Ensimmäinen elokuva "Toivomme sitä mitä emme näe" on kuvottava läpileikkaus siitä, kuinka Vartiotorni-seura omii tragedioiden uhrien kärsimykset omiin hyötytarkoituksiinsa. Elokuvan keskushahmo menettää kaksi läheistään ja kokee terveysongelmia, joihin helpotuksen tarjoaa ainoastaan VT-seuran lupaus siitä, että mikäli antaa koko elämänsä heille, saa kaiken menettämänsä takaisin sitten seuraavassa elämässä. Myös karttamis-oppi kokee kirkkaampaa valoa, sillä se laajennetaan elokuvassa käsittämään myös kastamattomat henkilöt. Keskushahmon veli on nuorena päättänyt jättää menemättä kasteelle, ja sekä päähenkilö että heidän isänsä ovat katkaisseet yhteytensä häneen.
Toisesta elokuvasta "Oi Jehova – – sinuun olen pannut luottamukseni" en pysty vielä muodostamaan mielipidettä, sillä en katsonut sitä kokonaan. Kelailin sen kuitenkin läpi ja totean vain, että on mielestäni melko kyseenalaista näyttää tiettyjä kohtauksia Messukeskuksen useille varsin nuorille silmäpareille, joista jotkut katsovat elokuvaa lastenvaunuista käsin.
Antoisaa elokuvailtaa
Edit: Korjasin ekan kappaleen sisältämään totuudenmukaisempaa tietoa. Tulikin huomattua nyt vähän myöhässä, että videot ovatkin jo jw.org:ssa paikassa, josta en niitä osannut onkia. Suomeksi niitä ei vielä saa, mutta lukuisia muita kieliä näytti olevan. https://www.jw.org/en/publications/jw-c ... n-releases
Re: Aluekonventin 2016 elokuvat
Lähetetty: 27.05.2016 13:52
Kirjoittaja Tony
Karttamispuheen yhteydessä esitettävä video on vuotanut espanjankielisenä nettiin. Alla olevassa videossa on suomenkielinen tekstitys (tehty englanninkielisen tekstin pohjalta).
Re: Aluekonventin 2016 elokuvat
Lähetetty: 27.05.2016 17:15
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
Sanalla sanottuna: Sairasta! Mutta sellaista elämä toisinaan on. Miten toivoisinkaan kartetun löytävän ymmärtävän ihmisen vierelleen kanssakulkijaksi ja kuuntelemaan. Kyllä siitä selviää, tiedän. Ja jos läheiset haluavat vetää rooliiaan, vetäkööt. Mitä se minulle enää kuuluu. Maailma on ihmisiä täynnään, mutta toki sattuuhan moinen karttaminen. Tämänkin tiedän, vaikka en todistaja ole ikunaan ollut. Näet karttaminen ei ole Jehovan todistajien yksinoikeus.
Re: Aluekonventin 2016 elokuvat
Lähetetty: 27.05.2016 17:23
Kirjoittaja Polyester
Ajetaan pois kotoa eikä edes vastata puhelimeen? Aaronin esimerkkiä noudattaen
Täytyy toivoa, että järjestö sahaa jo omaa oksaansa tällaisilla videoilla, sillä kyllä Jehovan todistajillakin sentään tunteet on ja tuo voi joidenkin kohdalla mennä jo liian pitkälle.
Re: Aluekonventin 2016 elokuvat
Lähetetty: 27.05.2016 18:44
Kirjoittaja Tony
Tiedotusosastolla ollaan varmaan pähkinöinä. Jouduttu puhumaan vuosikaupalla pehmoisia karttamissäännöstä kaikissa mahdollisissa medioissa ja järjestöltä tulee kolmen minuutin video, joka kiteyttää karttamissäännön sellaisena kuin se on, niin ettei kenellekään jää mitään epäselväksi.
Veikkohan kommentoi joka tapauksessa jotain tyyliin:
"Ilman muuta saa vastata puhelimeen, tää video on julkisuudessa ymmärretty kyllä väärin."
Re: Aluekonventin 2016 elokuvat
Lähetetty: 27.05.2016 21:13
Kirjoittaja Veli-Hopea
Perhesiteet eivät katkea. Voi veli Veikkonen sentään kun kaikki tuubasi tuodaan julki...
Veikko pääsee pian median eteen haastatteluun
Re: Aluekonventin 2016 elokuvat
Lähetetty: 27.05.2016 22:52
Kirjoittaja Vempula
Veli-Hopea kirjoitti:Perhesiteet eivät katkea. Voi veli Veikkonen sentään kun kaikki tuubasi tuodaan julki...
Tuota karttamiseen liittyvää videopätkää pitää levittää ja näyttää niin monelle ihmiselle kuin mahdollista!
Samalla täytyy tosiaan näyttää Veikko Leinosen harhaanjohtavat ja todellisuuden vastaiset väitteet "perhesiteiden katkeamattomuudesta". Myös JW.orgista löytyvä "vastaus" kysymykseen, karttavatko jehovantodistajat entisiä jäseniään, on syytä nostaa esiin.
Re: Aluekonventin 2016 elokuvat
Lähetetty: 27.05.2016 23:53
Kirjoittaja Nukahtanut
Veikkonen toteaa "saimme uutta valoa" ja hymyilee leveästi
Re: Aluekonventin 2016 elokuvat
Lähetetty: 28.05.2016 08:37
Kirjoittaja Vempula
Päivän Iltalehdessä näkyy olevan juttu tuosta karttamisvideosta. Jutussa on myös linkki videoon. Kerrassaan loistava juttu! Kiitos sille tai niille, jotka ovat asiaa edistäneet.
Tämän jälkeen Veikon ja mahdollisten muidenkin on turha valehdella ja harhauttaa karttamiskysymyksessä.
Re: Aluekonventin 2016 elokuvat
Lähetetty: 28.05.2016 10:19
Kirjoittaja ryhdistäytynyt
Tuon videon perusteella Veikko Leinonen valehtelee tässä niin selkeästi, etti mitään rajaa.
Toimittaja: Mutta siitähän on selviä tietoja, että jos on joutunut erotetuksi Jehovan todistajista niin ei saa pitää yhteyttä läheisiinsä?
[Veikko Leinonen]
– Ei asia ei ole noin ollenkaan. Ilman muuta saa pitää yhteyttä läheisiinsä. Kysymys on siitä, että jos joku eroaa tai erotetaan jehovan todistajista, niin uskonnollinen yhteys katkeaa mutta perhesiteet, perheen jäsenten välinen rakkaus, se säilyy. Tää asia on julkisuudessa esitetty kyllä väärin.
Toimittaja: Kiistättekö te sen, että tämän uskonnollisen yhteisön jäsenyydestä erotetut eivät saisi pitää yhteyttä vanhempiinsa?
Valehtelee suurelle yleisölle ja valehtelee ministereille. Valitettavasti julkisesta valehtelusta ja valehtelusta ministereille ei taida olla muuta seurausta, kun uskottavauuden putoaminen nollan alapuolelle.
Re: Aluekonventin 2016 elokuvat
Lähetetty: 28.05.2016 10:35
Kirjoittaja Vempula
Vartiotornilaisittain tulkittuna Veikko Leinonen ei valehtele, sillä ministereillä tai kellään muullakaan lahkon ulkopuolisella ei "ole oikeutta" tietää totuutta Vartiotornin henkisestä väkivallasta.
Vartiotorni (1/2016) määrittelee valehtelemisen selvin sanoin:
Valehtelu on väärän tiedon antamista jollekulle, jolla on oikeus tietää totuus. Siihen voi sisältyä se, että esittää asian väärässä valossa tai vääristelee sitä toisen harhaanjohtamiseksi, jättää kertomatta olennaisia tietoja toisen pettämiseksi tai liioittelee tosiasioita väärän vaikutelman antamiseksi.
Re: Aluekonventin 2016 elokuvat
Lähetetty: 28.05.2016 10:43
Kirjoittaja ryhdistäytynyt
Vempula kirjoitti:Vartiotornilaisittain tulkittuna Veikko Leinonen ei valehtele, sillä ministereillä tai kellään muullakaan lahkon ulkopuolisella ei "ole oikeutta" tietää totuutta Vartiotornin henkisestä väkivallasta.
Vartiotorni (1/2016) määrittelee valehtelemisen selvin sanoin:
Valehtelu on väärän tiedon antamista jollekulle, jolla on oikeus tietää totuus. Siihen voi sisältyä se, että esittää asian väärässä valossa tai vääristelee sitä toisen harhaanjohtamiseksi, jättää kertomatta olennaisia tietoja toisen pettämiseksi tai liioittelee tosiasioita väärän vaikutelman antamiseksi.
Harvoin, jos koskaan olen lukenut noin hyvin rakennettua (kieroa) määritelmää valehtelusta. Varmasti Vartiotorniseuran vastaukseen on vaikuttanut Islamin käsitys valehtelusta, joka on täysin saman henkinen, eli vääräuskoiselle on aivan luvallista valehdella. WT-seura on kyllä sanakikkailussaan parempi.
Re: Aluekonventin 2016 elokuvat
Lähetetty: 28.05.2016 10:46
Kirjoittaja Kletos
ryhdistäytynyt kirjoitti:Tuon videon perusteella Veikko Leinonen valehtelee tässä niin selkeästi, etti mitään rajaa.
- -
Toimittaja: Mutta siitähän on selviä tietoja, että jos on joutunut erotetuksi Jehovan todistajista niin ei saa pitää yhteyttä läheisiinsä?
- -
[Veikko Leinonen]
– Kyllä. Nimenomaan saa pitää yhteyttä vanhempiinsa.
Toimittaja asetti kysymyksensä todella huonosti. Hänen olisi pitänyt kysyä, saavatko erotetun läheiset pitää yhteyttä erotettuun. Eronnuttahan ei voi kieltää yrittämästä pitää yhteyttä perheeseensä. Eri asia sitten onnistuuko se.
Osa perheistä on valmis hylkäämään irtautuneet, osa ei.
Re: Aluekonventin 2016 elokuvat
Lähetetty: 28.05.2016 11:06
Kirjoittaja Vempula
Kletos kirjoitti:Toimittaja asetti kysymyksensä todella huonosti. Hänen olisi pitänyt kysyä, saavatko erotetun läheiset pitää yhteyttä erotettuun. Eronnuttahan ei voi kieltää yrittämästä pitää yhteyttä perheeseensä. Eri asia sitten onnistuuko se.
Naulan kantaan, Kletos.
Tässä onkin todellinen syy, mikseivät Jehovan todistajat suostu sellaiseen julkiseen keskusteluun, jossa mukana olisi lahkon jättäneitä. Toimittajia Veikko Leinosen kaltainen kokenut sumuttaja huijaa mennen tullen, kun toimittaja ei ymmärrä asettaa kysymyksiään oikein eikä myöskään oivalla Veikon vastausten kieroutta osatakseen tarttua kriittisiin kohtiin Veikon sanomisissa ja sanomatta jättämisissä.
Surullinen esimerkki harhaanjohtamisesta löytyy JW.orgin sivulta, jossa "vastataan" kysymykseen, karttavatko Jehovan todistajat entisiä jäseniään. Tavalliselle tallaajalle tai toimittajalle syntyy virheellinen vaikutelma - ihan kuten lahko haluaakin. Entinen tai nykyinen lahkolainen sitä vastoin huomaa heti, että kieron ja tarkkaan harkitun sanakikkailun avulla koko kysymys kierretään ja jätetään vastaamatta. Se siitä rehellisyydestä!