Kartetaanko vai eikö?

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Kartetaanko vai eikö?

Re: Kartetaanko vai eikö?

Kirjoittaja Verilettu » 31.10.2014 08:06

Polyester kirjoitti:
Verilettu kirjoitti:Omien sanojensa mukaan Jehovan todistaja itsekin (kuinkahan kauan) ihmettelee Youtuben videolla, onko karttaminen Raamatullista?.
Jaa onkohan jotain jo tapahtunut: "Tämä on yksityinen video. Jos tämän videon omistaja on myöntänyt sinulle käyttöoikeudet, kirjaudu sisään." ilmoittaa Youtube. Itse ehdin videon kyllä näkemään aiemmin, rohkea kaveri tosiaan.
Nythän tämä loistava pohdinta on taas kaikkien katseltavissa! :)

Re: Kartetaanko vai eikö?

Kirjoittaja Polyester » 20.08.2014 02:45

nabander kirjoitti:Jos hän karttaisi erotettua Veikon lupauksen vastaisesti meinaisi se, että Pyhä todistaja juoksisi pakoon takavasemmalle ja lujaa. Mutta Veikon antamien ajantasaisten ohjeiden mukaan Pyhä todistaja ei lähde karkuun vaan vaihtaa rohkeasti ja kohteliaasti kuulumiset vähintäänkin kyseisessä tilanteessa.
Veikolla ei taida olla paljon sananvaltaa, Amerikasta tulevat tuon firman ajantasaiset ohjeet.

Karttaminen on Jehovan todistajien järjestön itsensä käyttämä termi ja tarkoittaa mm. sitä, että kaikkea sosiaalista ja toverillista kanssakäymistä erotetun/eronneen kanssa tulee mahdollisuuksien mukaan välttää. Joitakin harvoja poikkeuksia (esim. aviopuoliso, alaikäiset lapset) lukuunottamatta entisiä Jehovan todistajia todellakin tulee järjestön ohjeiden mukaan karttaa. On täysin harhaanjohtavaa väittää tai antaa ymmärtää mitään muuta.

Re: Kartetaanko vai eikö?

Kirjoittaja Verilettu » 19.08.2014 09:44

Polyester kirjoitti:Jaa onkohan jotain jo tapahtunut: "Tämä on yksityinen video. Jos tämän videon omistaja on myöntänyt sinulle käyttöoikeudet, kirjaudu sisään." ilmoittaa Youtube. Itse ehdin videon kyllä näkemään aiemmin, rohkea kaveri tosiaan.

Tietäähän tuon, miten tuossa lopulta tulee käymään. Vartiotorni ei ole erityisen huumorintajuinen itseensä kohdistuvan arvostelun suhteen, noin lievästi ilmaistuna. Ehkäpä joskus Youtubesta löydämme videonauhoitteen oikeuskomiteasta!
No tuo oli arvattavissa. Siksi jo omassa postauksessani ihmettelin, että kuinkahan kauan on todistaja jos sellainen oikeasti edes on. Sillä eihän järjestöstä saa kysyä tuollaisia kuin korkeintaan kiinnostuneet. Kastetulle todistajalle tuollainen omilla aivoilla ajattelu on erottamisen uhalla kielletty, ajattelu tulee ulkoistaa järjestölle 101%:sti.

Toivottavasti saadaan kuulla vielä kaverista. Toivottavasti pääsee tuosta sairaasta lahkosta eroon ilman että pahasti satuttaa itseään.

Pakollinen kuvamanipulaatio, eikä liity edes aiheeseen ;)
Kuva

Re: Kartetaanko vai eikö?

Kirjoittaja Tony » 19.08.2014 09:40

^ Rehellinen vastaus karttamiskysymykseen on, että kyllä, me kartamme entisiä todistajia. Kaikki muu selittely ja puljaaminen on yksinkertaisesti laskelmoitua epärehellisyyttä.

JW.org jatkaa samaa epärehellisyyttä esittämällä kysymyksen Karttavatko Jehovan todistajat entisiä jäseniään? ja jättämällä vastaamatta siihen. Se antaa laskelmoidun epärehellisen vastauksen, jonka tarkoitus on vain ja ainoastaan harhaanjohtaa ulkopuolisia.

Re: Kartetaanko vai eikö?

Kirjoittaja nabander » 19.08.2014 09:28

Aijaijai, the devil lies in,.......definitions. Karttamisella ja yhteyden ottamisella on vissi ero. Veikko ei ole sanonut muuta kuin ei karteta, hän ei ole sanonut että saa ottaa yhteyttä. Tämä on se aktiivinen osa potentiaalisesta karttamisesta mutta ei koko totuus. Se toinen puoli on sitten se mitä tapahtuu kun eronnut ottaa kontaktia pyhään todistajaan. Jos hän karttaisi erotettua Veikon lupauksen vastaisesti meinaisi se, että Pyhä todistaja juoksisi pakoon takavasemmalle ja lujaa. Mutta Veikon antamien ajantasaisten ohjeiden mukaan Pyhä todistaja ei lähde karkuun vaan vaihtaa rohkeasti ja kohteliaasti kuulumiset vähintäänkin kyseisessä tilanteessa. Eli sekä Veikko että Vartiotorni on yhtä aikaa oikeassa.

Kunnoittavasti teidän
Nabander

Re: Kartetaanko vai eikö?

Kirjoittaja Polyester » 19.08.2014 01:02

Verilettu kirjoitti:Omien sanojensa mukaan Jehovan todistaja itsekin (kuinkahan kauan) ihmettelee Youtuben videolla, onko karttaminen Raamatullista?.
Jaa onkohan jotain jo tapahtunut: "Tämä on yksityinen video. Jos tämän videon omistaja on myöntänyt sinulle käyttöoikeudet, kirjaudu sisään." ilmoittaa Youtube. Itse ehdin videon kyllä näkemään aiemmin, rohkea kaveri tosiaan.

Tietäähän tuon, miten tuossa lopulta tulee käymään. Vartiotorni ei ole erityisen huumorintajuinen itseensä kohdistuvan arvostelun suhteen, noin lievästi ilmaistuna. Ehkäpä joskus Youtubesta löydämme videonauhoitteen oikeuskomiteasta!

Re: Kartetaanko vai eikö?

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 16.08.2014 14:42

Ja vilpitön. Miksi ei todellakaan voida sanoa suoraan, miten asia todella on. Tulihan tuossakin pätkässä ilmeiseksi, että kartetaan ja että julkisuudessa väitetään aivan muuta.

Re: Kartetaanko vai eikö?

Kirjoittaja Tony » 16.08.2014 12:43

Verilettu kirjoitti:Omien sanojensa mukaan Jehovan todistaja itsekin (kuinkahan kauan) ihmettelee Youtuben videolla, onko karttaminen Raamatullista?.
Rohkea kaveri. :shock:

Re: Kartetaanko vai eikö?

Kirjoittaja Verilettu » 16.08.2014 07:56

Omien sanojensa mukaan Jehovan todistaja itsekin (kuinkahan kauan) ihmettelee Youtuben videolla, onko karttaminen Raamatullista?.

Re: Kartetaanko vai eikö?

Kirjoittaja Polyester » 16.08.2014 02:13

Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Sopii ihmetellä, millä tavoin se, että joku eroaa lahkosta tai erotetaan, tekee hänestä välttämättä haureellisen tai ahneen tai epäjumalan palvelijan tai herjaajaan tai juopon tai kiristäjän. Eikö ole pikemminkin niin, että se on lahko, joka kiristää ja herjaa ja pakottaa jäsenensä tähän.
No mutta katsos, ainoastaan vartiotornilaiset palvelevat jumalaa, kaikki muut epäjumalaa. Vartiotornin jättänyt on siis automaattisesti siirtynyt epäjumalan palvelijaksi. Lisäksi eronneet ja erotetut ovat hylänneet itsensä Elimen ja löytäneet tilalle jotain omasta mielestään parempaa, mikä tekee heistä hengellisessä mielessä haureellisia.

Lisäksi monet ovat ahnehtineet tämän maailman viisautta ja juopuneet väärästä opetuksesta siinä määrin, että ovat ryhtyneet herjaamaan entisiä palvelustovereitaan ja jopa Uskollista ja Ymmärtäväistä Orjaa. Nämä hengelliset juopot julkeasti väittävät, että he ovat löytäneet "totuuden Totuudesta". Heidän toimintansa luonnollisesti kiristää Jehovan uskollisten palvelijoiden hermoja, mikä tekee heistä myös kiristäjiä. Jehova epäilemättä rankaisee heitä aikanaan. Emme varmastikaan halua olla heidän kanssaan missään tekemisissä. Ai tämä menee telkkuun? Joo kyllä tietenkin tervehditään! Normaali sosiaalinen kanssakäyminen jatkuu. Ehei, kaikki siteet eivät suinkaan katkea. Niin tarkoitin tietysti, että hengellisessä mielessä pidämme etäisyyttä. Luonnollisesti tämä on heidän omaksikin parhaakseen ja he ovat aina tervetulleita takaisin seurakuntaan.
En ole tähän päivään mennessä tavannut yhtään Jehovan todistajien kirjallisuutta, missä sanottaisiin älä karta ja nyt tässä tulevassa opetuksessa tätä karttamista opetetaan sen uhalla, että siitä lipsuvat ovat epäpyhiä, jotenkin saastaisia. Hyvin sairasta opetusta ja inhottavaa.
Vartiotorni ei turhaan ujostele ottaa hengellisiä käsitteitä, kuten vaikkapa pyhyyttä, palvelemaan oman kirjapainolahkonsa tarkoitusperiä. Samoin Vartiotornin retoriikkaan kuuluu vetoaminen siihen, että Vartiotornin totteleminen ja lahkosuoritukset tekevät itsensä Jehovan onnelliseksi ja niistä poikkeaminen taas Jehovan murheelliseksi. Ovatkohan ihan Seulasten toimistolla asti vierailleet kysymässä asiasta? Oma lukunsa on tietysti se, että lasten siittimellä ja hävyllä leikkiminen tekee demonit onnelliseksi. Aivan erityisen onnelliseksi demonit tekee se, että lapset ja aikuiset leikkivät keskenään siittimellä ja hävyllä niin, ettei teolle ole kahta todistajaa, jolloin leikki ehkä saa jatkua rauhassa pitkäänkin.

Mitäpä muuta voisi odottaa: sairas puu tuottaa sairasta hedelmää.

Re: Kartetaanko vai eikö?

Kirjoittaja Polyester » 16.08.2014 01:52

Tony kirjoitti:Se on kyllä totta. Se todistaa myös Jouni Palmun, Veikko Leinosen ja monet muut julkisuudessa esiintyneet Jehovan todistajat kylmän laskelmoiviksi valehtelijoiksi.
Huuli pyöreänä saa katsoa herrojen valehtelua. Täytyy kumminkin toivoa heille pitkää virkaikää ja paljon media-aikaa, sillä jos tuolla tavalla ei luopioita tule, niin ei sitten millään. Mielenhallinnan läpikin vilpittömät JT-yksilöt huomaavat ilmeisen ristiriidan ja se jää heitä vaivaamaan, kenties aikanaan johtaen silmien avautumiseen. Nyt vain toimittajat lypsämään mahdollisimman härskejä valheita irti, ja niille näkyvyyttä niin paljon kuin suinkin mahdollista.

Re: Kartetaanko vai eikö?

Kirjoittaja Verilettu » 15.08.2014 22:01

Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Sopii ihmetellä, millä tavoin se, että joku eroaa lahkosta tai erotetaan, tekee hänestä välttämättä haureellisen tai ahneen tai epäjumalan palvelijan tai herjaajaan tai juopon tai kiristäjän.
Tätä mieltä minäkin olen. En edes erotessani ja jutellessani viimeistä kertaa srk:n koordinaattorin kanssa puhelimessa, suostunut kertomaan niitä opillisia kysymyksiä jotka johtivat - kaiken muun sonnan lisäksi - siihen, että päätin nostaa kytkintä. En siis kenellekään "saarnannut" sanomaani, etteivät olisi voineet esim. herjaajaksi sanoa. Sanoin vain etten voi enää uskoa siihen mitä todistajat opettavat. Se kai lienee uskonvapauteen sopiva asia. Mutta niin vain kartetaan.

Re: Kartetaanko vai eikö?

Kirjoittaja Natsku » 15.08.2014 19:32

Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Sopii ihmetellä, millä tavoin se, että joku eroaa lahkosta tai erotetaan, tekee hänestä välttämättä haureellisen tai ahneen tai epäjumalan palvelijan tai herjaajaan tai juopon tai kiristäjän. Eikö ole pikemminkin niin, että se on lahko, joka kiristää ja herjaa ja pakottaa jäsenensä tähän.
Aivan, naulan kantaan. Itse ainakin ajattelen, että elän nyt paljon paremmin ja rehellisemmin kuin pakko-JT-aikoina. Ei ole tarvetta valehdella mitään kenellekään, teeskennellä ja yrittää elää omia normejansa vastaan.

Re: Kartetaanko vai eikö?

Kirjoittaja Tony » 15.08.2014 18:57

Jaakko Ahvenainen kirjoitti:En ole tähän päivään mennessä tavannut yhtään Jehovan todistajien kirjallisuutta, missä sanottaisiin älä karta...
Enkä minä kirjallisuutta, jossa sanottaisiin että vain hengelliset yhteydet katkeavat, ja että kaikki muut yhteydet säilyisivät.

Re: Kartetaanko vai eikö?

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 15.08.2014 17:58

Sopii ihmetellä, millä tavoin se, että joku eroaa lahkosta tai erotetaan, tekee hänestä välttämättä haureellisen tai ahneen tai epäjumalan palvelijan tai herjaajaan tai juopon tai kiristäjän. Eikö ole pikemminkin niin, että se on lahko, joka kiristää ja herjaa ja pakottaa jäsenensä tähän.

En ole tähän päivään mennessä tavannut yhtään Jehovan todistajien kirjallisuutta, missä sanottaisiin älä karta ja nyt tässä tulevassa opetuksessa tätä karttamista opetetaan sen uhalla, että siitä lipsuvat ovat epäpyhiä, jotenkin saastaisia. Hyvin sairasta opetusta ja inhottavaa.

Ylös