Sivu 1/1
Vartiotorni toukokuu 2017: Miten auttaa pakolaisiksi joutuneita ”palvelemaan Jehovaa iloiten”?
Lähetetty: 28.01.2017 15:09
Kirjoittaja Johanneksen poika
Vartiotorni-lehti kertoo ajankohtaisesta ongelmasta. Monet kriisit ja sodat ovat ajaneet miljoonat ihmiset pois kodeistaan ja asuinseuduiltaan. Valtava ihmismassa vyöryy toisiin maihin, joissa on turvallisempaa elää. Miten Jehovan todistajat suhtautuvat pakolaisiin?
Tässä on eräs esimerkki, miten Jehovan todistajat voivat autta uskonveljiään:
Aluksi meidän on ehkä huolehdittava siitä, että veljillämme on ruokaa, vaatteita ja muut välttämättömyydet. Paljon hyvää voidaan saada aikaan pienillä teoilla, esimerkiksi
antamalla veljelle solmio.
Jos on kyseessä ei-JT-pakolainen, hänen auttamisensa rajoittuu paljolti hengellisiin asioihin, hänestä pyritään tekemään Jehovan todistaja.
http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w393.html
Re: Vartiotorni toukokuu 2017: Miten auttaa pakolaisiksi joutuneita ”palvelemaan Jehovaa iloiten”?
Lähetetty: 28.01.2017 15:57
Kirjoittaja Shamaani
"Menetin juuri perheeni, kotini, kulttuurini ja kaiken minkä tunnen mutta minulla on silti asia josta iloita, nimittäin solmio! Kiitos Jehova tästä valtavasta siunauksesta!"
Re: Vartiotorni toukokuu 2017: Miten auttaa pakolaisiksi joutuneita ”palvelemaan Jehovaa iloiten”?
Lähetetty: 28.01.2017 19:41
Kirjoittaja YksinäinenSusi
Siinä sitten solmio kaulassa aatamin puvussa salille kokoukseen.
"En saanut kuin solmion mutta tulinhan kuitenkin kokoukseen", toteaa pakolaisveli iloisesti.
Re: Vartiotorni toukokuu 2017: Miten auttaa pakolaisiksi joutuneita ”palvelemaan Jehovaa iloiten”?
Lähetetty: 28.01.2017 20:15
Kirjoittaja Verilettu
Turhaa touhua todistajilta lähestyä turvapaikanhakijoita, koska suurinta osaa tuskin kiinnostaa todistajien materiaali. Eikä käännytyspäätöksen kuulleessaan voi edes ilmoittaa vaihtaneensa muslimista todistajaksi ja homoksi, viimeaikaista trendia mukaillen, kun todistajiin ei noin vain liitytäkään eikä homoja katsota hyvällä niitäkään.
Joten todistajien kannattaa keskittyä niiden solmioiden jakamiseen, kulut eivät liene ole kummoiset ennustan ma.
Re: Vartiotorni toukokuu 2017: Miten auttaa pakolaisiksi joutuneita ”palvelemaan Jehovaa iloiten”?
Lähetetty: 30.01.2017 16:16
Kirjoittaja Vieraas
Verilettu kirjoitti:Eikä käännytyspäätöksen kuulleessaan voi edes ilmoittaa vaihtaneensa muslimista todistajaksi ja homoksi, viimeaikaista trendia mukaillen,
Oikeastiko esität, että homoseksuaalisuus on jonkinlainen trendi? Vai ymmärsinkö väärin?
Re: Vartiotorni toukokuu 2017: Miten auttaa pakolaisiksi joutuneita ”palvelemaan Jehovaa iloiten”?
Lähetetty: 31.01.2017 02:39
Kirjoittaja ModestMuse
Verilettu kirjoitti:Turhaa touhua todistajilta lähestyä turvapaikanhakijoita, koska suurinta osaa tuskin kiinnostaa
Kuulemma on kiinnostanut aika moniakin..
Tienraivaajatuttu on kertonut että hänellä on todella edistyvä tutkistelu pakolaisen kanssa, on kokouksissa ja konventeissa on oltu ja vapaa-aikaa todistajien kanssa vietetty.
Monet muutkin pakolaiset on kuuulemma osoittanut kiinnostusta, ja ennakkoluulottomasti käyneet kokouksissakin...
Ja kun kysyin miten kärrykentällä on mennyt, kuulemma lähinnä nämä pakolaiset on kiinnostuneina tulemassa juttelemaan...
Kuulemma Jehovan todistajuus mukavaa vaihtelua siihen mitä uskonto on ollut siellä kotimaassa...
Re: Vartiotorni toukokuu 2017: Miten auttaa pakolaisiksi joutuneita ”palvelemaan Jehovaa iloiten”?
Lähetetty: 31.01.2017 09:33
Kirjoittaja Nukahtanut
No toki jos vertaa islamia ja niiden ääriliikkeitä, sekä jt-touhua keskenään, niin ei tarvitse kiinnostusta ihmetellä.
Noihin varmasti panostetaan, koska kantaväestöstä ei pahemmin ulkopuolisia enää mukaan tule.
Re: Vartiotorni toukokuu 2017: Miten auttaa pakolaisiksi joutuneita ”palvelemaan Jehovaa iloiten”?
Lähetetty: 31.01.2017 11:05
Kirjoittaja Verilettu
ModestMuse kirjoitti:Verilettu kirjoitti:Turhaa touhua todistajilta lähestyä turvapaikanhakijoita, koska suurinta osaa tuskin kiinnostaa
Kuulemma on kiinnostanut aika moniakin..
Tienraivaajatuttu on kertonut että
hänellä on todella edistyvä tutkistelu pakolaisen kanssa, on kokouksissa ja konventeissa on oltu ja vapaa-aikaa todistajien kanssa vietetty.
Monet muutkin pakolaiset on
kuuulemma osoittanut kiinnostusta, ja ennakkoluulottomasti käyneet kokouksissakin...
Ja kun kysyin miten kärrykentällä on mennyt,
kuulemma lähinnä nämä pakolaiset on kiinnostuneina tulemassa juttelemaan...
Kuulemma Jehovan todistajuus
mukavaa vaihtelua siihen mitä uskonto on ollut siellä kotimaassa...
Kuulostaapa tutultu. Ettei nyt kyseessä vain ollut ns. konventtikokemus?

Niissä saattaa hengen vaikutuksen alaisena lipsahtaa hienoisen liioittelun puolelle, kuten varmaan tiedät.

No kyllä käy hieman sääliksi, alistavasta uskonnosta toiseen.

Ja vain, koska sen toivotaan edistävän myönteistä turvapaikkapäätöstä (näin ovat hakijat itse lopulta myöntäneet). Tosin, kasteelle asti monikaan velikulta ei "uskalla" mennä.

No "kääntyisivät" edes joksikin muuksi kuin todistajiksi, vaikka luterilaisiksi, ortodokseilla kun on sen verran erikoiset menot että voi muslimia esim. hirvittää näin influessakaudella pussailla ikoneita (been there, done that).

Ortodoksinen naimisiinmeno on kokemus sekin
Joten olin (jälleen) väärässä. Olin siinä käsityksessä, että luotettava osoitus kääntymisestä vaaditaan, jotta sillä voisi olla myönteinen vaikutus turvapaikkapäätökseen. Samoinhan he tosiaan voivat olla amerikkalaisen rahankeräyslahkoon kääntymässä, kunhan viivyttelee kasteelle menossa. Islamista pois lähteminen on vakava paikka, joissain paikoissa yhtäkuin kuolemanrangaistus.

Tosin eroaan katuvalle ja islamiin takaisin kääntyvälle voidaan antaa anteeksi.
Suo siellä, vetelä täällä. Voihan tosin olla, että todistajilla on aineistoa esim. arabiksi ja kurdiksi kirkkoja paremmin, hehän kehuvat kieliensä määrää kovin. Kulttuuriministeriön tilaama kartoitus 21.3.16 kertoo että suurin osa (73 %) turvapaikanhakijoista tarvitsee eriasteista harjoitusta latinalaisella kirjaimistolla lukemisessa ja/tai kirjoittamisessa. Ja ainahan voi käyttää koneväännöksiä.
Ei muuta kuin onnea ja menestystä.
Re: Vartiotorni toukokuu 2017: Miten auttaa pakolaisiksi joutuneita ”palvelemaan Jehovaa iloiten”?
Lähetetty: 01.02.2017 00:19
Kirjoittaja Veli Innokas
Yritän tässä asettua pakolaisen ja maahanmuuttajan asemaan vaikkakin se on vaikeaa tämmöiselle valkoihoiselle länsimaalaiselle. Jos minä joutuisin syystä tai toisesta vieraaseen kulttuuriin missä kukaan ei tervehdi kadulla toisiaan ja kieli on kauheaa mongerrusta eli tänne Suomeen, niin mikä tahansa ystävällinen kontakti kantasuomalaisten kanssa olisi erittäin tervetullutta.
Pakolaiset ja muut maahanmuuttajat osaavat kyllä käyttää hyväkseen todistajien yli-ystävällisyyttä monesti heidän tietämättään. Liian monta tapausta on nähty jossa ulkomaalainen vetää seurakuntalaisia nenästä.Vaikka jt-maailmankuvaan ei kuulu humanitaarinen avustaminen niin kyllä vierasmaalainen on saanut kaikenlaista käytännön apua todistajien taholta esim kielen kanssa ja virastoissa asioimisessa. Kyllähän sitä mielellään hengailee ummikkona ulkomailla tällaisessa porukassa.
Uskonnon vaihtamisen kanssa on sitten niin ja näin. Sinisilmäinen mielestään superkiinnostuneen löytänyt jt tuskastuu kun henkilön sanat ja teot eivät kohtaa. Kasteelle ei ole aikomustakaan mennä.
Jehovan todistajien uskonto on vain yksi muiden joukossa. Muistan tapauksen jossa afrikkalainen mies oli hyväksytty kastamattomaksi julistajaksi ja kaikki olivat innoissaan että nyt saatiin oikea mustaihoinen mukaan. Selvisikin että mies kuului edelleen samaan kirkkoon jossa oli käynyt Ruotsissa asuessaan.
Mutta onhan se mukavaa vaihtelua tämä monikulttuurisuus ja taas on kierrosvalvojan salkku täynnä kokemuksia näistä "aidosti" kiinnostuneista.