pitäisi päästä kysymään Leinoselta miksi Roottissa puhutaan näin, mutta siihen lienee samankaltainen vastaus : .. Vääristely, kärjistyminen,väärinymmärrys tai " en pysty näin lyhyessä ajassa ottamaan kantaa" ( en voi puhua ruotsin puolesta ) yms..
Re: Ruotsissa JT:t myöntävät karttamisen toisin kuin Suomess
Lähetetty: 25.02.2015 07:29
Kirjoittaja rippeli
Jotenkin ihmetyttää se, että miten tyhminä Leinonen oikein pitää erotettuja/eronneita. Kun tällainen henkilö soittaa hänelle ja pyytää materiaalia karttamisesta, niin Leinonen sanoo, ettei karttamismateriaalia ole, koska karttamistakaan ei ole. Tämä siis sanotaan ihmiselle, jota karteltaan. Ihan kuin kartetut keksisivät tämän säännön omasta päästään ja jotenkin saisisat sukulaiset ja ystävät noudattamaan sitten tätä itse keksimäänsä sääntöä.
Re: Ruotsissa JT:t myöntävät karttamisen toisin kuin Suomess
Lähetetty: 25.02.2015 08:24
Kirjoittaja Misled
Vaikka olen täysin eri mieltä karttamisesta, niin täytyy ihailla sitä, että löytyy yksi suoraselkäinen tiedottaja, joka uskaltaa seistä opetusten takana. Arvostan sitä että hän sanoo rehellisesti asiat niin kuin ne on.
Re: Ruotsissa JT:t myöntävät karttamisen toisin kuin Suomess
Lähetetty: 25.02.2015 08:26
Kirjoittaja stigma
On siis toivoa, että 10-15 vuoden päästä karttaminen tunnustetaan myös Suomessa.
Re: Ruotsissa JT:t myöntävät karttamisen toisin kuin Suomess
Lähetetty: 25.02.2015 08:32
Kirjoittaja Tony
stigma kirjoitti:On siis toivoa, että 10-15 vuoden päästä karttaminen tunnustetaan myös Suomessa.
Juuri päinvastoin. Karttamisopista tullaan hyvin suurella todennäköisyydellä valehtelemaan tulevaisuudessa myös Ruotsissa.
Re: Ruotsissa JT:t myöntävät karttamisen toisin kuin Suomess
Lähetetty: 25.02.2015 08:40
Kirjoittaja stigma
Ai. No, yleensä me mennään hurrilan perässä.
Re: Ruotsissa JT:t myöntävät karttamisen toisin kuin Suomess
Lähetetty: 25.02.2015 08:43
Kirjoittaja Tony
stigma kirjoitti:Ai. No, yleensä me mennään hurrilan perässä.
Ei jehovantodistajuudessa.
Re: Ruotsissa JT:t myöntävät karttamisen toisin kuin Suomess
Lähetetty: 25.02.2015 09:05
Kirjoittaja Tony
Misled kirjoitti:Vaikka olen täysin eri mieltä karttamisesta, niin täytyy ihailla sitä, että löytyy yksi suoraselkäinen tiedottaja, joka uskaltaa seistä opetusten takana. Arvostan sitä että hän sanoo rehellisesti asiat niin kuin ne on.
Näin.
Haastattelu oli toki vuodelta 2012. Olisi mielenkiintoista tietää, mitä Göran asiasta veistelisi jos siitä kysyttäisiin uudestaan.
Re: Ruotsissa JT:t myöntävät karttamisen toisin kuin Suomess
Lähetetty: 25.02.2015 09:57
Kirjoittaja stigma
Tony kirjoitti:stigma kirjoitti:Ai. No, yleensä me mennään hurrilan perässä.
Ei jehovantodistajuudessa.
Eli poikkeus vahvistaa säännön tässäkin.