Johanneksen poika kirjoitti:Maaria käänsi toisenkin aiheeseen liittyvän jutun.

Kuva: Reveal
Viimeisten parin vuoden aikana, Revealin toimittaja Trey Bundy on ollut paljastamassa miten Jehovan todistajat salailevat lasten hyväksikäyttöä seurakunnissaan – itse asiassa, se on virallinen toimintatapa. Uskonnon johtajat tekevät käsittämättömän paljon pitääkseen yksityiskohdat piilossa yleisöltä.
- - -
Al Letson:
Irwin sai asiakirjat Jehovan todistajia vastaan nostetun oikeusjutun yhteydessä. Vaikka hän itse voi katsoa niitä, hän ei voi näyttää niitä kenellekään muulle, ei edes poliisille.
Irwin Zalkin:
Ne pitää kirjaimellisesti pitää lukittujen ovien takana.
Al Letson:
Jehovan todistajien luovuttivat ne sillä ehdolla, että ne pysyvät salassa. Tuomari sopi asian ja määräsi, ettei Irwin saa jakaa niitä kenenkään kanssa. Tässä päästään asian vaarallisuuteen. Katsos, asiakirjat voivat sisältää tuhansien Jehovan todistajien keskuudessa olevien lapsenraiskaajien tiedot, mutta nyt he elävät vapaasti ympäri maatamme. Kuinka tämä uskonnollinen ryhmä on onnistunut pitämään nämä asiakirjat ja salaisuudet lähes 20 vuotta? Sitä Trey lähti selvittämään. Hän jatkaa Irwin Zalkinin toimistossa San Diegossa.
- - -
Trey Bundy:
Paikalliset johtajat tiesivät Gonzalon hyväksikäyttäneen lapsia. He raportoivat sen Jehovan todistajien pääkonttoriin Brooklyniin, mutta ei poliisille. Vuosia myöhemmin monet Gonzalon uhreista kääntyivät Irwin Zalkinin puoleen. Hän oli uutisissa saatuaan toisen uskonnon, katolisen kirkon, vastuuseen lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Vuonna 2007 Irwin oli neuvotellut 200 miljoonan dollarin korvaukset yli sadalle papiston hyväksikäyttämälle uhrille. Hän alkoi saada puheluita ihmisiltä, jotka väittivät tulleensa hyväksikäytetyiksi kaikenlaisissa laitoksissa, kuten yliopistoissa ja partiossa. Noin kymmenkunta tuli entisiltä Jehovan todistajilta. Irwin valmistautui taistelemaan uutta vastustajaa vastaan oikeudessa.
- - -
Trey Bundy:
Koska väärinkäyttöä ei ilmoiteta tapahtumien aikoihin poliisille, useimmat hyväksikäyttäjät eivät koskaan joudu syytteeseen tai vankilaan. Tämä johtuu siitä, että tapahtumat ovat jo vanhentuneet. Jehovan todistajien salamyhkäisyys lasten hyväksikäyttöasioissa on osa heidän uskontoaan. He sanovat Raamatun käskevän heitä pitämään viranomaiset tietämättöminä lasten hyväksikäytöstä.
- - -
Jose Lopez:
Vartiotorniseura tai järjestö, heidän olisi pitänyt ottaa yhteyttä viranomaisiin ja saattaa tämä tyyppi telkien taakse.
Trey Bundy:
Mutta he eivät tehneet niin. Tässä Irwin tapauksen lehdistötilaisuudessa.
Irwin Zalkin:
Vartiotorniseura ja sen asiamiehet, seurakunnan vanhimmat, paikallinen seurakunta, Linda Vista, Jehovan todistajien espanjankielinen seurakunta, tiesivät, että heillä oli vaarallinen lasten hyväksikäyttäjä keskuudessaan.
Trey Bundy:
He eivät ainoastaan jättäneet soittamatta poliisille, he vieläpä korottivat Gonzalon vanhimman asemaan sen jälkeen kun olivat saaneet tietää hyväksikäytöstä.
Irwin Zalkin:
Tuolloin, koko tuona aikana, hän hyväksikäytti tietojemme mukaan ainakin kahdeksaa lasta.
- - -
Lue lisää ja kuuntele radio-ohjelma tai lue sen suomennos...
http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w372.html