Sivu 1/1
Leinonen jatkaa kieroa toimintaansa
Lähetetty: 12.03.2018 15:53
Kirjoittaja Johanneksen poika
Seuran tekemässä jutussa puhutaan siviilipalveluksesta ja Jehovan todistajien erivapaudesta. Jehovan todistajien tiedottaja Veikko Leinonen näyttää elävän aivan eri aikakautta omassa kuplassaan kuin muut ihmiset. Hän kuvittelee meidän elävän aikaa ennen vuotta 1996, jolloin Jehovan todistajille ei ollut sallittua suorittaa siviilipalvelusta.
Sitä paitsi hän antaa ymmärtää, että Jehovan todistajien päätoimiston ohjeet eivät ole päteviä. Hän kyseenalaistaa ne, vaikka juuri hallintoelimen päätösten kyseenalaistaminen on ankarasti kiellettyä Jehovan todistajien järjestössä.
Lue lisää
täältä.
Suora linkki ilman kommentointeja Seuran sivuille
täällä.
Re: Leinonen jatkaa kieroa toimintaansa
Lähetetty: 12.03.2018 16:28
Kirjoittaja Polyester
”Jehovan todistajat tekevät ratkaisun asevelvollisuudesta ja siviilipalveluksesta henkilökohtaisesti omantuntonsa mukaisena ratkaisuna. Ei päätoimiston ohjeella.”
Paitsi että Jehovan todistajan omatunto saa toimia vain päätoimiston asettamissa rajoissa. Jäi Veikolta vahingossa kertomatta?. Aiemmin todistajan omatunto on saanut valita vain vankilan, nyt se saa valita myös siviilipalveluksen. Ei tämä sen monimutkaisempaa ole. Voisin kuvitella jopa sellaisen oppimuutoksen, että Jehovan todistajan omantunnon pitää valita siviilipalvelus eikä totaalikieltäytymistä. Perustelukin löytyisi Raamatusta: keisarille se, mikä keisarille kuuluu.
Nilkkapanta sopisi Jehovan todistajille ihan hyvin, jos siviilipalvelus ei maistu. Päihteettömyyden kanssa voisi tosin olla tiukkaa, jos alkoholiakaan ei saa ottaa. Viimeinenkin sallittu kiva kielletty.
Re: Leinonen jatkaa kieroa toimintaansa
Lähetetty: 23.03.2018 11:31
Kirjoittaja Veli-Hopea
”Jehovan todistajat tekevät ratkaisun asevelvollisuudesta ja siviilipalveluksesta henkilökohtaisesti omantuntonsa mukaisena ratkaisuna. Ei päätoimiston ohjeella.”
Kyllä tämä on valitettavasti humpuukia.
Ei ole henkilökohtaisia ratkaisuja.
On vain ratkaisuja joissa tehdään:
A) niinkuin päätoimisto käskee.
B) väärin.
Jää henkilökohtaisille ratkaisuille aika hiuksen hieno rako.
Re: Leinonen jatkaa kieroa toimintaansa
Lähetetty: 23.03.2018 12:18
Kirjoittaja Marjolie
Jospa Leinosen silmät alkaa avautumaan pikkuhiljaa tuosta JT touhusta.
Re: Leinonen jatkaa kieroa toimintaansa
Lähetetty: 23.03.2018 12:24
Kirjoittaja Weathertop
Marjolie kirjoitti:Jospa Leinosen silmät alkaa avautumaan pikkuhiljaa tuosta JT touhusta.
Kyllä hän tietää, missä mennään.
Re: Leinonen jatkaa kieroa toimintaansa
Lähetetty: 24.03.2018 21:00
Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen
Ei ole montaa päivää siitä, kun kysyin siviilipalveluksesta veli vanhimmalta. Se on omantunnon kysymys, minulle sanottiin, eikä siitä (siviilipalveluksen suorittamisesta) aiheudu suorittajalle mitään sanktioita. Vastaus oli rehellinen ja täysin linjassa WTBTS:n kanssa (ks. w96 1/4, olikohan sivu 20 tai jotain).
Re: Leinonen jatkaa kieroa toimintaansa
Lähetetty: 25.03.2018 20:19
Kirjoittaja Kaarmis
JT-nuori joka kysyy tuota vanhimmalta ei välttis saa yhtä rehellistä vastausta...
Re: Leinonen jatkaa kieroa toimintaansa
Lähetetty: 26.03.2018 07:57
Kirjoittaja Weathertop
Kaarmis kirjoitti:JT-nuori joka kysyy tuota vanhimmalta ei välttis saa yhtä rehellistä vastausta...
En myöskään ihmettelisi, jos osalla vanhimmista olisi asiasta väärä käsitys.