Järjestön taistelu maailmallisesta rahasta

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Järjestön taistelu maailmallisesta rahasta

Re: Järjestön taistelu maailmallisesta rahasta

Kirjoittaja Veli-Hopea » 07.12.2013 03:30

Vieraas kirjoitti:
Veli-Hopea kirjoitti:Ja JOS seuralla oli varaa rakentaa sinne uuteen kompleksiin joku vaatimattoman TÄYSIN TUHRHA palvontaan liittymätön tekojärvi,niin on kyllä varaa ja täytyy pärjätä ilman avustuksiakin.
Vartiotorni-seura ei rakenna uuden päätoimistonsa yhteyteen tekojärveä, se oli olemassa jo tonttia ostettaessa.

Omasta mielestäni on tärkeää kiinnittää huomiota Vartiotorni-seuran tekemiin vääryyksiin, mutta väärään tietoon perustuvat syytökset pelkästään tukevat Vartiotorni-seuran väitteitä "luopiovalheista". Heikolla taustatyöllä kehitellyt syytökset vievät myös huomiota VT-seuran tekemistä todellisista vääryyksistä.

Kiitos oikaisusta.

Re: Järjestön taistelu maailmallisesta rahasta

Kirjoittaja Vieraas » 07.12.2013 03:06

Veli-Hopea kirjoitti:Ja JOS seuralla oli varaa rakentaa sinne uuteen kompleksiin joku vaatimattoman TÄYSIN TUHRHA palvontaan liittymätön tekojärvi,niin on kyllä varaa ja täytyy pärjätä ilman avustuksiakin.
Vartiotorni-seura ei rakenna uuden päätoimistonsa yhteyteen tekojärveä, se oli olemassa jo tonttia ostettaessa.

Omasta mielestäni on tärkeää kiinnittää huomiota Vartiotorni-seuran tekemiin vääryyksiin, mutta väärään tietoon perustuvat syytökset pelkästään tukevat Vartiotorni-seuran väitteitä "luopiovalheista". Heikolla taustatyöllä kehitellyt syytökset vievät myös huomiota VT-seuran tekemistä todellisista vääryyksistä.

Re: Järjestön taistelu maailmallisesta rahasta

Kirjoittaja ajoulupukisti » 06.12.2013 16:43

Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Mahtaako tästä olla apua: http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_ver ... ja_(28508)
Joutuuko ne maksamaan tuloveroja lahjoituksista? Tulohan taitaa olla tuotteesta tai suoritteesta saatu rahallinen korvaus (tai omaisuutta, jolle annetaan rahallinen arvo verotusta varten). Lehtiäkään ei enää myydä ovilla, vaan ovenavaaja maksaa jos haluaa ja mitä parhaakseen katsoo.

Re: Järjestön taistelu maailmallisesta rahasta

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 06.12.2013 16:28

Re: Järjestön taistelu maailmallisesta rahasta

Kirjoittaja Vieraas » 06.12.2013 14:43

ajoulupukisti kirjoitti:Olisi mielenkiintoista saada tietoa siitä, kuka hallinnoi heidän sijoituksiaan ja millaisista summista on kyse.
Kuva
ajoulupukisti kirjoitti:Mistä veroista muuten uskonnolliset yhteisöt on vapautettu? Jos esim. arvonlisäverot saa anteeksi, niin elintarvikkeetkin on suoraan ilman mitään alennuksia 12% halvempia, kuin taviksen listahinta.
Vartiotorni-seuran päätoimisto on USA:sa ja sen taloutta johdetaan sieltä käsin. Wikipedia:
If an organization is to qualify for tax exempt status, the organization's (a) charter — if a not-for-profit corporation — or (b) trust instrument — if a trust — or (c) articles of association — if an association — must specify that no part of its assets shall benefit any of persons who are members, directors, officers or agents (its principals). As well the organization must have a legal, charitable purpose, i.e. the organization must be created to support educational, religious, or charitable activities. These elements do not mean that the organization cannot pay employees or contractors for work or services they render to the organization. This limitation means that as long as the organization operates within its exempt purposes and it maintains an endowment or uses any excess revenue to further develop its activities it will not be taxed by the Internal Revenue Service.

Such a surplus — that is, whatever part of its income is left after its operating expenses are paid — which might be considered similar to "profit" — must be spent on the charitable or public purpose(s) for which it was organized, not paid as a dividend or benefit to anyone associated with running or organizing it.

Not only must the organization meet the requirements the state where it is organized sets for non-profits, but it must also meet complex IRS regulations. These regulations are used not only to determine if the organization is exempt from tax under the organization's activities as a non-profit organization. If the organization purpose is one of those described in §501(c)(3) of the Internal Revenue Code, it may apply for a ruling that donations to it are tax deductible to the persons or business entities who make them. The organization itself will be exempt from taxation as long as it does not engage in unrelated business activities

Re: Järjestön taistelu maailmallisesta rahasta

Kirjoittaja artoodetoo » 06.12.2013 13:37

Hehe, kaverit tilasivat pizzat Tampereella Pirkkahallille. Oli porukka katsonut kummaksuen :D

Re: Järjestön taistelu maailmallisesta rahasta

Kirjoittaja Bergerac » 06.12.2013 12:56

ajoulupukisti kirjoitti:Olisi myös mielenkiinoista saada tietää, miten konventin kulut lasketaan?
Sivumainintana sen verran että ruokailujen/muun tarjonnan loputtua siirryttäessä ruhtinaalliseen vesitarjontaan Seura on takonut tuolloin melkomoista business-voittoa verrattuna aiempaan.

Perustelen asian seuraavasti:
- Ruokailun päätyttyä edelleen (perustan väitteeni kokemukseen) vilpittömät Jehovan Todistajat saattoivat varata "vanhasta muistista" lahjalaatikkoon sen suositus-ruokailu maksun + tämän päälle muut lahjoitukset/kirjallisuus etc. Ja Seuralta edelleen kaikki entiset ruokailukustannukset perunoista+kastikkeesta+porkkanaraasteesta pois.
-> lisärasitteena vilpittömille Todistajille kantaa eväät mukanaan ; Seura ei suosittele (eikä halleissa hyväksy/ota vuokraan mukaan ravintolapalveluita) poistumista ruokailemaan "muualle".
Puhumattakaan siitä, että voisi tilata pizza-taksin hallin eteen :lol: (tai en tiedä onko suomessa näin käynyt)

En pidä mahdottomana sitäkään, että tänäkin päivänä "takaraivosta" laitetaan lahjoituksien sisällä edelleen vanha "ruokailumaksu" kaiken muun lahjoittamisen lisäksi. Sehän nyt on päivään selvä että Seura korostaa konventtien kustannuksia ja omantunnonmukaan lahjoittamista.

Re: Järjestön taistelu maailmallisesta rahasta

Kirjoittaja Kaarmis » 06.12.2013 11:13

Käsittääkseni ne joutuu maksamaan ruoastaan alvin, eikä saa sitä vähennyksiin. Se onkin ainoa vero mitä Betel maksaa.

Re: Järjestön taistelu maailmallisesta rahasta

Kirjoittaja ajoulupukisti » 06.12.2013 08:59

Olisi mielenkiintoista saada tietoa siitä, kuka hallinnoi heidän sijoituksiaan ja millaisista summista on kyse.

Suomen betel taisi ostaa kaikkea isoissa erissä. Nyt en ole varma, mutta oliko siellä polttoainesäiliö ja pumppu pihalla? Mistä veroista muuten uskonnolliset yhteisöt on vapautettu? Jos esim. arvonlisäverot saa anteeksi, niin elintarvikkeetkin on suoraan ilman mitään alennuksia 12% halvempia, kuin taviksen listahinta.

Mitä pienempi kulurakenne, sitä enemmän lahjoitusten ylijäämää jää päätoimistoon lähetettäväksi. Jos kulurakenne ja sisään virtaavat rahat saadaan piiloon, julistelijan on helpompi tuntea syyllisyyttä, kun lavalta lausutaan kerjuulaulu. Olisi myös mielenkiinoista saada tietää, miten konventin kulut lasketaan? Konventeissahan on aina joku joka käy lavalla kertomassa yleisölle mikä taloudellinen tilanne on... paljonko on olllut menoja ja paljonko on tullut lahjoituksia.

Re: Järjestön taistelu maailmallisesta rahasta

Kirjoittaja Bergerac » 01.12.2013 11:22

Viljo kirjoitti: Ja mitä tulee esim. suomalaisen todistajan konventtimatkaan ja siihen käytettyihin henkilökohtaisiin resursseihin, niin täytyy muistaa että Jehovan hallintoeläimet eivät käy ansiotyössä niin kuin rivimuurahaiset.
Heps, poikkeudet vahvistavat sääntöjä.

Olen antanut itselleni ymmärtää, että esim Suomen Betelistä löytyy tasan varmaan esimerkkiä jonka mukaan pitkäaikaisen Betel-uran ohella voi myös harjoittaa omaa yritysliiketoiminta-businesta !!

Tosin painokoneen ääressä 08-17 rivibeteliläiseltä ei välttämättä onnistu oma yritysliiketoiminta tuottavassa mielessä kun Betelin työpäivän jälkeen iltajutut+viikonloppujutut.

Mutta voi olla niinkin että kenties eliittillä saattaa olla jotain erilaisia etuisuuksia/vapauksia/toiminteita verrattuna rivi-beteliläiseen ? (ja betelistä poistuneet ovat muuten kovassa huudossa todistajien keskuudessa. Ei ole mitenkään erikoista se, että Betelistä "tarve-alueelle" tuleva veli nostetaan suoraan veli viisas vanhimmaksi. Tai mikäli näin ei käy, niin betelistä tulleet ovat jokatapauksessa arvoasteikossa arvostettuja)

Tosin olet oikeassa siinä että Beteliläiset/hallintoelin tms eivät käsittääkseni ole Betel-uran aikana samaan aikaan duunareina tienaamassa rahaa saatanan vallassa olevien maailmallisten yritystoiminnassa esim 08-17 tehtaassa. Ei onnistu kun pitää samaan aikaan olla kuvainnolisessa muurahaispesässä duunissa.

Re: Järjestön taistelu maailmallisesta rahasta

Kirjoittaja Viljo » 01.12.2013 08:35

Veli-Hopea kirjoitti:Tjaa-a. Nyt kävi niin että joko kroisos oli huono sanavalinta, tai sitten joku otti sen turhan kirjaimellisesti.
Mun mielestä kroisos oli aika huono sanavalinta. Se on vähän sama kuin kuvailisin omaa sijoitustaitoani ja -varallisuuttani sanalla buffett. Eivät vaan täsmää.

Ja mitä tulee esim. suomalaisen todistajan konventtimatkaan ja siihen käytettyihin henkilökohtaisiin resursseihin, niin täytyy muistaa että Jehovan hallintoeläimet eivät käy ansiotyössä niin kuin rivimuurahaiset. Uskon erään suomalaisen rahastoyhtiön johtajan elävän huomattavasti leveämmin kuin Jehovan hallintoeläimet.

Re: Järjestön taistelu maailmallisesta rahasta

Kirjoittaja Bergerac » 01.12.2013 08:14

Vieraas kirjoitti: Kun nyt puhutaan hallintoelimen fantasioidusta omaisuudesta ja/tai luksuselämästä mielipiteen eikä faktojen tasolla, niin jätän keskustelun tähän.
Asiaa olisi huomattavasti helpompi käsitellä mikäli Seura (Fin, USA norsunluutorni jne) olisivat avoimempia ja avaisivat taloudelliset asiat ja muutoinkin olisivat avoimempia.

Re: Järjestön taistelu maailmallisesta rahasta

Kirjoittaja Veli-Hopea » 01.12.2013 00:17

Vieraas kirjoitti:
Veli-Hopea kirjoitti:Voi hyvinkin olla irti faktoista. Jostakin kumman syystä se on kuitenkin edelleen mielipiteeni.. ainakin toistaiseksi..
Kroisos (muinaiskreikaksi Κροῖσος) oli Lyydian kuningas noin vuodesta 560 eaa. vuoteen 547 eaa. Kroisos oli tunnettu valtavista rikkauksistaan. (Wikipedia)
Kun nyt puhutaan hallintoelimen fantasioidusta omaisuudesta ja/tai luksuselämästä mielipiteen eikä faktojen tasolla, niin jätän keskustelun tähän.

Tjaa-a. Nyt kävi niin että joko kroisos oli huono sanavalinta, tai sitten joku otti sen turhan kirjaimellisesti. Meillä on selvästikin näkemysero hallintoelimen nöyrästä elämäntyylistä.
Mielestäni fantasioitu ja kerätty omaisuus ei kuulu tähän, enkä mielestäni ole yrittänyt henkilökohtaisista omaisuuksista mitään sanoakaan.
Jos olen, anteeksi siitä.

Minä kun koen olevani tuossa "fantasiassani" arjen asioissa ja materialistisissa välineissä huomattavasti köyhempi kuin yksikään hallintoelimen jäsen.

Jos sinä Vieraas et halua spekuloida asioilla, se on sitten niin. Minä tykkään siitä. Minä jopa tälläkin hetkellä spekuloin mielessäni, minkähän kokoisissa asunnoissa elämäänsä elelevät ja mikähän mahtaisi olla välittäjän hinta-arvio kyseisestä loossista , minkä tasoiset huonekalut JA kuinka moni meistä asuu kenties yhtä "vaatimattomissa" oloissa. Lisäksi kuka ja ketkä nuo asunnot kustantaa..
Me muut kun yleensä joudutaan lyhentämään /maksamaan kuukaudessa asumisesta aika merkittävä summa.

Minä haluaisin myös faktoja ja ihan kaikesta.. Kuka heidän elämänsä maksaa ja millä tasolla mennään? Mistä saadaan faktat?

Re: Järjestön taistelu maailmallisesta rahasta

Kirjoittaja Vieraas » 30.11.2013 23:09

Veli-Hopea kirjoitti:Voi hyvinkin olla irti faktoista. Jostakin kumman syystä se on kuitenkin edelleen mielipiteeni.. ainakin toistaiseksi..
Kroisos (muinaiskreikaksi Κροῖσος) oli Lyydian kuningas noin vuodesta 560 eaa. vuoteen 547 eaa. Kroisos oli tunnettu valtavista rikkauksistaan. (Wikipedia)
Kun nyt puhutaan hallintoelimen fantasioidusta omaisuudesta ja/tai luksuselämästä mielipiteen eikä faktojen tasolla, niin jätän keskustelun tähän.

Ylös