Sivu 1/1

Ilta-Sanomille sattui inhimillinen erehdys, joka on nyt korjattu

Lähetetty: 03.11.2017 14:59
Kirjoittaja Johanneksen poika
Kuva
Jukka Ropponen, kuva: Ilta-Sanomat

Moni Jehovan todistaja ja entinen Jehovan todistaja vetivät kahvipöydässä kahvin henkeensä, kun lukivat Ilta-Sanomista, että Jehovan todistajien puheenjohtajan Jukka Ropposen vuositulot vuonna 2016 olisivat olleet 91697 euroa. Sehän on käytännössä mahdotonta, kun Betelin vapaaehtoistyöntekijät saavat kuukausittain vain asunnon, ruuan ja pienen, reilun 200 euron suuruisen taskurahan henkilökohtaisiin menoihin.

Ilta-Sanomat on vastuullinen media, joka korjaa ja oikaisee vanhingossa uutisoidut väärät tiedot. Lue lisää.

Re: Ilta-Sanomille sattui inhimillinen erehdys, joka on nyt korjattu

Lähetetty: 03.11.2017 16:23
Kirjoittaja Weathertop
Tapahtuukohan sellaista kovinkin usein, että jonkun vuositulot uutisoidaan väärin ja jätetään korjaamatta, koska kukaan ei tule puuttuneeksi asiaan? Ehkä näihin kannattaisi aina suhtautua pienellä skeptisyydellä?

Re: Ilta-Sanomille sattui inhimillinen erehdys, joka on nyt korjattu

Lähetetty: 03.11.2017 16:46
Kirjoittaja Tony
No jo se on aikoihin eletty, kun haaratoimisto ei saanut hoidettua tätäkään kuntoon ilman pahoja luopioita.

Toki virheellinen uutisointi käy järjestölle oikein hyvin. Tätäkin olisi voinut esitellä käytännön esimerkkinä siitä, miten epäluotettavaa todistajia koskeva uutisointi on. Nyt meni hyvä esimerkki hukkaan.

Re: Ilta-Sanomille sattui inhimillinen erehdys, joka on nyt korjattu

Lähetetty: 04.11.2017 00:40
Kirjoittaja ModestMuse
Miksi betelissä ylipäänsä on mediaosasto, jonka tehtävänä on kuulemma "antaa totuudenmukainen kuva Jehovan järjestöstä ja heidän toiminnastaan"?
Jos koko maailma, media mukaanlukien on tosiaan itse Saatanan vallassa, ja hän hallitsee sitä kaikkea, miten Todistajilla olisi mitään mahiksia saada "oikeaa tietoa" heistä julkaistavaksi Saatanan mediassa?

Saatanan vallasta huolimatta saa lukea mediassa konventtien aikaan valtavasti positiivisia uutisia kuinka he kokoontuvat rauhallisesti ja puhtaasti, ja pitävät Raamattuun perustuvia puheita, jotka antavat ohjeita rauhalliseen perhe-elämään ja tyydyttävään elämään yms yms... kyllä te tiedätte.

Niin onko se media Saatanan vallassa vai ei?

Re: Ilta-Sanomille sattui inhimillinen erehdys, joka on nyt korjattu

Lähetetty: 04.11.2017 11:27
Kirjoittaja Vieraas
ModestMuse kirjoitti:Saatanan vallasta huolimatta saa lukea mediassa konventtien aikaan valtavasti positiivisia uutisia kuinka he kokoontuvat rauhallisesti ja puhtaasti, ja pitävät Raamattuun perustuvia puheita, jotka antavat ohjeita rauhalliseen perhe-elämään ja tyydyttävään elämään yms yms... kyllä te tiedätte.

Niin onko se media Saatanan vallassa vai ei?
Tätä on tullut mietityksi. Joka tapauksessa kielteisten uutisten takana ovat Saatanan media ja ilkeät luopiot, myönteisten takana pelkästään Jehovan järjestön erinomaisuus.

Vähän samanlainen juttuhan on Jehovan suojelus. Kun todistaja pelastuu onnettomuudelta, tästä on kiittäminen Jehovaa. Kun taas todistaja ei pelastu, “aika ja sattuma kohtaavat kaikkia”.

Re: Ilta-Sanomille sattui inhimillinen erehdys, joka on nyt korjattu

Lähetetty: 04.11.2017 18:06
Kirjoittaja Kaarmis
Olen kyllä kuullut jostakin tapaturmaisesti kuolleesta, että "sillä oli varmaan salainen pahe"...