Sivu 1/1

Mitä tehdä?

Lähetetty: 23.03.2016 13:36
Kirjoittaja Love_is_a_lie
Äidillä on yksi ystävä. Mukava nainen, jolla nyt vain on sattunut olemaan perkeleen huono tuuri elämässä.

Häntä on käytetty hyväksi ja pahoinpidelty. Viimeinen pisara oli kun hänet miltei tapettiin ja talo poltettiin.

Nämä taustatiedoiksi.

Hän ei ole jt, mutta äidin ystävä pitkältä ajalta.

Nyt kun hänen shokkinsa on äärimmillään äiti on aloittamassa tutkistelua.

Haluaisin jotenkin kerto hänelle että siinä porukassa henkinen pahoinpitely jatkuu ja että viimeinenkin pisara imetään "valtakunnan hyväksi".
No, tietenkään en voi sanoa mitään koska sehän tarkoittaisi vaan että oon pahapaha luopio...

Re: Mitä tehdä?

Lähetetty: 23.03.2016 14:58
Kirjoittaja Vieras
Huonotuurinen tarvitsisi ensisijassa seuraa, tukea antavaa, ymmärtävää, joka kuuntelisi
Lahkosta puhuminen ei niin vain auta koska värvääjät juuri siihen ovat varautuneet
Kun ne valokopioista puhumiset on pannassa, niin sitten lehtiuutisia lahkon kielteisyydestä.
Nehän tosiaan pyrkivät puhumaan hänet ensi sijassa siihen tilaan että tekee testamentin jäljelle jääneestä varallisuudestaan yms
Onkos niitä sen tyyppisiä palveluita, että saisi seuraa yksinäiselle, ne jotkut ohimennen nähdyt uutiset taitavat olla juuri päinvastaisia, että kysytään halukkaita seuralaisiksi seuran tarpeessa oleville yksinäisille

Re: Mitä tehdä?

Lähetetty: 23.03.2016 17:39
Kirjoittaja Veli-Hopea
Jos se "pelastaa" tämän huono onnisen eikä muuta keinoa juuri nyt ole, voisko tuollaisen "toivon" esittämisen olevan jopa suotavaa?

En kyllä näe hyvänä vaihtoehtona, mutta jos nyt niin ajattelis että tämä kolhittu kaveri tutkimisesta onnensa löytää niin toistaiseksi näin, hmm... kunnes sekin illuusio joku päivä rysähtää.

Äitilläsihän on kuitenkin asian suhteen ihan hyvät ja vilpitön halu auttaa.

Re: Mitä tehdä?

Lähetetty: 24.03.2016 10:05
Kirjoittaja Tony
Erittäin kinkkinen keissi. Elämän tyrskyissä runnellut yksilöt saattavat toisinaan löytää elämäänsä punaisen langan juuri uskonnosta. Tiukan kontrollin lahko on kuitenkin pahimmillaan vain se kuuluisa karhu, joka tulee vastaan kun ollaan sutta paossa. Sivullisen osa saattaa siksi muistuttaa moraalista dilemmaa trolley problem.

Jos kuitenkin yksinkertaistetaan niin mitään väärää ei ole siinä, että huomauttaa kriittisen tarkastelun tärkeydestä. Perusjuttujen tiputtelu sopivassa kohtaa voisi myös olla yksi ratkaisu. Eli tyyliin: "jos se kuulostaa liian hyvältä ollakseen totta, se ei todennäköisesti ole totta" tai "jos kritiikkiä ei sallita, siihen on olemassa tavallisesti varsin hyvä syy, eikä se yleensä mairittele kritiikin kieltäjää".