Sivu 1/2

Houkutellaanko teitä takaisin Järjestöön?

Lähetetty: 09.11.2015 16:32
Kirjoittaja Johanneksen poika
Iines käänsi erittäin ajankohtaisen uutisen englannista suomeksi. Tietoon on tullut tapauksia, joissa Jehovan todistajat yrittävät nyt markkinoida JW Broadcasting -sivuston marraskuun videoa saadakseen ihmiset palaamaan järjestöön. Tässä uutisessa on kyse juuri samasta asiasta, joten se toimii vertaistukena kaikille niille, joille on tullut lähiaikoina esim. sukulaisten taholta pyyntöjä "tulla takaisin järjestöön".

http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w240.html

Kuva
Kuvassa hallintoelimen jäsen Mark Sanderson, kuva: JW survey

Re: Houkutellaanko teitä takaisin Järjestöön?

Lähetetty: 09.11.2015 16:39
Kirjoittaja Vieras
Suo siellä, vetelä täällä.
Houkuteltuna takaisin haluaa puhua. Siitä karttamistuomio, mökötys. Toivottavasti kerkesi laittaa lantin lahjalaatikkoon

Re: Houkutellaanko teitä takaisin Järjestöön?

Lähetetty: 09.11.2015 18:22
Kirjoittaja Vieras
Nyt kun kysyit niin joo, tuli tekstarilla linkki tuohon että kannattaisi katsoa. Kesän konvan jälkeen taas postilaatikkoon oli tiputettu Palaa Jehovan luo kirjanen :?

Re: Houkutellaanko teitä takaisin Järjestöön?

Lähetetty: 09.11.2015 19:15
Kirjoittaja Veli-Hopea
Ei ole kuulunu vielä läheisiltä toimettomilta mitään että tuollaista olisi linkitetty tai että "Palaa orjariveihin, meiltä loppuu fyffet" kirjaa olisi tarjottu.

Ehkä tämä leviää asteittain, eikä täälläpäin ole vielä oikein päästy asian tiimoilta kunnon vauhtiin.

Turhaanpa Jehova ketään lähettää omien toimettomien tuttujen luokse, nämä kun ovat aika hyvin jo ilmoittanut etteivät todellakaan ole menossa takaisin. Todennäköisesti se päivä tulee tietenkin kun ei mitään tuollaista tukea taustalla ole.

Bisnes on edelleenkin vain bisnes.

Re: Houkutellaanko teitä takaisin Järjestöön?

Lähetetty: 09.11.2015 20:24
Kirjoittaja YksinäinenSusi
Veli-Hopea kirjoitti: Bisnes on edelleenkin vain bisnes.
jepsanssaa, tuote menestyy niin kauan kuin sille on markkinarako,

kun markkinat kyllästyy tuotteesta tahi tuote käy vanhanaikaiseksi niin ihmiset vaihtaa uudempaan tuotteeseen joka on nykyaikainen,

jehovantodistajuus on kuin verkostomarkkinointia joka aikansa kukoistaa, mutta sitten kun sen markkinoijat huomaavat ettei asiasta saa mitään oikeaa hyötyä niin voidaan katsella jotain kiinnostavampaa jutskaa tilalle, josta ehkä jotain jäis omiinkin taskuihin,

nykyajan ihmiseen ei oikein pure iskulause "hei ... tule orjaksi yhteisöömme, palkaksi et saa edes ruokaa orjapanoksestasi ... ihan omin kustannuksin palvelet Herraasi tai muuten kuolet aivan pian",


sen sijaan tällainen purisi paremmin nykyajan ihmiseen, "Hei, tule töihin liikkeeseemme - opetamme työhön - palkkaus kilpailukykyinen - tähtäämme aina jokaisen työtekijän vakinaistamiseen, mikäli soveltuu työhön ja motivaatio ja kiinnostus kestää"

Re: Houkutellaanko teitä takaisin Järjestöön?

Lähetetty: 10.11.2015 11:25
Kirjoittaja nabander
Tuossa jonnin aikaa sitten sain nauttia tällaisesta houkuttelukeskustelusta, ihan mukava hetki oli. Mutta tällaista videota tai sitä uutta esitettä ei kyllä mainittu sanallakaan.

Kunnioittavasti teidän
Nabander

Re: Houkutellaanko teitä takaisin Järjestöön?

Lähetetty: 11.11.2015 17:47
Kirjoittaja Nimrod
Ei houkutella. Ei pidetä mitään yhteyttä.

Re: Houkutellaanko teitä takaisin Järjestöön?

Lähetetty: 11.11.2015 19:31
Kirjoittaja YksinäinenSusi
ei muakaan houkutella takas, mut ei oo ihmekään kun oon niin pöllö

Re: Houkutellaanko teitä takaisin Järjestöön?

Lähetetty: 11.11.2015 19:48
Kirjoittaja Veli-Hopea
JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:ei muakaan houkutella takas, mut ei oo ihmekään kun oon niin pöllö

Jaa mitä itte seurailin aktiiviaikana touhua niin just niitä pöllöjähän saatiin mukaan helpommin houkuteltuakin :D

En tarkota loukata ketään että vain vähän yksinkertaisemmat lähti touhuun mukaan mutta siltä se sillon sattu vähän näyttämään. Onneks tää on vaan mun kokemukseen ja henkilökohtaiseen näkemykseen pohjautuva asia.

Mutta tässähän on nyt kyse toimettomista eikä kiinnostuneista, enivei..

Re: Houkutellaanko teitä takaisin Järjestöön?

Lähetetty: 11.11.2015 20:01
Kirjoittaja YksinäinenSusi
jossain mielessä ajateltuna tuo yksinkertaisuus voi olla myös älyllisesti terävilläkin ihmisillä,

mun serkku tuli maailmasta jehovantodistajuuteen mukaan, vaikka oli keskiarvo peruskoulun yläasteella yli yhdeksän, ei mennyt lukioon koska harma oli niin lähellä, eli älyllisesti terävilläkin voi mieli jollain tavoin sulkeutua,

uskoo vaikkapa vedenpaisumukseen ja siihen että ihminen on vasta 6000 vuotta vanha olento noin niin kuin lajina,

menetys on sitä pahempi mitä terävämpi, hyvämuistisempi, älykkäämpi on - jehovantodistajana sellainen ihminen menee kyllä aivan hukkaan

Re: Houkutellaanko teitä takaisin Järjestöön?

Lähetetty: 12.11.2015 15:14
Kirjoittaja apostatesanta
Nimrod kirjoitti:Ei houkutella. Ei pidetä mitään yhteyttä.
Sama juttu, oon vissiin jo liian mätä omena. Eivät uskalla edes tekstailla nykyisin kun hieman jyrähdin yhdelle kulttivanhimmalle, yritti hieroa sopua kahvittelun merkeissä. Kannatti valita tiukka linja 8)

Re: Houkutellaanko teitä takaisin Järjestöön?

Lähetetty: 14.11.2015 03:15
Kirjoittaja Ex-witness
Nyt jotain posititivistakin...kerrankin.
Minusta tämän kuun uusi brodcasting- lähetys päämajasta varsinkin tämän keskustelosion teemaa käsittelevä halintoelimen veljen puhe toimettomille oli asiallinen kokonaisuus. Ohjelmaan oli otettu mukaan muutaman toimettoman video haastattelu rohkaisu tarkoituksessa. Haastateltavat mielestäni olivat aitoja ja vilpittömiä kertoessaan omaa tarinaansa. Jokaisella meistä on oma tarinamme kerrottavana, miksi olemme lähteneet tai miksi meidät on potkittu (erotettu) järjestön yhteydestä. Haastateltavien kaltaisia toimettomia on varmasti paljon maailmanlaajuisesti myös Suomessa. Ohjelma oli siis käsittääkseni suunnattu niille, jotka uskovat edelleen siihen, mitä Vartiotorni seura opettaa. Kysymys mielestäni liittyy uskoon.
Tietenkään kaikki eivät enää usko Vartiotorni seuran opetuksiin, mutta Jumalaan ehkä vielä.
Jäin miettimään katsottuani lähetyksen sitä, että aineiston painoarvo näytti olevan enemmän toimettomien rohkaisemisessa takaisin kentälle. Miksi eronneita tai erotettuja ei mainittu lainkaan? Eivätkö nämä ole enää tervetulleita takaisin vai luokitellaanko mainitsemani eronneet tai erotetut luopioiksi? En usko tätä. Uudessa kirjasessa PALAA JEHOVAN LUO ei mainittu kuitenkaan kumpaakaan edellä mainitsemaani ryhmää.
Tein hieman taustatyötä ja otin asioista selvää. Periaatteessa kirjanen ja broadcasting ohjelma on tarkoittettu myös eronneille ja erotetuille, mikäli he haluavat tosissaan palata takaisin.
Minusta veli Sanderson oli juuri oikea valinta puhumaan tässä vetoavassa ohjelmassa. Pidän hänen lämpöä uhkuvasta puhe ja esiintymistyylistään kovasti. Se ei ole yliampuvaa suun aukomista tai tiukka ilmeistä suoraan jäsennyksestä lukemista, kuten veli Anthony Morris III. No. Mikä minä olen arvostelemaan näitä Kristuksen voideltuja veljiä, joita meidän tulee seurata tässä aikakaudessa jota elämme. Mutta joku pitää äidistä joku isästä ja minuun veli Sandersson iskee kovasti. Mukava ja ystävälinen persoonallisuus.
Kuten totesin, ohjelma on suunnattu niille toimettomille, jotka uskovat edelleen ja miettivät palaamista takaisin. Luonnollisesti ne, jotka ovat tehneet oman valintansa, tämä ohjelman osa ei herättänyt eikä voi herättää positiivisia viboja....päinvastoin. Jokainen tekee luonnollisesti omat valintansa.

Re: Houkutellaanko teitä takaisin Järjestöön?

Lähetetty: 14.11.2015 09:43
Kirjoittaja YksinäinenSusi
varsinainen ongelma onkin siinä että jt-uskovainen ei yritäkään ymmärtää sitä erotettua tai eronnutta,

joten jt-uskovainen näkee positiivisuuden vain järjestön väritettyjen silmälasien kautta,

kun taas erotettu tai eronnut näkee positiivisuuden kokonaisvaltaisesti, sekä jehovantodistajuuden kannalta että omalta uskonnottomalta kannaltaan,

jehovantodistaja ei näe metsää puilta,

jos jäsenmäärä lisääntyy, niin se on merkki Jehovan siunauksesta ja harman läheisyydestä, tai jos jäsenmäärä vähenee niin sekin on merkki jehovan siunauksesta ja harman läheisyydestä,

eli jt-uskovaisen positiivisuus on epärealistista ja puolueellista jehovantodistajuuteen päin kallistuen

Re: Houkutellaanko teitä takaisin Järjestöön?

Lähetetty: 14.11.2015 14:37
Kirjoittaja Vieras
Hullua on myös se ettei betelistä anneta srk tietoa maistraatin kautta eronneista. Meitäkin houkutellaan takaisin vaikka ollaan jo yli vuosi sitten saatu todistukset maistraatista että olemme itse eronneet jehovan todistajista! :lol:

Re: Houkutellaanko teitä takaisin Järjestöön?

Lähetetty: 15.11.2015 14:21
Kirjoittaja Menneisyyden vanki
Houkutellaan toistuvasti. Ei mene ilmeisesti perille ettei kiinnosta.