Haaveena tienraivaaja?

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Haaveena tienraivaaja?

Re: Haaveena tienraivaaja?

Kirjoittaja Tony » 28.05.2012 15:16

Rahakeskustelu siirretty ketjuun "Mistä rahanhimo?".

Re: Haaveena tienraivaaja?

Kirjoittaja Vieras » 27.05.2012 10:49

SuurinBabylon kirjoitti: 20 vuoden kuluttua koko VT-seuraakaan ei enää välttämättä ole.
Olen samaa mieltä. On mahdollista että tuohon riittää jopa 10 vuotta. Jehovan todistajien uskonnollinen yhdyskunta vt-seura keulaorganisaationaan katoaa. Mitä jää jäljelle?

Ylempänä kirjoittavan lahkolaisen kaltaiset sokeasti uskoneet noin 7 miljoonaa petettyä ja järkyttynyttä ihmistä, joista pieni osa luultavasti ryhtyy rakentamaan vanhan lahkonsa raunioille uutta parempaa uskontoa, uutta Ainoaa Oikeaa Totuutta. Ympäriinsä haahuilee toivottomien persaukisten tienraivaajien (ja muidenkin elämänsä uhranneiden) joukko, joka ihmettelee itsekseen kuinka tässä näin kävi.

Re: Haaveena tienraivaaja?

Kirjoittaja enjaksanutkirjautua » 27.05.2012 09:17

Taidan minäkin pysyä reaalimaailmassa - ja valtsenkin näin ollen todellisuuden.

Re: Haaveena tienraivaaja?

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 26.05.2012 21:59

SuurinBabylon kirjoitti:Haluatko antaa elämäsi Vartiotorni-seuralle vai ottaa elämäsi haltuun ja luoda omanlaisesi todellisuus?
Haluan. :D

Re: Haaveena tienraivaaja?

Kirjoittaja Kivikko » 26.05.2012 13:10

En voi väittää ymmärtäväni tienraivauksen mielekkyyttä, mutta ymmärrän ihmisen motiivista jonkin pienen hitusen, ainakin joidenkuiden osalta.

Jos ihmisellä on huutava tarve päästä lähelle omaa jumalaansa, ja uskoo tällä toiminnalla parantavansa mahdollisuuksiaan siinä, mikä ettei. Jos ihminen aidosti ja oikeasti saa itsensä uskomaan, että puhuminen raamattua/ elämäntapoja sivuavista aiheista muiden kanssa saa hänet jumalansa ystäväksi, niin mikä ettei. Tällaiselle ihmiselle se on luonnollista, ja toiminta näyttää haluttavalta. Lisäksi jos sattuu olemaan mahdollisuus muuttaa eksoottisempiin maisemiin tällaisen harrastuksensa parissa, motiivit kasvavat entisestään.

Se, että ihminen tuntee yhteisössä olevansa hyvä esimerkki toisille, saa tuntemaan, että hän toimii oikein, ja että hänen toimintatapansa on paras kaikista. Päästään ihmisen perustarpeiden pariin; jos ihminen kokee saavansa hyväksynnän lähipiirinsä lisäksi itse jumalalta, mikään ei voisi olla sen parempaa ja turvallisempaa. Hyväksynnän saaminen muilta on kuitenkin turvallisuudentunteen lisäksi yksi tärkeimmistä henkisistä tarpeista.

Re: Haaveena tienraivaaja?

Kirjoittaja Vieras » 26.05.2012 10:53

Apostoli Paavali oli tienraivaaja, ihan sanan varsinaisessa merkityksessä.
Hänhän luopui paljosta tullakseen Kristuksen seuraajaksi......
Loistava ura fariseuksena....

Se jäi taaakse....
" Mutta niitä asioita, jotka olivat minulle voittoja,
olen pitänyt tappiona Kristuksen vuoksi."-kirjoitti hän...
" Minähän muuten pidänkin kaikkea tappiona Herrani Kristuksen Jeesuksen tuntemuksen verrattoman arvon vuoksi.
Hänen takiaan olen menettänyt kaiken ja pidän sitä paljona roskana, jotta voittaisin Kristuksen  ja minun todettaisiin olevan hänen yhteydessään"
(Fil.3:7,8)

Ehkäpä maallinen menestys ja mammona onkin "roskaa" heille jotka tahtovat tienraivaajiksi?

He kenties haluavatkin enemmän hengellistä sisältöä elämäänsä..

Haaveena tienraivaaja?

Kirjoittaja SuurinBabylon » 26.05.2012 06:17

Vartiotorni 15.5.201, s.6 kirjoitti:Nykyään he saarnaavat "koko asutussa maassa" - trooppisissa viidakoissa, hyytävällä tundralla, vuorilla, autioimaissa, kaupungeissa ja syrjäisillä maaseutualueilla.
Vartiotorni yrittää luoda Jehova todistajien mieleen varsinkin isojen tapahtumien (konventit) aikana positiivisia mielikuvia. Todistajalle luodaan assosiaatioita joita ei ole olemassa. Vaikka Kuokkanen kaivaisikin kuoppaa vääräuskoisille, en tahdo uskoa että arkikenttäpalvelus olisi yllä kuvaillun mukaista. Suomessakin suuri osa todistajista rimputtelee ovikelloja täysin tuloksettta viikosta, kuukaudesta, vuodesta ja vuosikymmenestä toiseen.

VT-seura tarjoaa monille nuorille uraa sen palveluksessa. Keille luulette käyvän paremmin elämässä: niille jotka opiskelivat ja menivät töihin, vai niille jotka löytävät 20 vuoden kuluttua tyhjän päältä? 20 vuoden kuluttua koko VT-seuraakaan ei enää välttämättä ole. Mutta VT-seura on hoitanut asiansa hyvin, kun he ovat ohjelmoineet ihmiset reagoimaan kritiikkiin siten, että se jopa lopulta voi vahvistaa todistajan uskoa.

Haluatko antaa elämäsi Vartiotorni-seuralle vai ottaa elämäsi haltuun ja luoda omanlaisesi todellisuus?

Ylös