Jt blogittaja?

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Jt blogittaja?

Re: Jt blogittaja?

Kirjoittaja Tony » 05.08.2016 09:45

Rauli kirjoitti:Jos et kerro kenellekään, niin minulla on myös Raamatun opetusten ja Jehovan todistajien suhteen kysymysmerkkejä. En minä kaikkea ymmärrä. Pitäisikö minun?
Se, että on kysymysmerkkejä, on yksi asia. Se, että sivuuttaa ne järjestelmällisesti, on toinen.

Re: Jt blogittaja?

Kirjoittaja Misled » 05.08.2016 08:55

Jehovan todistaja joka käy julkista keskustelua uskonnostaan suuren babylonin ylläpitämällä palstalla. Tässä on kyllä jotakin historiallista meneillään, varsinkin kun Rauli mitä ilmeisemmin toimii seuran mandaatilla. Onko tällaista sattunut aiemmin missään päin maapalloa?

Re: Jt blogittaja?

Kirjoittaja Polyester » 04.08.2016 17:00

Hyvää viihdettä, ja hyvää kenttää, tosin ei välttämättä Vartiotorniseuran kannalta. Lukijat näkevät, mitä Jehovan todistajan kanssa keskustelu lopulta on: pelkkää sanahelinää ja tunnepitoista manipulointia, jossa ei asiakysymyksiin vastauksia saa. Rauli ei ole ainakaan toistaiseksi kommentoinut sanallakaan 1914-oppia, vaikka se on useaan kertaan otettu esille. Eikä muihinkaan asiakysymyksiin kannata ainakaan kunnollisia vastauksia odottaa, ihan jo siitä syystä, ettei niitä yksinkertaisesti ole.

Toisaalta ei kai uskonnollisia kultteja ylipäätään ole tarkoitettu sellaisille, jotka tarkastelevat asioita kriittisesti, vaan mieleltään järkkyneille, yksinäisille ja helposti höynäytettäville. Veikko ja Rauli voivat huoletta jatkossakin puhua mitä sylki suuhun tuo. Kasvu tulee, jos on tullakseen, rakkauspommituksen ja muun sosiaalisen manipuloinnin kautta. Nuo Jehovan todistajat sitten ovat mahdottoman mukavia ihmisiä! Mahdottoman, nimenomaan.

Re: Jt blogittaja?

Kirjoittaja Markku Meilo » 04.08.2016 11:47

Veli-Hopea kirjoitti:Jos jt joutuisi kantamaan vastuun sanomisistaan, olisi hiukan eri ääni kellossa ja rehellisyyttäkin mukana ja kaikin puolin muutenkin kunnioitettaisiin muita ihmisiä punniten aika tarkkaan mitä totuutena huutelee.
Taisi olla Ray Franzin laukoma havainto, että henkilö ei voi olla samanaikaisesti tolkuissaan, rehellinen ja jehovantodistaja, jostain on tingittävä.
Pätee muihinkin uskovaisiin...
Ramen

Re: Jt blogittaja?

Kirjoittaja Veli-Hopea » 04.08.2016 11:30

Periaatteessahan yksittäinen jt ei ole mistään sanomisista mitenkään vastuussa, tavallaan voi huoletta suoltaa mitä paskaa tahansa ja valehdellakin voi niin että korvat heiluu.

Jos joku ei usko, mitä sitten. Jos jää valheista ja suollosta kiinni, mitä sitten. Vaikka sunnuntai olisi kuinka paska päivä, maanantaina voi mennä aina uusiin paikkoihin suoltamaan samat huuhaat mitkä torpattiin sunnuntaina.

Ei ole mitään väliä mitä ihmiset ajattelee. Vain niillä on merkitystä jotka jää koukkuun.

Jos jt joutuisi kantamaan vastuun sanomisistaan, olisi hiukan eri ääni kellossa ja rehellisyyttäkin mukana ja kaikin puolin muutenkin kunnioitettaisiin muita ihmisiä punniten aika tarkkaan mitä totuutena huutelee.

Pätee muihinkin uskovaisiin, kuten tälläkin palstalla käydään huutelemassa täysin mettästä heiteltyjä juttuja, jotka tarkistamisen jälkeen todetaan melkoiseksi arpapeliksi ja huuhaaksi, ei väliä..uskova ei ole mistään vastuussa ja lähtee samat humpuukit huutelemaan toiselle palstalle jälleen totuutena.

Ehkä se toimii jonkinlaisena syklinä ja joskus yritetään tulla epärehellisesti uusin nimimerkein jälleen kertomaan humpuukit totuutena, tietäen ettei siitäkään tarvin mitään vastuuta kantaa, aina voi kadota.

Minä ainakin olen uskovaan ihmiseen aivan järkyttävän pettynyt,Rauliinkin.

Re: Jt blogittaja?

Kirjoittaja Nukahtanut » 04.08.2016 11:23

Tony kirjoitti:On, kertoo asiasta juurikin kyseisessä keskusteluketjussa.
Ok, mulla menny ohi tuo.
Sillon toki on vähän myös varaa puhua puutaheinää, kun ei ole pelkoa puhutteluun joutumisesta. Tosin, jos alkaa kauhee tappelu ja tuota seuraa aktiivijäsenet, niin saattaa salilla tulla kummia katseita :D

Re: Jt blogittaja?

Kirjoittaja Tony » 04.08.2016 11:19

On, kertoo asiasta juurikin kyseisessä keskusteluketjussa.

Re: Jt blogittaja?

Kirjoittaja Nukahtanut » 04.08.2016 11:18

Olikos Rauli muuten vanhin?

Re: Jt blogittaja?

Kirjoittaja Markku Meilo » 04.08.2016 10:39

Vempula kirjoitti:Juuri noinhan lahko on opettanut tuota todistajaparkaa sanomaan ovenavaajalle.
Jehovantodistajuuden valheellisuus on tuollaisessa kohdassa niin kukassaan, ettei parempaa tarvita. Ovella heitetään juttuja, joita salilla ei voi heittää vanhimmille joutumatta puhutteluun. Vt-totuus riippuu tilanteesta ja kuulijasta.

Re: Jt blogittaja?

Kirjoittaja Tony » 04.08.2016 10:18

Tunnelma alkaa tiivistymään.
Rauli kirjoitti:Kuten Elias voit havaita, minua pikkuisen kiukuttaa, vaikka Raamattu patistaakin kovasti siihen itsehillintään.

Re: Jt blogittaja?

Kirjoittaja Nukahtanut » 04.08.2016 10:13

Vempula kirjoitti:Rauli myös toivoo, että "Antero esittäisi vain omia näkemyksiään". Tämä on surkuhupaisuudessaan mahtavaa. Eikös Antero Lehtonen nimenomaan esitäkin omia näkemyksiään, mutta lisäksi hän perustelee nuo näkemyksensä Raulin kannalta kiusallisella tavalla: Vartiotornin julkaisuilla!

Kiukutelemalla ja Antero Lehtosen henkilöön keskittymällä Rauli ei selviydy tilanteesta kunnialla, mutta ei myöskään kieltäytymällä vastaamasta.

Tätä on erinomaisen hauska seurata!
Tuo on kyllä hauskin ote koko jutussa. Rauli toivoo "omia näkemyksiä" toiselta, vaikkei niitä todellisuudessa esitä itsekään. Mutta minkäs tekee, kun on pää niin syvällä hallintoelimen ahterissa, ettei edes tajua omaa tilannettaan...

Ja luulis Rauli-paran tietävän, että Vartiotornia voi nykyisin siteerata kuka tahansa, kun niitä löytyy jw.orgin kautta. Eli voi käyttää helposti autenttisia lainauksia, eikä tarvitse kirjoittaa omiaan.

Re: Jt blogittaja?

Kirjoittaja Vempula » 04.08.2016 06:03

Markku Meilo kirjoitti:Tähtihetki oli katsella ovellani jehovantodistajaa, joka nosti Raamattunsa korkealle ja kailotti, ettei hallintoelin sanele mitä hän uskoo, vaan hän johtaa uskonsa ihan itse Raamatusta.
Juuri noinhan lahko on opettanut tuota todistajaparkaa sanomaan ovenavaajalle.

Kummasti tuonkin kaverin "itse" Raamatustaan johtamat uskonkäsitykset muuttuvat aina sen mukaan, miten uskonlahkon hallintoelimen miehet oppejaan muuttelevat. Epäilemättä tuo jehovantodistaja johti ihan itse Raamatustaan senkin jumalallisen viisauden, että Jeesus tarkoittikin yhdellä sukupolvella kahta sukupolvea. Kun lahkojohto muutaman vuosikymmenen kuluttua kertoo, että Jeesuksen sukupolvi tarkoittikin kolmea sukupolvea, niin tuo jehovantodistaja johtaa yllättäen Raamatustaan itse senkin.

Mielenhallinnan pirullisuus paljastuu jälleen: Mielenhallinnan uhri on viimeinen, joka huomaa oman tilanteensa - eikä välttämättä havahdu huomaamaan sitä koskaan. Jos ulkopuolinen yrittää herätellä mielenhallinnan uhria, niin tämä suuttuu tai loukkaantuu ja työntää sormet syvemmälle korviin.
Rauli kirjoitti:[N]yt sitten odottamaan, millaisen kannanoton Antero meidän todistajien puolesta tällä kertaa muotoilee. Tuleeko taas sitä Pohjois-Koreaa? Lisää sitaatteja entisten Jehovan todistajien julistuksista? Toivottavaa tietenkin olisi, että Antero esittäisi vain omia näkemyksiään aiheesta.
Raulilla mopo keulii nettikeskustelussa, missä nimimerkki Antero Lehtonen on esittänyt Vartiotornin dokumentteja kriittisten huomioidensa perusteeksi. Tämä tuntuu kismittävän Raulia, joka toistuvasti kyselee Antero Lehtoselta, onko tämä entinen jehovantodistaja.

Sillä, onko Antero Lehtonen entinen jehovantodistaja, ei tietenkään argumentaation kannalta ole mitään merkitystä. Järkevässä keskustelussa ainoastaan väitteiden sisällöt ja ennen kaikkea perustelut ovat keskeisiä, ei se, kuka ne esittää. Yliopistossa opiskelleen Raulin pitäisi ymmärtää tämä oikein hyvin, mutta lahkon mielenhallinnassa terveen järjen silmä sokeutuu.

Rauli tajuaa, että entistä lahkolaista ei voi sumuttaa valehtelemalla eikä kaunistelemalla tai peittelemällä asioita. Tavalliselle tallaajallehan jehovantodistaja voi puhua mitä palturia tahansa, kuten esimerkiksi Veikko Leinonen menestyksellisesti on osoittanut. Tämä mitä ilmeisimmin onkin tosiasiallinen syy, miksi Raulille on niin tärkeää tietää Antero Lehtosen taustoista. Toinen syy tietysti on se, että lahkojohto demonisoi lahkon jättäneet, ja näin katsoen Antero Lehtosen kanssa keskusteleminen merkitsisi jokseenkin Saatanan kanssa keskustelemista, mikäli Antero Lehtonen olisi entinen jehovantodistaja.

Rauli vihjaa virheellisesti, että Antero Lehtonen siteeraisi "entisten Jehovan todistajien julistuksia". Tosiasiallisestihan Antero Lehtonen on siteerannut vain ja ainoastaan Vartiotornin julkaisuja.

Rauli myös toivoo, että "Antero esittäisi vain omia näkemyksiään". Tämä on surkuhupaisuudessaan mahtavaa. Eikös Antero Lehtonen nimenomaan esitäkin omia näkemyksiään, mutta lisäksi hän perustelee nuo näkemyksensä Raulin kannalta kiusallisella tavalla: Vartiotornin julkaisuilla!

Kiukutelemalla ja Antero Lehtosen henkilöön keskittymällä Rauli ei selviydy tilanteesta kunnialla, mutta ei myöskään kieltäytymällä vastaamasta.

Tätä on erinomaisen hauska seurata!

Re: Jt blogittaja?

Kirjoittaja Markku Meilo » 04.08.2016 01:19

Lothar II kirjoitti:...nämä ajatukset eivät ole Seuran ajatuksia , vaan teidän...
Kyseessä ei ole mielenhallinta, eihän?
...muistakaa sitten.
Helppohan jehovantodistajan on muistaa valehdella, että "Raamattu opettaa", vaikka tyrkkää Vt-opetuksia. Tähtihetki oli katsella ovellani jehovantodistajaa, joka nosti Raamattunsa korkealle ja kailotti, ettei hallintoelin sanele mitä hän uskoo, vaan hän johtaa uskonsa ihan itse Raamatusta. Jokainen mut tunteva tietää kuinka lujaa mun oli purtava kieltäni, jotta en olisi purskahtanut nauruun.

Re: Jt blogittaja?

Kirjoittaja Vieras » 03.08.2016 23:36

Hehee.eikös seura paapattanu 1975 loppua vaahto suussa!
Mutta ei tullukaan, niin sehän olikin yli innokkaiden jullien vika kun semmosii menee höpöttelee!

Hävetti sillon 2005(2006?)ol jakelee niit väärä uskonto loppuu läpysköjä!
Meni sekin varmaan"vilpittömien"piikkiin ku ei mitää oo tapahtunu.

Re: Jt blogittaja?

Kirjoittaja Lothar II » 03.08.2016 22:58

Shamaani kirjoitti:Se mitä seura sanoo koetaan olevan oma mielipiteemme asiasta, vaikka todellisuudessa se ei ole sitä vaan seuran ajatus
Tästä tuli mieleen, kun esitelmää verensiirroista piti sairaalayhteyskomitean velivanhin. Esitelmän aikana hän monesti voimakkaasti painotti, että nämä ajatukset eivät ole Seuran ajatuksia , vaan teidän, muistakaa sitten.

Ylös