Onko Jt:n markkinointi muuttunut?

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

RaM

Onko Jt:n markkinointi muuttunut?

Viesti Kirjoittaja RaM »

Jehovan todistajat myyvät pelastusta - pääsyä iki-ihanaan paratiisiin.
Jos kauppa ei käy hyvin, pitää tuotetta korjata ja markkinointia parantaa.
Kauppa ei ole käynyt enää länsimaisissa yhteiskunnissa.

Luterilaisuudessa on ollut sama ilmiö. Siellä kaupankäyntiä on koitettu parantaa poistamalla huonosti myyviä osia kuten mm. helvetin ikuinen kidutus. Samalla tuote on tehty houkuttelevammaksi sen helppoudella = liberaaliluterilaisuus.

Onko Jehovan todistajat tehneet vastaavia parannuksia saadakseen tuotteensa paremmin kaupaksi?
Pääseekö paratiisiin helpommin eli onko Jumala muuttunut laupeammaksi?
Onko seurakuntalaisena toimimista ja olemista helpotettu?
Avatar
Johanneksen poika
Viestit: 3702
Liittynyt: 29.04.2007 13:49
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Onko Jt:n markkinointi muuttunut?

Viesti Kirjoittaja Johanneksen poika »

RaM kirjoitti:Onko Jehovan todistajat tehneet vastaavia parannuksia saadakseen tuotteensa paremmin kaupaksi?
Kyllä se on melkein päinvastoin. Liian "helpoksi" ei ole tehty; ihan samalla tavalla toimii Vartiotorniseurasysteemi kuin nykyään kauppiaat 3G-kännyköissä. Usein ostaja "pakotetaan" tekemään "kytkykauppa". Jos haluaa puhelimen "halvalla", joutuu sitoutumaan kahdeksi vuodeksi tietyn puhelinoperaattorin asiakkaaksi. Irti tuosta sopimuksesta ei ilmaiseksi pääse.

Vartiotorniseuralla on myös "kytkykauppa" paratiisin suhteen. Jos nyt ostaa "paratiisilipun", joutuu sitoutumaan ajan hämärään saakka Vartiotorniseura-operaattorin asiakkaaksi. Irti ei tuosta "kytkykaupasta" pääse ilmaiseksi. Hinta on kova, ihmissuhteet menevät, jos irtautuu kesken sopimuskauden.

Eikä "verkko" ole aina edes käytettävissä. :mrgreen:
RaM

Re: Onko Jt:n markkinointi muuttunut?

Viesti Kirjoittaja RaM »

Oma käsitykseni: ON muttunut.

Pelastuvien määrästä on alettu antamaan aivan erilaista yleiskuvaa etenkin viimeisimpinä vuosina.

Aikaisemmin käsitys pelastukseen johtavasta kapeasta tiestä ja ahtaasta portista oli hyvin selvä.
Uskovatko Jehovan todistajat, että heillä on ainoa oikea uskonto?
Uskovat. Jos Jehovan todistajat ajattelisivat, että joillakuilla muilla on tosi usko, niin he saarnaisivat sitä. On ainoastaan ”yksi Herra, yksi usko, yksi kaste”, sanoi apostoli Paavali. (Ef. 4:5) Jehovan todistajat eivät usko, että on useampia kuin yksi tie pelastuksen saamiseen tai että ihmiskunnan enemmistö täyttää tosi uskon ankarat vaatimukset. Jeesus osoitti, että ainoastaan pieni vähemmistö on oikeassa. Hän sanoi: ”Se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.” (Matt. 7:13, 14) Seuraus vedenpaisumuksesta todisti, että Nooa ja hänen perheensä olivat ainoat, joilla oli oikea uskonto. Historia osoittaa, että Jeesus ja hänen opetuslapsensa olivat aikanaan ainoat, jotka harjoittivat oikeaa uskontoa. Ja Raamatun tutkiminen todistaa saman Jehovan todistajista nykyään.
---
Monille ihmisille uskonto on tullut ikään kuin perintönä. Toiset taas kulkevat ympärillään olevan enemmistön mukana. Mutta vaikka ihminen tekisi tämän vilpittömästikin, se voi silti saattaa hänet ’leveälle, tuhoon johtavalle tielle’.
Älä suhtaudu tähän kevyesti ajattelemalla, että jos et olekaan aivan oikealla tiellä, Jumala kyllä ymmärtää sinua niin ettei sinun tarvitse tehdä mitään muutoksia.
Vaikka pelastuvia on miljoonia, jopa miljardeja, he ovat aikaisemmin olleet vähemmistö eli harvat kapeasta portista kulkevat.


Nyt suuntaa on selvästi vieritelty armollisempaan suuntaan. Vuoden 90 vt:n lukijakysymyksessä tuo Matteuksen kohta yhdistetään vain 144000 joukkoon. Vuoden 2006 vartiotorni kirjoittaa:
Ketkä saavat ylösnousemuksen maan päälle?
Raamatun mukaan suuri enemmistö kuolleista herätetään maan päälle (Psalmit 37:29; Matteus 6:10).
Mihin tämä markkinoinnin muutos tähtää? Lehden kirjoitus jatkaa:
Lupaus ylösnousemuksesta antaa tosiaan suurenmoisen toivon niille, jotka ovat menettäneet jonkun läheisensä. Miten onnellinen nainilaisen lesken onkaan täytynyt olla, kun Jeesus herätti kuolleista hänen ainokaisen poikansa! (Luukas 7:11–17.) Raamatussa kerrotaan myös, miten eräät vanhemmat reagoivat, kun Jeesus herätti eloon heidän 12-vuotiaan tyttärensä: ”He olivat heti aivan haltioissaan suuresta ihastuksesta.” (Markus 5:21–24, 35–42; Luukas 8:40–42, 49–56.) Kun Jumalan lupaamasta uudesta maailmasta tulee todellisuutta, on suuri ilo toivottaa menettämämme rakkaat tervetulleiksi takaisin.
Mikä saisikaan ihmiset tarttumaan haaviin paremmin kuin oljenkorsi siitä, että heillä olisi kenties vielä mahdollisuus tavata rakas lähimmäisensä - ehkä jopa lapsensa jota teksti painottaa.
Avatar
Johanneksen poika
Viestit: 3702
Liittynyt: 29.04.2007 13:49
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Onko Jt:n markkinointi muuttunut?

Viesti Kirjoittaja Johanneksen poika »

RaM kirjoitti:Mikä saisikaan ihmiset tarttumaan haaviin paremmin kuin oljenkorsi siitä, että heillä olisi kenties vielä mahdollisuus tavata rakas lähimmäisensä - ehkä jopa lapsensa jota teksti painottaa.
Kummallista. :o

Haluavatko he tavata myös sen lapsen, jota ovat kerran jo totaalisesti karttaneet? Missä on logiikka? :mrgreen:
RaM

Re: Onko Jt:n markkinointi muuttunut?

Viesti Kirjoittaja RaM »

Haaviin jo jääneitä ottaa päähän kun huomaavat jonkun päässeen siitä irti. Mutta tämähän onkin jo kokonaan toinen juttu. :P
RaM

Re: Onko Jt:n markkinointi muuttunut?

Viesti Kirjoittaja RaM »

Lisään tähän varhaisempaan Jt-markkinointiin vielä pari lisälainausta osoittamaan, miten tuon kuulun maailman lopun alla ihmisiä koitettiinsaada paremminkin painostuksen/uhan kuin houkuttelun keinoin liittymään pieneen pelastuvien joukkoon jotka kulkivat ahdasta tietä.
Tuolla Galilean vuorella pitämänsä puheen loppupuolella Jeesus mainitsi nimenomaan täsmälliset rajat niille, jotka etsivät elämää, sanoen: ”Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät; mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.” (Matt. 7:13, 14) Älä anna tämän masentaa itseäsi. Jeesus ei sanonut olevan Jumalan tahto, että ainoastaan harvat löytäisivät sen.
Sinähän voit kuulua niihin, jotka löytävät tämän rajoitetun sisäänpääsytien ja elämään johtavan tien, jos olet valmis hyväksymään ehdot, jotka sisältyvät opetuslapseuteen.
Mikä Jumalan tarkoitus sitten on meidän ajallemme? Poistaa kaikista kansoista, myös Neuvostoliitosta, jokainen ihminen ja jokainen järjestö, joka rikkoo hänen lakiaan. Se merkitsee maata nykyään vallitsevan koko pahan asiainjärjestelmän tuhoa. Sen korvaa Jumalan tekemä uusi järjestys, jonka asukkaita ovat ihmiset, jotka kunnioittavat Jumalan lakeja. Juuri sellaiset ihmiset jäävät eloon tämän järjestelmän lopussa ja jatkavat elämäänsä maan päällä. Jumalan sana julistaa: ”Herra [Jehova, Um] varjelee kaikkia, jotka häntä rakastavat, mutta kaikki jumalattomat hän hukuttaa.” – Ps. 145:20.

Neuvostoliitossa samoin kuin muuallakin maailmassa on nykyään ihmisiä, jotka rakastavat Jehovaa. He tottelevat hänen lakejaan ja harjoittavat tosi kristillisyyttä. Onko heitä paljon Neuvostoliitossa? Pitäisikö meidän olettaa, että heitä on paljon? Ei, sillä Jumalan sana osoittaa, että sellaiset ihmiset ovat vähemmistönä: ”Se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät; mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.” – Matt. 7:13, 14.
Bergerac
Viestit: 2306
Liittynyt: 28.04.2007 08:15
Paikkakunta: Jersey

Re: Onko Jt:n markkinointi muuttunut?

Viesti Kirjoittaja Bergerac »

Johanneksen poika kirjoitti:Eikä "verkko" ole aina edes käytettävissä. :mrgreen:
Heh, no eipä tietenkään kun Bsc ja Msc sun muut ovat Seuran tarkassa hanskassa.
Voi olla myös että kapasiteettia priorisoitaneen jossain määrin "kuka,mitä,missä,miten,kenen kanssa,sekin sitä,eräs veli kertoi,kuulemma,kuulemma,luopio,luopio" -liikenteelle. Ihmekkään että verkko pätkii. :lol:
Ulkomaalaiset jotka rikastuttavat Suomen kulttuuria vastoin Suomen Lakeja, pitää palauttaa kotimaahan. Jos palauttamisen jälkeen uhkaa kuolema niin ei ole meidän ongelma.
Oma maa mansikka, muu maa must(a)ikka. Suomi Suomena.
Torninvartija
Viestit: 465
Liittynyt: 28.04.2007 15:36
Paikkakunta: Helsinki

Re: Onko Jt:n markkinointi muuttunut?

Viesti Kirjoittaja Torninvartija »

RaM kirjoitti:Oma käsitykseni: ON muttunut.

Pelastuvien määrästä on alettu antamaan aivan erilaista yleiskuvaa etenkin viimeisimpinä vuosina.
Vastaus kysymykseen siitä ketkä pelastuvat on ollut hieman hakusessa jo Russelin ajoista lähtien. Joskus Rutherfordin aikoina oltiin varmaankin aika tiukkoja siitä, että vain vartiotorniseuralaiset pelastuvat. Myöhempinä aikoina on ollut vallalla kaksoisajattelu: vain Jehovan todistajat pelastuvat, mutta toisaalta Jumala on tuomari, emmekä tiedä keitä kaikkia hän tulee pelastamaan suuressa armossaan. Näin ihmisiä voidaan manipuloida eri elämäntilanteissa: kun on kyse siitä pitääkö ihmisen olla Jehovan todistaja voidakseen pelastua, vakuutetaan, että se on välttämätöntä koska muuten ei ole pelastusta. Kun taas esitetään huolenaihe siitä, että 99,9 prosenttia ihmiskunnasta kuolee Harmagedonin verilöylyssä, voidaan vakuuttaa, että Jumala on armollinen ja pelastaa kaikki jotka sen ansaitsevat. Mutta lapsia ei kai sentään voida pelastaa, koska jos vääräuskoiset vanhemmat tapettaisiin olisi paratiisin alkumetreillä kauhea lapsiongelma: valtavasti traumatisoituneita, vanhempansa menettäneitä orpoja, jotka olisivat Jehovan todistajien taakkana juuri kun he haluaisivat vain nauttia paratiisin autuudesta. Niinpä: pikkulapsilta nirri pois Harmagedonissa. Auschwitch oli kevyttä tavaraa Jehovan todistajien lopullisen ratkaisun rinnalla.

Tässä puheessa päätoimistoveli Ciro Aulicino kertoo millaisia ruumiskasoja Harmagenissa syntyy ja selittää muutenkin kaikenlaista sekavaa. Kuvamateriaali ei ole lapsille sopivaa. Puhe on Lontoon murretta.

http://www.youtube.com/watch?v=fwA9KX5WJTM
"You take the blue pill and the story ends. You wake in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill and you stay in Wonderland and I show you how deep the rabbit-hole goes."
Nuorin
Viestit: 215
Liittynyt: 04.09.2008 14:56

Re: Onko Jt:n markkinointi muuttunut?

Viesti Kirjoittaja Nuorin »

RaM kirjoitti:Oma käsitykseni: ON muttunut.

Pelastuvien määrästä on alettu antamaan aivan erilaista yleiskuvaa etenkin viimeisimpinä vuosina.
Olen yrittänyt selvittää tämän virheellisen käsityksesi täällä:
http://veljesseura.org/foorumi/viewtopi ... 051#p26051

Ja tosiaan, jos ylösnousemuksen saavien määrää on johonkin muutettu, sitä on mahdollisesti hieman vähennetty viime vuosikymmeninä. Vertaa esimerkiksi em. postauksessa oleviin lainauksiin vuodelta 1975. Lue myös Nykyinen elämämme – siinäkö kaikki? luku 20.
RaM

Re: Onko Jt:n markkinointi muuttunut?

Viesti Kirjoittaja RaM »

Sovitaanko että ei levitetä enää ylösnousemuskeskustelua tähänkin eri asiaa koskevaan avaukseen. Käydään tuo debatti loppuun siellä missä olet siihen nyt viimeksi taas kommentoinut.

Lahkon markkinointihan on kokenut monenlaisia muutoksia joilla koitetaan ostaa jäseniä pakenevien tilalle. Yksi käsittelemätön esimerkki on verioppi. Toinen vaikka asevelvollisuus.
Nuorin
Viestit: 215
Liittynyt: 04.09.2008 14:56

Re: Onko Jt:n markkinointi muuttunut?

Viesti Kirjoittaja Nuorin »

RaM kirjoitti:Sovitaanko että ei levitetä enää ylösnousemuskeskustelua tähänkin eri asiaa koskevaan avaukseen. Käydään tuo debatti loppuun siellä missä olet siihen nyt viimeksi taas kommentoinut.
:mrgreen: Sinähän sen tänne levitit. Ja sinun itsesi mukaan "markkinoinnin muutos" koskee ylösnousemusta. Noooh. :D
RaM kirjoitti: Pelastuvien määrästä on alettu antamaan aivan erilaista yleiskuvaa etenkin viimeisimpinä vuosina.

Vuoden 2006 vartiotorni kirjoittaa:
Ketkä saavat ylösnousemuksen maan päälle?
Raamatun mukaan suuri enemmistö kuolleista herätetään maan päälle (Psalmit 37:29; Matteus 6:10).
Mihin tämä markkinoinnin muutos tähtää?
Vastaa Viestiin