Sivu 1/1
Entinen Jehovan todistaja Helsingin toisessa konventissa
Lähetetty: 27.06.2015 11:45
Kirjoittaja Johanneksen poika
Entinen Jehovan todistaja Helsingin toisessa konventissa - perjantai
Junia päätti monen vuoden jälkeen käydä konventissa. Niinpä perjantaina 26.06.2015 hän suuntasi Helsingin jäähallille. Junia kertoo konventtiin valmistautumisesta näin:
"Aikoinaan yksi parhaista muistoista konventteihin liittyen oli se, että oli syy laittautua nätiksi. Nytkin olen siis kihartanut tukkani ja valinnut kaapistani säädyllisen mekon (ei muuten ollut helppoa). Repussa on korkokengät ja meikit, joilla alan kohta muokata naamaani pirteämpään ilmeeseen. Eväitä en ottanut, vaikkei konventissa ole ruokaa tarjolla. Väliajalla minulle tuskin riittää seuraa, joten ehkä on ihan helpottavaakin poistua lounaalle.
Jännä nähdä mitä päivä tuo tullessaan!"
Lue hauska, aito ja rehellinen raportti perjantain konventtipäivästä täältä:
http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s419.html

Helsingin jäähalli, kuva: Junia
Re: Entinen Jehovan todistaja Helsingin toisessa konventissa
Lähetetty: 27.06.2015 12:31
Kirjoittaja Tony
Siis konventissa ei ole enää näytelmiäkään, vain pelkkä videoesitys joka on nimetty näytelmäksi? Ja rekvisiittana kokonainen yksi puutarhapenkki?
Yhdysvaltalainen Isaac kertoi oikeuskomitean vanhimmille, että Jt-uskonto on nykyään ihan eri kuin mihin hän kasvoi. Ja tottahan se on. Pitkälle (taaksepäin) on päästy siitä, kun näytelmissäkin oli kunnolla menoa ja meininkiä, tarjolla oli monenlaista virvoketta, väliajalla oli lounas ja ilmassa oli edes jonkinlaista oikeaa juhlan tuntua. Nyt konventtiin mennään katsomaan videoita. Videoita voi katsoa herranjumala missä tahansa.
Videoiden puolustukseksi sanottakoon, että ne luultavasti kuitenkin voittavat mielenkiinnossa puheiden kuuntelemisen.
Re: Entinen Jehovan todistaja Helsingin toisessa konventissa
Lähetetty: 27.06.2015 12:54
Kirjoittaja mirjam123
Jopon sivuilla tuosta kuvasta näkee miten väljää on hallissa. Olisi kiva tietää osallistujamäärä, onkohan jollain vertailukohtaa vaikka 90-luvulle (silloin sai ihan etsiskellä istuimia)?
Ehdin olla parissa konventissa joissa oli vielä ruokatarjoilu, sitten siirryttiin pelkkään kahviin, Hämeenlinnassa taisi olla niitä pullia ym. Itseasiassa tunnelmakin oli kohdallaan parina ekana vuotena, siitä se rakkaus sitten kylmeni, puolin ja toisin

Re: Entinen Jehovan todistaja Helsingin toisessa konventissa
Lähetetty: 27.06.2015 15:27
Kirjoittaja nabander
Ahh, Stigu, Murtsi, Hakki ja Sakke, noin muutamia mainitakseni, kiinnittivät huomioni kuvassa.
Kunnioittavasti teidän
Nabander
Re: Entinen Jehovan todistaja Helsingin toisessa konventissa
Lähetetty: 27.06.2015 15:28
Kirjoittaja YksinäinenSusi
"Eli mitä opimme puhesarjasta? Jehova on mustasukkainen, ylpeä ja vihainen Jumala, joka haukkuu niitä joista hän ei pidä, eikä siedä sitä, että joku päättääkin totella jotakin muuta kuin häntä. On tosi kiva Jumala. "
Veikkaisin hanakasti että tämä opetus Jehovasta on saattanut aikoinaan pitää porukan paremmin kasassa. Mutta veikkaisin vielä hanakammin että nykyään tämä opetus Jehovasta ei enää pidä porukkaa kasassa, vaan paremminkin työntää pois luotaan, kuten näkyykin porukan vähentymisenä.
Koska kuka nyt haluaisi olla noin inhottavan, paskiaismaisen Jehovan palveluksessa.
Sitä paitti jos ohjelman tarkoitus on antaa tosiaan tuo opetus Jehovasta, niin veikkaisin kaikkein hanakimmin sen puolesta että järjestö kaivaa maata jalkojensa alta, kunnes on niin syvällä ettei pääse sieltä enää pois ja kuoppaantuu siihen paikkaan.
Parasta tässä on se että tämmöinen jt-uskonto ihan itse kaatuu omaan mahdottomuuteensa, kun ei sillä ole mitään tarjottaavaa enää nykyajan ihmisille. Paljon parempaa on tarjolla muualla.
Re: Entinen Jehovan todistaja Helsingin toisessa konventissa
Lähetetty: 27.06.2015 17:17
Kirjoittaja Kaarmis
Toivottavasti romahdus on edessä. Se voi tapahtua aika nopeastikin. Vertailukohtana vaikkapa sos.dem. puolue. Eduskuntavaaleissa 1907 se sai 87% kansaedustajapaikoista. Nyt tulos oli 17%. Ja heti perään tehdyssä gallupissa kannatus oli pudonnut 14,5% paikkeille.
Re: Entinen Jehovan todistaja Helsingin toisessa konventissa
Lähetetty: 27.06.2015 17:22
Kirjoittaja Veli-Hopea
Parasta tässä on se että tämmöinen jt-uskonto ihan itse kaatuu omaan mahdottomuuteensa,
Niin tekee ja sitä mukaan kun väki tajuaa tämän, lähtöö ne touhusta käpälämäkeen.
Toivottavasti romahdus on edessä.
Minusta tuntuu että se on oikeastaan alkanut jo.
Re: Entinen Jehovan todistaja Helsingin toisessa konventissa
Lähetetty: 27.06.2015 17:33
Kirjoittaja ryhdistäytynyt
Kaarmis kirjoitti: Vertailukohtana vaikkapa sos.dem. puolue. Eduskuntavaaleissa 1907 se sai 87% kansaedustajapaikoista. Nyt tulos oli 17%. Ja heti perään tehdyssä gallupissa kannatus oli pudonnut 14,5% paikkeille.
37,7 % äänistä ja 80 kansanedustajapaikkaa oli vuoden 1907 vaaleissa lähempänä totuutta.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Eduskuntavaalit_1907
Sinänsä vertaaminen meihin demareihin on oikea, koska me demarit olemme ikäihmisten puolue, joka tuntuu kuihtuvan pois. Jehovantodistajilla ilmiö on vieläkin raskaampi ja kuolema harventaa rivejä raskaasti.
Jehovantodistajat ovat yksinkertaistaneet ja uudistuvat teknisesti niin rajusti, että lukemastani päätellen konventit ovat massiivisen puuduttavia istuntoja. Miksei konventit järjestetä siten, että JW.orgin sivuilta voidaan ohjelma katsoa kotoa. Mitä järkeä tosiaan on kokoontua yhteen tuijottamaan JW.orgin tuotantoa, kun saman voisi tehdä mukavasti kotisohvalla?
Re: Entinen Jehovan todistaja Helsingin toisessa konventissa
Lähetetty: 27.06.2015 18:36
Kirjoittaja YksinäinenSusi
ryhdistäytynyt kirjoitti: Miksei konventit järjestetä siten, että JW.orgin sivuilta voidaan ohjelma katsoa kotoa. Mitä järkeä tosiaan on kokoontua yhteen tuijottamaan JW.orgin tuotantoa, kun saman voisi tehdä mukavasti kotisohvalla?
Koska homma ei pysy kasassa niin. Jt:t alkaisivat kotona puuhailla kaikkea muuta kuin katselisivat konventtia läppäreistään.
Jt-organisaation koossa pysyminen ja uskon säilyminen edellyttää yhteen kokoontumista yhteiseen tilaan jossa toistetaan samoja tuttuja asioita, joista on puhuttu vuosikymmenestä toiseen.
Tämä näkyy esim hiipuvista(toimettomista), jotka kotonaan tekevät kaikkea muuta kuin lukevat vartsikkaa. Eikä puhettakaan että haluaisivat lähteä kokouksiin.
Re: Entinen Jehovan todistaja Helsingin toisessa konventissa
Lähetetty: 29.06.2015 00:28
Kirjoittaja Polyester
JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:ryhdistäytynyt kirjoitti: Miksei konventit järjestetä siten, että JW.orgin sivuilta voidaan ohjelma katsoa kotoa. Mitä järkeä tosiaan on kokoontua yhteen tuijottamaan JW.orgin tuotantoa, kun saman voisi tehdä mukavasti kotisohvalla?
Koska homma ei pysy kasassa niin. Jt:t alkaisivat kotona puuhailla kaikkea muuta kuin katselisivat konventtia läppäreistään.
Jos tuohon mennään, ainakin treffisovellus tarvitaan JW.orgiin.
Re: Entinen Jehovan todistaja Helsingin toisessa konventissa
Lähetetty: 29.06.2015 03:59
Kirjoittaja Johanneksen poika
Polyester kirjoitti:Jos tuohon mennään, ainakin treffisovellus tarvitaan JW.orgiin.
Tuollainen sovellus on ollut olemassa jo vuosia:
http://www.jwmatch.com/s/

Re: Entinen Jehovan todistaja Helsingin toisessa konventissa
Lähetetty: 29.06.2015 09:26
Kirjoittaja Flick
Perjantaina oli aamupäivän ohjelmaa kuuntelemassa 3059 ja iltapäivän muistaakseni n. 3200 henkeä. Joten silloin oli hyvin väljää. Eilen sunnuntaina oli huomattavasti enemmän porukkaa, n. 4500 henkeä.
Re: Entinen Jehovan todistaja Helsingin toisessa konventissa
Lähetetty: 29.06.2015 11:55
Kirjoittaja Veli-Hopea
Eilen sunnuntaina oli huomattavasti enemmän porukkaa, n. 4500 henkeä.
Sunnuntai on täälläpäin joillakin ollut sellaisena "tapana", että käydään se päivä näyttäytymässä, että ollaan oltu paikanpäällä. Osa ehkä pienellä huijausmielellä, että mukamas on oltu jokapäivä, mutta tuttuihin on törmätty vasta sunnuntaina.
Enpä osaa arvioida kuinka yleistä tämä on, mutta jos täälläpäin on jonkinverran sellaista,miksei muuallakin.
Ehkä sellainen pakkokäynti,mutta voidaanpa sitten kertoa muille kuinka hieno konventti oli.
Onhan se sellaista pikku huijaamista, sama mitenpäin sen yrittää selittää.
Toki joillakinhan voi olla menoa muut päivät ja pääsevät vain sunnuntaina,mutta näistä ei ole kyse.
Re: Entinen Jehovan todistaja Helsingin toisessa konventissa
Lähetetty: 29.06.2015 13:59
Kirjoittaja Lottopallo
Vaatisi kyllä aikamoista mielenlujuutta, jos kahdenkymmenen vuoden jälkeen pitäisi istua koko päivä jäähallissa. Viimeisin konventtini kesti parisen tuntia. Tulin todella huonovointiseksi ja lähdin hallista kuin hauki rannasta. Sain pikamyrkytyksen hengellisestä ravinnosta.