Nuorten ilta

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Nuorten ilta

Re: Nuorten ilta

Kirjoittaja rippeli » 13.09.2010 22:07

Kyllähän sitä tuli viivajaisissa istuttua.
Jotenkin on jäänyt mieleen sellainen asia, että kun keskusteltiin siitä että jumalaa täytyy lähestyä kunnioittaen, niin yksi osallistuja sanoi, ettei ihan miten vain voi rukoilla jumalaa. Esimerkiksi jos on vessassa paskalla, niin ei ole lupa rukoilla.
Minusta Jumala on kaikkivaltias ja luonut meille luonnolliset tarpeemme, joten kyllä minä voisin rukoilla ihan hyvin pytyllä jumalaa.

Tällaisia muistoja on viivauksista. Näitä juttujani en kyllä uskaltanut sanoa ääneen. Yleensä tyydyin katselemaan sisarien tissejä.

Re: Nuorten ilta

Kirjoittaja Black Sheep » 13.09.2010 14:34

Henekka83 kirjoitti:Muistaako kukaan viivajaisia?

Todellakin muistan, niin perus LÄPPÄ meininkiä kun näin jälkeempäin miettiin :D ei oikeesti voi kun nauraa niille muistoille mitä jäi kun muutaman kerran sellaseen tilaisuuteen harha polkua pitkin eksyin :D

Re: Nuorten ilta

Kirjoittaja Bergerac » 29.08.2010 12:25

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:Näin voisi olla , ainakin kaikkein fiksuimmat Jehovan todistajat ottavat sen huomioon , että ehkei Harmagedon sittenkään tule kovin pian , ja siksi kannattaa paiskia töitä , että sais jonkinlaisen eläkkeen vanhana. Mutta he eivät sano tätä ääneen , koska se voitaisiin tulkita epäuskon ilmaukseksi.
Niin, esim. ainoastaan Betelissä olo,ilman mitään muuta, ei vuosien aikana kasvata eläkettä pätkän vertaa !!!
Ja Seuralta ei mitään tipu, jos Beteli henkilö/pariskunta olisi Betelin jälkeen vähän niinkuin vararikossa tai ahdingossa.

Mutta onneksi apua voi löytyä Seurakuntalaisten omasta pussista, HUOM EI SEURAN/SEURAKUNNAN PUSSISTA. Tämä tuki saatetaan kuvainnollisesti ja hyvin sisäpiirin tietoisena ikäänkuin naamioida kirpputoriksi ja paikalle tietysti saapuvat monet Jehovan Todistajat ja miksei myös lukuisat kiinnostuneet. Ei ole mahdotonta sekään että äärimmäinen sisäpiiri lahjoittaa kirppikselle joitakin tavaroita/asioita, joita vilpittömät Jehovan Todistajat sekä kiinnostuneet voivat ostaa.

Kieltämättä Seura ei kirjallisuudessaan FIN osalta kerro sitä, voivatko vilpittömät Beteliläiset harrastaa Seuran kuvainnollisen sisäoppilaitoksen ohella omaa extra-ansiotoimintaa. Kun pitäisihän sitä vähän illalla kentälläkin käydä.

Mutta on totta että jotkut henkilöt Betelissä voivat mahdollisesti kasvattaa eläkettänsä tekemällä myös muuta työtä Betelin ohella tai miksei jopa ehkä samaan aikaan ? Ihan esimerkkinä kiinteistö-kauppa-liiketoiminta ala V. En tosin voi tietää kuinka paljon esim. V:lle kertyy tai on kertynyt eläkettä kiinteistöalan puitteissa lukuisien vuosien saatossa, ja samaan aikaan hoitanut tehtäväänsä Betelissä. Enkä myöskään sitä voi tietää, suorittaako V liiketoiminta-alaansa Betel-ajan ulkopuolla (pitäisihän sitä kai kentälläkin käydä) vai Betel-"työajalla".

Edit: Korjataan sen verran että ilmeisesti tämä yritys jossa V toimii (tai on omistajana, osakkaana, duunarina), on myös käsittääkseni yhteistyökumppani FIN SEURA:lle (kiinteistöarvioinnit, testamentatut kiinteistöt ja niiden jatkomyynti ym) joten asia siltä osin selvä tai epäselvä. Jos olen väärässä V:n liiketoiminnasta ja Seura yhteistyöstä niin pyydän anteeksi V:ltä ja Seuralta.

Re: Nuorten ilta

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 29.08.2010 11:39

walter kirjoitti: Ainakin niissä seurakunnissa (Helsingissä) mitä tunnen,on paljonkin vauvoja ja lapsia.Tuntuu,että monet lisääntyy pian naimisiinmenon jälkeen.Vieläkö tätä -ei tehdä lapsia kun harma tulee kohta/on helpompi olla tienraivaaja- asennetta esiintyy jt-piireissä?Olin luullut,että se on laajempana ilmiönä jäänyt jonnekkin 80-luvulle.
Näin voisi olla , ainakin kaikkein fiksuimmat Jehovan todistajat ottavat sen huomioon , että ehkei Harmagedon sittenkään tule kovin pian , ja siksi kannattaa paiskia töitä , että sais jonkinlaisen eläkkeen vanhana. Mutta he eivät sano tätä ääneen , koska se voitaisiin tulkita epäuskon ilmaukseksi.

Myös nykyinen sukupolvi - oppi antaa siirtää Harmagedonia ainakin muutaman vuosikymmenen etiäppäin.

Siksi lapsia voitaisiin tehdä hieman huolettomammin , koska järki sanoo että nykyinen sukupolvi-oppi antaa liikkumavaraa.


Mutta silti Seura kannustaa aina ajattelemaan , että Harmagedon tulee pian , koska se ajatus kannustaa olemaan kiireinen Jehovan työssä. Ja kiire luo todentuntua. :o (Seura näyttää hallitsevan psykologian käytön ja tietää mistä naruista pitää vedellä ,milloinkin.)

Re: Nuorten ilta

Kirjoittaja walter » 29.08.2010 07:48

Astrologi kirjoitti:Voi olla, että tiukka uskonnollisuus estää kehittymästä täyteen aikuisuuteen. Vanhoillislestadiolaisilla on usein myös hyvin lapsekas ja naiivi kuva elämästä. Jehovan todistajat eivät taas usein ole riittävän aikuisia hankkiakseen lapsia ja lapset jääkin hankkimatta ellei satu vahinko käymään.
Ainakin niissä seurakunnissa (Helsingissä) mitä tunnen,on paljonkin vauvoja ja lapsia.Tuntuu,että monet lisääntyy pian naimisiinmenon jälkeen.Vieläkö tätä -ei tehdä lapsia kun harma tulee kohta/on helpompi olla tienraivaaja- asennetta esiintyy jt-piireissä?Olin luullut,että se on laajempana ilmiönä jäänyt jonnekkin 80-luvulle.

Re: Nuorten ilta

Kirjoittaja sinner74 » 29.08.2010 00:57

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti: Sitten äiti päivittelee sitä ,kun ne miehet jotka olivat hänelle pahoja ja ovat kuolleet , niin he kyllä saavat ylösnousemuksen , siksi että ovat saaneet syntinsä (kuoleman vuoksi) anteeksi. Mutta sitten minun (luopion) pitää kuolla , vaikka olen suht. kiltti.
No , siihen sanon vain , että eikös se oo sitte hyvä , Jehovan tuomiothan on aina täydellisiä. :wink:
Hah haa! Mainiota!

Re: Nuorten ilta

Kirjoittaja Astrologi » 28.08.2010 11:17

Voi olla, että tiukka uskonnollisuus estää kehittymästä täyteen aikuisuuteen. Vanhoillislestadiolaisilla on usein myös hyvin lapsekas ja naiivi kuva elämästä. Jehovan todistajat eivät taas usein ole riittävän aikuisia hankkiakseen lapsia ja lapset jääkin hankkimatta ellei satu vahinko käymään.

Re: Nuorten ilta

Kirjoittaja VE » 27.08.2010 19:45

Henekka83 kirjoitti:Muistaako kukaan viivajaisia?
Muistan. Maaseudun kirous, ainakin mieheni mukaan pääkaupunkiseudulla harvemmin.

Re: Nuorten ilta

Kirjoittaja Henekka83 » 27.08.2010 17:39

Muistaako kukaan viivajaisia?

Re: Nuorten ilta

Kirjoittaja YksinäinenSusi » 25.08.2010 20:32

rippeli kirjoitti:Sama huomio.
Vaikka oltiin jo lähes 20v, niin pelattiin pikipataa ja vinkkistä pihalla.

Jotenkin se lahko tekee sellaiseksi, että ollaan lapsia pitkälle aikuisuuteen, vaikka kuljetaan pikkulapsesta saakka puku päällä ja ollaan aikuismaisia.
Saattaa muuten johtua juurikin siitä , että lapsuus jotenkin "vääristyy" , ja siksi Jeppulit saattavat välillä käyttäytyä liian lapsellisesti aikuisinakin.
Minuun on vaikuttanut nämä molemmat , olin teini-iässä ja Jehovan todistajuus esti minua kasvamasta oikein kunnolliseksi mieheksi ja toisaalta alkoholistiperheessä oleva varhaislapsuus vääristi lapsuuteni aivan.

Minulla on nykyäänkin , vaikka olen 41 vuotias , sellaisia kohtauksia , jotka kuuluisivat 5 vuotiaille lapsille. Mutta yritän kaikkeni ettei ne tulisi silloin , kun olen muiden seurassa. Sitten yksin ollessa annan sen lapsen tulla esiin.

Vaikeinta on silloin , jos oma poika on käymässä tai äitini , niin en saa sitä lasta aisoihin , vaan se ottaa ohjat ja poikani ja äitini ihmettelevät.
Mutta olen sanonut heille , että olen vähän mielisairas , koittakaa kestää.Eli psykologisesti ajatellen se lapsi minussa koittaa väkisin tulla esiin. :shock:

Tosin nyt haluan alkaa yrittään enemmän , koska olen huomannut ,ettei minua ymmärretä ja minun on pakko alkaa ymmärtäänkin muita ja pantava se "lapsi" aisoihin , mikä minua vaivaa. Se on jonkinastaista jakomielitautia.

Äitini ,joka on nyt 65 vuotias , on hyvää vauhtia tulossa Jeppuliksi , NatsiJeppuliTätini pitää hänelle tutkistelua. Ja äiti on murheissaan aina puhelimessa siitä , että minä tulen kuolemaan Harmagedonissa.
Siihen sanon vain , että kuule äiti , minä oon jo 41vuotias mies,en minä enää tuolla tavalla pelottelemalla tule uudestaan Jehovan todistajaksi. Joudumme tähän samaan keskusteluun melkein joka kerta , kun hän soittaa minulle.

Sitten äiti päivittelee sitä ,kun ne miehet jotka olivat hänelle pahoja ja ovat kuolleet , niin he kyllä saavat ylösnousemuksen , siksi että ovat saaneet syntinsä (kuoleman vuoksi) anteeksi.
Mutta sitten minun (luopion) pitää kuolla , vaikka olen suht. kiltti.
No , siihen sanon vain , että eikös se oo sitte hyvä , Jehovan tuomiothan on aina täydellisiä. :wink:

Re: Nuorten ilta

Kirjoittaja Bergerac » 25.08.2010 20:00

Mag Mell kirjoitti:
Mun kokemuksen mukaan jeppuloilla oli kahdenlaisia,keskenään hyvinkin erilaisia 'nuorten iltoja'.
Et voisi olla enemmän oikeassa. Palstaa lukevat tämän ymmärtävät, ex:t tai jt:t, mutta ehkä kiinnostuneet tai umpitietämättömät eivät välttämättä ihan suoralta istumalta.
Joten kiinnostuneet ja umpitietämättömät : Olkaa tarkkana, ja vilpittömien Jehovan Todistajien sekä Seuran mukaan kannattaa tutkia totuutta monelta kantilta. Mutta ei kannata unohtaa sitä mahdollisuutta, että asioita voi tutkia myös muualta kuin Seuran tosi tm Jehovalta saadusta kirjallisuudesta !

Re: Nuorten ilta

Kirjoittaja Vieras » 25.08.2010 14:37

Inhosin itse sitä Aliaksen pelaamista ja raamatullisaiheisia leikkejä. Sellaisenkin huomasin, että aina kun mentiin kylään jonnekin, tuotiin joku Rubikin kuution kaltainen päättelylelu mietittäväksi. Sitä sitten yhdessä pähkäiltiin. Ajattelin, että kun tällaisia leikitään ja pohditaan, keskustelu ei mene koskaan kiusallisiin kysymyksiin.

Tiedänpä sellaisenkin leikin olleen, jossa matkittiin seurakuntalaisten vastauksia ja maneereita ja naurettiin päälle.

Salaa tietysti käytetään tietotekniikkaa innokkaasti, vaikka se on konventtiaiheena ollut varoittelujen kohteena. Facebookissa ollaan, mutta sielllä (kuulemma) ei tuoda jehovalaisuutta mielellään esiin. Varmaan henkireikä monelle sisäänpäin lämpiävässä yhteisössä.

Re: Nuorten ilta

Kirjoittaja Mag Mell » 25.08.2010 11:36

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti: Siellä aikuiset yhdessä lasten kanssa leikkivät "laiva on lastattu" - leikkiä ja muitakin arvoitusleikkejä , jotka olivat minun mielestäni jotenkin sairaan lapsellisia.
Mun kokemuksen mukaan jeppuloilla oli kahdenlaisia, keskenään hyvinkin erilaisia 'nuorten iltoja'. Nämä lainauksen tyyppiset, "pelataan yhdessä raamatullisia pelejä ja seuraleikkejä" -illanvietot edustavat ns. virallista linjaa, eli kiiltokuvapuolta. Tällaisiin illanviettoihin saatettiin kutsua juurikin kiinnostuneita, miksei muutama vanhinkin menoa valvomaan, ja kaikki oli ah, niin ihanaa ja tervehenkistä. Vähän niin kuin joku pyhäkoulu tai muu edustustilaisuus. Ilta päättyi aikaisin: hengelliset siskot ja veljet pääsivät ajoissa nukkumaan, jotta voivat sitten herätä virkeänä seuraavan aamun kenttäpalveluskokoukseen ( :lol: ).

Sitten ne toisenlaiset nuorten illat olivat selkeästi enempi underground-meininkiä, niihin ei todellakaan kutsuttu edes kaikkia oman seurakunnan nuoria. Aika äkkiä sitä oppi erottamaan nuorisosta ne 'uskovaiset', jotka eivät saaneet kutsua näihin toisenlaisiin "nuorten iltoihin". Meno oli täysin normaalia (siis em. kiiltokuvaimagoon verrattuna), ehkä jopa aavistuksen railakkaampaa kuin 'maailmallisilla', ainakin oman kokemukseni mukaan. Kotibiletyksestä voitiin siirtyä sujuvasti keskustan bilemestoihin, josta pilkun jälkeen jatkoille jonkun luo, ja sitten aamukahville kotiin auringon noustessa. Semmoista normimeininkiä. :wink:

Re: Nuorten ilta

Kirjoittaja Vieras » 25.08.2010 10:14

"pelattiin pikipataa ja vinkkistä pihalla" -eikös näissä pahimmillaan vanhin ole neuvomassa missä kohdin tulee esittää hersyvää naurua, koskaan ollaan meikäläisiä joilla on rakkaus keskuudessamme.

Re: Nuorten ilta

Kirjoittaja rippeli » 25.08.2010 08:47

Sama huomio.
Vaikka oltiin jo lähes 20v, niin pelattiin pikipataa ja vinkkistä pihalla.

Jotenkin se lahko tekee sellaiseksi, että ollaan lapsia pitkälle aikuisuuteen, vaikka kuljetaan pikkulapsesta saakka puku päällä ja ollaan aikuismaisia.

Ylös