Sääntöjen muuttamisesta

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Sääntöjen muuttamisesta

Re: Sääntöjen muuttamisesta

Kirjoittaja Henekka83 » 29.07.2014 20:33

Veli-Hopea kirjoitti:Eikö se ollut jonssain oikeudenkäynti pöytäkirjassakin todettu että homma toimii ylhääntä alas, ei alhaalta ylös?
Paska valuu ylhäältä alas :lol: :lol:

Re: Sääntöjen muuttamisesta

Kirjoittaja Polyester » 28.07.2014 22:22

Veli-Hopea kirjoitti:Eikö se ollut jonssain oikeudenkäynti pöytäkirjassakin todettu että homma toimii ylhääntä alas, ei alhaalta ylös?
Vartiotorni osaa tarvittaessa vedota siihen, että järjestö on hierarkkinen organisaatio, jos esimerkiksi paikallinen niskuroiva vanhimmisto halutaan heittää yli laidan. Myös kiinteistöjen hallinta ja omistus liittyy tähän asiaan.

http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_u91.html

Eihän mikään periaatteessa estäisi hierarkkista organisaatiota kuuntelemasta alhaalta päin tulevia maan matosten ääniä, mutta Vartiotornilla ei vain ole ollut tapana siten tehdä.

Re: Sääntöjen muuttamisesta

Kirjoittaja Veli-Hopea » 28.07.2014 11:07

Eikö se ollut jonssain oikeudenkäynti pöytäkirjassakin todettu että homma toimii ylhääntä alas, ei alhaalta ylös?

Re: Sääntöjen muuttamisesta

Kirjoittaja Observer » 28.07.2014 11:04

No just joo, onpa jt-mies puhunut pehmoisia, tainnut helle sekoittaa pään. Vaikutusmahdollisuuksia on yhtä paljon kuin Pohjois-Koreassa.

Re: Sääntöjen muuttamisesta

Kirjoittaja Polyester » 28.07.2014 03:08

rippeli kirjoitti:Muistutin, että luterilaisten vauvakaste ei ole ollenkaan sama asia, kuin jt-lapsikaste. Jos joku luterilainen päättää aikuisena vaihtaa uskontonsa vaikka jt:ksi, niin se on yleensä ihan ok. aikuinen päättää itse asioistaan. Mutta jos lapsena kastettu jt päättää jättää lahkon ja kääntyä vaikkapa luterilaiseksi, niin seurauksena on karttaminen. Pahimmassa tapauksessa koko suku ja kaikki ystävät alkavat karttaa. Sanoin, että koska jt:t vasttustavat lapsikastetta puheissaan, niin uskonnossa pitäisi olla sääntö, joka kieltää alaikäisten kasteen.
Jt-mies, jonka kanssa keskustelin, sanoi, että minulla on hyviä ajatuksia. Minun kannattaisi siksi tulla mukaan "totuuteen" ja muuttaa asioita sisältä päin. Voisin jotenkin saada aikaiseksi muutoksen jt-säännöissä, jos vain kääntyisin uskoon ja esittäisin mielipiteitäni sitten seurakunnan sisällä.
Melko härski valhe, ellei linja sitten ole todella muuttunut. On kyllä aikoihin eletty, jos ruohonjuuritasolta tai edes paikallisesta vanhimmistosta voisi mitenkään vaikuttaa Vartiotorni-korporaation hallituksen päätöksiin. En minäkään ole tuollaisesta kuullut eikä ilmeisesti muutkaan. Ennemminkin veikkaisin päinvastaisesti että linja on tiukentunut, ainakin kun katsoo hallintoelimen vallanhimoa ja tarvetta oman asemansa korostamiseen.

Karttamista sinänsä kärrynvartija ei ilmeisesti kiistänyt, jos ei vahvistanutkaan. Lieneekö ohjeistettu, että parempi suunnata keskustelu muualle koko aiheesta.

Re: Sääntöjen muuttamisesta

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 27.07.2014 21:15

jak kirjoitti:Toi erottamisprosessi on hieman outo itselle. Siis voidaanko erottaa ilman syyn kertomista? Kai sentään komitea kuulusteli?
Totta ihmeessä. Syyksi riittänee tokaisu: "Kyllähän sinä tiedät", muistelen lukeneeni. Minun kohdallani tuo kyllä riitti, mutta sepä kuuluukin eri sketsiin se.

Re: Sääntöjen muuttamisesta

Kirjoittaja jak » 27.07.2014 21:06

Filippos kirjoitti:Mitähän vastaisi, jos tuohon sanoisi, että olin sisällä, yritin muuttaa törkeimpiä vääryyksi, erotettiin kertomatta syytä.
Toi erottamisprosessi on hieman outo itselle. Siis voidaanko erottaa ilman syyn kertomista? Kai sentään komitea kuulusteli?

Re: Sääntöjen muuttamisesta

Kirjoittaja Markku Meilo » 27.07.2014 17:57

rippeli kirjoitti:Jt-mies, jonka kanssa keskustelin, sanoi, että minulla on hyviä ajatuksia. Minun kannattaisi siksi tulla mukaan "totuuteen" ja muuttaa asioita sisältä päin.
Tuossa vaiheessa olisi ollut soveliasta kysyä josko ylen tuttu "älä mene Jehovan edelle" -hokema on vanhaa valoa?
Voisin jotenkin saada aikaiseksi muutoksen jt-säännöissä, jos vain kääntyisin uskoon ja esittäisin mielipiteitäni sitten seurakunnan sisällä.
´
Voi tätä valheen määrää, jolla ihmisiä narutetaan kaiken aikaa.
Onko kellään tietoa siitä, että normi rivi-jt olisi onnistunut vaikuttamaan hallintoelimen päätöksiin?
No ainakin COJ sai "Tulkoon sinun valtakuntasi" -kirjan 14. lukuun aikaiseksi liitteen, jossa pönkitetään 607-harhaa valehtelemalla. Hankalien asioiden käsittely johtaa ongelmiin, ei asiantilan muutokseen.

Re: Sääntöjen muuttamisesta

Kirjoittaja Filippos » 27.07.2014 15:10

Mitähän vastaisi, jos tuohon sanoisi, että olin sisällä, yritin muuttaa törkeimpiä vääryyksi, erotettiin kertomatta syytä.

Re: Sääntöjen muuttamisesta

Kirjoittaja jak » 27.07.2014 14:04

Hyvä argumentti. Liity meihin, voit muuttaa sääntöjä sisältä päin. Tulee mieleen H.C. Anderssenin sadut.

Sääntöjen muuttamisesta

Kirjoittaja rippeli » 27.07.2014 13:28

Kävin eilen juttelemassa kärrynvartijoitten kanssa.

Keskustelu lainehti monessakin asiassa, myös lapsikasteessa. Sanoin, että jos joku menee kasteelle vaikkapa 13v, niin kyse on lapsikasteesta. Tähän tietenkin sain vasta-argumentin luterilaisten vauvakasteesta. Muistutin, että luterilaisten vauvakaste ei ole ollenkaan sama asia, kuin jt-lapsikaste. Jos joku luterilainen päättää aikuisena vaihtaa uskontonsa vaikka jt:ksi, niin se on yleensä ihan ok. aikuinen päättää itse asioistaan. Mutta jos lapsena kastettu jt päättää jättää lahkon ja kääntyä vaikkapa luterilaiseksi, niin seurauksena on karttaminen. Pahimmassa tapauksessa koko suku ja kaikki ystävät alkavat karttaa. Sanoin, että koska jt:t vasttustavat lapsikastetta puheissaan, niin uskonnossa pitäisi olla sääntö, joka kieltää alaikäisten kasteen.
Jt-mies, jonka kanssa keskustelin, sanoi, että minulla on hyviä ajatuksia. Minun kannattaisi siksi tulla mukaan "totuuteen" ja muuttaa asioita sisältä päin. Voisin jotenkin saada aikaiseksi muutoksen jt-säännöissä, jos vain kääntyisin uskoon ja esittäisin mielipiteitäni sitten seurakunnan sisällä.

Tiedän, ettei minun sanomiseni voi vaikuttaa millään tavalla lahkon sääntöihin, vaikka olisin vanhin seurakunnassa. jt-mies tiesi sen myös tietenkin. Normi rivi-jt ei voi koskaan saada ääntään kuuluville, olkoon asia kuinka tärkeä tahansa. Vai voiko? Onko kellään tietoa siitä, että normi rivi-jt olisi onnistunut vaikuttamaan hallintoelimen päätöksiin?

Ylös