Säästävätkö jehovantodistajat vitsaa edelleenkään?

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Säästävätkö jehovantodistajat vitsaa edelleenkään?

Re: Säästävätkö jehovantodistajat vitsaa edelleenkään?

Kirjoittaja VE » 25.08.2010 21:01

Olin esikoululainen ja sain seurata salilla, kun samanikäistä tyttöä vietiin vessaan toisesta kädestä roikottaen. Ehkä katsoi sivulle tms. Seuraavassa kokouksessa käsi oli jonkinlaisessa siteessä/kantoliinassa, olkapää oli mennyt sijoiltaan. Vanhempani kauhistelivat keskenään sitä miten kova kuri kyseisessä taloudessa oli. Itseäni saatettiin joskus (äärimmäisen harvoin) tukistaa, jos esim. juoksin lavaa kohti. Nykypäivästä en tiedä.

Re: Säästävätkö jehovantodistajat vitsaa edelleenkään?

Kirjoittaja Vieras » 25.08.2010 19:01

Luulen, että lasten kurittaminen on jonkinlainen aggression purkautumisväylä perhettä johtavilla miehillä Seuran ylivoimaisten vaatimusten puristuksessa. Ei jää aikaa ja jaksamista lapsen todellisille tarpeille. Olen kuullut sellaistakin, että JT-lapsuus on paras lapsuus. Ei se varmaan kuitenkaan sitä ole... Lapsia kohdellaan pieninä aikuisina ja opetetaan asioita, joihin kehitystason mukainen käsityskyky ei riitä. Luodaan pelottavia mielikuvia ja uhkakuvia. Joutuu ehkä vielä erilaisuuden vuoksi koulukiusatuksi.

Re: Säästävätkö jehovantodistajat vitsaa edelleenkään?

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 23.08.2010 21:38

Bergerac kirjoitti:No tiedä nyt tuosta sitten, mutta yleisesti ottaen Seuralla on hallussaan kaksinaamaisuus ja omaa tikkua silmässä ei havaita, eikä haluta havaita ja jos siitä tikusta huomauttaa niin reagointi voi olla kilpikonnaan kuoreen vetäytymis-taktiikka.
"Tikkua", Bergerac, "tikkua", ei suinkaan! Kyllä se on vähintään "tukki", ellei peräti hirsi (Mt 7:3,4 KR92; UM95 ), eikä sitä silti havaita.

Re: Säästävätkö jehovantodistajat vitsaa edelleenkään?

Kirjoittaja Bergerac » 23.08.2010 20:04

Vieras kirjoitti: Seura opettaa, että kaikenlainen väkivalta on oikea tapa toimia. Eikö Jeesus opettanut ihan muuta esim. Vuorisaarnassaan. Toisaalla lehdissään Seura kaksinaamaisesti halveksuu kaikenlaista väkivaltaa ja tuomitsee sen.
No tiedä nyt tuosta sitten, mutta yleisesti ottaen Seuralla on hallussaan kaksinaamaisuus ja omaa tikkua silmässä ei havaita, eikä haluta havaita ja jos siitä tikusta huomauttaa niin reagointi voi olla kilpikonnaan kuoreen vetäytymis-taktiikka.

Jos puhutaan totaalisesta väkivallasta niin sehän on sitä, että itse tm Seuran tm Jehova tuhoaa kaikki ne jotka usko ja luota tm Seuran/tm Jehovan tahtoon. Vilpittömät Jehovan Todistajat kikkailevat aina sanamuodolla : "Vain itse Jehova tietää sen". <-eikös tähän asiaan liittyvä Seuran perinteinen konteksti (miljoonat jotka eivät ole kuulleet Jehovasta jne mielestäni guanaa) poistunut Watchtowerin sivuilta ? No Seuran kirjallisuudessa nämä kaikki ovat edelleen nähtävissä.

Lisäksi Seurahan kirjallisuudessaan joskus opasti vilpittömiä Jehovan Todistajia jotta maailmallisten laki ei enää anna mahdollisuutta kivittämiseen.
(pohjautuen Maken kirjoittamaan, muotoiltu "lainaus" häneltä)

Re: Säästävätkö jehovantodistajat vitsaa edelleenkään?

Kirjoittaja Vieras » 23.08.2010 14:05

Jos olisi lapsena piiskattu JT-uskoon ja kohonnut vanhimmaksi niin eivätkö maailmallisiksi luopioksi siirtyvät seurakuntalaiset tuntuisi siitä näkökulmasta aika huonoilta osoittamaan kunnioitusta oppia ja Seuraa kohtaan? Enää heitä voi vain karttaa ja kohdella henkisesti julmasti, kun lahkosta irtoajat eivät ole piiskan tavoitettavissa. Opetus on aina yhtä kova ja epäinhimillinen - olipa fyysistä tai henkistä julmuutta lahkon oppien puolesta.

Seura opettaa, että kaikenlainen väkivalta on oikea tapa toimia. Eikö Jeesus opettanut ihan muuta esim. Vuorisaarnassaan. Toisaalla lehdissään Seura kaksinaamaisesti halveksuu kaikenlaista väkivaltaa ja tuomitsee sen.

Äänestykseen en voi ottaa kantaa, kun en lapsena ollut lahkon vaikutuspiirissä.

Paratiisissa Jehovan todistajat ovat ystäviä keskenään - vapautus lasten kurittamisesta ja pakottamisesta ja henkisestä väkivallasta on lähellä. Todistaja istuu todistajan vieressä eikä heillä ole mitään valtakamppailua tai pakottamista keskenään!

Re: Säästävätkö jehovantodistajat vitsaa edelleenkään?

Kirjoittaja proteo » 21.08.2010 11:46

vastasin ei, vaikka sain piiskaa lapsena. minkä koin vääräksi. eli vastauksen voi korjata.

Re: Säästävätkö jehovantodistajat vitsaa edelleenkään?

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 20.08.2010 15:04

Bergerac kirjoitti:
Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Minulla on se käsitys, että lapsen kanssa selviää vallan hyvin keskustelemalla ja / tai ottamalla "uhmaikäinen", kiukutteleva lapsi, syliin ja rauhoittamalla häntä.
Jos puhutaan valtakunnansalista niin tämä ei onnistu salin istuimissa kaikissa tapauksissa.
Jolloin siirrytään suorittamaan rahoittamista, anteeksi rauhoittamista, johonkin toiseen tilaan, vaikka sitten vessaan, kirjastoon tms. Jokainen haluamallaan tavalla. Joissakin tapauksissa ehkä jopa surkeista/hyvistä kaiuttimista (jos ylipäätään äänentoistoa erillisiin tiloihin) voi yrittää kuunnella toisessa tilassa puhetta, samaan aikaan yrittäen rauhoittaa jälkikasvua tavalla tai toisella.
Hyvä kommentti, kiitos. Ajattelin asiaa yleiseltä kannalta, mutta Valtakunnan (miksihän mieleeni tulee aina kolmas valtakunta) salilla olen tehnyt saman huomion. Yleensä seurakunnan vanhin, vai mikälie koordinaattori nykyiseltä titteliltään, on lähtenyt vielä perään perin tuimin ilmein. Paikallisen salin kirjasto on varustettu kohtuullisen hyvin äänieristyksin ja kaiuttimin. Toisinaan joku vierasmaalaisten ryhmä on saanut sielä simultaanitulkkausta ja tokihan ne vessat, joissa en tosin ole käynyt raippoja katsastelemassa.

OT. Vanha sananparsi kuuluu: "Maassa maan tavalla, tai maasta pois". Tähän on minunkin ollut alistuminen ja samaa edellytän täällä olevilta.

Re: Säästävätkö jehovantodistajat vitsaa edelleenkään?

Kirjoittaja Bergerac » 19.08.2010 20:09

Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Korvaisin sanan "hiljentää" sanalla "alistaa". Tästähän lienee lopulta kysymys.
Jos Jaska puhutaan valtakunnan salilla liittyviin tilanteisiin niin käyttäisin myös sanaa ehdollistaa. Liittyen sekä mahdolliseen kuritukseen (miten sen kukin vilpitön Jehovan Todistaja toteuttaa) että myös itse Seuran tm Jehovalta saamiin opetuksiin.
Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Minulla on se käsitys, että lapsen kanssa selviää vallan hyvin keskustelemalla ja / tai ottamalla "uhmaikäinen", kiukutteleva lapsi, syliin ja rauhoittamalla häntä.
Jos puhutaan valtakunnansalista niin tämä ei onnistu salin istuimissa kaikissa tapauksissa.
Jolloin siirrytään suorittamaan rahoittamista, anteeksi rauhoittamista, johonkin toiseen tilaan, vaikka sitten vessaan, kirjastoon tms. Jokainen haluamallaan tavalla. Joissakin tapauksissa ehkä jopa surkeista/hyvistä kaiuttimista (jos ylipäätään äänentoistoa erillisiin tiloihin) voi yrittää kuunnella toisessa tilassa puhetta, samaan aikaan yrittäen rauhoittaa jälkikasvua tavalla tai toisella.

Vilpittömien Jehovan Todistajien sali-istunnoista ja ilmapiiristä saattaisi tulla huomattavasti miellyttävämpiä mikäli akustisesti eristettyyn tilaan olisi rakennettu paikka "lapsille, mikä sitten ikäraja olisikaan tai jotain muuta". Ehkä täällä tilassa voisi olla ns etuuden omaava joka vastaisi tilasta. Myös lapsen vanhemmat tai toinen vanhempi voisi olla läsnä. Lisäksi tilaan tulisi riittävistä äänentoisto-laitteista kaikki puheet/vastaukset salista. Ehkä myös korvakuulokeliitännät ja jos langattomana niin sitä parempi. Ja miksei videotykistä kuvaa seinälle salista.
--> tämä saattaisi olla Seuran harkinnan mukaan ehkä toteutettavissa ja tarjoaisi vilpittömille Jehovan Todistajille suuremmat mahdolliset nauttia tosi tm Seuran tosi tm Jehovan hengellisestä "ruokailusta" aina juuri sopivaan aikaan ja paikkaan.

Samoin olisi mahdollista toteuttaa internetin kautta streamit valtakunnansalilta. Tällöin perheen pienimmät ja vanhemmat/toinen vanhempi voisi unohtaa kaiken stressaavan aamukiireen tai iltapäiväkiireen ja aukaista tietokoneen (tai videotykin/laajakulmatelkkarin) ja katsella valtakunnansalin suoran lähetyksen.
- Mutta tuskin tämä sopii Seuralle. Koska kontrollointi ja kontrolloitu yhteneväisyys ei ole silloin sikariportaan hallussa. (eri asia jos kaksisuuntainen web-kamera yhteys jota ehkä joku etuuden omaava tarkkailisi). Ja lisäksi kyseessähän olisi itse Saatanan vallassa olevan maailmallisten HIRVEÄ internet , hui kauheata !

Eli saatanan vallassa olevien maailmallisten internet-stream tms ei ehkä välttämättä tule kysymykseen.

Mutta sitä vastoin saatanan vallassa olevien maailmallisten puhelinyhteydet (lankaliittymät,mobiili) tulevat sopivasti tarpeeseen juuri oikeaan aikaan, kun valtakunnansaliin reaaliaikaisesti yhteyttä ottavat sairaat/liikuntakyvyttömät/etc vilpittömät Jehovan Todistajat.
Ymmärrykseni mukaan kustannukset näistä pääsääntöisesti koituvat (tai koituivat, en tiedä onko tällä hetkellä käytössä jotain kikka kakkosia) nimenomaan soittajalle eli vilpittömälle Jehovan Todistajille.
Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Lapsen voi hyvin kasvattaa ilman fyysistä tai henkistä väkivaltaa ihan kelpo kansalaiseksi.
Täysin samaa mieltä tästä mahdollisuudesta jos puhutaan yleisesti.

(Offtopic on: Jos kelpo kansalaisella (kurituksesta riippumatta) tarkoitetaan Suomen lakia/maassa maan tavalla noudattavia kansalaisia...Jotenkin minusta edelleenkin tuntuu että esim Romanien integroituminen Suomen yhteiskuntaan on yhä edelleen vaiherikasta. Vaikka aikaa on kulunut vaivaiset muutama sata vuotta. En väitä että kaikki Romanit olisivat integroimattomia mutta valitettavasti mielestäni on niinkin, että hihasta ravistettuna 80% pilaa 20% maineen, en osaa sanoa onko prosenttijakautuma väärin puoleen tai toiseen. Jokainen voi itse päätellä. Offtopic off)

Re: Säästävätkö jehovantodistajat vitsaa edelleenkään?

Kirjoittaja Mag Mell » 19.08.2010 18:12

Osin OT, mutta voihan vattu, kuvittelin vastaavani äänestyksessä otsikon kysymykseen (eivät säästä), enkä huomannut erillistä äänestyskysymystä, johon oikea vastaus olisi tietysti ollut kyllä. Yhden äänen verran siis miinusta ei-vastausten saldoon, ja vastaava lisäys kyllä-saldoon. :P

Re: Säästävätkö jehovantodistajat vitsaa edelleenkään?

Kirjoittaja Vieras » 19.08.2010 12:16

"Minua ei kertaakaan, ei koskaan tukistettu, näpäytetty tai piiskattu JT-lapsuudessani. Ei luunappeja, ei huutoa, ei mitään"

-Aaac:lta odotetaan nyt arvokasta arviota siitä, kuinka hän mahtaisi olla erilainen ihminen, jos hän olisi saanut tuta sitä ns. koivuniemenherraa.

Tietystikään herroittelu ei koskaan olisi ollut asia pelkästään, vaan sille tulisi kuvitella oheisia, kuten syitä ja jälkipuintia mahdollisesti. Tuossahan tuo kysymys kuitenkin on.

Re: Säästävätkö jehovantodistajat vitsaa edelleenkään?

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 19.08.2010 11:43

Korvaisin sanan "hiljentää" sanalla "alistaa". Tästähän lienee lopulta kysymys.
Minulla on se käsitys, että lapsen kanssa selviää vallan hyvin keskustelemalla ja / tai ottamalla "uhmaikäinen", kiukutteleva lapsi, syliin ja rauhoittamalla häntä. Lapsen voi hyvin kasvattaa ilman fyysistä tai henkistä väkivaltaa ihan kelpo kansalaiseksi. Ei kaikki, mitä Raamattuun on sisällytetty, ole jumalansanaa ja vaikka olisikin, aika lienee ajanut ohi lähes 3000-vuotisen kasvatusperiaatteen.

Re: Säästävätkö jehovantodistajat vitsaa edelleenkään?

Kirjoittaja JukkaP » 19.08.2010 10:06

Vessareissu oli tiedossa jos salilla ei osannut käyttäytyä. huonoa käytöstä saattoi olla levottomuus tai jopa nukahtelu. Kiltit lapset nimittäin seurasivat ja viittasivat ahkerasti. Tavallisin rankaisumuoto oli tukistelu.

Jälkeenpäin isäni pyysi kurittamistaan anteeksi, koska tunsi, että se oli oikaisu kasvatuksessa. On paljon helpompaa hiljentää lapsi fyysisesti kuin kasvattaa kärsivällisyydellä.

Re: Säästävätkö jehovantodistajat vitsaa edelleenkään?

Kirjoittaja Aaac » 18.08.2010 22:00

Minua ei kertaakaan, ei koskaan tukistettu, näpäytetty tai piiskattu JT-lapsuudessani. Ei luunappeja, ei huutoa, ei mitään. Vanhempani kun olivat oman tien kulkijoita siltä osin, ja me lapset kilttejä. Olen vanhemmilleni kiitollinen.

Muita JT-lapsia kyllä huideltiin silloin kultaisella 70-luvulla.

Re: Säästävätkö jehovantodistajat vitsaa edelleenkään?

Kirjoittaja Bergerac » 18.08.2010 21:05

Noin yleisemmin:

Vilpittömien Jehovan Todistajien lapsille osoittama kuritus (komentaminen, läpsyt, tukistaminen, siirtyminen itse salista johonkin muuhun nimenomaan osoitettuun paikkaan jatkamaan kuritusta keinoilla jos toisilla) valtakunnan salilla on mielestäni lähinnä Pavlovin koirien tapaan ehdollistamista. Ei tarvitse mainita sitä että asia perustuu Seuran kirjallisuuteen ja veli vilpittömien vanhimpien lavalta tai yksityisesti annettuihin ohjeisiin.

Ja jos ollaan tarkempia, niin itse asiassa Seuran (joka saa ilmoitukset eteenpäin toimitettavaksi itse Jehovalta, ja näitä ilmoituksia EI SAA KYSEENALAISTAA vilpittömien Jehovan Todistajien keskuudessa, hmm ainakaan julkisesti tai pienemmän sisäpiirin ulkopuolelle) koko dogmatiikka perustuu rankasti kontrolloituun järjestelmälliseen ehdollistamiseen mukaanlukien sanktiot.

Ns Syntymä-Jehovat astuvat lähes suoraan ehdollistamisen keskipisteeseen.
Kiinnostuneilla on aina pieni takaportti jonka sulkeutuminen vahvasti nopeutuu sitä mukaa siinä vaiheessa kun Seuran asentama kuvainnollinen aivopultti kiristyy.

Re: Säästävätkö jehovantodistajat vitsaa edelleenkään?

Kirjoittaja Vieras » 18.08.2010 10:13

Kuritushan opettaa että jos olet vahva, voit pakottaa tahtosi lävitse.

Lapsi tarvitsee oppia ettei saa tahtoansa aina lävitse, ja että toisen erilaiseen tahtoon ei saa väkivallalla suhtautua, ja että turhautumisen tunteetkin menevät menojaan. ja että sen takia ei tarvitse perheessä salata, että tulisi muuten turpiin.

Ylös