Uusi sukupolvioppi - lyhytnäköistä?

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Uusi sukupolvioppi - lyhytnäköistä?

Re: Uusi sukupolvioppi - lyhytnäköistä?

Kirjoittaja Markku Meilo » 21.07.2016 21:16

Veli-Hopea kirjoitti:En vain ymmärrä miksi.
No se fyrkan vinkuminen on vaan anekaupasta nykyaikaan kehitetty versio. Mekaaniset pakkoliikkeet juontunevat ilmeisesti taksvärkkipohjalta.

Tossa päivemmällä ketjusahan terää viilaillessa koitin keksiä mitä muuta oleellisempaa eroa uskonnolla ja taikauskolla on kuin nimitys - en keksinyt. Vitjan sukupolvioppi on tyylipuhdas osoitus asiasta, Vt-sukupolviopilla kun ei ole missään historiansa vaiheessa ollut pohjaa Raamatussa, siis vielä Raamattuakin puhtaampaa taikauskoa. Pohjan loi taikuri Russell, taikatemppua jalosti taikuri Rutherford, jonka jälkeen taikuri Franz palasi takaisin Russelin taikatemppuun. Sittemmin taikatempuksi on valittu uudelleen taikuri Rutherfordin temppu, jota on pakosta vielä jalostettu kun aika ajoi ohi aikaa sitten.

Re: Uusi sukupolvioppi - lyhytnäköistä?

Kirjoittaja Veli-Hopea » 21.07.2016 19:53

Markku Meilo kirjoitti:
Veli-Hopea kirjoitti:Ainoa oikea jumala löytyy tästä...
Toi tuli mulle kuin salama kirkkaalta taivaalta, minne voin lahjoittaa ja onko ylärajaa?

Ei ole ylärajaa ja luottokortilla voi lahjoittaa. Ja tietenkin raha lahjoitetaan ukkojumalan valtuuttamalle taloudenhoitajalle, aivan niinkuin jehovakin on valtuuttanut Jenkeissä jonkun poppoon siihen duuniin.

Erikoisia nämä jumalat.. Luovat ihmisen ,haluavat että niitä palvotaan ja lauletaan ylistyslauluja, haluavat eläinuhreja ja haluavat että ihmiset antaa rahaa. En vain ymmärrä miksi.

Re: Uusi sukupolvioppi - lyhytnäköistä?

Kirjoittaja Markku Meilo » 21.07.2016 17:43

Veli-Hopea kirjoitti:Ainoa oikea jumala löytyy tästä...
Toi tuli mulle kuin salama kirkkaalta taivaalta, minne voin lahjoittaa ja onko ylärajaa?

Re: Uusi sukupolvioppi - lyhytnäköistä?

Kirjoittaja Veli-Hopea » 21.07.2016 13:09

*Siitäs sait takaisin kun menit vihjaamaan, ettei FSM olisi muka todellinen, netissä on siitä paljon kuviakin.
Niin se taitaa olla että mikä jumala tahansa kyseessä, aina löytyy joku joka pahoittaa mielensä jos joku ei usko tämän olevan olemassa.

FSM on jumala ja Jehova on jumala, molemmat epäjumalia. Näistä kumpikaan ei ole tulossa kivittämään minua, sen tekevät ihmiset.

Ainoa oikea jumala löytyy tästä, joka selvin merkein antaa välillä kuulua itsestänsä mikä osoittaa tämän kiistatta olevan todellinen:

https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Ukko

Ukko rakastaa iloista antajaa joten lahjoituksia tulemaan kiitos, lasten jäätelörahat ovat eritoten mieluisia, kuten kaikkien köyhien leskienkin viimeiset roposet.

Mikäli on itsekäs ja ahne rahan suhteen eikä lahjoita (joka on tietenkin ihan vapaaehtoista) voi ukko suuttua ja salama osuu päähän.

Muutaman lehmän tuossa viikko sitten lahtasi vihanpuuskissaan joten asian kanssa ei pidä leikitellä.

Re: Uusi sukupolvioppi - lyhytnäköistä?

Kirjoittaja Markku Meilo » 20.07.2016 18:30

Veli-Hopea kirjoitti:Ateismiakin sanotaan uskonnoksi, mikä nyt omasta mielestäni on aika säälittävää.
Se on tosiaan surkean ja säälittävän välimaastosta ja ollakseen uskonto on uskonto-sanan merkitystä laajennettava hyvin merkittävästi. Tällöin hyvin monet ihmisten puuhista olisivat uskontoja, samoin kuin välinpitämättömyys kyseisiin puuhiin edustaisi myös uskontoja. Siis vaikka malliin salibandyn harrastaminen on uskonto, kuten myös salibandyn harrastamattomuus. Eli teismi/ateismi -malliin; salibandy/asalibandy.*
No, näissä uskonnoissa ei pyydetä rahaa eikä tekemään asioita toisten hyväksi ja eduksi, valitsen ne ennemmin kuin rahalahkot ja lahkot missä toisen eteen pitää puurtaa saamatta itse mitään.
Fyrkan, pakkoliikkeiden ja muun elämäntärväämisen ohella kannattaa muistaa, ettei yksikään ennustus ole esimerkiksi Vt-seuralla osunut oikeaan, todella raamatullista menoa, koska ei Raamatunkaan onnistumisprosentti ole sen korkeampi.
Millä se ateismilahko pelottelee?
No jos ei muulla, niin pitämällä esillä uskovaisia pelottavia asioita sekä kysymyksiä, joista uskovaiset mieluummin vaikenisivat.

Ateismi on sanana otettu uskovaisten käyttämäksi lyömä-aseeksi ja kun ateismi ei ole yksioikoisesti määriteltävissä, niin pidän uskonnoton-sanaa hieman sopivampana.


*Siitäs sait takaisin kun menit vihjaamaan, ettei FSM olisi muka todellinen, netissä on siitä paljon kuviakin.

Re: Uusi sukupolvioppi - lyhytnäköistä?

Kirjoittaja Veli-Hopea » 20.07.2016 16:41

Markku Meilo kirjoitti:
Veli-Hopea kirjoitti:Semmonen usko/uskonto jossa liikevaihto on vuositasolla nolla alkaa olemaan lähempänä jotakin ihan hienoa ja aidon vilpitöntä.
Henkilökohtaisen uskon kohdalla nolla onnistuu hyvin vaivattomasti, mutta heti kun tuo usko tuotteistetaan kaupalliseksi hallintomalliksi, siitä tulee uskonto.

Ateismiakin sanotaan uskonnoksi, mikä nyt omasta mielestäni on aika säälittävää. Leikitään kuitenkin että ateismi olisikin uskonto ja sillä tavoin itsekin kuuluisin jonkinlaiseen ateismilahkoon, rahaa on harvemmin tultu pyytämään. Itseasiassa mitään vaatimuksia ei miltään taholta olla tultu esittämään jota pitäisi toisen eduksi ja hyväksi tehdä.

Saan jopa olla eri mieltä eikä sanktioita ole tullut.

Saisin varmaan liittyä toisiinkin "en usko" lahkoihin niin ettei tule sanktioita.

Niitähän lahkoja on esim:

-Enuskojoulupukkiin lahko
-Enuskokeijuihin lahko
-Enuskomenninkäisiin lahko

Nehän on "enuskojumalaan" lahkosta erkaantuneita alunperin.

Uusia enusko lahkoja syntyy kuin sieniä sateella, yksi on enuskolentäväänspagettihirviöön.

No, näissä uskonnoissa ei pyydetä rahaa eikä tekemään asioita toisten hyväksi ja eduksi, valitsen ne ennemmin kuin rahalahkot ja lahkot missä toisen eteen pitää puurtaa saamatta itse mitään.

Kuka tässä on oikeutettu vaatimaan että tämän eteen pitäisi jotain tehdä? Tehkää itse ja lopettakaa se kuolemalla pelottelu. Se ei toimi kun ei pelkää kuolla.

Ikuisella helvetin piinalla voi yrittää pelotella ja pyytää järjestöllensä rahaa, ei tehoa sekään minuun.

Millä se ateismilahko pelottelee?

Re: Uusi sukupolvioppi - lyhytnäköistä?

Kirjoittaja Markku Meilo » 20.07.2016 10:59

Veli-Hopea kirjoitti:Semmonen usko/uskonto jossa liikevaihto on vuositasolla nolla alkaa olemaan lähempänä jotakin ihan hienoa ja aidon vilpitöntä.
Henkilökohtaisen uskon kohdalla nolla onnistuu hyvin vaivattomasti, mutta heti kun tuo usko tuotteistetaan kaupalliseksi hallintomalliksi, siitä tulee uskonto.

Re: Uusi sukupolvioppi - lyhytnäköistä?

Kirjoittaja Veli-Hopea » 20.07.2016 10:14

Semmonen usko/uskonto jossa liikevaihto on vuositasolla nolla alkaa olemaan lähempänä jotakin ihan hienoa ja aidon vilpitöntä.

Re: Uusi sukupolvioppi - lyhytnäköistä?

Kirjoittaja Markku Meilo » 19.07.2016 22:43

Polyester kirjoitti:Katso, ainoa oikea uskonto tulee perustaa itse.
Näin toimi Raamatun Jeesus, jättäen kuitenkin käytännön toimet Paavalille. Näin toimi myös C.T. Russell, pedaten pohjan nykyiselle jehovantodistajuudelle. Samoin toimi Ron L. Hubbard ja kultti elää edelleen. Huonommin kävi sitten vaikka Jonestownissa ja Wacossa.

Re: Uusi sukupolvioppi - lyhytnäköistä?

Kirjoittaja Polyester » 19.07.2016 22:00

Occamin partaveitsi kirjoitti:Olisiko "aito usko" se, minkä itse tuntee itselleen sopivaksi ?
Eri asia on sitten se, että onko se itselleen sopivakaan oikea.
Se kai selvinnee kantapään kautta.
Ei ainoa oikea uskonto ole sellainen, että voitaisiin sanoa "se on tuolla" tai "se on siellä". Katso, ainoa oikea uskonto tulee perustaa itse.

Re: Uusi sukupolvioppi - lyhytnäköistä?

Kirjoittaja Markku Meilo » 19.07.2016 02:57

Occamin partaveitsi kirjoitti:Vieraas kirjoitti...

"Mutta mikä se aito usko on? Kun niitä on niin kauhean paljon."

Olisiko "aito usko" se, minkä itse tuntee itselleen sopivaksi ?
Eri asia on sitten se, että onko se itselleen sopivakaan oikea.
Se kai selvinnee kantapään kautta.
Ikiomia aitoja uskoja on lukematon määrä, eikä se ole ongelma. Ongelma alkaa nostaa päätään siinä vaiheessa kun ikiomalla aidolla uskolla halutaan syrjäyttää aito todellisuus.

Re: Uusi sukupolvioppi - lyhytnäköistä?

Kirjoittaja Markku Meilo » 19.07.2016 02:52

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:Jos muutos tehtäisiin nyt, niin ainakin olisi kaikki kolme sukupolvea vielä elossa - ehkä. En minä tiedä mutta arvelen. Voitaisiin ainakin sitten sanoa että on 3. sukupolven ketju, koska kaikki elossa.
Jo nyt on olemassa kolme eriluokkaista voideltujen sukupolvea:

1 - Jo delanneet
2 - Heidän kanssaan palloilleet
3 - Jo delanneitten jälkeen föddanneet
Entäs 4. sukupolvi? Silloin ei ainakaan ole ketään 1. sukupolveen kuuluvia elossa. Mites sitte suu pannaan?
Eikun uutta selittelyä kehiin, Mooseksen ja Joosuankin välistä eroa oli Raamatun mukaan kahdeksan sukupolvea ja jumalan valvonnassa Mooses heitti (edelleen Raamatun mukaan) läppää Joosuan kanssa. Raamatullisesti katsoen ei pitkään aikaan ole takaraja näkyvissä ja Raamattuhan on oikeassa - vai onko sittenkään?

Re: Uusi sukupolvioppi - lyhytnäköistä?

Kirjoittaja Markku Meilo » 19.07.2016 02:44

Occamin partaveitsi kirjoitti:Viisaammin olisivat tehneet, jos olisivat myöntäneet erehdyksensä heti lähtövuosista lähtien, mutta siihen heillä ei ole viisautta eikä nöyryyttä, sillä juuri nöyryys on kristityn yksi suurimmista ominaisuuksista.
Olisiko lähtövuodeksi katsottava se hetki, jolloin Jeesus sanoi ääneen tuon katteettoman lupauksensa, vaiko vuosi jolloin viimeinen tuon katteettoman lupauksen kuullut kuoli?
Tätä ominaisuutta ei löydy Vartiotorniseuran järjestöstä.
Kateissa se on kaikilta vastaavilta uskonnollisilta liikkeiltä.

Re: Uusi sukupolvioppi - lyhytnäköistä?

Kirjoittaja Markku Meilo » 19.07.2016 02:40

vieraana kirjoitti:Onkohan muuten esitetty yhtäkään raamatunjaetta tämän päällekkäisen sukupolven teorian tueksi?
Miksi ihmeessä olisi esitettävä?

Re: Uusi sukupolvioppi - lyhytnäköistä?

Kirjoittaja Veli-Hopea » 13.07.2016 10:15

En minä tiedä. Mutta haluan kuitenkin käyttää edelleen ilmaisua aito usko.
Niin, no.. Jehovan todistajahan muuttaa uskoansa sen mukaan miten seuran valo vilkkuu ja muuttaa aitoa uskoansa vaikka edestakaisin jos seura niin käskee.

Joudun vähän perumaan edellistä ajatustani, ei se kovin aidolta uskomiselta vaikuta, ennemminkin orjalliselta jonkun tahon seuraamiselta. Ehkä siinä ainoa aito usko on se, että "järjestö on aina oikeassa, tehdään vaan aina niinkuin sieltä sanotaan niin pelastutaan."

Eihän sillä muutenkaan ole mitään väliä mitä raamattu sanoo ja mitä sen aikaisilla kirjoituksilla yritettiin sanoa, ainoastaan sillä on väliä mitä tuo jenkkioraakkeli vtseura kertoo sillä tarkoitettavan.

Ylös