Kovanyrkki. kirjoitti:
Et sinä kaipaa takaisin "totuuteen" koska siinä yhteisössä ei totuutta ole. Sinä kaipaat jehovantodistajien yhteisöllisyyttä ja se on jo sinänsä hyvä syy palata, jos se helpottaa elämääsi tässä riekaleisessa maailmassa.
Jos kaipaat järjestystä elämääsi, tiettyä rytmiä, ja ystäviä, niin oikea lääke vaivaasi on valtakunnansali. Tässäkin topicissa jouduin lukemaan epä-älyllistä kirjoittelua oksennuksesta, mutta kyseiset kirjoittajat eivät ymmärrä ihmisen psyykkeen ilmiöitä, eikä Maslow'n tarvehierarkia ole heille tuttu.
1. Fysiologiset tarpeet
2. Turvallisuuden tarpeet
3. Yhteenkuuluvuuden ja rakkauden tarpeet
4. Arvonannon tarpeet
5. Itsensä toteuttamisen tarpeet
Jättämällä jehovantodistajat olet heittänyt kohdat 2,3,4 ja 5 mäkeen. Pelkät oksennuspuheet eivät elämääsi täytä, joten jos et pysty täyttämään tarvehierarkiaa uudella tekemisellä ja yhteisöllä, liityt vain onnettomien ja yksinäisten exien laumaan.
Kulttuuritodistajuus on hyvä vaihtoehto, joka täyttää juuri ne tarpeet, jota ihminen Maslow'n mukaan tarvitsee. Toki tämänkaltaisella "aatteellisella" palstalla siitä vaihtoehdosta ei juuri kiitosta jaeta.
Kovanyrkki
Kovanyrkki kuittaa tästä viestistään oluen..
Ok, osasta argumenteistasi olen eri mieltä, mutta ->
Kohta 1 on mielestäni myös yleinen syy. Markkinointibisneksessä tilannetta haittaa huomattavasti jos tunnetaan entisenä Jehovan todistajana. Kulttuuritodistajuus (jos ei usko asiaan) on number one eli vaihtoehdoista paras.
Kohta 2, voi olla - voi olla olematta. Exien seurasta jos joku hakee turvallisuutta on pahasti kujalla. Jehovan todistajuudesta sitä ei myöskään löydä jos ei koe toteavansa maailmaa mitenkään riekaleiseksi.
Kohta 3, kohdan 1 kanssa mielestäni merkittävin. En sanoisi JT-porukasta löytyvän rakkautta, mutta ehkä se yhteisöllisyys. Entisissä Jehovan todistajissa tapasin eräässä miitissä (noin vuosi sitten) ehkä neljä sellaista henkilöä, joilta voisi odottaa vastaavan tyyppistä yhteisöllisyyttä joka ei taas niinkään johdu ex-todistajuudesta vaan ihmisluonteesta. Pari nuorempaa (alle 30v) miestä (keskenään olivat kai hyviä kavereita) ja sit joku keski-ikäinen nainen ja vähän nuorempi. Tosin vaikuttivat melko sosiaalisilta ihmisiltä joten ex-todistajuus ei välttämättä ole se kantava voima.
Kohta 4 täsmää osittain koska samaa saa myös työ- ja opiskeluelämästä.
Kohta 5 sopii joillekin, tosin usein siihen vaaditaan hyvin vahvaa todistajuutta johon sitten kaikilla ei ole mahdollisuutta. Tottakai tämä on melko helppoa (valmiit kaavat) JT-ympyröissä..
Tällä palstalla ei tosiaan nyt sen suurempaa henkistä / tunneperäistä tukea ole tarjolla. Enemmän loogista ja ajattelukykyyn pohjautuvaa tietoa, joka toimii jossain vaiheessa mutta ei tässä Maslow-kartoituksen kohdissa.